Προς το περιεχόμενο

Ghost 10: εμπειρίες από τη χρήση του


mjmj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γνωστο προγραμμα κλωνοποιησης του δισκου, εφτασε αισιως την 10 εκδοση.

Χρησιμοποιω ακομη το παλιο-καλο Ghost 2003.

Επισης χρησιμοποιησα το πιο νεο 'Acronis trueimage' αλλα τελικα φαινεται οτι δουλευει οποτε θελει. Υπηρξαν φορες που με εσωσε και υπηρξαν φορες που με κρεμασε.

Τωρα σκεφτομαι να στηριξω τις προσπαθειες backup που κανω, στο Norton Ghost 10.

Το χρησιμοποιει κανεις?

 

Το ιδιο το cd που χρησιμοποιεις για εγκατασταση του προγραμματος, λειτουργει και ως μεσο για μπουταρισμα και επαναφορα μεσα απο τα win?

Αν δεν κανω λαθος το προγραμμα πλεον λειτουργει μεσα απο τα windows και δεν χρειαζεται να βγει στο dos.

 

Ειναι αξιοπιστα τα images του Ghost 10? Με το ghost 9, επειδη ισως ηταν η πρωτη εκδοση απο τοτε που η symantec είχε αγορασει εταιρια με disk cloning tool και ειχε ενσωματωσει την τεχνολογια του στο ghost, εγω προσωπικα ειχα προβληματα στη χρηση.

 

Πλεον το 10, ειναι σωστο σε οτι κανει? Λειτουργει αψογα?

Tα incremental backups λειτουργουν οταν χρειαστει κανεις? Τοσο σε συνδυασμο με τα full restorations οσο και μεμονωμενα?(αραγε μπορει να επαναφερει κανεις μεμονωμενα incremental backups, ή πάνε πακετο με το κυριως backup?)

 

Και κυριως, τα Images λειτουργουν? Γιατι πχ. στο trueimage ολο corrupted αρχεια μου εβγαζε. Γιατι αυτη εν τελει ειναι και η ουσια του πραγματος: αξιοπιστια, και να λειτουργει το προγραμμα οπως πρεπει και οπως το διαφημιζουν.

 

Το Ghost 10, σας εχει σωσει απο καταστροφες? Eν τελει να συνεχισω με το Ghost 10, ή με το παλιο Ghost 2003(δοκιμασμενο και αξιοπιστο αλλα σιγουρα με λιγοτερες δυνατοτητες-παντως την ουσια την εχει κι αυτο μετραει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πιο Βαρυ προγραμμα δεν εχω ξαναδει...Μου τη σπαει να τρεχουν 500 services χωρις λογο!! Οποτε ξαναγυρισα στο 2003 στο οποιο τρεχει 1 service και καλο οποτε ΕΓΩ θελω!!

Με λιγα λογια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το 10!!

Για μενα εχει πιασει πατο αυτη η εταιρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έβγαλα το 2003 και πήγα στο 10 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Να μην το συγκρίνουμε φυσικά με κανένα άλλο προβληματικό πρόγραμμα ΑΚΑ Acronis.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ghost 10 (το 2003 μου τα είχε σπάσει κατα καιρούς με τον Common Client). Πιστεύω πως έιναι μέχρι στιγμής το καλύτερο πρόγραμμα της symantec με διαφορά, αν όχι το μόνο αξιόπιστο πρόγραμμα της symantec.

 

Edit**@mjmj: Ναι το cd εγκατάστασης είναι και recovery cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το οτι ειναι βαρυ οπως λετε, τα images που φτιαχνει ειναι αξιοπιστα κατα την επαναφορα(αχρειαστα να'ναι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το οτι ειναι βαρυ οπως λετε, τα images που φτιαχνει ειναι αξιοπιστα κατα την επαναφορα(αχρειαστα να'ναι)?

 

Αυτή την απάντηση (γιά το 10) θέλω κι εγώ να την ακούσω. Μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ το 9 και όποτε χρειάστηκα restore δούλεψε απροβλημάτιστα.

 

Αντίθετα το Acronis το χρησιμοποίησα δύο φορές, και τις δύο με κρέμασε αφού όταν μετά το restore προσπαθούσε να εκκινήσει το σύστημα δεν τα κατάφερνε και μου έβγαζε λάθος (πως λείπει κάποιο αρχείο συστήματος). Από το forum της acronis αλλά και το google βρήκα πολύ κόσμο που αντιμετώπισε το ίδιο σφάλμα, πολλές λύσεις αντιμετώπισης αλλά καμία επίσημη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ουτε σε backup ούτε σε restore.

Ο καθένας όπως βολεύεται.

@ mjmj: αφού κάνεις τη δουλειά σου με το 2003 τι το θες και πεδεύεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ χρησιμοποιώ το Ghost 2003 εδώ και πολύ καιρό και έχω βρει την ησυχία μου .Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα όσο για το Ghost 10 δεν ξέρω τίποτα αλλά και γούτε υπάρχει περίπτωση να το βάλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ουτε σε backup ούτε σε restore.

Ο καθένας όπως βολεύεται.

@ mjmj: αφού κάνεις τη δουλειά σου με το 2003 τι το θες και πεδεύεσαι;

 

Τι το θελω???

 

Και βεβαια το θελω, αν δουλευει σωστα.

Γιατι το 2003 είναι του 2002. Και τα χρονια αλλαξαν...

 

Θελω να γινεται backup εντος των windows, δεν το κανει. Και ο χρονος για μενα ειναι χρημα...

 

Θελω να γραφει σε dvd-rw, δεν το κανει. Μονο dvd-r.

 

Και πιθανως και αλλα πολλα που θα υποστηριζει το 10αρι.

Αλλα με την απαραιτητη προυποθεση οτι φτιαχνει images που δουλευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εδωσαν ενα iso του ghost 10 και ενω το εκαψα μια με το nero και μια με το alcohol, παρολα αυτα με το cd αυτο δεν μπορω να μπουταρω το pc. Ξερει κανεις γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εδωσαν ενα iso του ghost 10 και ενω το εκαψα μια με το nero και μια με το alcohol, παρολα αυτα με το cd αυτο δεν μπορω να μπουταρω το pc. Ξερει κανεις γιατι?

Μάλλον ψώνισες μάπα CD. :mrgreen:

Να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω.

Εγώ πάντος που το έχω μια χαρά κάνει την δουλειά του μέσα από τα windows και σε χρόνο 15-20 λεπτά.

Το CD του μπουτάρει κανονικά.

mjmj κοίτα μήπως στην εκκίνηση σου λέει press any key to boot from CD. Μερικές φορές πολλοί δεν το προσέχουν αυτό και ακόμα περιμένουν να κάνουν boot.

Βαριέμαι να κάνω reboot τώρα για να δοκιμάσω πάλι. :oops:

Επαναφορά ευτηχός πάντος δεν έχει χρειαστεί να κάνω μέχρι στιγμής οπότε σε αυτό το σημείο δεν μπορώ να φέρω γνώμη αν και μέχρι τώρα και οι προηγούμενες εκδόσεις του ήταν αξιόπιστες και θέλω να πιστεύω και αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το ghost 10 με έχει ξελασπώσει με το laptop μου.

Έχω κάνει αρκετές φορές restore σε ελάχιστο χρονο κ χωρις προβλήματα.

Οτι ανοιγει services είναι αλήθεια πάντως.

Εγώ προσωπικα εκανα format, πηρα image και μετα το ξεφορτωθηκα.

Όποτε χαλαει το μπρικι απλα εκκινω απο το cd και κανω restore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...