Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για conversion απο Avi σε DVD


tvagge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδες, εχω την εξης ερωτηση:

Εχω κανει backup στον δισκο μου 20 επεισοδια γνωστης ξενης σειρας.

Το καθε αρχειο ειναι περιπου 130Mb, σε avi (Divx) μορφη.

Δηλαδη εχουμε 20 Χ 130Μb = 2,6Gb.

Τωρα θελω αυτα τα αρχεια να τα χωρεσω σε ΕΝΑ DVD.

Λεω εγω τωρα: "2,6Gb, ε, ανετα χωρανε σε ενα δισκακι". Ελα ομως που με το VSO ConvertXtoDVD δεν μπορω να το κανω, γιατι αφου προσθεσω 4 αρχεια, κατω στο "available media on disc" μου βγαζει 3,8Gb και αν προσθεσω αλλο ενα, ξεπερνα το οριο εγγραφης (βγαινει περιπου 4,7Gb).

Tα αρχεια ειναι συνολο περιπου 650Μb (για τα 5 αρχεια των 130Μb εννοω), αλλα με το conversion φτανει τα 5Gb περιπου.

Δεν γινεται να τα χωρεσω ολα σε ενα ???

Καθε βοηθεια δεκτη.

Thnx guys προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να χρησιμοποιήσεις δισκάκι dual(double) layer που μπορεί να χωρέσει μέχρι 8 και κάτι Gb. άλλος τρόπος να το κάνεις όπως είναι και στη συνέχεια να το "φτιάξεις " με dvd shrink , dvd2one , anydvd, clone dvd (όποιο θέλεις...)..αλλιώς θα αναγκαστείς να βάλεις στο dvd 2-3 επεισόδια λιγότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να χρησιμοποιήσεις δισκάκι dual(double) layer που μπορεί να χωρέσει μέχρι 8 και κάτι Gb. άλλος τρόπος να το κάνεις όπως είναι και στη συνέχεια να το "φτιάξεις " με dvd shrink , dvd2one , anydvd, clone dvd (όποιο θέλεις...)..αλλιώς θα αναγκαστείς να βάλεις στο dvd 2-3 επεισόδια λιγότερα...

Το σκεφτηκα αυτο, να το κανω ολο πακετο με το VSOConvertXtoDVD, αλλα να μην το καψω.

Το συνολικο μεγεθος θα βγει περιπου 20Gb σε DVD format (εννοω IFO και VOBs).

Το θεμα ειναι μετα: Αν το κανω shrink, τα 20Gb θα τα κανει μεν ενα DVD(4,7Gb), αλλα σε ΤΙ ποιοτητα ??? Τα αρχεια ειναι ηδη συμπιεσμενα με divx, να μην γινουνε χαλια τελειως φοβαμαι, αν τα ξανακανω encode με το Shrink.

Θα μου πειτε τωρα γιατι δεν δοκιμαζω...

Γιατι για να τελειωσει το VSO, θελει περιπου, με τοσο ογκο αρχειων, γυρω στις 5 ωρες. Και μετα βαλε και την ωρα που θελει το shrink, αστα να πανε...

Γι'αυτο, αν καποιος ξερει ΣΙΓΟΥΡΑ οτι το τελικο αποτελεσμα θα ειναι ΟΚ, ας μου πει, να μη χτυπιεμαι τσαμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O φιλος zavlakas μηπως εχει αποψη στο προβλημα ? (Sorry για την προσωπικη αναφορα, αλλα τρεφω τεραστιο σεβασμο για τον κυριο ;-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re einai aplo. ftiakse me to divxtodvd to arxeio se image kai meta kantou ena reencode me to dvd2one i dvdshrink kai to ferneis sta metra tou DVD.

 

Edit: sorry gia tin epanalipsi meta eida oti anaferhike

 

i alli lisi einai na agoraseis eva dvd player pou paizei kai divx. 50 euro eshop kai katharises. mi paideuesai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i alli lisi einai na agoraseis eva dvd player pou paizei kai divx. 50 euro eshop kai katharises. mi paideuesai

Είναι τελικά η καλύτερη λύση. Σε ένα DVD μπορείς να βάλεις καμιά 30ριά αρχεία των 130ΜΒ που έχεις και με ξεχωριστά αρχεία υποτίτλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...