Προς το περιεχόμενο

Κάτι πολύ παράξενο


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο,αν ήταν έτσι τότε κάθε internet cafe θα είχε και ένα ασθενοφόρο απ'έξω για να διακομίζει τα πιτσιρίκια στα εφημερεύοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

πιστευω πως τα πιτσιρίκια δεν είναι τόσο ευάλωτα όπως εμείς... γεράσαμε ρεεεεεε την ακούμε απο τα παιχνιδάκια.....

 

στα νετ καφε όμως το μόνο αρκετά διαδεδωμένο 1ου προσωπου ειναι το CS το οποίο το έχουν παρατήσει οι περισσότεροι... με lineage kai wow και τετοια δεν παθαίνεις τπτ γιατί δεν σου δίνουν την εντύπωση πως είσαι εσύ ο ήρωας αλλά οτι τον κατευθυνεις εσύ απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ ενδιαφέρον είδα αυτό το topic καθώς και εγώ έχω παρατήσει το HL2 ακριβώς λόγω πονοκεφάλων και ενός αισθήματος ασφυξίας που με έπιανε μετα από 30 λεπτά το πολύ. Παίζω video games πάνω από 20 χρόνια (από εποχή Spectrum) και είναι η πρώτη φορά που αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. ...Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος (η χαρά είναι στο ότι δεν αισθάνομαι πλεον ιδιότροπος, και όχι στο ότι κι αλλοι φίλοι ταλαιπωρούνται ΄-))

 

Προφανώς το HL2 χρησιμοποιεί κάποιους συνδυασμούς χρωμάτων και γωνιών απεικόνισης που μας δημιουργούν προβλήματα. Εγώ είχα προσέξει ότι στις σκοτεινές σκηνές του παιχνιδιού, όπου δεν έβλεπα τον μακρινό ορίζοντα το πρόβλημα μου σχεδόν εξαφανιζόταν.

 

Επίσης μιας παίζω World of Warcraft πολύ τον τελευταίο καιρό, έχω πρόβλημα όταν περνάω απότομα να παίξω first person shooters (COD, MOHAA). Η ταχύτητα κίνησης και η προοπτική πρώτου προσώπου τώρα με ζαλίζουν αλλά μετα από λίγο το ξεπερνάω.

 

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω πέρα από την τυπική συμβουλή, προς όλους και προς εμένα, να κάνουμε λίγο κράτει, καθώς το χόμπι μας δεν συμβαδίζει απαιραίτητα με την φυσιολογία του εγκεφάλου μας. Στο κάτω κάτω, κανείς δεν ζαλίστηκε από tetris ;-)) ή από τάβλι και σκάκι ή από ένα καλό βιβλίο. Οπότε ας δουμε ξανά και τις εναλλακτικές μας λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω πέρα από την τυπική συμβουλή' date=' προς όλους και προς εμένα, να κάνουμε λίγο κράτει, καθώς το χόμπι μας δεν συμβαδίζει απαιραίτητα με την φυσιολογία του εγκεφάλου μας. Στο κάτω κάτω, κανείς δεν ζαλίστηκε από tetris ;-)) ή από τάβλι και σκάκι ή από ένα καλό βιβλίο. Οπότε ας δουμε ξανά και τις εναλλακτικές μας λύσεις.[/quote']

 

Συμφωνώ ειδικά για το τελευταίο (ένα καλό βιβλίο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

 

Άλλο πράγμα η επιληψία και άλλο το motion sickness στα FPS παιχνίδια.

 

Επιληψία έχει 1 στους 100 ανθρώπους. Αν το καλοσκεφτείτε είναι αρκετά μεγάλο ποσοστό.

 

Ο λόγος που δεν παθαίνουμε επιληψία πλέον από τα παιχνίδια είναι διότι καί τα παιχνίδια αλλά καί τα μόνιτορ ή οι τηλεοράσεις είναι πλέον ανώτατης ποιότητας, τόσο από πλευράς χρωμάτων, όσο και από πλευράς refresh rate, resolution κλ κλ.

 

Ακόμα καί τα άρθρα που αναφέρονται στην επιληψία συμβουλεύουν τους γονείς να αφήνουν τα παιδιά τους που έχουν στάνταρντ επιληψία να παίζουν video games, μιάς και είναι εξαιρετικά σπάνιο να πάθεις επιληπτική κρίση από τα σημερινά παιχνίδια και τις σημερινές τηλεοράσεις.

 

Αυτό που παθαίνουμε οι περισσότεροι με τα FPS είναι motion sickness, το ίδιο πράγμα με το να είσαι σε ένα καράβι. Τώρα εγώ σε καράβι ποτέ δεν ζαλίστηκα, αλλά το HL2 μου γυρνάει το στομάχι ανάποδα. Τέλος πάντων.

 

Αν θέλετε να δείτε τί παιχνίδι μπορεί να σου προκαλέσει επιληπτική κρίση δείτε αυτό: Trolls

 

Tα χρώματα του είναι τόσο φωτεινά και έντονα, που σου προκαλεί μεγάλη σύγχηση μετά από λίγη ώρα παιξίματος.

 

Trolls3.png

Trolls4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...