Προς το περιεχόμενο

Κάτι πολύ παράξενο


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παίζει ρόλο άν έχεις αστιγματισμό, μυωπία ή οτιδήποτε τέτοιο.

 

Είναι καθαρά εγκεφαλικό το ζήτημα. Και ο εγκέφαλος του καθενός μας λειτουργεί ελάχιστα διαφορετικά από τους άλλους. Εξού και το γεγονός ότι άλλοι ποτέ δεν είχαν πρόβλημα, ενώ άλλοι εμφανίζουν σε μερικά παιχνίδια, ενώ άλλοι σε όλα σχεδόν τα FPS και λοιπά 3D παιχνίδια.

 

Είναι θέμα ματιών-εγκεφάλου.

 

Επιληπτική κρίση μπορείς να πάθεις λόγω έντονων χρωμάτων, υψηλής ακτινοβολίας (σε CRT), ή πολύ χαμηλού refresh rate. Βασικά αν κάποιο έντονο χρώμα αναβοσβήνει 3 φορές το δευτερόλεπτο συνέχεια, τότε αυτός που το παρακολουθεί την γάμησε.

 

Το πράγμα το είχα ερευνήσει πολύ στο παρελθόν όταν παραλίγο να πάθω επιληπτική κρίση από ένα χαζο-coin-op, του οποίου η οθόνη ήταν με απίστευτα έντονα χρώματα.

 

Τέλος πάντων, για να μή τα πολυλογώ άλλο, ειδικά για το HL2, το πρόβλημα έχει πολύ μεγάλες προεκτάσεις, μιάς και τη τελευταία φορά που κοίταξα, πάνω από 200,000 gamers είχαν πρόβλημα και ζαλίζονταν πάνω στο μισάωρο.

 

Το πρόβλημα δεν εντοπίστηκε αλλά η επικρατούσα θεωρία είναι η εξής: το FOV (field of view) είναι 75 μοίρες, σε αντίθεση με HL1 και Counter strike (το παλιό & το καινούργιο) που έχουν FOV 90 μοίρες.

 

Το θέμα είναι ότι οι 75 μοίρες οπτικής γωνίας, δείνουν αίσθηση tunel vision, που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, με αποτέλεσμα να νιώθεις σαν να βλέπεις το παιχνίδι μέσα από κυάλια και έτσι παθαίνεις motion sickness.

 

Άλλοι είναι περισσότερο δεκτικοί σε αυτήν την οπτική γωνία από άλλους και τους επηρεάζει πιό εύκολα.

 

Εγώ πάντως στην μισή ώρα ήμουν έτοιμος να κάνω εμετό. Έτσι ποτέ δεν κατάφερα να το τερματίσω.

 

Στα forums της Valve είχε γίνει χαμός, αλλά η valve αδυνατούσε να λύσει το πρόβλημα. Προτείναν διάφορες αλλαγές στα settings, αλλά τίποτα.

 

Και πώς να λύσουν το πρόβλημα όταν οι ίδιοι οι επιστήμονες αδυνατούν να το λύσουν???

 

Σύμφωνα λοιπόν με τους ειδικούς, όσοι παθαίνουν motion sickness όταν παίζουν 3D παιχνίδια και κυρίως FPS, δεν πρέπει να ανησυχούν. Ο λόγος που ζαλίζονται είναι ο εξής:

 

Τα μάτια που παρακολουθούν το παιχνίδι λένε στον εγκέφαλο το λανθασμένο μήνυμα ότι το σώμα μας κουνιέται σύμφωνα με το παιχνίδι. Ο εγκέφαλος τσεκάρει τον λαβύρινθο που έχουμε πίσω από τα αυτιά μας (το ενσωματωμένο μας γυροσκόπιο, όπως στο Nintendo Wii), και διαπιστώνει ότι όχι, το σώμα μας είναι ακίνητο!!!!

 

Οπότε ο εγκέφαλος σκέφτεται: " Κάτσε ρε φίλε, τα μάτια μου λένε ότι προχωράμε μπροστά και πυροβολάμε μπαρμπαδέλια, αλλά το γυροσκόπιο μου λέει ότι είμαστε τελείως ακίνητοι καθισμένοι σε μιά καρέκλα. Τί στο π$%τσο συμβαίνει??? Το βρήκα!!! Φάγαμε κάτι και δηλητηριαστήκαμε!! Άρα εμπρός λοιπόν να προκαλέσουμε εμετό για να βγάλουμε αυτό που μας δηλητηριάζει"

 

Αυτή είναι η καλύτερη θεωρία που έχουν οι επιστήμονες για το motion sickness στα παιχνίδια.

 

Πάντως, αν ζαλίζεστε από κάποιο παιχνίδι δύο είναι οι εκδοχές:

 

a) Το παιχνίδι έχει έντονα χρώματα/εναλλαγές χρωμάτων, οπότε αν νιώσετε δυσφορία παρατήστε το γιατί θα πάθαιτε επιληπτική κρίση

 

B) Το παιχνίδι είναι 3D, συνήθως FPS, οπότε σε αυτή τη περίπτωση παθαίνετε motion sickness.

 

g) Συνδυασμός των a και b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πολύ σωστός και σαφής panther_512 .

Πράγματι το HL2 ,το τερμάτισα πριν κανα 10ημερο,ποτέ δεν είχα πρόβλημα αλλά πάντα έκανα κάποια διαλήματα ,μία φορά όμως ξεχάστηκα πάρα πολύ ώρα και είχα αυτή την αίσθηση (σέ άλλα games ποτέ κάτι ανάλογο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο ....Συνδυασμός των a και b

 

παραδειγμα επεξηγηματικού, υπομονετικού, σαφή χρήστη και ακομη, δεν υποστηρίζει λεγόμενά του σαν δικές του ιδέες και διαγνώσεις καθώς επιλεκτικά αναφέρεται στο οτι ειναι έρευνες επιστημονικές ή τελος πάντων ειδικών στο θέμα.

μπράβο φίλε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ειρωνία ποιά είναι???

 

Ότι όσο καλύτερα παίζει το PC σου το FPS παιχνίδι, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να πάθεις motion sickness.

 

Αν το παιχνίδι δεν στο παίζει τέλεια, δηλαδή κάτω των 25 frames per sec, το μάτι καταλαβαίνει ότι η κίνηση που παρακολουθείς είναι ψεύτικη.

 

Αλλά άμα έχεις super-duper κάρτα γραφικών και το παιχνίδι στο παίζει με 60-άρες, τότε η super-smooth κίνηση δημιουργεί το πρόβλημα.

 

Δεν έχει σχέση τόσο με το πόσο αληθοφανή είναι τα γραφικά όσο με τη κίνηση.

 

Το DOOM 1 π.χ, ναί το παμπάλαιο DOOM, το είχα τερματίσει σε έναν 386 με 4ΜΒ RAM. Πιστεύω το έτρεχε με καμιά 20-25 fps. Κανένα πρόβλημα.

 

Αν το παίξω τώρα στον P4 που έχω, η κίνηση είναι τόσο γρήγορη και smooth, που στο τεταρτάκι πέφτω στο κρεβάτι άρρωστος.

 

Το πράγμα με το motion sickness το είχα ψάξει πολύ, γιατί αγόρασα ο καημένος το HL2 αυθεντικό και δεν μπορούσα να το χωνέψω ότι δεν μπορούσα να το παίξω γιατί ζαλιζόμουν. 30 λεπτά παιχνιδιού με στέλναν στο κρεβάτι για κάνα 2-ωρο. Εμένα, που από το 90 τα παιχνίδια τα τρώω με το κουταλάκι!

 

Κάτι κατάφερα με δραμαμίνες, αλλά μου φέρναν υπνηλία και στο κάτω κάτω, δεν μου άρεσε να χαπακώνομαι για να παίζω ένα παιχνίδι. Έτσι το παράτησα.

 

Αυτά.

 

Άμα κάνετε google " HL2 motion sickness" ή "games motion sickness" ή "simulation sickness" θα βρείτε πολλά ενδιαφέροντα άρθρα.

 

PS:

 

Και με το Nintendo Wii αναφερθήκανε σε αυτό το πρόβλημα.

 

Για όσους δεν ξέρουν, το Nintendo Wii είναι η καινούργια κονσόλα της Nintendo, η οποία έχει motion-sensor χειρηστήριο που λειτουργεί σαν εξελιγμένο 3D mouse.

 

Σκεφτήκαν λοιπόν για τους FPS τίτλους να το κάνουν να λειτουργεί όπως ακριβώς το mouse, δηλαδή ο στόχος στο κέντρο και όλη η οθόνη κουνιέται ανάλογα με το πού θές να κοιτάξεις. Αποτέλεσμα: Ταχύτατο motion sickness.

Για να το διορθώσουν κάνανε το στόχο να μετακινείται πρώτα και μετά από μιά καθυστέρηση να ακολουθεί η οθόνη, ώστε να προλαβαίνει να προσαρμόζονται τα μάτια-εγκέφαλος στη κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ειρωνία ποιά είναι???

 

Αν το παιχνίδι δεν στο παίζει τέλεια' date=' δηλαδή κάτω των 25 frames per sec, το μάτι καταλαβαίνει ότι η κίνηση που παρακολουθείς είναι ψεύτικη.

 

Αλλά άμα έχεις super-duper κάρτα γραφικών και το παιχνίδι στο παίζει με 60-άρες, τότε η super-smooth κίνηση δημιουργεί το πρόβλημα.

[/quote']

 

 

γιαυτο ρε παιδια πρεπει να διαμαρτηρηθουμε εντονως να πεσει η τιμη της 7900... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου κύριε! Έχω πάθει την πλάκα μου με ότι διάβασα..

 

Κυνηγάμε τόσα χρόνια τα όσο πιό ρεαλιστικά γραφικά μπορεί να παράγει ένα τσιπάκι και τώρα που αρχίζουν να αγγίζουν το θεϊκό οι επιδόσεις, μας δημιουργούν παραισθήσεις και οδηγούν μέχρι και σε κρίσεις επιληψίας. Απίστευτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για το Hl2 έχει βουήξει ο τόπος!Πάντως πάνθηρα, πολύ ψάξιμο στο θέμα!Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

 

Και κάτι που μπορεί να φανεί αστείο: όταν είχα την 9800 ακόμα ειδικά στα τελευταία παιχνίδια, επειδή δεν τράβαγε και πολύ δεν αντιμετώπιζα και κανένα πρόβλημα.

Τώρα που αναβαθμίστηκα κι εγώ και τα fps παίζουν σαφέστατα πιο γρήγορα τα βρίσκω πιο κουραστικά αυτά τα παιχνίδια.Εντάξει δεν ζαλίζομαι, καταλαβαίνω όμως ότι δεν είναι τόσο άνετη η συμβίωση μαζί τους.Σε συνδυασμό με το νέο ποντίκι πλέον που είναι ταχύτατο δε μου κάνει εντύπωση καθόλου.Σκέψου να παίζεις ssam2 στα 30 fps με πόντικα αρχαίο από τη μια και ταχύτατο ποντίκι και 70-80 fps ας πούμε από την άλλη.Ζαλίζεσαι μετά ή δε ζαλίζεσαι;

 

Πάντως δε νομίζω πως είναι κάτι το ανησυχητικό.Καλό είναι να γίνονται όμως διαλείμματα.

 

Α, και κάτι άλλο που δεν ξέρω: όταν σε πιάνει επιληπτική κρίση, τι ακριβώς συμπτώματα εμφανίζεις;Πως αντιδράς δηλαδή;Βγαίνεις εκτός ελέγχου; :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw pantws an den pa8w 4-5 epiliptikes kriseis mesa stin mera den euxaristiemai gaming....

 

panther_512

Τα μάτια που παρακολουθούν το παιχνίδι λένε στον εγκέφαλο το λανθασμένο μήνυμα ότι το σώμα μας κουνιέται σύμφωνα με το παιχνίδι. Ο εγκέφαλος τσεκάρει τον λαβύρινθο που έχουμε πίσω από τα αυτιά μας (το ενσωματωμένο μας γυροσκόπιο, όπως στο Nintendo Wii), και διαπιστώνει ότι όχι, το σώμα μας είναι ακίνητο!!!!

To elisa to problima....

pira karekla me rodakia...

 

pera apo tin plakistsa to mono problima pou exw meta apo arketes wres xaras sto PC einai oi gnwstoi ponokefaloi pou proerxontai apo ta matia.... kai isws kai kapoia 3irof8almia..... pou k pou prepei na bazw kanena kolirio....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μαλλον έχεις πλατυποδία.... :P

 

αν έχεις crt οθονη είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει απο αυτο.

 

Δν εννοώ τν πλατυποδία,εκεί πλάκα κάνεις.Αλλα!

Εδω είσαι λάθος φίλε μ!Όσοι ξέρουν θα συμφωνήσουν μαζί μ γιατί το λέω αυτό!

Όλοι προτίνουν crt οθόνες κ το κυριότερο,να είναι μικρές(15/17inc),οταν είναι για παιχνίδια!

Αν δν ξέρεις γιατί,μπορώ να σ πω το γιατί!

 

Τώρα προς τν φίλο μας με τα μάτια,ίσως ν μν έχει καλό frame r-refresh,αλλά όντως δν κάνει να παίζεις παιχνίδια με πολύ έντονα χρώματα στις ρυθμίσεις της οθόνης.Τα μάτια μας βλέπουν κίνηση με 35 καρέ/δευτ,πιο κάτω όχι κ πολύ πιο πάνω τότε αρχίζουν προβλήματα.Δοκίμασε να χαμιλώσεις το contrast κ λίγο τν φωτεινώτητα.Δες κ το ποσοστό κόκκινου κ πράσινου,το κόκκινο καλό θα ήταν να έχει πιο μικρή τιμή από το πράσινο,όπως κ το πράσινο πιο μικρή τιμή από το μπλε.

Για τν κάρτα γραφικών,απλά μπες στον μαναγκερ κ χαμήλωσε λίγο τα χρώμτα!

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για το Hl2 έχει βουήξει ο τόπος!Πάντως πάνθηρα' date=' πολύ ψάξιμο στο θέμα!Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

 

Και κάτι που μπορεί να φανεί αστείο: όταν είχα την 9800 ακόμα ειδικά στα τελευταία παιχνίδια, επειδή δεν τράβαγε και πολύ δεν αντιμετώπιζα και κανένα πρόβλημα.

Τώρα που αναβαθμίστηκα κι εγώ και τα fps παίζουν σαφέστατα πιο γρήγορα τα βρίσκω πιο κουραστικά αυτά τα παιχνίδια.Εντάξει δεν ζαλίζομαι, καταλαβαίνω όμως ότι δεν είναι τόσο άνετη η συμβίωση μαζί τους.Σε συνδυασμό με το νέο ποντίκι πλέον που είναι ταχύτατο δε μου κάνει εντύπωση καθόλου.Σκέψου να παίζεις ssam2 στα 30 fps με πόντικα αρχαίο από τη μια και ταχύτατο ποντίκι και 70-80 fps ας πούμε από την άλλη.Ζαλίζεσαι μετά ή δε ζαλίζεσαι;

 

Πάντως δε νομίζω πως είναι κάτι το ανησυχητικό.Καλό είναι να γίνονται όμως διαλείμματα.

 

Α, και κάτι άλλο που δεν ξέρω: όταν σε πιάνει επιληπτική κρίση, τι ακριβώς συμπτώματα εμφανίζεις;Πως αντιδράς δηλαδή;Βγαίνεις εκτός ελέγχου; :oops:[/quote']

 

 

Βασικά για το motion sickness στα παιχνίδια, δεν παίζει ρόλο το refresh rate της οθόνης μας. Όλα τα καινούργια μόνιτορ είναι από 75 Hz και πάνω, που είναι απολύτως ικανοποιητικό για το μάτι μας.

 

Είναι καθαρά θέμα του πόσο smooth παίζεται το παιχνίδι από το PC μας και πόσο μεγάλο είναι το μόνιτορ.

 

Όσο πιό τέλεια είναι η κίνηση, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να πάθεις motion sickness. Σε αυτό συμβάλει και το μέγεθος της οθόνης. Όσο μεγαλύτερη, τόσο χειρότερα γιατί καταλαμβάνει πολύ μεγάλο μέρος του οπτικού μας πεδίου.

 

Ορισμένες λύσεις είναι οι εξής:

 

1 ) Το μόνιτορ να μήν είναι πολύ μεγάλο, 17-άρι είναι καλά. Αλλά ότι μέγεθος και να έχει, πρέπει να το κοιτάμε από απόσταση, ώστε τα μάτια μας να βλέπουν τον γύρω χώρο που είναι ακίνητος για να έχουν σημείο αναφοράς.

 

2) Μία αναμένη λάμπα πίσω μας βοηθάει πάρα πολύ

 

3) Αν κουνάμε το κεφάλι μας σύμφωνα με τη κίνηση του χαρακτήρα μας, αποτρέπουμε τις ζαλάδες

 

4) Να έχουμε φάει καλά πρίν να παίξουμε

 

5) Τακτικά διαλλείματα.

 

6) Να ανεβάσουμε τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού ώστε να πέσουν τα fps κάτω από τα 30 ώστε να μήν έχουμε τελείως smooth κίνηση

 

Οι σημαντικότεροι παράγοντες του παιχνιδιού που προκαλούν motion sickness είναι οι εξής:

 

1) Το πόσο smooth είναι η κίνηση. Όσο πιό ομαλή, τόσο το χειρότερο

 

2) Το όπλο που βαστάει ο χαρακτήρας μας. Άμα πηγαίνει πέρα-δώθε την ώρα που περπατάει είναι ότι χειρότερο

 

3) Στα περισσότερα καινούργια FPS ο χαρακτήρας την ώρα που περπατάει ανεβοκατεβαίνει για να μας δωθεί πιό ρεαλιστική κίνηση. Έται όμως όλη η οθόνη πηγαίνει πάνω κάτω, με αποτέλεσμα να νιώθουμε σαν να είμαστε σε πλοίο

 

4) Ειδικά για το HL2, όταν περπατάς και σταματήσεις απότομα, ο χαρακτήρας σταματάει μετά από μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου. Αυτό το απειροελάχιστο "γλύστριμα" πολλοί πιστεύουν ότι ευθύνεται για το πρόβλημα.

 

 

Όσο για την επιληψία και τα συμπτώματα:

 

Όταν ήμουν πιτσιρίκι, ήμουνα σε ένα μαγαζί με coin-ops και πρακολουθούσα καθισμένος σε μιά καρέκλα 2 φίλους μου που παίζαν ένα χαζοπαίχνιδο με απίστευτα έντονα χρώματα (νομίζω ήταν το WWC). Η οθόνη είχε τόσο χαμηλό refresh rate που ένιωθες ότι αναβόσβηνε πολύ γρήγορα.

 

Καθώς λοιπόν τους παρακολουθούσα, άρχισα σιγά σιγά να "χάνομαι" στην οθόνη και να μή μπορώ να πάρω τα μάτια μου από πάνω της, χανόμουν όλο και περισσότερο και άρχισα να μήν καταλαβαίνω το κόσμο γύρω μου. Και νομίζω ότι άκουγα βουητό, αλλά ήταν μέσα στο κεφάλι μου, όχι στα αυτιά μου.

 

Εν πάση περιπτώση, ξαφνικά σύνηλθα από μιά πολύ δυνατή σφαλιάρα που με έδωσε ο ένας από τους δυό μου φίλους. Είχαν τελειώσει το παιχνίδι, είχαν σηκωθεί και με βλέπαν να είμαι κολλημένος στο μόνιτορ, τα μάτια μου δεν ανοιγόκλειναν, ενώ τα χέρια μου και τα πόδια μου κάναν κάτι σπασμοδικά μικροτινάγματα.

 

Δεν έδωσα σημασία στο συμβάν, αλλά εκείνο το παιχνίδι δεν το ξανακοίταξα. Τότε δεν ξέραμε κάν τί είναι η επιληψία. Αρκετά χρόνια αργότερα, είπα την εμπειρία μου σε έναν γιατρό οικογενειακό μας φίλο και μου είπε ότι παρατρίχα γλίτωσα επιληπτική κρίση (σπασμούς, γύρισμα γλώσσας κλ κλ). Και το χειρότερο είναι ότι αν το πάθεις μιά φορά, μετά είναι πολύ εύκολο να το ξαναπάθεις.

 

Η επιληψία έχει να κάνει με τα ηλεκτρικά φορτία στον εγκέφαλο. Και αν πάθεις μία φορά, τα ηλεκτρικά φορτία ξεκαλιμπράρονται μόνιμα και μετά ίσως να χρειάζεται να παίρνεις μιά ζωή πολύ δυνατά φάρμακα για να μήν ξαναπάθεις.

 

Να ξέρετε ότι όλοι μας είμαστε επιρρεπής στην επιληψία. Γι'αυτό να είστε όλοι προσεκτικοί, αν και με τα καινούργια μόνιτορ και παιχνίδια, το πρόβλημα έχει εκμηδενιστεί.

 

Να επαναλάβω ότι η επιληψία προκαλείται από πολύ έντονα χρώματα, υψηλή ακτινοβολία και πολύ χαμηλό refresh rate, κάτω του 25.

 

Επίσης όμως να προσθέσω ότι η επιληψία μπορεί να υποβόσκει στον εγκέφαλό μας και να χειροτερεύει σιγά σιγά. Δηλαδή, σιγά σιγά να ξεκαλιμπράρεται ο εγκέφαλός μας.

 

Η κοπέλα μου π.χ, εργαζόταν μπροστά σε ένα σκατομόνιτορ του 1980' για να περνάει τιμολόγια. Κάποια στιγμή άρχισε να έχει μουδιάσματα στη δεξιά πλευρά του σώματός της, από το κεφάλι μέχρι τα πόδια.

 

Πήγε η κοπέλα, έκανε αξονική, αλλά η αξονική βγήκε πεντακάθαρη (φοβόμασταν για κάνα όγκο).

 

Ο νευρολόγος υποψιάστηκε τί συμβαίνει και της έκανε εγκεφαλογράφιμα. Αποδείχτηκε ότι είχε πρόβλημα με τα ηλεκτρικά φορτία της αριστερής πλευράς του εγκεφάλου κάτι που μπορεί αν δεν πάρεις φάρμακα να εξελιχθεί σε επιληψία. Κατά πόσο αυτό οφειλόταν στο μόνιτορ δεν μπορούμε να ξέρουμε.

 

Την επομένη πάντως της αγοράσαν στη δουλειά καινούργιο μόνιτορ και μετά από 5 μήνες φαρμακευτική αγωγή με πολύ δυνατά φάρμακα (που αλλοιώνουν την συμπεριφορά του ατόμου) η κοπέλα μου έγινε καλά. Αλλά άμα το άφηνε, τώρα μπορεί να ήταν επιληπτικιά.

 

Φυσικά ακόμα πέρνει τα φάρμακα και ποιός αντέχει τα νεύρα που της προκαλούνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...