Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα πρέπει να αγοράσω άμεσα ηλεκτρικό αφυγραντήρα και δεν έχω ιδέα τι χαρακτηριστικά ή αξιοπιστία μαρκών υπάρχει... Η πρώτη διερεύνιση που έκανα με οδήγησε σε συσκευές DeLonghi και Carad αλλά επειδή θα αγοραστεί απο επαρχία δεν είμαι σίγουρος οτι ισχύει το Delonghi είναι τα καλύτερα...

 

Μήπως κάποιος φίλος έχει αγοράσει παρόμοια συσκευή και έχει χρόνο να μου δώσει 2-3 κατευθύνσεις ή εμπειρίες?

 

Ευχαριστώ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 χρόνια αργότερα...

Επαναφερω αυτο το παλιο θεμα, καθως ενδιαφερομαι και εγω να ενημερωθω.

 

Υπαρχει λοιπον καποιο αξιοπιστο προιον στην Ελληνικη αγορα? Γενικοτερα σε τι τιμες παιζουν αυτες οι συσκευες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας και από εμένα.

Θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά ενός αφυγραντήρα για το σπίτι μου και μετά από μια αναζήτηση στον ιστό, βρήκα ενδιαφέρουσα τη συζήτησή σας εδώ.

Λίγα λόγια για την περίπτωσή μου, λοιπόν, και μερικές ερωτήσεις που μου έχουν δημιουργηθεί στο μυαλό μετά από τα τόσα που διάβασα...

Θα αριθμήσω τις σκέψεις που ακολουθούν, ώστε να είναι ευκολότερο για εσάς να απαντήσετε, εφόσον γνωρίζετε ή έχετε να σχολιάσετε κάτι...

Αρχίζω λοιπόν:

 

1- Η επιφάνειά του σπιτιού μου είναι περίπου 90 m2 και επιθυμώ να κρατήσω σε σταθερή τιμή όλο το 24ωρο τις τιμές της σχετικής υγρασίας. Είναι εφικτό αυτό;

 

2- Γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να κρατήσει σταθερές τις τιμές της υγρασίας ένας αφυγραντήρας ένα ολόκληρο σπίτι με δωμάτια ξεχωριστά, εκτός κι αν πρόκειται για ένα ενιαίο χώρο και μόνο... Είναι έτσι;

 

3- Σίγουρα θα χρειαστώ ένα αφυγραντήρα, λοιπόν, για να καλύψει τουλάχιστον 50m2 για τον ενιαίο χώρο και από εκεί και μετά θα πρέπει να είναι εύκολος στη μεταφορά του, ώστε να τον μετακινώ τις ώρες του ύπνου και στο χώρο με τα υπνοδωμάτια (στο διάδρομο του σπιτιού, για παράδειγμα)... Είναι καλό αυτό;

 

4- Με απασχολεί το επίπεδο θορύβου της συσκευής αυτής...θα ήθελα να πλησιάζει τα ελάχιστα αποδεκτά επίπεδα, κάπου στα 30-40 dB(A).

 

5- Σαφώς να περιορίσω την κατανάλωση ρεύματος, γιαυτό θα ήθελα να επιλέξω μια συσκευή με χαμηλά Watt.

 

6- Δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι καλύτερος αφυγραντήρας...εκείνος που λειτουργεί με τη χρήση δίσκου από ζεόλιθο ή αυτός με ψυκτικό κύκλο;

 

7- Είναι καλύτερο να δοκιμάσω αφυγραντήρα με πλενόμενα φίλτρα ή με φίλτρα αντικατάστασης (ενεργού άνθρακα, ίσως;).

 

8- Είναι καλύτερα να δοκιμάσω αφυγραντήρα με ιονιστή μαζί ή απλό; Γνωρίζω ότι είναι προσωπική επιλογή αυτό, απλά θα ήθελα τη γνώμη σας επί αυτού!

 

9- Τέλος (γνωρίζω ότι σας κουράζω αλλά πιστεύω ότι έθεσα τα ερωτήματά μου με τέτοιο τρόπο που καθιστά πιο εύκολη την απάντησή τους) θα επιθυμούσα να μου προτείνετε μάρκες ή μοντέλα όπου πληρούν πάνω-κάτω τα παραπάνω ερωτήματα-σκέψεις μου...

 

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω να αναπτύξουμε έναν εποικοδομητικό διάλογο σε αυτό το νήμα προς ενημέρωση και άλλων που βρίσκονται σε ανάλογη αναζήτηση με εμένα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

ειχα και εχω προβλημα στο σπιτι

αγορασα αφυγραντηρα toyotomi σε 36 ωρες εχω συγκεντρωση 9 λιτρα νερο απο την ατμοσφαιρα του σπιτιου εκανε δουλεια αλλα θελει αρκετα ακομα για να (στεγνωσουν) και οι τοιχοι και επιπλα.

ειχα 65 και με λειτουργεια αφυγραντηρα φτανω στα 45 με 50 .

αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι ο toyotomi κανει υπερβολικα πολυ θορυβο και τριζει δεν αξιζει σε καμια περιπτωση τα λεφτα του 280 ευρω.Αναγκαστηκα να τον ανοιξω και βρεθηκα προεκπληξεως στον τροπο που ηταν μονταρισμενος και σε καποια υλικα.Στην ερευνα που εκανα πιστευω οτι ο olimpia ειναι πολυ καλητερος και μαλλον ποιο αθορυβος. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου υπάρχει είδη το ρόστ αυτό και ενδιαφέρομαι να πάρω έναν αφυγραντηρα και εγω γιατι εδώ στο νησί που μένω έχει πολύ υγρασία.Θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω και τι μάρκα να προτιμήσω.Το έναν θα τον βάλω σε χώρο γύρο στα 80m2 και τον άλλο θα τον βάλω οc καλύψει κάπου στα 40-50.Κάποιος να βοηθησει αν μπορεί να μου προτίνει κάποιον που έχει δοκιμάσει και είναι ευχαριστημένος,σε θέμα θορύβου επίσης.Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως,για καποιον που δεν θελει να μπει σε εξοδα και διαθετει κλιματιστικο,μπορει μεσα απο το μενου της μοναδας να επιλεξει αφυγρανση.

 

DRY? A εκει κολλαει αυτο το Mode?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...