Προς το περιεχόμενο

canopus procoder και απορια για μεγεθος dvd


wgibson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρησιμοποιω το canopus procoder 2 και εχω την εξης απορια

 

εστω οτι εχω ενα αρχειο avi 6gb

 

δοκιμασα με το canopus και το μετετρεψε σε vob 2 gb

 

πως γινεται να μετατραπει σε 4gb δηλαδη να εκμεταλλευεται

ολο το χωρο ενος dvd5 η σε αλλη περιπτωση dvd9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, δεν παίζει ρόλο το μέγεθος του avi αλλά η διάρκειά του. Γιά να στο έκανε μόνο 2GB υπολογίζω ότι θα ήταν 40-45 λεπτά.

Αφού διαλέξεις προφίλ, (εσύ διάλεξες MPEG2 - DVD - PAL (VOB) έτσι; ) μπορείς στον πίνακα δεξιά να τροποποιήσεις τα χαρακτηριστικά του. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το Video Bitrate (kbps). Το εξ ορισμού είναι 6000. Μπορείς να το βάλεις μέχρι 8500-9000 έτσι ώστε μαζί με το Bitrate του ήχου να μην ξεπερνάει το συνολικό 10000 περίπου που είναι το πρότυπο για DVD.

Την πλήρη χωρητικότητα ενός dvd5 πάλι δεν θα την καλύψει, αλλά τι να κάνουμε, αυτές είναι οι προδιαγραφές. Χρειάζεται 1 ώρα βίντεο, ένα πλούσιο μενού και μερικά κανάλια ήχου γιά να φτάσουμε τα 4.3GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Και 1 λεπτό ταινίας αν υπάρχει, από τη στιγμή που θα υπακούει στα πρότυπα του DVD που είπαμε παραπάνω, θα διαβαστεί από όλα τα DVD Player είτε σε dvd9 είτε σε dvd5 είναι.

Αλλά θα είναι άδειο μεγάλο μέρος του DVD, οπότε γιατί να θέλουμε κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με καταλαβατε

εστω οτι εχω ασυμπιεστο 10gb dv

μπορω να το βαλω σε dvd9 δλδ περιπου 8gb

δηλαδη η συμπιεση να ειναι μικροτερη?

η πρεπει να υπακουσει σε συγκεκριμενη αναλογια πχ 1:3

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς να το δεις και έτσι. Το DV avi έχει απόλυτα καθορισμένο ρυθμό μετάδοσης 25 Mbps και το DVD μπορεί να φτάσει το πολύ μέχρι 9.6 Mbps. Άρα ένα DV avi των 10GB το πολύ να γίνει 4GB όταν μετατραπεί σε μορφή Mpeg2 συμβατή με DVD. Παραπάνω δεν γίνεται.

Γιά λόγους αρχειοθέτησης μπορούμε να το αποθηκεύσουμε σε DVD9 έτσι όπως είναι σαν avi, ή να το μετατρέψουμε σε Mpeg2 με υψηλότερο ρυθμό μετάδοσης από 9600 kbps, αλλά αυτό βέβαια δεν θα διαβάζεται από DVD μηχανήματα, δεν θα θεωρείται DVD Video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 αρχεία xvid 650mb περιπου το καθένα και θέλω να τα μετατρέψω σε

μορφής dvd και να τα burn σε ένα dvd disc .

Με το canopus pro μετατρέπω μεν το κάθε αρχείο σε dvd μορφή , αλλά το κάθε αρχείο μου δίνει περίπου 4gb χωριτικότητας βίντεο οπότε δεν είναι εφικτό να τα περάσω σε 1 dvdisc.

Τι πρόγραμμα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω για αυτή την περίπτωση ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό λέγαμε παραπάνω:

Κατ' αρχάς, δεν παίζει ρόλο το μέγεθος του avi αλλά η διάρκειά του.

Πες μας ποιά είναι η διάρκειά τους, να δούμε αν χαμηλώνοντας το bitrate μπορεί να χωρέσει σε 1 DVD χωρίς απώλεια στην ποιότητα.

Εναλλακτικά, μπορείς να το περάσεις στο τέλος μέσα από το DVD Shrink, αλλά αφού έχεις τον Procoder, καλύτερα να διαλέξεις ένα βολικό bitrate από την αρχή. Θα είναι καλύτερα τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κάθενα απο τα αρχεία βίντεο είναι περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά δηλαδή σύνολο βγαίνει κάπου 3 ώρες βίντεο.

Τι bitrate θα μου αφήσει την ποιότητα ανεπηρέαστη ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...