Προς το περιεχόμενο

Motherboard-Μνήμες-Dual DDR


mythos_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γείασας και καλως ήρθα... :)

 

Πρόσφατα αναβάθμισα το σύστημα μου,

με motherboard MSI K8N NEO4-FI , CPU AMD64 3700+ και μνήμες 2χ512 PC3200 400MHZ DUAL CHANNEL.

 

Έχω βάλει τις μνήμες στο 1-2 slot και παίζουν σε dual channel, το πρόβλημα μου είναι ότι τις βλέπει σαν 333άρες, ενώ το motherboard υποστηρίζει 400ρες.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν οι ρυθμίσεις μέσα στο bios είναι σωστές και ακόμα στις βλέπει σαν 333 τότε κάνε ένα update στο bios με την τελευταία έκδοση που θα βρεις και όχι BETA.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και οι ram φιλε μου στην 1 bank και στην 3 η 2 & 4 για να είναι dual chanel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι ρυθμίσεις μέσα στο bios είναι σωστές και ακόμα στις βλέπει σαν 333 τότε κάνε ένα update στο bios με την τελευταία έκδοση που θα βρεις και όχι BETA.

 

:)

 

Thanks για την απάντηση...

στο site της MSI η τελευταία έκδοση είναι η 1.C και οι 2 προηγούμενες 1.Β & 1.Α να υποθέσω ότι είναι beta αυτές?

Όσον αφορά τα slot στο συγκεκριμένο motherboard οι 1-3 & οι 2-4 είναι για single channel, αυτο τουλάχιστον λέει στο manual και έτσι μου τις είδε σαν dual channel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ok απλα δεν ξερω το board

Αν ειναι BETA θα το λεει.

Αυτες που λες δεν ειναι BETA βαλε την 1C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ok απλα δεν ξερω το board

Αν ειναι BETA θα το λεει.

Αυτες που λες δεν ειναι BETA βαλε την 1C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο cell menu του bios στο dram έχεις to timing mode στο auto??αν ναι βαλε manual και ρυθμισε το memclock στα 200Mhz, για κάποιο λόγο και σε μένα την έβλεπε 333(με updated bios!), αλλά έτσι λύθηκε το πρόβλημα!H MOBO σου έχει 2 πράσινα και 2 μωβ slots έτσι??και έχεις τις μνήμες σου στο 1ο πράσινο και μωβ??Αν έτσι είσαι οκ,δουλεύει σε 400 το dual channel...To user config mode αν θες αστο στο auto..

Εγω έχω την K8N sli Platinum..Λογικά είναι παρόμοιες οι MOBO μας!!

Μην ξεχάσεις να ρυθμίσεις σωστά το latency!!Θα κολλάει αλλιώς!!Ελπίζω να είσαι οκ έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Draculina έχεις απόλυτο δίκιο το έβαλα προχθές στο manual και τις είδε 400, ενώ με το bios update δεν είχε δουλέψει...,

απλά σε μερικά παιχνίδια κολλάγε, και τις ξαναγύρισα σε auto, θα ψάξω το latency της μνήμης και θα το ξανακάνω...

Thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασαι καλά, δεν κάνει τπτ!!Με τα timings της μνήμης και γω το ψάχνω ακόμα...Αν με το Sandra πας Hardware/mainboard στα memory modules σου γράφει τα timings του κατασκευαστή για κάθε memclock. Το 1ο είναι το latency, τα αλλα 2 είναι το Τrcd και Τrp (ελπίζω να μην κάνω λάθος τη σειρά εδώ...εξάλλου αυτά είναι ίδια συνήθως..) και to τελευταίο το Tras που είναι και το πιο μεγάλο.Δοκίμασα όλα τα memclocks και έχω την αίσθηση ότι καλύτερα τρέχει για 167 memclock και τα αντίστοιχα timings..Μπορεί να χάνεις σε clock αλλά μικραίνουν τα timings,πράγμα το οποίο θέλεις!!Ίσως γιαυτο το auto της MOBO είναι για 333 μνήμη και όχι 400αρα..Δοκίμασε το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...