Προς το περιεχόμενο

Φραπεδάκι home-made


Mika

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τον δικό μου τον κάνω γαμάτο.

 

Για πολύ γλυκό με γάλα κάνω τα εξής:

 

2,5 καφέ σχεδόν 4 ζάχαρη

Βάζω αρκετό νερό στο χτύπημα, 2 δάχτυλα και χτύπημα σε μεγάλο μίξερ. Αλλα κυρίως χτύπημα στον πάτο, όχι πάνω πάνω στον αφρό.

Μετά βάζω το γαλατάκι και ΠΟΛΛΑ παγάκια. Να τιγκάρει το ποτήρι απο παγάκια. Και όσο νερό πάρει μετά. Αν βάλεις πολύ νερό γίνεται ελαφρύς και είναι αηδία.

4 ζαχαρη???

Πρωτα το χτυπας χαμηλα και μετα σιγα σιγα πας ψηλα ωστε να πηξει λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα..

Εχω ενα μεγαλο προβλημα..Δεν μπορω να φτιαξω καλο φραπε,και εχω βαρεθει να δινω λεφτα σε εβερεστ,γρηγορη κτλπ ή καθε φορα που θα ερχεται καποιος σπιτι να του λεω φτιαξε μονος σου γιατι τον κανω σκατα....

1)Θα ηθελα να μου πειτε της δοσολογιες(καφες-ζαχαρη)στον γλυκο,μετριο,σκετο/

2)Τι ειναι καλυτερο για χτυπημα shaker στο χερι,κουταλι,μιξερακι για καφε χειροες ή μιξερ το μεγαλο(αυτο που εχουν στις καφετεριες κτλπ)

3)Ποιο γαλα ειναι το καλυτερο?Αυτα στο κουτι σαν το βλαχας,τα μικρα τα γαλατακια ή το κοινο γαλα που πινουμε (νουνου κτλπ)/

4)Εκτος απο τον nescafe υπαρχει αλλος καφες που τον προτεινετε για φραπε?

5)Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεχω ωστε να γινει ωραιος(σειρα που βαζω το γαλα,παγακια,νερο κτλπ??)?

 

1) 1 ή 2 καφε (εγω εβαζα μια οταν επινα φραπε, τωρα μονο εσπρεσσο B) ). Στον μετριο μια. Στον γλυκο 2 (ή παραπανω αν θες να το ψιλογαμησεις το θεμα).

2) Χρειαζεσαι ενα καπως δυνατο μιξερακι. Το μεγαλο μιξερ ειναι πιο καλο, εννοειται. Βαζεις λιγο παραπανω απο μισο δακτυλο νερο και βγαινει μια χαρα.

3) Δεν υπαρχει ακριβως καλυτερο, γιατι ειναι αναλογα με το γευστικο γουστο καθενος. Προσωπικα προτιμω αυτο. Εννοειται πως αν ειναι συμπυκνωμενο το γαλα, οπως το βλαχας, θα βαζεις λιγοτερη ποσοτητα απ' οση αν ειναι παστεριωμενο.

4) Δεν εχω δοκιμασει πολλους διαφορετικους καφεδες για φραπε. Ο Jacobs ειναι gtp, αυτος που εχουν στα σταρμπακς και φτιαχνουν το φραπε πολυ ωραιος. Αραβικος νομιζω ειναι, αν ψηνεσαι ρωτα.

5) Πρωτα βαζεις ζαχαρη καφε. Μετα νερο. Το χτυπας καλα για να μη χαλαει ο αφρος μετα. Προσθετεις νερο, παγακια, γαλα.

 

extra tip: Χτυπα καλα στον πατο για να διαλυθουν ολα και να μη μασας μετα ζαχαρη και καφε. Σε πολλες καφετεριες δε το κανουν και ειναι εκνευριστικο. Αν και ξερω καποιους μαζοχιστες που τους αρεσει ετσι.

 

Δοκιμασε να φτιαξεις τωρα και ξαναπες μας.

Περιμενουμε :P

 

ΥΓ. Οσοι βαζουνε απο 4-6 κουταλιες ζαχαρη (ναι, στη ζωη μου εχω συναντησει και ατομο που βαζει 6) μονο καφε δε πινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 2 καφε και 1 ζάχαρη ο μέτριος, 2 κ 2 ο γλυκος.

2) Βαζεις καφε και ζάχαρη σε ποτήρι, βάζεις νερό οσο να τα καλυψει σε ύψος και χτυπάς με μιξεράκι χειρός. Κανεις αφρο και μετα συμπληρώνεις παγάκια και νερο και γάλα αν θελεις.

3) οτι σ'αρεσει

4) Σιγουρα οχι Jacobs.

 

Δεν ειναι και τοπ ζαχαροπλαστική παντως, φτιαξε 3-4 καφέδες και μετα δεν παιζει να μην τον κανεις καλο.

 

Αυτό πάντως δεν ισχύει :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πετύχεις τη γεύση που έχει στις καφετέριες χρειάζεται να προσθέσεις ασπράδι αυγού σε δύο κουταλιές καφέ και δύο δάκτυλα νερό. Α, και να το αφήσεις το μείγμα όση ώρα χρειαστεί μέχρι να έρθει ο πελάτης, οπότε προσθέτεις νερό, χτυπάς και σερβίρεις.

 

edit: με πρόλαβες hugelacky

 

 

Αυτό το κάνουν μόνο στο φραπέ ή και στο φρέντο εσπρέσσο; Είναι καθιερωμένο ή το κάνουν μόνο μερικές καφετέριες; Για να ξέρω να παίρνω μόνο παγωμένο τσάι αν πηγαίνω. Ακού αυγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμενα αμα μου ελεγαν την ωρα που επινα καφε πως εχει ωμο αυγο μεσα, στανταρ θα τον ξερνουσα.

 

 

Εγώ πάντως δε μπορώ να καταλάβω την ανάγκη του αυγού. Ακόμα και στο σπίτι με καλό μιξεράκι τις περισσότερες φορές γίνεται καλύτερος κι από τις καφετέριας.Χλωμό το κόβω πάντως να βάζουν αυγό μέσα γιατί έχει επιπλέον κόστος, υπάρχει κίνδυνος τροφικής δηλητηρίασης,ο άλλος μπορεί να μην τρώει αυγό κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα και εγω ξερω ατομα που θελουν 9 κουταλακια ζαχαρη,αλλα εχουν προβλημα,μαλλον υπογλυκαιμια ή κατι τετοιο]

Δεν ειναι παραιτητο.. Μια ξαδερφη μου τον πινει 6-6... Ενας αλλος φιλος μου τον πρωινο frappe τον πινει 4-10.. Δεν ξερω πως καταφερνει και τον χτυπαει αλλα ειναι αληθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...