Προς το περιεχόμενο

Αξιες ..


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωρα για κοινωνικους προβληματισμους .

 

Υπαρχουν αξιες στην ελληνικη κοινωνια ?

 

Κ αν εχετε - εχουν - εχουμε , σε φασεις δυσκολες , μεχρι ποιου σημειου θα τις κραταγατε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αξιες υπηρχαν και υπαρχουν ακομα. Απλα ειναι διαφορετικες πια λογω της εποχης.

 

Εγω πιστευω οτι πρεπει να ακολουθεις τις αξιες σου γιατι τοτε μονο τα πραγματα πηγαζουν απο εσενα και εισαι σε θεση να αναλαβεις τις ευθυνες σου. Υπερασπιζεσαι κατι που πιστευεις.

 

Αν τεντωνεις τις αξιες σου τοτε δινεις δικαιωμα στον αλλο να σε ελεγχει γιατι εχεις λερωμενη την φωλια σου. Αν εισαι καθαρος δεν φοβασαι τιποτα. Αν οι αξιες σου διαφερουν απο των αλλων τις υπερασπιζεσαι.

 

Αλλα πριν ασχοληθουμε με τις αξιες σαν εννοια καλο ειναι να τις ορισουμε. Γιατι τι ειναι αξια τελικα? Αυτο που ισχυει γενικα? Αυτο που ισχυε?

 

Ειναι κατι που χωραει πολυ κουβεντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως η ύπαρξη αξιών είναι αντιστρόφως ανάλογη του διατυμπανισμού των. Επίσης πολλές φορές συνχέεται η έννοια της αξίας με στερεότυπα και αγκυλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως η ύπαρξη αξιών είναι αντιστρόφως ανάλογη του διατυμπανισμού των. Επίσης πολλές φορές συνχέεται η έννοια της αξίας με στερεότυπα και αγκυλώσεις.

 

Αυτο ακριβως! Τι ειναι τελικα αξια? Οι απλοι κανονες συνυπαρξης και πολιτισμου ή καποια απαρχαιωμενα στερεοτητα τα οποια δεν στεκονταν ουτε στην εποχη τους ποσο μαλλον τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φυσικά και υπάρχουν:

 

Τα φαν-κλαμπ της Βανδή, Βίσση, Γαρμπή κλπ

Το fame story

Τα κινητά τηλέφωνα

Τα ελληνοπρεπέστατα τσιφτετέλια

Τα φοβερά αυτοκίνητα με 8.600 δόσεις, με μισθό 600 ευρώ. Να μην μας πουν και γύφτους.

Ο Κόκκαλης

Το δημόσιο......

..........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ισοπέδωσα τίποτα. Όποιος έχει μάτια βλέπει. Όλοι ,μα όλοι οι Έλληνες μιλάνε για "αξίες", "ιδανικά", "αρχαίους ημών προγόνους" κλπ.

Η αλήθεια είναι αυτή που έγραφε ένα γνωστό Ιταλικό περιοδικό:

"Έλληνες, ένας λαός που νομίζει ότι είναι Ιταλοί, αλλά είναι Τούρκοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχουν:

 

Τα φαν-κλαμπ της Βανδή' date=' Βίσση, Γαρμπή κλπ

Το fame story

Τα κινητά τηλέφωνα

Τα ελληνοπρεπέστατα τσιφτετέλια

Τα φοβερά αυτοκίνητα με 8.600 δόσεις, με μισθό 600 ευρώ. Να μην μας πουν και γύφτους.

Ο Κόκκαλης

Το δημόσιο......

..........................[/quote']

 

Ο φίλος με κάλυψε απόλυτα.

Το thread μπορεί να κλειδωθεί τωρα.

 

Καλά ρε Paschalia δεν έχεις τι να κάνεις και ανοίγεις άκυρα threads. Για ποιες αξίες να μιλήσουμε?? για τα μέσα,για αυτούς που παίρνουν Ι5?,για τις γυναίκες που μιλάνε συνέχεια για το στρατό χωρίς να έχουνε πάει?,για τους μάγκες τους μπάτσους?,για τις πόρτες στα club?,για την παιδεία?,για τον καραμαλή???για τα μπουζούκια?για το φόρεμα της Βίσσης για το string της Παπαρίζου? για για για

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αυτο που γινεται εμενα δεν μου αρεσει καθολου και πριν καποιος κρινει καλο ειναι να κοιταει τον εαυτο του γιατι οταν εγω ακουσα αξιες στο μυαλο μου ηρθαν αλλα πραγματα οπως φιλια, εμπιστοσυνη και σεβασμος και αν αυτες υπαρχουν στις μερες μας.

 

Αλλοι απο οτι φαινεται στο μυαλο τους ηρθε κατι αλλο που μαλλον εχει να κανει με τα πραγματα που αυτοι θεωρουν αξια.

 

Για μενα καλα εκανε η πασχαλια και το ανοιξε και αν καποιον δεν τον αφορα δεν παιρνει μερος στη συζητηση.

 

Και δεν ειμαστε τοσο χαλια οσο θελετε να νομιζετε. Φυσιολογικος λαος με υπερ και κατα ειμαστε. Ουτε ο τελειος λαος ουτε και για τα μπαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν ειμαστε τοσο χαλια οσο θελετε να νομιζετε. Φυσιολογικος λαος με υπερ και κατα ειμαστε. Ουτε ο τελειος λαος ουτε και για τα μπαζα.

 

 

ένα μάτσο βλάκες χαμηλής νοημοσύνης είμαστε. Σε 5 χρόνια που οι αλβανοί θα κυριαρχίσουν την χώρα θα είμαστε και για τα μπαζα.

 

Φιλία???Κάνε ένα τέστ. Δήλωσε οτί έχεις AIDS να δείς πόσοι από τους δήθεν φίλους σου θα μείνουν :D Ευτυχώς εγώ πέρασα τους φίλους μου από τεστ πρόσφατα και έμεινα μόνο με 3....και είχα πολλούς. Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aliaser συμφωνώ με το πρώτο μέρος της πρότασής σου.

 

Απλά πιστεύω πως η κουβέντα είναι τίγκα μονόπλευρη καθώς πολλά από όσα θεωρώ εγώ και ο γείτονας αξίες, ο paredwse και η paschalia τα θεωρούν "ανήθικα" ή "οπισθοδρομικά" ή.

 

Οπότε ΟΚ, σιχαίνομαι τον ακούλτουρο μέσο Έλληνα, αλλά δεν μπορώ να καταδικάσω κάτι καθαρά υποκειμενικό, πόσο μάλιστα σε μαζικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Καλημέρα Ελλάδα" by Goin' through.Ειδικά αφιερωμένο,σε όλους μας!

 

Κακά τα ψέματα,οι αξίες αλλάζουν.Μεχρι πριν 5 χρόνια το όνειρο του μέσου Έλληνα ήταν να γίνει Δημοσιος υπάλληλος,τώρα θέλουν να γίνουν όλοι τραγουδιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά από όσα θεωρώ εγώ και ο γείτονας αξίες, ο paredwse και η paschalia τα θεωρούν "ανήθικα" ή "οπισθοδρομικά"

 

Πολύ ωραία το έθεσε ο Lucifer κι εδώ κρύβεται το μυστικό.

A man's obsession is another man's trash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα μάτσο βλάκες χαμηλής νοημοσύνης είμαστε. Σε 5 χρόνια που οι αλβανοί θα κυριαρχίσουν την χώρα θα είμαστε και για τα μπαζα.

 

Φιλία???Κάνε ένα τέστ. Δήλωσε οτί έχεις AIDS να δείς πόσοι από τους δήθεν φίλους σου θα μείνουν :D Ευτυχώς εγώ πέρασα τους φίλους μου από τεστ πρόσφατα και έμεινα μόνο με 3....και είχα πολλούς. Αυτά

 

Α) εγω ξερω τι ειμαι και κανενας αλβανος, ρωσος ή οποιοσδηποτε αλλος δεν θα με τρομαξει. Εγω δεν θα ψαξω να βρω εχθρους για να κατηγορησω. Για τα λαθη μου φταιω εγω και μονο εγω.

 

Β) Εγω δεν χρειαστηκε να κανω τεστ και παλι σε καποια φαση της ζωης μου μου μειναν 3 φιλοι. 3 φιλοι που αξιζαν οσο χιλιαδες γνωστοι. Λεω απλα ευχαριστω που τους εχω αντι να βριζω που δεν εχω δεκα.

 

@ Λουσιφερ και εγω πιστευω οτι οι ξενοι και οι γκευ ειναι και αυτοι ανθρωποι αλλα μερικοι με θεωρουν μη ελληνιδα η ανηθικη. Τι να κανουμε δεν μπορουν να συμφωνουν ολοι μαζι σου... Το οτι μπορεις να μιλας και να μην σε λιντσαρουν ειδικα εσενα με το nick σου ειναι μια θετικη αξια της εποχης μας.

Ο κοσμος αλλαζει μεσα απο την διαφωνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...