Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:confused::confused::confused:

 

Τι ακριβώς εννοείς man?

 

Εγώ εγκατέστησα προς το παρόν το iso αρχείο με μέγεθος 150 mb περίπου και μετά πήγα στο /etc με τον nano άλλαξα το αρχείο pacman.conf όπως μου είπε ο apoikos και εκεί που λέει ftp://...... έβαλα την διαδρομή του cdrom (file:///mnt/dvd/) αφού πρώτα κάνω mount εννοείτε. Λαμβάνω όμως μηνύματα λάθους για dependicies και για κάποιο conf_pkg που δεν βρίσκει. Το ίδιο λάθος λαμβάνω και αν κάνω πλοήγηση στον φάκελο με τα πακέτα που κατέβασα (π.χ. /mnt/dvd/0.8/os/i686) και δίνω pacman -A *.tar.gz αλλά λαμβάνω τα ίδια μηνύματα. Σε ορισμένα πακέτα όμως (π.χ. για το zip......) η εγκατάσταση γίνεται κανονικά. Τι κάνω λάθος;

 

Apoiko' date=' please enlight us …[/b']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είναι ακριβώς αυτό που σου είχα πει με pm, ότι το pacman περιμένει να τα βρει όλα στο ίδιο φυσικό μέσον. Επειδή εσύ δεν έχεις όλα τα πακέτα σε ένα DVD, δεν μπορεί να τα βρει και να τα εγκαταστήσει. Θα πρέπει να φτιάξεις ένα directory στο σκληρό και να πετάξεις τα περιεχόμενα και των τριών DVD εκεί, και να δηλώσεις αυτό ως repository.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pacman σκέτο δεν κάνει τίποτα. Με pacman -S πακέτο κάνεις install το πακέτο μαζί με όλα τα dependencies. Π.χ. pacman -S kde. Για περισσότερα: `man pacman'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα τα έβαλα όλα σε έναν δευτερο σκληρό που έχω. Αλλά πάλι δεν γίνετε τίποτε. Δίνοντας pacman -S pkg_name μου λέει:

 

Could not open sync database: extra

have you used --refresh yet?

 

Δίνω --refresh και μου λέει

 

No targets specified

 

Διάβασα το man pacman για την παράμετρο --refresh αλλά δεν κατάλαβα πως ακριβώς να την χρησιμοποιήσω. Παραθέτω και το pacman.conf

 

>
#
# /etc/pacman.conf
#
# NOTE: If you find a mirror that is geographically close to you, please
#       move it to the top of the server list, so pacman will choose it
#       first.
#
# To re-sort your mirror lists by ping/traceroute results, use the
# /usr/bin/sortmirrors script.  It requires the "netselect" package.
#

# See the pacman manpage for option directives

#
# GENERAL OPTIONS
#
[options]
LogFile     = /var/log/pacman.log
NoUpgrade   = etc/passwd etc/group etc/shadow etc/sudoers
NoUpgrade   = etc/fstab etc/raidtab etc/ld.so.conf
NoUpgrade   = etc/rc.conf etc/rc.local
NoUpgrade   = etc/modprobe.conf etc/modules.conf
NoUpgrade   = etc/lilo.conf boot/grub/menu.lst
HoldPkg     = pacman glibc
#XferCommand = /usr/bin/wget --passive-ftp -c -O %o %u

#
# REPOSITORIES
#   - can be defined here or included from another file
#   - pacman will search repositories in the order defined here.
#   - local/custom mirrors can be added here or in separate files
# 

#[testing]
#Server = ftp://ftp.archlinux.org/testing/os/i686

[current]
# Add your preferred servers here, they will be used first
Server = file:///mnt/hd/archlinux/current/os/i686

[extra]
# Add your preferred servers here, they will be used first
Server = file:///mnt/hd/archlinux/extra/os/i686

#[unstable]
# Add your preferred servers here, they will be used first
#Include = /etc/pacman.d/unstable

#[community]
# Add your preferred servers here, they will be used first
Server = file:///mnt/hd/archlinux/community

# An example of a custom package repository.  See the pacman manpage for
# tips on creating your own repositories.
#[custom]
#Server = file:///home/custompkgs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα δώσε pacman -Syu για να πάρει την package list και να σου κάνει update τα πακέτα (αν υπάρχει κάποιο για update) και μετά συνέχισε με την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλε!!! Πάω να πάρω μερικά Dual Layer dvds και να ρίξω τα αρχεία εκεί. Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα? Δεν λέω ευχαριστώ ακόμη, θα σας τα πω όλα μαζί μαζεμένα. Όλο και κάπου θα ξανακολήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Πέρασα το Arch, έβαλα και το kde όρισα login manager κ.τ.λ. και όλα καλά. Θέλω όμως μερικά πραγματάκια.

 

1ον: Τι πρέπει να περάσω για να μπορώ κα κάνω εγκατάσταση προγράμματα που θέλουν compile; Όταν πάω να κάνω ./configure ή make και make install δεν μπορώ λόγω σφαλμάτων. Ακόμη και σε απλά προγράμματα όπως το kkbswitch που σε άλλες διανομές το είχα βάλει άνετα.

 

2ον: Θέλω ένα πρόγραμμα με το οποίο θα μπορώ να κάνω εγκατάσταση rpm πακέτα. Η εντολή rpm δεν "πιάνει". Θέλω να περάσω το Οοο2 και άλλα προγράμματα και δεν μπορώ διότι είναι σε rpms. To ξέρω ότι υπάρχει στο Arch το Οοο2 αλλά δεν έχει speller για Ελληνικά.

 

3ον: Θέλω ένα πρόγραμμα που να με συνδέει στο Internet διότι το kppp μου επιστρέφει συνεχώς το σφάλμα "pppd died unexpectedly" Έχω απενεργοποιήσει το lock file έχω δοκιμάσει το διάφορα πρωτόκολλα (pap, chap κ.τ.λ.) αλλά τίποτε. Με το που πάει να με δηλώσει στο δίκτυο παίρνω αυτό το μήνυμα.

 

4ον: Ήθελα και κάτι αλλά δεν το θυμάμαι τώρα.

 

 

Πάντως σε δύο μέρες έμαθα για το Linux ότι δεν είχα μάθει σε δύο χρόνια. Ζόρικο το Arch αλλά καμία σχέση με τα άλλα για όποιον ενδιαφέρετε να μάθει. Επίσης δεν περίμενα να έχει τόσο μεγάλη κοινότητα ατόμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Πέρασα το Arch' date=' έβαλα και το kde όρισα login manager κ.τ.λ. και όλα καλά. Θέλω όμως μερικά πραγματάκια.

 

[b']1ον:[/b] Τι πρέπει να περάσω για να μπορώ κα κάνω εγκατάσταση προγράμματα που θέλουν compile; Όταν πάω να κάνω ./configure ή make και make install δεν μπορώ λόγω σφαλμάτων. Ακόμη και σε απλά προγράμματα όπως το kkbswitch που σε άλλες διανομές το είχα βάλει άνετα.

Αν δε μας πεις συγκεκριμένα τι πρόβλημα παρουσιάζεται, δεν μπορούμε να βοηθήσουμε. Έχε υπ' όψιν σου ότι το arch έχει default gcc 4.0.x, και πολλά προγράμματα δεν κάνουν ακόμα σωστό compile με αυτόν χωρίς patchάρισμα. Σε κάθε περίπτωση, το συνιστώμενο είναι να χρησιμοποιήσεις το Arch Build System (ABS), με πακέτα που κατεβάζεις από την AUR. Συνοπτικά, βρίσκεις το software που θες, κατεβάζεις το tarball από την AUR, το αποσυμπιέζεις, μπαίνεις στο directory που δημιουργείται και δίνεις makepkg -i.

 

Btw, το kkbswitch υπάρχει στο extra/ ;-)

 

2ον: Θέλω ένα πρόγραμμα με το οποίο θα μπορώ να κάνω εγκατάσταση rpm πακέτα. Η εντολή rpm δεν "πιάνει". Θέλω να περάσω το Οοο2 και άλλα προγράμματα και δεν μπορώ διότι είναι σε rpms. To ξέρω ότι υπάρχει στο Arch το Οοο2 αλλά δεν έχει speller για Ελληνικά.

Διάγραψε αυτό το ενδεχόμενο απ' το μυαλό σου. To rpm (RedHat Package Management) είναι ένα ολόκληρο σύστημα διαχείρισης πακέτων που χρησιμοποιούν κάποιες (braindead) διανομές. Το arch linux χρησιμοποιεί τον pacman, ο οποίος είναι τελείως διαφορετικός στη λειτουργία του. Όταν παίζεις με μια διανομή πρέπει να σέβεσαι το σύστημα διαχείρισης πακέτων που αυτή έχει (εκτός και αν αυτό είναι RPM :-P). Με άλλα λόγια, θα κάνεις ζημιά εγκαθιστώντας rpm's ακριβώς διότι δε θα ενσωματωθούν ποτέ σωστά στο σύστημα και δε θα δουλεύουν τα updates/dependencies. Ελληνικό ορθογράφο μπορείς να βάλεις πολύ εύκολα, εγκαθιστώντας το ooodi2 (pacman -S ooodi2)

 

3ον: Θέλω ένα πρόγραμμα που να με συνδέει στο Internet διότι το kppp μου επιστρέφει συνεχώς το σφάλμα "pppd died unexpectedly" Έχω απενεργοποιήσει το lock file έχω δοκιμάσει το διάφορα πρωτόκολλα (pap, chap κ.τ.λ.) αλλά τίποτε. Με το που πάει να με δηλώσει στο δίκτυο παίρνω αυτό το μήνυμα.

Προφανώς το ότι λέει 'pppd died unexpectedly' σημαίνει ότι έχει ο pppd πρόβλημα, και όχι το kppp. Αν δεις στο /var/log/daemon.log και στο /var/log/error.log θα δεις τι ακριβώς συμβαίνει.

Hint: άνοιξε το /etc/ppp/options, βρες τη γραμμή που λέει auth, άλλαξέ την σε noauth και το kppp θα δουλέψει κανονικά (μάλλον). Μετά κάνε man pppd και θα δεις τι κάνει αυτό ;-)

 

4ον: Ήθελα και κάτι αλλά δεν το θυμάμαι τώρα.

Όταν το θυμηθείς εδώ είμαστε :-)

 

Πάντως σε δύο μέρες έμαθα για το Linux ότι δεν είχα μάθει σε δύο χρόνια. Ζόρικο το Arch αλλά καμία σχέση με τα άλλα για όποιον ενδιαφέρετε να μάθει. Επίσης δεν περίμενα να έχει τόσο μεγάλη κοινότητα ατόμων.

Έτσι ακριβώς είναι, με το arch linux, το debian, το gentoo, το slackware μαθαίνεις για το Linux, ενώ με το SuSE, το FC και τα συναφή μαθαίνεις απλά για τις συγκεκριμένες διανομές ;-) Αν τα καταφέρεις και το βάλεις κάτω το arch, μετά όλα θα σου φαίνονται παιχνίδι. Θα μπορείς να κάνεις οτιδήποτε σε οποιαδήποτε διανομή, χωρίς ποτέ να σε απασχολήσει ποια διανομή θα είναι αυτή :-) Και ναι, υπάρχουν αρκετοί που θέλουν κάτι απλό, γρήγορο, ελαφρύ με πακέτα και χωρίς βλαμμένη πολιτική εκεί έξω ;-)

 

Προσωπικά πάντως έχω καταλήξει στο εξής:

  • Διαλέγουμε community driven διανομή, και όχι κάποια διανομή μεγάλης εταιρίας. (Η Fedora δε μετράει ως community-driven διανομή :-P)
  • Διαλέγουμε διανομή με μεγάλα software repositories (οκ, το slackware είναι εξαίρεση).
  • Αν η διανομή είναι binary-based, διαλέγουμε διανομή που να μην εδρεύει στις ΗΠΑ για να μη μας ζαλίζουν τον έρωτα με τα patent issues.

και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το πρώτο μου post από Arch.

 

@Apoikos. Έκανα αυτό που μου είπες για το noauth άλλα τίποτε. Μέτα δοκίμασα να τρέξω από κονσόλα pppd και μου είπε ότι για να τρέξει ο pppd πρέπει να δώσω mknod /dev/ppp c 108 0. Μέτα από αυτό συνδέομαι κανονικά. Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που κλείνω τον υπολογιστή πρέπει να δίνω την εντολή πάλι για να συνδεθώ. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

 

Για την περίπτωση με το ./configure μου ζητάει kpg-config. Προσπάθησα με τον pacman να το βρω και να το περάσω άλλα δεν το βρήκα πουθενά.

 

Επίσης όταν κλείνω τον υπολογιστή φτάνει σε ένα σημείο που λέει Shuting Down και από κάτω ακριβώς System Halted και δεν κλείνει, πρέπει να πατήσω το “κουμπί”. Πρέπει μήπως να αλλάξω την εντολή /sbin/halt που στέλνει to kde σε κάτι άλλο;

 

Επίσης δεν μπορώ να βάλω τόνους, ούτε στο openoffice. Μόνο στον firefox μπορώ. Δοκίμασα κάτι λύσεις που βρήκα εδώ και αλλού για το αρχείο locales άλλα...

 

Και. Για bluetooth υπάρχει τίποτε; Έκανα search στο wiki.archlinux.org άλλα δεν βρήκα κάτι. Να φορτώνουν συσκευές αυτόματα γίνετε; Π.χ. Συνδέω την ψηφιακή μου στην usb γίνεται να μην δίνω mount -t auto /dev/sda1 /mnt/usb; υπάρχει νομίζω κάποιος Deamon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν' date=' το πρώτο μου post από Arch.

 

@Apoikos. Έκανα αυτό που μου είπες για το noauth άλλα τίποτε. Μέτα δοκίμασα να τρέξω από κονσόλα pppd και μου είπε ότι για να τρέξει ο pppd πρέπει να δώσω [b']mknod /dev/ppp c 108 0[/b]. Μέτα από αυτό συνδέομαι κανονικά. Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που κλείνω τον υπολογιστή πρέπει να δίνω την εντολή πάλι για να συνδεθώ. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Βεβαιώσου ότι στο /etc/rc.conf έχεις το MOD_AUTOLOAD="yes"

 

Για την περίπτωση με το ./configure μου ζητάει kpg-config. Προσπάθησα με τον pacman να το βρω και να το περάσω άλλα δεν το βρήκα πουθενά.

pacman -S pkgconfig

 

Επίσης όταν κλείνω τον υπολογιστή φτάνει σε ένα σημείο που λέει Shuting Down και από κάτω ακριβώς System Halted και δεν κλείνει, πρέπει να πατήσω το “κουμπί”. Πρέπει μήπως να αλλάξω την εντολή /sbin/halt που στέλνει to kde σε κάτι άλλο;

Δοκίμασε μια φορά πριν τον κλείσεις να φορτώσεις το apm module (modprobe apm ως root). Αν δουλέψει, τότε βάλε το apm στο MODULES στο /etc/rc.conf.

 

Επίσης δεν μπορώ να βάλω τόνους, ούτε στο openoffice. Μόνο στον firefox μπορώ. Δοκίμασα κάτι λύσεις που βρήκα εδώ και αλλού για το αρχείο locales άλλα...

Στο /etc/rc.conf δήλωσε LOCALE=el_GR. Επίσης βεβαιώσου ότι στο /etc/locale.gen έχεις uncommented το `el_GR ISO8859-7' και δώσε locale-gen.

 

Και. Για bluetooth υπάρχει τίποτε; Έκανα search στο wiki.archlinux.org άλλα δεν βρήκα κάτι.

Χρειάζεσαι το bluez-libs και το bluez-utils, καθώς και ένα framework για bluetooth (π.χ. gnome-bluetooth). Αν δώσεις pacman -sS bluetooth θα σου βγάλει αρκετά πακέτα.

 

Να φορτώνουν συσκευές αυτόματα γίνετε; Π.χ. Συνδέω την ψηφιακή μου στην usb γίνεται να μην δίνω mount -t auto /dev/sda1 /mnt/usb; υπάρχει νομίζω κάποιος Deamon...

Βεβαιώσου ότι στο DAEMONS στο /etc/rc.conf έχεις τα hal και dbus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Στο rc.conf το MOD_AUTOLOAD="yes" ήταν εντάξει άρα κάτι άλλο θα φταίει. Μήπως το modem μου δεν μπορεί να ανιχνευτεί λόγο παλαιότητας? Δεν θα μπορούσα να “βάλω” κάπου την εντολή mknod /dev/ppp c 108 0 και να εκτελείτε για όλους τους χρήστες; Π.χ. στο xinitrc και να την εκτελεί μόλις πάει να φορτώσει ο “X”; Ή να φτιάξω ένα αρχείο που θα περιέχει την εντολή να το αλλάξω με chmod a+x ... σε εκτελέσιμο να το “ρίξω” στον φάκελο bin και να το δηλώσω σαν deamon στο rc.conf;

 

Με την εντολή modprobe apm μου επιστρέφει FATAL: Module apm not found.

 

Όλα τα άλλα καλά.

 

Παραθέτω και το rc.conf

 

>
#
# /etc/rc.conf - Main Configuration for Arch Linux
#

#
# -----------------------------------------------------------------------
# LOCALIZATION
# -----------------------------------------------------------------------
#
# LOCALE: available languages can be listed with the 'locale -a' command
# HARDWARECLOCK: set to "UTC" or "localtime"
# TIMEZONE: timezones are found in /usr/share/zoneinfo
# KEYMAP: keymaps are found in /usr/share/kbd/keymaps
# CONSOLEFONT: found in /usr/share/kbd/consolefonts (only needed for non-US)
# CONSOLEMAP: found in /usr/share/kbd/unimaps
# USECOLOR: use ANSI color sequences in startup messages
#
LOCALE="en_US.utf8"
HARDWARECLOCK="localtime"
TIMEZONE="Canada/Pacific"
KEYMAP="us"
CONSOLEFONT=
CONSOLEMAP=
USECOLOR="yes"

#
# -----------------------------------------------------------------------
# HARDWARE
# -----------------------------------------------------------------------
#
# Scan hardware and load required modules at bootup
MOD_AUTOLOAD="yes"
# Module Blacklist - modules in this list will never be loaded by udev
MOD_BLACKLIST=()
#
# Modules to load at boot-up (in this order)
#   - prefix a module with a ! to blacklist it
#
MODULES=()
# Scan for LVM volume groups at startup, required if you use LVM
USELVM="no"

#
# -----------------------------------------------------------------------
# NETWORKING
# -----------------------------------------------------------------------
#
HOSTNAME="myhost"
#
# Interfaces to start at boot-up (in this order)
# Declare each interface then list in INTERFACES
#   - prefix an entry in INTERFACES with a ! to disable it
#   - no hyphens in your interface names - Bash doesn't like it
#
# Note: to use DHCP, set your interface to be "dhcp" (eth0="dhcp")
#
lo="lo 127.0.0.1"
eth0="eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255"
INTERFACES=(lo eth0)
#
# Routes to start at boot-up (in this order)
# Declare each route then list in ROUTES
#   - prefix an entry in ROUTES with a ! to disable it
#
gateway="default gw 192.168.0.1"
ROUTES=(!gateway)
#
# Enable these network profiles at boot-up.  These are only useful
# if you happen to need multiple network configurations (ie, laptop users)
#   - set to 'menu' to present a menu during boot-up (dialog package required)
#   - prefix an entry with a ! to disable it
#
# Network profiles are found in /etc/network-profiles
#
#NET_PROFILES=(main)

#
# -----------------------------------------------------------------------
# DAEMONS
# -----------------------------------------------------------------------
#
# Daemons to start at boot-up (in this order)
#   - prefix a daemon with a ! to disable it
#   - prefix a daemon with a @ to start it up in the background
#
DAEMONS=(syslog-ng !hotplug !pcmcia network netfs crond kdm hal dbus)


# End of file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο DAEMONS βάλε πρώτα το dbus, μετά το hal και μετά το kdm. Επίσης, όπως σου είπα, κάνε το LOCALE el_GR και επιπλέον TIMEZONE=Europe/Athens. Όσον αφορά το /dev/ppp, για να δημιουργείται μόνο του σε κάθε restart δώσε mknod /lib/udev/devices/ppp c 108 0. Δεν είναι η καλύτερη λύση, γιατί κανονικά το /dev/ppp θα έπρεπε να δημιουργείται μόνο του με το που φορτώνει το ppp-generic module, αλλά θα γλιτώσεις το να δίνεις την εντολή κάθε φορά. Για πες μου, τι βγάζει η εντολή `pacman -Q udev';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να' μαι κι εγώ! Εδώ και καιρό έχω "κληρονομήσει" το παλιό laptop του αδερφού μου (πήρε άλλο), ένα Compaq Presario 915us (AthlonXP Mobile 1800+, 768MB RAM, 40GB HDD, DVD-R, 15" TFT). Μέχρι τώρα το είχα με WinXP και το χρησιμοποιούσα ελάχιστα (στις διακοπές κλπ).

 

Προχθες αποφάσισα να του βάλω Linux για να αρχίσω να το μαθαίνω κι αυτό λιγάκι.

 

Δεν είχα μέχρι τώρα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το Linux. Είχα δοκιμάσει πριν από χρόνια το Suse 6.1. Ξέρω λοιπόν τα απολύτως βασικά γι' αυτό.

 

Διαβάζοντας λιγάκι τα forum για να δω ποιά διανομή να βάλω μου τράβηξε την περιέργεια η συζήτηση σας για το Arch Linux και αποφάσισα να διοκιμάσω την τύχη μου με αυτό. Εξ' άλλου το laptop δεν είναι το βασικό PC μου και με παίρνει να κάνω πειράματα μιας και ακόμα κι αν δεν τα καταφέρω αμέσως, θα έχω PC να δουλεύω.

 

Το πρόβλημα είναι πως κολλάει στην εγκατάσταση.

 

Κατ' αρχήν, αν κάνοντας boot από το CD του Arch, πατήσω ENTER (ή δώσω arch) στο πρώτο prompt του Grub, μετά από λίγα δευτερόλεπτα πέρνω ένα Kernel Panic και κολλάει εκεί. Αυτό το ξεπέρασα δίνοντας arch-noscsi στο αρχικό prompt.

 

Με αυτό, φαίνεται να ολοκληρώνεται κανονικά το boot, αλλά προς το τέλος βγάζει ένα μύνημα πως δεν μπορεί να φορτώσει τα modules γιατί δεν βρίσκει το CD.

 

Αν ξεκινήσω την εγκατάσταση παρ όλα αυτά, κολλάει παρακάτω όταν προσπαθεί να φτιάξει τα partitions στο δίσκο. Βγάζει μύνημα πως δεν έχει access στο δίσκο.

 

Ταυτόχρονα "κλειδώνει" το CD στο drive (δε δουλεύει το eject) και ξεκολλάει μόνο μετα από ολικό shutdown και επαεκκίνηση.

 

Όμως, στην αρχή που boot-άρει το σύστημα, φαίνεται καθαρά πως αναγνωρίζει τον ide controller, το δίσκο και το DVD.

 

Μήπως ο driver δεν είναι σωστός ή δεν συνεργάζεται σωστά με τον ide controller του φορητού? Ο controller είναι ένας ALi M5229 IDE.

 

Στο μεταξύ, δοκίμασα να εγκαταστήσω ένα CD με Ubuntu 5.04 αλλά και ένα DVD με Suse 10.0. Και τα δύο εγκαταστάθηκαν κανονικότατα και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

 

Φαντάζομαι λοιπόν πως το πρόβλημα βρίσκεται στον πυρήνα linux που χρησιμοποιήται κατά την εγκατάσταση του Arch και στη συνεργασία του με το hardware του φορητού μου. Έχει κανείς κάποια ιδέα για το πως θα το ξεπεράσω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...