Προς το περιεχόμενο

Μια διαφορετική προσέγγιση του Μακεδονικού


Rising1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν ακούσατε η Ευρώπη πιέζει τα διαβατήρια να αναγνωρίζονται με το όνομα Μακεδονία. (FYROM)

 

Τελικά τι όνομα νομίζετε ότι θα καταλήξει να γίνει δεκτό από όλους ?

Σκέτο Μακεδονία

Συνθετικό με το Μακεδονία (πχ. Βόρειος Μακεδονία)

ή τίποτε άλλο ?

 

(Δεν ανοίγω πολιτική συζήτηση και ούτε θέλω να ακούσω ποιός φταίει και γιατί, απλώς ρωτάω το τελικό όνομα προς τα που το βλέπετε ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

smilefree αν εσύ θέλις να λέγεσαι έτσι μπορώ να στο αποτρέψω;Οχι.Αν εγώ όμως νιώθω προσβεβλημένος μπορώ να ζητήσω (αν έχω την δύναμαη) όταν παρευρισκομαι εγώ στη συζήτηση να λέγεσαι νώντας:-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν αντιλαμβάνονται η περισσότεροι Έλληνες, είναι ότι όταν μιλάμε για "Μακεδονία", μιλάμε για μία -πρώην- χώρα που καθορίζεται γεωγραφικά όπως και οι υπόλοιπες.

 

Και επειδή καθορίζεται γεωγραφικά, ιστορικά είναι ξεκάθαρο πως μετά το βαλκανικό πόλεμο η Μακεδονία μοιράστηκε, οι Έλληνες ως νικητές πήραν το 52% των εδαφών, οι Γιουγκοσλάβοι το 38% και οι Βούλγαροι το υπόλοιπο.

 

Τώρα πιστεύω αρχίσατε να καταλαβαίνετε το λάθος όλων των ελληνικών κυβερνήσεων καθώς και το δικό μας, αφού τα παραπάνω στοιχεία τα γνωρίζουν ακόμα και οι ερασιτέχνες ιστορικοί. Ξεκινήσαμε μία διεκδίκηση λέγοντας πως "Μακεδονία είναι μία και μόνο ελληνική", για ένα κομμάτι γης που έχει ήδη μοιραστεί. Είναι εξαρχής λάθος νοοτροπία.

 

Αν για παράδειγμα διεκδικούσαμε την μη αποκλειστική χρήση του όρου "Μακεδονία" από καμία χώρα, τότε θα είχαμε κερδίσει την μάχη ξεκάθαρα. Mε την μορφή που έχει η διεκδίκησή μας σήμερα, δεν θα κερδίσουμε ποτέ. Κανένας λογικός ευρωπαίος δεν θα μας δικαιώσει. Γι' αυτό καλύτερα σήμερα να στραφούμε προς την κατοχύρωση του "μακεδονικού χαλβά" ή ακόμα και της ελληνικότητας του Μ.Αλέξανδρου που είναι πιο εφικτό.

 

Σωστά. Το σωστότερο θα ήταν να ονομαστεί Σλαβομακεδονία ή έστω Βόρεια Μακεδονία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο θέμα είναι μία πολύ καλή περίπτωση μελέτης του τρόπου με τον οποίο χειρίζονταν διαχρονικά, αν και κάπως λιγότερο τα τελευταία χρόνια, οι εκάστοτε ελληνικές κυβερνήσεις τα λεγόμενα εθνικά θέματα. Παρά την γενικευμένη εντύπωση που υπάρχει, ότι δηλαδή οι κυβερνήσεις ήταν ανίκανες στη διεθνή διπλωματία ή και "πουλημένες", στα περισσότερα θέματα το πρόβλημα εντοπιζόταν στο ότι υπήρχε σχεδόν πάντα από κάτω ένας φανατισμένος όχλος, γαλουχημένος με εθνικιστικά στερεότυπα και αρνούμενος να επιτρέψει ούτε καν μια σοβαρή δημόσια συζήτηση πάνω στο επίμαχο θέμα, ο οποίος απέτρεπε την κυβέρνηση ακόμα κι από την αναζήτηση ενός έντιμου διακανονισμού με την άλλη πλευρά. Όταν στα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '90 είχαν πέσει στο τραπέζι ονομασίες όπως "Σλαβομακεδονία" ή "Νέα Μακεδονία" η Ελλάδα τις απέρριπτε αμέσως και η κοινή γνώμη αγαλίαζε από εθνικιστική υπερηφάνεια. 10-15 χρόνια αργότερα, και όταν όλος ο κόσμος πλέον απέρριψε δια των πράξεων του την ορθότητα των ελληνικών επιχειρημάτων, ο ειδικός διαπραγματευτής του ΟΗΕ πρότεινε πλέον οριακά σύνθετες ονομασίες όπως "Δημοκρατία της Μακεδονίας - Σκόπια", τις οποίες η Ελλάδα έσπευσε να ενστερνιστεί κατ' ευθείαν. Τώρα όμως οι γείτονες μας δεν έχουν κανένα λόγο να συμφωνήσουν, ο χρόνος είναι με το μέρος τους. Και το κυριότερο δεν είναι αυτό. Είναι ότι αμέσως μετά την αναμενόμενη διπλωματική μας ήττα, η κοινή γνώμη της χώρας μας θα μείνει ξανά με την εντύπωση της διεθνούς συνωμοσίας εναντίον της χώρας μας, περί ανθελληνικών θέσεων και άλλων παρόμοιων. Δεν υπάρχει περίπτωση το συλλογικό υποσυνείδητο να σχηματίσει την εικόνα: "Εδώ κάναμε κάποιο μεγάλο λάθος". Δυστυχώς όμως, δεν υπάρχουν μόνο ηγεσίες που κάνουν λάθη, υπάρχουν και λαοί, διότι και αυτοί από ανθρώπους αποτελούνται. Και δεν νομίζω ότι οι Έλληνες, οι σύγχρονοι Έλληνες, μπορούν να χαρακτηριστούν πρότυπο στην αντικειμενικότητά τους. Όλα αυτά δεν τα λέω για να δείξω ότι πάντα φταίνε οι λαοί και ποτέ οι κυβερνήσεις, αλλά ότι φέρουμε και εμείς μεγάλη ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Da Vinci Codec

Συμφωνώ πλήρως. Εχω ακριβώς την ίδια γνώμη.

Την Εθνική υπερηφάνεια που την χρησιμοποίησαν οι κυβερνήσεις μπόλικα χρόνια γύρισε μπούμερανγκ στο θέμα αυτό.

 

Να δούμε και στο μέλλον όπου ναι μεν ο Μ.Αλέξανδρος είναι Ελληνας αλλά είναι και Μακεδόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα περισσότερα θέματα το πρόβλημα εντοπιζόταν στο ότι υπήρχε σχεδόν πάντα από κάτω ένας φανατισμένος όχλος, γαλουχημένος με εθνικιστικά στερεότυπα

 

από το Ροστόκ γύρισες;Ασχετο αλλά πως αυτοί οι απλυτοι κατορθώνουν να πάνε στου μπιπ τη μάνα και που τα βρισκουν τα λεφτά(αφού ως εκ πεπειοθήσεως είναι εναντίον της δουλειάς) δεν το έχω καταλάβει.

 

Στο θέμα μας.

 

Ερώτηση 1.Οι Σκοπιανοί είναι εθνικστές;Ναι είναι πρώτο κόμμα το υπερεθνικιστικό και συγκυβερνάνε οι κεντρώοι σχηματισμοί.Αρα αν έχεις έναν γείτονα επιθετικό γίνεσαι και συ

 

Ερώτηση 2.Πες μου τραγουδάκι των ειδικών δυνάμεων που να ανφέρεατι στο Μοναστήρι;Κανένα .Το Αρς μαρσ Σολουν ντας το τραγουδάνε στις ειδικές δυναμεις.Ξέρεις τι σημαίνει;1,2 η Θεσσαλονίκη είναι δική μας.Εσύ έχεις δημοτικά τραγούδια για αλύτρωτες πατρίδες στη Βαρδάρσκα;Aυτοί έχουν.

 

Ερώτηση 3.Εχεις κανά χάρτη που να δείχνει τους γιυτοσκοπιανούς (επίτηδες το λέω να σε πικαρω :evil: ) ως μέρος της Ελλαδας;Αυτόί έχουν.τα geocities είναι γεμάτα*

 

Με αυτά σου αποδεινύω πως ο λαός αυτός είανι ιμπεριαλιστής και όχι εθνικιστής.Αν και θα θελα να μου δώσεις και το δικό σου ορισμό γι αυτή την κουτσουρεμένη λέξη

 

Συνείζοντας.Σε ποια γλώσσα έγρεψε ο Αριστοτέλης;ελληνικά;ο Αλέξανδρος (α εσείς τον λέτε Αλέκο γι αυτό σου κανω και σημείωση) σε τι γλώσσατι έγραψε στην πλάκα;σε ελληνικά.Ο Αλέξανδρος ο Α που γράφει και ο Ηρόδοτοςγιατί ειδοποιησε τους Ελληνες στη Σαλαμίνα;

 

Μπορώ να σου φέρω και άλλα αλλά νομίζω ότι κατάλαβες πως οι αρχαίοι Μακεδόνες ήταν ελληνικό φύλο.

 

Τώρα ασφαλώς και δεν μπορούμε να πείσουμε τους γιυτους απέναντι να μη λέγονται όπως θέλουν.Τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Κάθε παρειτέρω διερυνση της ΕΕ και του νΑΤΟ θα αποφασίζεται με δημοψήφισμα του ελληνικού λαού;Αλλά ξέχασα εσάς δε σας αρέσουν τα δημοψηφίσματα σου θυμίζουν εποχή ταυτοήτων με Δαφέρμο (ετσι τσιγκλαω γω).Βέβαια με όρους ισονομιας γιατί σε κάποιον το 74 του χαν αρνηθεί να κάνει προεκλογικό αγώνα οι "δημοκράτες σου"

Αρα λοιπόν ο ελληνικός λαός δε θα αφήσει τους βραδάριους να μπουν με το όνομα "Μακεδονία"

 

η κοινή γνώμη της χώρας μας θα μείνει ξανά με την εντύπωση της διεθνούς συνωμοσίας εναντίον της χώρας μας,

 

Δεν υπάρχει διεθνή συνομωσία.Υπάρχει γεωπολιτκική.Το 67 η γεωπολιτκική επέβαλλε τη χουντα (όχι αυτή που ρθε) για να περνάνε τα αεροπλανα των αμερικανών να βοηθούν τους Ισαρηλινούς.Οταν ο Παπαδόπουλος είπε όχι τον καθαίρεσαν.Τώρα η γεωπολιτική επιβάλλει Κουρδιστάν για να ελέγχονται Συρία κ Ιραν.Το κουρδισταν όμως θα παρει εδάφη από Τουρκιά Η Τουρκία τι θα παρει;Αν Θράκη κλπ.

 

Τσέκαρε το post μου στο θέμα για τα έργα τέχνης που τα απέσυραν από την έκθεση για τις σχέσεις κεφαλαιου και Ονομασίας

 

^^ Σωστός ...

 

Δεν πήγες Ροστόκ εσύ;

 

τα geocities είναι γεμάτα*

 

Λένε αλήθειες πως τους εξελληνιζαμε βιαια το 50 60 ότι τους σφαζαμε το 12-13, ότι ο Καραμανλής είναι εξωμότης βούλγαρος αλλά αλλού είναι το θέμα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγες Ροστόκ εσύ;

 

Όχι, δεν συμφωνώ με πολλά για τα οποία διαδηλώνουν όσοι πήγαν εκεί. Γιατί ρωτάς όμως και γιατί αυτό το υφάκι ? Όσοι πήγαν στο Ροστοκ πηγαν για να διαμαρτυρηθούν - εναντιωθούν στην οικονομική παγκοσμιοποίηση(εκμετάλλευση-απομύζηση των αδύνατων από τους δυνατούς σε παγκόσμιο επίπεδη) και γενικότερα στους αρχηγούς των ισχυρών κρατών της γης. Προσωπικά θεωρώ ότι στην καλύτερη μπορεί να είναι απλά μια συμβολική αντίδραση και όχι πολλά παραπάνω.

 

 

 

Επίσης, γιατί αποφεύγεις να απαντήσεις στα όσα λέει ο φίλος παραπάνω περί ονομασίας ? Συγκεκριμένα , θέλω να ακούσω σε τι διαφωνείς σε αυτό :

 

"Όταν στα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '90 είχαν πέσει στο τραπέζι ονομασίες όπως "Σλαβομακεδονία" ή "Νέα Μακεδονία" η Ελλάδα τις απέρριπτε αμέσως και η κοινή γνώμη αγαλίαζε από εθνικιστική υπερηφάνεια. 10-15 χρόνια αργότερα, και όταν όλος ο κόσμος πλέον απέρριψε δια των πράξεων του την ορθότητα των ελληνικών επιχειρημάτων, ο ειδικός διαπραγματευτής του ΟΗΕ πρότεινε πλέον οριακά σύνθετες ονομασίες όπως "Δημοκρατία της Μακεδονίας - Σκόπια", τις οποίες η Ελλάδα έσπευσε να ενστερνιστεί κατ' ευθείαν. Τώρα όμως οι γείτονες μας δεν έχουν κανένα λόγο να συμφωνήσουν, ο χρόνος είναι με το μέρος τους."

 

Τέλος, συμφωνώ στα όσα λες ότι ο εθνικισμός βρίσκεται σε έξαρση στα Σκόπια, καθώς καλλιεργείται συστηματικά. Αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία για να γίνουμε και εμείς εθνικιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ροστόκ-> αφόύ εσύ δε διαφήμιζες το legalize it ;Σκέφτηκα πως θα σουν κι εκεί.

 

Τώρα για την αναλυση

 

Όταν στα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '90 είχαν πέσει στο τραπέζι ονομασίες όπως "Σλαβομακεδονία" ή "Νέα Μακεδονία" η Ελλάδα τις απέρριπτε αμέσως

 

μου φαίνεται αυτή η φάση εμένα προσωπικά σαν να μου λέει κάποιος, "κοίτα θα σου βιάσουμε τη γκόμενα αλλά μπορείς να παίρνεις μάτι".Γι αυτό.Ε προτιμώ να μη μου τη βιάσουν:-|

 

10-15 χρόνια αργότερα, και όταν όλος ο κόσμος πλέον απέρριψε δια των πράξεων του την ορθότητα των ελληνικών επιχειρημάτων

 

Δεν έγινε ακριβώς αυτό.Αν εσένα πχ το Σουρινάμ με την Ονδούρα είχαν εδαφικές διαφορές θα σε νοιαζε;οχι ε και αυτούς δεν τους νοιάζει.Απλά έχουμε ακόμα ως όπλα το βέτο.Και το σημαντικότερο να μην γίνονταν επενδύσεις στη γείτονα από Ελληνες κεφαλαιοκράτες.Γιατί τα λεφτά δε πήγαν σε σένα και σε μένα αλλά στους ίδιους.

 

Αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία για να γίνουμε και εμείς εθνικιστές.

 

Ωραία εγώ και συ είαμστε γείτονες θα κανω τη μια νύχτα παρτυ δε θα σ αφήσω να κοιμηθείς.Θα κανω τη δευτερη κοκ.Αν εσύ δε μου φέριες την αστυνομία η δε μου πεις σταμάτα μ ενοχλεις εγώ γιατί να μη συνεχίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ροστόκ-> αφόύ εσύ δε διαφήμιζες το legalize it ;Σκέφτηκα πως θα σουν κι εκεί.

 

Που κολλάει το ένα με το άλλο? Btw ούτε στο legalize it πήγα τελίκα αν κ ηθελα να περασω καμμια βολτα τεσπα . Λογικό (σφ)άλμα.

 

μου φαίνεται αυτή η φάση εμένα προσωπικά σαν να μου λέει κάποιος, "κοίτα θα σου βιάσουμε τη γκόμενα αλλά μπορείς να παίρνεις μάτι".Γι αυτό.Ε προτιμώ να μη μου τη βιάσουν

 

Μου φαίνεται (τελείως) αστοχη η αναλογία σου. 'Σλαβομακεδονία' δεν είναι όνομα που προσβάλλει την Ελλάδα ή της δημιουργεί πρόβλημα μιας και όπως αναφέρθηκε παραπάνω, τα σκόπια είναι ΜΕΡΟΣ του γεωγραφικού κομματιού που ονομάζεται Μακεδονία(Φυσικά μεγάλο τμήμα της γεωγραφικής περιοχής της Μακεδονίας κατέχει η ελλάδα, και ένα τμήμα κατέχει κ η Βουλγαρία). Φυσικά το να ονομαστούν Μακεδονία είναι μεγάλο λάθος κ άτοπο, καθώς δεν γίνεται το τμήμα ένος συνόλου να έχει την ονομάσια του συνόλου, όμως ποια η ένσταση σου σε ονομασία του στυλ 'Σλαβομακεδονία' ?

 

 

Παράθεση:

Αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία για να γίνουμε και εμείς εθνικιστές.

 

Ωραία εγώ και συ είαμστε γείτονες θα κανω τη μια νύχτα παρτυ δε θα σ αφήσω να κοιμηθείς.Θα κανω τη δευτερη κοκ.Αν εσύ δε μου φέριες την αστυνομία η δε μου πεις σταμάτα μ ενοχλεις εγώ γιατί να μη συνεχίσω;

 

Αυτό που σου λέω, είναι ότι πρέπει μεν να εναντιωθούμε στον εθνικισμό & την προπαγάνδα των σκοπιανών, αλλά μιλώντας ισορροπημένα και όχι να λέμε ακρότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...