Προς το περιεχόμενο

ΠΡοβλήματα με μητρική


GP++

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα...Πριν 2 μέρες αποφάσισα να αλάξω κουτί στον υπολογιστή μου.Αγόρασα το κουτί έκανα τη μεταφορά αλλα δεν λέει να ανοίξει ο υπολογιστής. Εβγάλα εξτρά κάρτες και τα σχετικά και τον άφησα μόνο με τα απαραίτητα αλλα και πάλι τίποτα.Όταν ξεκινάει ακούγονται κάποια διαδοχικά μπιπ και μετά τίποτα.Πήγα στο site της μητρικής αλλά πουθενά δεν εξηγεί τι σημαίνει ο αριθμός των μπιπ.Ξέρετε που μπορώ να βρω πληροφορίες για τα error codes αυτά?Η μητρική είναι η Elite P4S5A/DX+

 

Συγκεκριμένα όταν ανοίγι κάνι 1 μπιπ και μετα 8 ακομα.Ύστερα μια πάυση και μετα ένα μπιπ και άλλα 2...RAM και κάρτα γραφικών είναι καλά??Κάηκε η μητρική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.pchell.com/hardware/beepcodes.shtml και θα βρείς τη λύση. Προσοχή θα πρέπει πρώτα να ξέρεις το BIOS που φοράει η μητρική σου. Συνήθως η ELITE χρησιμοποιεί BIOS τηw AWARD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα...Πριν 2 μέρες αποφάσισα να αλάξω κουτί στον υπολογιστή μου.Αγόρασα το κουτί έκανα τη μεταφορά αλλα δεν λέει να ανοίξει ο υπολογιστής. Εβγάλα εξτρά κάρτες και τα σχετικά και τον άφησα μόνο με τα απαραίτητα αλλα και πάλι τίποτα.Όταν ξεκινάει ακούγονται κάποια διαδοχικά μπιπ και μετά τίποτα.Πήγα στο site της μητρικής αλλά πουθενά δεν εξηγεί τι σημαίνει ο αριθμός των μπιπ.Ξέρετε που μπορώ να βρω πληροφορίες για τα error codes αυτά?Η μητρική είναι η Elite P4S5A/DX+

 

Συγκεκριμένα όταν ανοίγι κάνι 1 μπιπ και μετα 8 ακομα.Ύστερα μια πάυση και μετα ένα μπιπ και άλλα 2...RAM και κάρτα γραφικών είναι καλά??Κάηκε η μητρική?

Φιλε πολυ παλια ειχα παθει κατι παρομοιο!!

Αλαξα κουτι και δεν ανοιγε με τιποτα!!Το προβλημα ηταν πως καπου βραχικυκλωνε το board γιαυτο δεν ανοιγε!!!Το μονταρα 2 3 φορες και δουλεψε!!

Οσω για τα μπιπ Οταν σου κανει ενα μεγαλο και 2 απανωτα σημαινει οτι εχει προβλημα η καρτα γραφικων!Οταν σου κανει μπιπ συνεχομενα σημαινει οτι εχουν προβλημα οι μνημες!!

Εαν εχεις πλακακι στο δωματιο σου και οχι καλη μπριζα(Που σημαινει πως δεν εχεις καλη γιωση)τοτε μπορει και να εκαψες κατι(Μακαρι να μην εγινε αυτο)Εγω παντως ετσι εκαψα την προηγουμενη καρτα γραφικων μου Nvidia 4400GT

Πανακριβη τοτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...