Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλες διαφορές δεν μπορώ να πω ότι παρατήρησα. Απλώς προσφέρουν πολλές ευκολίες. Π.χ. χρήση του fbsplash χωρίς να κάνεις patch τον kernel μόνος σου. Τώρα αν κάποιοι οδηγοί είναι με την μορφή κάποιου module που πρέπει να φορτώνει ο πυρήνας τότε πρέπει να κάνεις compile και τον οδηγό για να δημιουργηθεί το κατάλληλο module. Π.χ. οι drivers της nvidia που υπάρχουν για διάφορους kernels. Στο Aur θα βρεις τα σημαντικότερα πακέτα για το kernel patch που χρησιμοποιείς. Όπως για την κάρτα γραφικών κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ειναι δλδ απαραιτητο να εγκαταστησεις τον αντιστοιχο driver για το kernelpatch που χρησιμοποιεις. Οι κανονικοι drivers ειναι για κανονικο kernel.

Thanks firewallker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

1. Σας εχει τυχει ποτε να πας να κανεις εγκατασταση κατι και ο pacman να βλεπει το πακετο οτι δεν ειναι εγκατεστημενο (...upgrade anyway).

Να κατεβαζει το πακετο και μετα να πεταει error οτι υπαρχουν τα αρχεια που θελει να εγκαταστησει ηδη οποτε δεν μπορει να συνεχισει η εγκατασταση.

Τι φταει γι'αυτο?

Η μονη λυση που βρηκα ειναι να σβηνω τα αρχεια του warning και μετα να ξανακανω την εγκατασταση. Αλλα οταν πεταει πολλα ειναι λιγο δυσκολο να τα βρεις 1-1. Υπαρχει καποια εντολη να τα κανει overwrite μονος του?

 

2. Εχω ξεκινησει pacman -Syu , το σταματαω στη μεση (χωρις να χει τελειωσει τα downloads καν) και μετα παω να το συνεχισω και μου βγαζει local database is up to date! Γιατι? Αλλες φορες δεν το κανε αυτο.Μετα απ αυτο δεν μπορω να κανω update αλλο.

 

3.Εσβησα το /var/lib/pacman και με pacman -Syu ειδα οτι ξαναγινε. Εκει κραταει ο pacman τα περιεχομενα των repos μονο? Η και τι ειναι εγκατεστημενο στο συστημα? <- αυτο το αρχειο που βρισκεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο: Μπορείς να δίνεις την παράμετρο f για να κάνει force την εγκατάσταση και να αντιγράψει τυχόν υπάρχοντα αρχεία. Δηλαδή pacman -Syuf ή pacman -Uf όνομα_πακέτου κ.τ.λ.

 

Για το δεύτερο: Όταν το σταματάς πριν ολοκληρωθεί το refresh (pacman -Sy) έχεις μία ωραιότατη corrupted database. Πρέπει να δώσεις pacman -Syy για να κάνεις force refresh.

 

Για το τρίτο: Στο /var/lib/pacman αποθηκεύονται τα αρχεία που χρησιμοποιεί ο pacman για να κάνει dependencies checks, search κ.τ.λ.

 

Τέταρτον: man pacman

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν ειναι καλο να σβηνεις το /var/lib/pacman. Τωρα με pacman -Q

δειχνει οτι εχω εγκατεστημενα 12 πακετα μονο (οτι εγκατεστησα μετα το σβησιμο). Παει για φουντο η εγκατασταση. (Εκτος και αν υπαρχει καποια δυνατοτητα για rebuild που δε νομιζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 6 μήνες μετά...

Από χθες βρίσκεται στο επίσημο repo (Extra) του Arch το kde 4.1. Μεγάλο λάθος κατά την γνώμη μου. Ελπίζω να μην "καταστρέψει" όλη την διανομή.

 

Καιρός να δούμε και άλλες εναλλακτικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην κανετε ετσι

και γω στην αρχη ολο νευρα ημουν και μου πηρε μια εβδομαδα η μεταβαση

μετα σας πληροφορω οτι δεν ξαναγυρνατε στο 3 ουτε με σφαιρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

πάντως και με KDE 4.1.1 μια χαρά πάει το ARCH ... δεν ξέρω τι λένε οι υπόλοιποι χρήστες αλλά προσωπικά δεν έχω συναντήσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός του ότι το tv-out της nvidia δεν λειτουργεί πλέον. (Ελπίζω όταν βγάλουν επιτέλους νέους drivers να είναι οκ)

btw υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό το πρόβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...