Προς το περιεχόμενο

Φραπεδάκι home-made


Mika

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To πρόβλημα με τον αφρό και τη σταθερότητά του είναι πολύπλοκο και επαφίεται στην επιστήμη των κολλοειδών διαλυμάτων. Οι δυνάμεις που βοηθούν ένα κολλοειδές διάλυμα να παραμένει σταθερό είναι οι δυνάμεις στερικής παρεμπόδισης οι ηλεκτροστατικές δυνάμεις και τέλος οι γνωστές Van der Waals δυνάμεις (για όσους θυμούνται κάτι από τα σχολικά χρόνια).

Για το γάλα λοιπόν όπως και πολλοί προείπαν' date=' εξαρτάται από την επεξεργασία πού έχει γίνει σε αυτό και όχι μόνο από το ποσοστό λίπους του αλλά και από το είδος του λίπους του (αν έχει υποστεί ομογενοποίσηση για παράδειγμα ή όχι). Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει η παστερίωση και η θερμοκρασία αυτής. Λάβετε υπόψη ότι κατά την παστερίωση πολλές πρωτεΐνες του γάλακτος μετουσιώνονται αλλάζοντας ηλεκτροστατικό φορτίο και δομή, άρα αλλάζει και η συνεισφορά τους σαν σταθεροποιήτες ή μη του εν λόγω αφρού. Ακόμα και η ζάχαρη (βλέπε ζαχαρούχο γάλα) παίζει ανάλογο ρόλο.

Η τεχνολογία τροφίμων έχει εξελιχθεί αρκετά ώστε να μπορεί να φτιάχνει και γάλα "ειδικό" για σταθερό αφρό στο φραπέ αν αυτό είναι επιθυμητό.

Σόρρυ για το ολίγον επιστημονικό ύφος αλλά δεν είμαι και πολύ ειδικός όπως ο φίλος DrLo προείπε...[/quote']

 

 

Φίλε μου υποκλίνομαι.....:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυκόζη μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου με ζάχαρη (άσπρη ή μαύρη) και νερό. Όσον αφορά τις θερμίδες δεν διαφέρει αφού για έναν καφέ χρησιμοποιείς την ίδια ποσότητα ζάχαρης όπως κι αν την χρησιμοποιήσεις (σε σκόνη ή σε υγρό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θερμίδες πώς πάει η γλυκόζη; Τρακόσιες χιλιάδες στο 0,1mg;

 

Αναλόγως την ποσότητα που θα βάλεις στο ποτήρι σου! Αν την μετρήσεις με κουταλάκι θα έχεις σχεδόν τις ίδιες θερμίδες με την ζάχαρη! Άλλωστε για την ζαχαρίτσα είναι ο λόγος κι όχι για το λίπος! Αν ρωτήσεις διαιτολόγο' τι γλυκό είναι πρωτιμότερο να φας, θα σου απαντήσει: τα γλυκά του κουταλιού! ;)

 

Γλυκόζη μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου με ζάχαρη (άσπρη ή μαύρη) και νερό. Όσον αφορά τις θερμίδες δεν διαφέρει αφού για έναν καφέ χρησιμοποιείς την ίδια ποσότητα ζάχαρης όπως κι αν την χρησιμοποιήσεις (σε σκόνη ή σε υγρό).

 

Ναι μπορείς να την φτιάξεις την γλυκόζη γιατί είναι απλά ένα κλασσικό σιρόπι για γλυκά, με ελάχιστο (πολύ ελάχιστο) ξινό. Αν βράσεις 2 κούπες ζάχαρη σε 1 ποτήρι νερό, θα σου βγάλει την γλυκόζη. Προσοχή όμως, γιατί μπορεί αυτό το σιρόπι να γίνει πολύ πηχτό και να χρειάστει ελάχιστο ακόμη νερό για να πάρει την κατάλληλη ρευστότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: είχα ένα συμφοιτητή στην αγγλία ο οποίος έπερνε ένα ποτήρι του νερού και έβαζε 2-3 κουταλιές nescafe. το έβαζε κάτω απτη βρύση και άνοιγε το νερό σε μεγάλη πίεση. το ποτήρι γέμιζε, έκανε λίγο αφρό και αυτό το έπινε χωρίς καλαμάκι. hardcore. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι πολύ σημανικό το χτύπημα. Όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα. :P Όπως και η αναμονή μετά για να κατέβει ο καφές από τον αφρό.

 

 

Το κορυφαίο το άκουσα εχτές για φραπιέρα.

 

.

 

 

.

 

 

dremel !

 

33.000 rpm είναι αρκετές νομίζω. :P

 

 

Όσοι το δοκιμάσετε, ξεκινήστε από χαμηλές στροφές αλλιώς θα γίνετε εσείς φραπές, κ όχι στο ποτήρι σας.

 

Το γέλιο είναι μετά το χτύπημα.

Η "μαρέγκα" στο μεγαλείο της.

Γυρνάς το ποτήρι ανάποδα κ δεν πέφτει τίποτα! - lol -

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία... 5 σελίδες και νομίζω πως έπεσε σε μένα να ρίξω τη βόμβα στο τόπικ. Έχω την εντύπωση πως μπροστά σε αυτό που θα σας πω το αυγό φαντάζει αθώο.

 

Ο τόπος είναι Βουλγαρία και ο χρόνος καμιά 10αριά χρόνια πριν. Το γεγονός είναι αληθινό, με πηγή έλληνες φοιτητές εκεί πάνω. Οι νεόκοποι τότε στον μη-κομμουνιστικό κόσμο Βούλγαροι ενθουσιαζόντουσαν με κάθε τι καινούριο και όπως ήταν φυσικό τους κίνησε το ενδιαφέρον και ο ελληνικότατος φραπές, νεοφερμένος από τους έλληνες φοιτητές. Όμως λόγω έλλειψης φραπεδερίων (και λοιπών ειδών πρώτης ανάγκης) δεν ήξεραν πως να κάνουν αφρό. Λύση όμως βρήκαν, το έταιρο νεοαφιχθέν παγκοσμιοποιημένο προιόν. Ναι κυρίες και κύριοι, ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις αφρό στο φραπέ είναι να ρίξεις Coca-Cola. Καλή απόλαυση και χαρούμενο το καινούριο σας έλκος :D

 

(για να μη χαίρονται πως η cola black είναι νέα ανακάλυψη ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@madsc: Δωσε και κανενα λινκ, καμια φωτο, οτι βρεις...

 

@ΤonyMontana: Ετσι τον πινω κι εγω χρονια τωρα. Χωρις ζαχαρη και μαλιστα το νερο να μην εχει πιεση. Τελικα φαινεται σαν καφες φιλτρου, αλλα μια χαρα κατεβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

παιδια ο φρεντοτσινο δεν εχει καμια σχεση με τον φρεντο ιναι τελιως διαφορετικος καφες κ φτιαχνεται μονο με γαλα κ σιροπι με διαφορες γευσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μετά απο χρόνια πείρας στην παρασκευή φραπέ [σπίτι μου και ποτέ επαγγελματικά, αλλα παρόλα αυτά σε μεγάλες συχνότητες] τολμώ να δηλώσω οτι σημαντικότερο ρόλο παίζει η ποιότητα του φραπέ σε συνδυασμό με τον τρόπο που θα τον χτυπήσεις.

  1. Αν πάρεις ημιεπαγγελματικό μηχάνημα, απαυτά τα επιτραπέζια που απλά εξέχει το τσουτσούνι το ποιό γυρίζει σε τρελλές στροφές θα πάρεις αφρό σχεδόν καφετέριας Α κλάσης.
  2. Αν πάρεις μιξεράκι χειρός ρεύματος θα πάρεις αφρό και ποιότητα καφέ καφετέριας κλάσεως Β.
  3. Αν πάρεις μιξεράκι χειρός με μπαταρίες θα πάρεις ποιότητα φραπέ καφενείου [Δεν είναι καφετέριας και είναι χάλια χτυπημένος :P].
  4. Αν πάρεις shaker χειρός και βάλεις παγάκια και το χτυπήσεις θα πάρεις ένα φραπέ 100% homemade και θα είναι πολύ καλός για τα δεδομένα του.
  5. Αν πάρεις σκέτο shaker χειρός τότε απλά θα πιείς ένα φραπέ.

Η σειρά προτίμησης εδώ δεν είναι τυχαία. Φυσικά και προτιμώ την 1η μέθοδο διότι έχει τα καλύτερα αποτελέσματα με βάση τα ίδια υλικά φυσικά. Δεν νομίζω οτι πιστεύει κανείς οτι συγγρίνεται ο nescafe με τον illy που βάζουν στις καφετέριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα συνγχαριτηρια στη Mika που ανοιξε ενα απο τα καλυτερα topic σε ελληνικο forum. RESPECT. Βρηκα τον παρραδεισο εδω μεσα. Ως γνησιος και εγω fan του φραπε μια απο τις καλυτερες συνταγες ειναι του BOUGAS. Αυτο με το αυγο ομολωγω δεν το ηξερα και δεν μου αρεσε καθολου. Θα παω να δω πως των φτιαχνει ενας μπουφεντζης φιλος μου και αν ο βλακας βαζει αυγο θα των καλεσω σπιτι και αντι για αυγο θα του βαλω λιπος για να μην κανει τετοιες αηδιες στον φραπε μου. Τωρα κατι φρεντοτσινο και τετοια ειναι για μενα σαχλαμαρες. Καφε πινετε παιδια οχι συνταγη του Μαμαλακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Freddoccino φτιάχνεται ως εξής:

 

1) Γεμίζουμε ένα ποτήρι με παγάκια

2) Γεμίζουμε το ποτήρι μέχρι το μέσο περίπου με γάλα

3) Το αδειάζουμε αυτό όπως είναι στο μπλέντερ ή όπου θέλετε τέλος πάντων για να το πολτοποιήσουμε:P Πριν το πολτοποιήσουμε προσθέτουμε 2 κουταλιές του ειδικού καφέ (Freddoccino) που πωλείται στα super market. Μετά γίνεται το πανηγύρι με το μπλέντερ:P

4) Μόλις πολτοποιηθεί όλο, σπάσουν τα παγάκια και γίνει όλο ένα, το ρίχνουμε στο ποτήρι μας, βάζουμε και ένα χοντρό καλαμάκι και είναι έτοιμο:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...