Προς το περιεχόμενο

Φραπεδάκι home-made


Mika

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην σας κάνει πολύ αφρό όταν το χτυπάτε στο μίξερ (must!) βάλτε πρώτα όση ζάχαρη και καφέ θέλετε. Μετά ρίχτε νερό, τόσο ώστε να μην ξεπερνά το ύψος της ζάχαρης και του καφέ. Σχεδόν οριακά δηλαδή να τα ξεπερνά. Μετά χτυπάτε στο μίξερ αλλά προσπαθήστε να χτυπάτε στον πάτο του ποτηριού και με τίποτα να μην το κατεβάζετε το ποτήρι γιατί θα ανεβαίνει ο αφρός. Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ.

 

Δοκιμάστε και θα δείτε τι ωραίο φραπέ θα φτιάξετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσοχή με τους φραπέδες .Εγω τον εχω κόψει περίπου 2 χρονια γιατι με πειραζε στα νευρα.Επινα βεβαια 3-4 τη μέρα.Από τοτε πινω ενα ελληνικο το πρωι , και ενα φρεντο αν βγω εξω το απογευμα.Αλλιως πινω ενα γαλλικο αν παω σπίτι.Καπου είχα διαβάσει οτι 7 ελληνικοί καφεδες ισοδυναμουν με ενα φραπε για την ποσοτητα της καφεινης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μλκιες λέτε.Ο καλύτερος καφές είναι ο προτεινόμενος απ' τον μπλουβάϊπερ και εφ' όσον δοκιμαστεί και εγκριθεί απ' τον πέντζα,παίρνει το χρίσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιλάμε από τα καλύτερα θέματα του insomnia ανοίξατε !!! :-P

Αυτό με το αυγό ούτε εγώ το ήξερα, πρώτη φορά το ακούω. Η αλήθεια είναι

πάντως πως σπάνια πίνω ωραίο φραπέ σε μαγαζί, και όταν πίνω έχω και το λέω.

Στο σπίτι είναι σαφώς καλύτερος. Καταρχήν αν ο καφές που έχει χρησιμοποιηθεί δεν είναι Nescafe (ο κανονικός) δεν μου αρέσει η γεύση. Σημασία παίζει και το πώς τον χτυπάμε, για το πώς θα βγει ο αφρός. Δυνατό μιξεράκι επιτραπέζιο κάνει πολύ πηχτό αφρό (σε μένα μου αρέσει έτσι). Αλλά και εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο χτύπημα γίνεται με το χέρι, αλλά μιλάμε για ανελέητο χτύπημα για να κρατήσει ο αφρός. Αν χτυπηθεί λίγο, ο αφρός εξαφανίζεται σύντομα. Και δεν θέλει πολύ νερό.

 

Αυτό με το γάλα είναι επίσης σωστό. Αν πέσει τελευταίο το γάλα στον αφρό, χάνεται γρήγορα ο αφρός.

Τώρα μου θυμίσατε και μια σελίδα που είχα δει παλιά στο internet, που κάθησε ένας τύπος και μίλαγε για τον φραπέ και πώς λέγεται σωστά, και πώς πίνεται σωστά, κτλ. Αν το έχει κανένας, ας το ποστάρει να το θυμηθούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(όλοι μου λένε πως φτιάχνω πολύ καλό φραπέ)' date='

[/quote']

αυτο στο λένε για να τους φτίαχνεις εσύ τον καφέ τους!!:mrgreen: πλάκα κάνω..

http://www.websloth.gr/cgi-bin/readart.cgi?idnum=255

αυτό είναι το site,αλλά δοκίμασα τώρα να μπω και δεν δουλεύει...μπορεί να είναι down ή να το έχουν σβήσει αλλά το παλικάρι που τα είχε γράψει πρέπει να είχε πιει πολλούς καφέδες στην ζωή του!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καλο αφρο,προτεινω 2 κουταλιες καφε και 4 ζαχαρι!

το χτυπαμε καλα με καλο μιξερακι(οχι απο τα carrefur).ξεκιναμε απο τη μεση,ωστε να ανακατευτει η ζαχαρι,για περιπου 5 δευτερολεπτα,και μετα κανουμε γυρω γυρω στο ποτηρι,για περιπου 15 δευτερολεπτα.

εννοειται πως βαζουμε λιγο νερο,για να μην κανει 15cm αφρο!

ο καλυτερος αφρος ειναι 5-6 ποντους.

το βαζουμε στο ποτηρι μας(μεγαλο παντα),βαζουμε καλαμακι,και μετα προσθετουμε κρυο νερο,και μετα παγακια!(οχι πρωτα παγακια,γιατι θα κατσουν κατω και δεν θα ανακατευετε με το καλαμακι).προσθετουμε αρκετο γαλα(συμπυκνωμενο παντα νουνου light),και ανακατευουμε καλα,μεχρι να παρει το καταληλο χρωμα(δωστε βαση σε αυτο που ειπα!αν δεν εχει το χρωμα που θελουμε ο καφες μας,δεν θα τον απολαυσουμε σωστα!).

 

Εγω βαζω και λιγο μπειλις,για να σπασει η εντονη μυροδια του φραπε!

 

Υγ.Για περισοτερες πληροφοριες,στηλτε pm!

 

EDIT:για να σηκωθει ο αφρος,στοχευουμε κεντρο,και κανουμε το ποτηρι πανω κατω!και παντα,τελειονωντας το χτυπημα,σταματαμε το μιξερακι,ενω ειναι ακομα μεσα στο ποτηρι.αν το βγαλετε ενω ακομα γυριζει,θα κανει φουσκαλες ο αφρος,και δεν θα τον απολευσετε!γιατι ως γνωστων,η πρωτη εικονα ειναι αυτη που μετραει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω φταιω,που σας ειπα τα μυστηκα του καλου καφε.

 

Την επόμενη φορά θα φροντίσω να μην σου εμπιστευτώ μυστικό... Θα πας να το πεις αμέσως! :lol:

Και για να μην πάρουμε επιπλέον θερμίδες στο φραπο-πετιμέζι, βάζουμε γάλα διαίτης! Καλόοοοοο!

Όπως έλεγε κι ο Χάρυ, στα 10 κιλά παϊδάκια που κατεβάζει ο Έλληνας, πίνει μια CocaCola Light για να μην πάρει άλλες θερμίδες! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μλκιες λέτε.Ο καλύτερος καφές είναι ο προτεινόμενος απ' τον μπλουβάϊπερ και εφ' όσον δοκιμαστεί και εγκριθεί απ' τον πέντζα,παίρνει το χρίσμα...

 

Μην επαφίεστε σε μένα. Δηλώνω αποκλειστικά γευσιγνώστης και δει στο freddo, με μηδενική μάλιστα επαφή με την παραγωγή. Ας βγάλει τα κάστανα απ' τη φωτιά ο Petza που είναι δεδηλωμένος fan της παραδοσιακής ελληνικής φραπεδούμπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην επαφίεστε σε μένα. Δηλώνω αποκλειστικά γευσιγνώστης και δη[/size']στο freddo, με μηδενική μάλιστα επαφή με την παραγωγή. Ας βγάλει τα κάστανα απ' τη φωτιά ο Petza που είναι δεδηλωμένος fan της παραδοσιακής ελληνικής φραπεδούμπας.

 

Ήθελα να τσιμπήσεις.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή με τους φραπέδες .Εγω τον εχω κόψει περίπου 2 χρονια γιατι με πειραζε στα νευρα.Επινα βεβαια 3-4 τη μέρα.Από τοτε πινω ενα ελληνικο το πρωι , και ενα φρεντο αν βγω εξω το απογευμα.Αλλιως πινω ενα γαλλικο αν παω σπίτι.Καπου είχα διαβάσει οτι 7 ελληνικοί καφεδες ισοδυναμουν με ενα φραπε για την ποσοτητα της καφεινης

ok o ελληνικός είναι πιο υγειινός αλλά δε συγκρίνεται με το φραπέ.

και όσο για τα άλλα ευρωπα'ι'κά [γαλλικό-εσπρέσο]

ένα έχω να πω

οι Ευρωπαίοι δεν έχουν ιδέα από καφέ.:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...