Προς το περιεχόμενο

Μια διαφορετική προσέγγιση του Μακεδονικού


Rising1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτάξτε παιδιά για μένα τα πράγματα είναι απλά.Η ιστορία της Ελλάδος είναι εκπληκτική.Εχουμε τη ενδοξότερη ιστορία του κόσμου (και μην ακούσω για κινέζους κλπ .είχαν 300 οι κινέζοι).Είναι φυσικό λοιπόν κάποιοι να μας ζηλεύουν.Να θέλουν να πάρουν την ιστορία μας και να την αλλάξουν και όλα αυτά φυσικά και στο βωμό της παγκοσμιοποίησης.Οχι σύνορα οχι γλώσσα οχι ιστόρια.Τα ξέρουμε πλέον.Το μακεδονικό ζήτημα είναι ένας τρόπος για να χτυπήσουν την Ελλάδα και φυσικά την ιστορία της!Απλώς τα σκόπια είναι το μέσον για να πετύχουν κάποιοι τα παραπάνω!Πάντως όταν βλέπω αυτό το "Αλεξάνταρ Μακεντόνσκι" σκάω απο τα γέλια.χαχαχαχαχαχχ!Πάντως παλικάρια ρίξτε μια ματιά στο you tube και τα βίντεο που δημοσιεύουν κάποιοι εκπληκτικοί συμπατριώτες μας!Είναι άψογοι και κάνουν αγώνα για να ξέρει ο κόσμος την αλήθεια και την ιστορία της Ελλάδας!

 

το μέλλον μόνο μετράει.είναι σα να με ρωτάει κάποιος

-πώς είσαι mandate ?

- αααάρε κάτι γκόμενες πού 'χα στο δημοτικό.

-ε?σε ρωτάω για τώρα! YO

-άρε κάτι γκόμενες πού 'χα στο δημοτικό.

-:?:?:?:?

-καλά ε στο δημοτικό μέ 'παιρνε ο θείος βόλτα με τη φεράρι

-νόμιζα ότι ήσουν καθαρός πια.

-καλά ε στο δημοτικό έτρεχα σα σίφουνας

κτλπ.

 

 

είναι τουλάχιστον τραγικό να είμαστε αρχαιολάτρες σε βάρος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
το μέλλον μόνο μετράει.είναι σα με ρωτάει κάποιος

-πώς είσαι mandate ?

- άρε κάτι γκόμενες πού 'χα στο δημοτικό.

-ε?σε ρωτάω για τώρα! YO

-άρε κάτι γκόμενες πού 'χα στο δημοτικό.

-?

-καλά ε στο δημοτικό μέ 'παιρνε ο θείος βόλτα με τη φεράρι

-νόμιζα ότι ήσουν καθαρός πια.

-καλά ε στο δημοτικό έτρεχα σα σίφουνας

-καλά ε δε παλεύεσαι όμως

Δε πολυκατάλαβα τι λές.Αλλά αν εννοείς οτι τώρα η Ελλάδα είναι σε παρακμή σου λέω πως αυτό ισχύει αλλά α)η ιστορία δεν αλλάζει και β) εμείς τουλάχιστον έχουμε ιστορία οχι σα κάτι άλλους που δε ξέρουν απο ποιους καταγονται και έχουν ιστορία της πλάκας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να πώ ότι κάποιος με ρωτάει για τη χώρα μου και του λέω

 

-είδες ο μεγα Αλέξανδρος!

 

-Τώρα τί κάνετε?

 

-Είδες ο Φίλιππος ο Β'?

 

-τώρα τι κάνετε ?

 

-είδες ο Αρχιμήδης?

 

 

κτλπ

 

Δε πολυκατάλαβα τι λές.Αλλά αν εννοείς οτι τώρα η Ελλάδα είναι σε παρακμή σου λέω πως αυτό ισχύει αλλά

 

αλλά δέ κάνουμε και τίποτα για να ξεκολλήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η φράση γράφτηκε μέσα σε ένα πλαίσιο που αριστερά πάνω γράφει Cromb οπότε το "Για μενα" περιττό. (Με τη λογική σου έπρεπε να γράψεις "Για μένα τώρα την είπες και κόλλησες..."

 

Τώρα την ποια είπα, το πού την κόλλησα και αν μιλάς με κάποια ιδιότητα του διαχωριστή μ@λακιών ή κάτι παρόμοιο, μπορείς να μου το κάνεις λίγο ποιο λιανά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η φράση γράφτηκε μέσα σε ένα πλαίσιο που αριστερά πάνω γράφει Cromb οπότε το...

 

Σωστος!!!! Μου άρεσε όπως το έθεσες.

 

Πρέπει όμως να σου πω ότι, το να μπαίνεις σε ένα τόπικ με θέμα το μακεδονικό και να λές δεν υπάρχει μακεδονικο είναι λίγο άκιρο.

 

Υ.Γ: δε σου έκανα επιθεση αν και το έθεσα λίγο άκομψα (πριν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, άκυρο μπορεί να είναι για σένα, αλλά εγώ θεωρώ (όπως και πολλοί άλλοι που ξέρω) οτι δεν υπάρχει στην πραγματικότητα Μακεδονικό ζήτημα. Αν θες μπορώ να στο αναλύσω αλλά κάποια άλλη στιγμή.

 

ΥΓ: Ναι, όπως το έθεσες ήταν άκομψο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει στην πραγματικότητα Μακεδονικό ζήτημα.

 

Το ότι έχουν ποστάρει 100 άτομα σ' αυτό το τοπικ νομιζω λέει πως υπάρχει κάποιο θέμα (ανεξάρτητα τι αποψη έχουν). Οπως και να χει ανέλυσε μας άλλη φορά τις αποψεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Μλενε μακη και ειμαι απο την καστορια. μου φαινεται αδερφια ειστε πολυ ανιστοριτοι εως και ανθελληνες. γιατι?

1. οι περιοχες στις οποιες αναφερεστε ηταν υπο βουλγαρικη κατοχη, λογικο λοιπον να υπαρχει καποια διαλεκτος οπως συμβαινει παντα στις περιοχες που ειναι χρονια σκλαβωμενες.2 οι προγιαγιαδες μας μιλουσαν με αυτη την σλαβικη διαλεκτο καθως ηταν αναγκασμενοι.3 επισης στην μακεδονια υπηρχε μεγαλος αριθμος βουλγαρων και λογικο ηταν οι ελληνες να παρουνε πολλα στοιχεια οπως και οι βουλγαροι πολλα ελληνικα. οσο για το παλικαρι που λεει οτι υπαρχει μια συμπαθια προς τους βουλγαρους δεν ισχυει, οι μακεδονες εχουν αποδηξει την αξια τους μεσα απο τα γεγονοτα και την ιστορια. λυπαμε πολυ που αναφερεστε σε βουλγαρικες συμπαθιες, μακαρι τα πιστευω σας να μην τα εχουν πολΛοι σαν και εσας γιατι διαστρεβλονεται την ιστορια ΚΑΙ πληγωνεται την ιδια σας την χωρα. το να θεωρεις οτι οι μακεδωνες δεν ειναι ελληνες μαλλον φιλαρακι δειχνει οτι εσυ δεν πονας την ελλαδα ελληνας και λοιπαμε που δεν εχεις ιδανικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε λίγο Μάκη γιατί κι εγώ από την Καστοριά είμαι...

 

1. οι περιοχες στις οποιες αναφερεστε ηταν υπο βουλγαρικη κατοχη, λογικο λοιπον να υπαρχει καποια διαλεκτος οπως συμβαινει παντα στις περιοχες που ειναι χρονια σκλαβωμενες

 

Πότε ακριβώς η Δυτική Μακεδονία ανήκε στη Βουλγαρία? Αν εξαιρέσεις κάποιους μήνες το 1878 (μεταξύ των συνθηκών Αγίου Στεφάνου και Βερολίνου), μέχρι τους Βαλκανικούς πολέμους η Μακεδονία παρέμεινε στην Οθωμανική Αυτοκρατορία, οπότε και τελικά μοιράστηκε μεταξύ της Ελλάδας, της Βουλγαρίας και της Σερβίας. Οι άνθρωποι που ζούσαν σ'αυτές τις περιοχές και μιλούσαν σλάβικα δεν τα μιλούσαν επειδή ήταν υποχρεωμένοι αλλά επειδή αυτήν ήταν η μητρική τους γλώσσα ή έστω μία από τις μητρικές τους γλώσσες, μαζί με τα ελληνικά.

 

2 οι προγιαγιαδες μας μιλουσαν με αυτη την σλαβικη διαλεκτο καθως ηταν αναγκασμενοι.

 

Οι παππούδες και οι γιαγιάδες που μιλούσαν σλάβικα μετά τους Βαλκανικούς πολέμους είτε αναγκάστηκαν να φύγουν από τις ελληνικές πλέον περιοχές είτε όσοι παρέμειναν όχι απλώς δεν τους ανάγκαζαν, αλλά αντίθετα τους απαγόρευαν να μιλάνε σλάβικα. Οι πληθυσμοί αυτοί αρχικά αναγνωρίστηκαν ως δίγλωσσοι και τελικά εξελληνίστηκαν πλήρως γλωσσικά. Τονίζω, για να μην παρεξηγηθώ, το γλωσσικά σε αντιπαράθεση με το εθνικά, γιατί η πλειοψηφία ακόμη και αυτών που μιλούσαν σλάβικα είχε ή απέκτησε ελληνική εθνική συνείδηση. Δεν πρέπει να ξεχνάμε άλλωστε πως σε μία πολυπολιτισμική, επί οθωμανικής κατοχής, Μακεδονία όπου ο διαχωρισμός των πληθυσμών γινόταν βάσει θρησκείας (χριστιανοί και μουσουλμάνοι) και όχι βάσει γλώσσας η έννοια της εθνικής συνείδησης ήταν αρκετά σύνθετη και πολλές φορές αλληλοεπικαλυπτόμενη.

 

3 επισης στην μακεδονια υπηρχε μεγαλος αριθμος βουλγαρων και λογικο ηταν οι ελληνες να παρουνε πολλα στοιχεια οπως και οι βουλγαροι πολλα ελληνικα.

 

Αυτό είναι αλήθεια, Έλληνες, Βούλγαροι και Σλάβοι ζούσαν μαζί με τους Τούρκους στις ίδιες περιοχές για πολλούς αιώνες και υπάρχει μεγάλη ανταλλαγή στοιχείων μεταξύ των διαφόρων λαών, όπως είναι πάρα πολύ φυσικό.

 

οσο για το παλικαρι που λεει οτι υπαρχει μια συμπαθια προς τους βουλγαρους δεν ισχυει, οι μακεδονες εχουν αποδηξει την αξια τους μεσα απο τα γεγονοτα και την ιστορια. λυπαμε πολυ που αναφερεστε σε βουλγαρικες συμπαθιες, μακαρι τα πιστευω σας να μην τα εχουν πολΛοι σαν και εσας γιατι διαστρεβλονεται την ιστορια ΚΑΙ πληγωνεται την ιδια σας την χωρα. το να θεωρεις οτι οι μακεδωνες δεν ειναι ελληνες μαλλον φιλαρακι δειχνει οτι εσυ δεν πονας την ελλαδα ελληνας και λοιπαμε που δεν εχεις ιδανικα...

 

Αυτό περί βουλγάρικης συμπάθειας, συμφωνώ ότι φυσικά και δεν ισχύει. Οι άνθρωποι που αυτοπροσδιορίζονται ως σλάβικη μειονότητα στη Δυτική Μακεδονία (βλ. Ουράνιο Τόξο) είναι ελάχιστοι εώς και γραφικοί. Φυσικά και οι κάτοικοι έχουν 100% ελληνική συνείδηση και καμία βουλγαροσλαβική ροπή ή συμπάθεια.

Παρόλαυτά για να μην διαστρεβλώνουμε και από την άλλη πλευρά την ιστορία δεν πρέπει να μην λέμε ότι δεν υπήρξε και από την ελληνική πλευρά μία προσπάθεια να αφομοιώσει γρήγορα τους πληθυσμούς της περιοχής, καταπιέζοντας τους σε ένα βαθμό τουλάχιστον γλωσσικά. Βέβαια σε ένα κλίμα γειτονικών διεκδικήσεων και αμφισβητήσεων όλα αυτά είναι απολύτως κατανοητά και θεμιτά, αλλά για να είμαστε αντικειμενικοί απέναντι στην ιστορία, τουλάχιστον ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας... Μόνο και μόνο ότι μιλάμε συνέχεια για την ελληνικότητα της Μακεδονίας, τη στιγμή που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο, για μένα λέει πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μλενε μακη και ειμαι απο την καστορια. μου φαινεται αδερφια ειστε πολυ ανιστοριτοι εως και ανθελληνες. γιατι? (...)

 

γιατί την ώρα της ιστορίας στο σχολείο εμείς κάναμε εξάσκηση στην ορθογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δειτε κι αυτο....

http://macedonia-greece.blogspot.com/2008/01/blog-post_14.html

 

Απο την μερια μου το αφηνω ασχολιαστο.

 

Και η τραγελαφική του πλευρά απο την μερια ενος ελληνα δημοσίου υπαλλήλου:

http://greece-salonika.blogspot.com/2008/01/blog-post_9391.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...