Προς το περιεχόμενο

Φραπεδάκι home-made


Mika

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντόπικ, είχα πάει προχτές σε φίλο που διαβάζει νυχθημερόν για την εξεταστική και ο τιτάνας έφτιαχνε φραπέ με ρέντμπουλ αντί για νερό. \m/ Φρέντι κρούγκερ 3 μου θύμησε.

 

όχι ρε φίλε.. Γιατί μου το είπες τώρα αυτό. Ψήθηκα για την επόμενη εξεταστική :shock::shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε θα στο συνιστούσα. Ο συγκεκριμένος πρεζάκιας χτυπάει επίσης χάπια καφείνης καθώς και ενέσεις καφείνης απ΄ αυτές που κάνουν στα νοσοκομεία σ αυτούς που πάνε ντίρλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε δεν είναι καλά, έχει βαλθεί να πάρει πτυχίο και το γαμάει. Τα μάτια του είναι σαν του δράκουλα ξενύχτη, κάτι μαύροι κύκλοι σα λάστιχα από τρακτέρ και δε νιώθει τίποτα, σα ζόμπι που κινείται με καφείνη είναι. Στο μεταξύ όταν συζητάει μιλάει σαν τον παραπάνω και δε κάνει παύση να απαντήσει ο άλλος, πρέπει να του φωνάξεις ή να τον σπρώξεις για να πάρεις σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα πιστευω οτι 6 ωρες μπορω να αποδοσω σε μαξιμουμ παραγωγικοτητα και μετα ακομα 2 ωρες ληψες... μετα τελος απο το ενα ματι μπαινουν απο το αλλο βγαινουν... θελει συστημα το πραμα αλλιως δεν βγαινει. αυτα τα ατελειωτα ξενυχτια δεν εχουν καμια χρησιμοτητα εκτος απο το να σε εξοντωσουν και να γραψεις σιγουρα χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταθεσω κι εγω τις γνωσεις μου για την παρασκευη του Φραπε!

Πρωτον,το μυστικο για την γευση του φραπε και οχι τοσο για τη δημιουργια του αφρου(με αλλα λογια γευση καφε και οχι νεροζουμου) ειναι οι αναλογιες.Οταν ειδα σε μαγαζι οτι ο γλυκος εχει 4 γεματες κουταλιες σουπας ζαχαρη και 2 καφε εκοψα τον φραπε στην καφετερια!Παρολα αυτα,προκειμενου να πινω φραπε με δοσεις που δεν θα με οδηγησουν σε τρομωδες συνδρομο ή σε διαβητη και να απολαμβανω συγχρονως γευση καφε,βαζω μικροτερες δοσεις(2+1 του γλυκου για μετριο) και τον πινω σε μικροτερο ποτηρι,βαζοντας δηλαδη συνολικα λιγοτερο νερο.Ετσι καταφερνω να μην πινω σπιτι κατι που να μοιαζει με νεροζουμι.

Τελος παντων,οι δοσεις του καφε και της ζαχαρης εξαρτωνται απο τον καθενα.Για να δημιουργηθει ωραιος αφρος,ριχνουμε ΕΛΑΧΙΣΤΟ νερακι στο ποτηρι και μετα προσθετουμε διαδοχικα ζαχαρη πρωτα και καφε μετα.Το τελικο μιγμα στο ποτηρι πρεπει να θυμιζει κατι σαν την υγρη αμμο παραλιας!!Να πετυχουμε δηλαδη μια ομογενοποιηση συστατικων-νερου,διαλυτη-διαλυματος!!Ουτε υπερβολικα στερεο ουτε νερουλο!!Στη συνεχεια ανακατευουμε καλα με το μιξερακι(εγω χρησιμοποιω ενα απλο χειρος με ηλ.ρευμα). Οταν λεμε καλα εννοουμε καλα!Και το μυστικο για να γινει παχυς και πλουσιος ο αφρος ειναι να ολοκληρωσεις το χτυπημα με ελικοειδεις-κυκλικες κινησεις ενω συγχρονως ανεβαζεις σιγα σιγα το μιξερακι προς τα πανω. Ετσι θα ανεβει ο αφρος και θα εμπλουτιστει. Στη συνεχεια προσθετεις 2-3 παγακια,αν θελεις γαλα και μετα νερο. Προσοχη ομως.Τα προσθετεις απαλα,με την βρυση ισα ισα να τρεχει! Αν βαλεις το ποτηρι κατω απο τη βρυση με μεγαλη πιεση θα χαθει ολος ο κοπος που εκανες!! Και τελος,καλαμακι και ανακατεμα.

(Ολα αυτα πριν κοψω τον φραπε απο τη ζωη μου αφου ειχα φτασει σε περιοδο εξεταστικης να πινω 6-7 την ημερα δυστυχως.Παιδια ο ελληνικος-τουρκικος-αραβικος ή οπως θελετε ειναι ο καλυτερος και πιο υγιεινος!Οπως αλλωστε λεει και ο πατερας μου,"ο καφες ειναι αφεψημα και οχι αναψυκτικο οπως τον κατεντησε η δικια σας γενια!!").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπερα..

Εχω ενα μεγαλο προβλημα..Δεν μπορω να φτιαξω καλο φραπε,και εχω βαρεθει να δινω λεφτα σε εβερεστ,γρηγορη κτλπ ή καθε φορα που θα ερχεται καποιος σπιτι να του λεω φτιαξε μονος σου γιατι τον κανω σκατα....

1)Θα ηθελα να μου πειτε της δοσολογιες(καφες-ζαχαρη)στον γλυκο,μετριο,σκετο/

2)Τι ειναι καλυτερο για χτυπημα shaker στο χερι,κουταλι,μιξερακι για καφε χειροες ή μιξερ το μεγαλο(αυτο που εχουν στις καφετεριες κτλπ)

3)Ποιο γαλα ειναι το καλυτερο?Αυτα στο κουτι σαν το βλαχας,τα μικρα τα γαλατακια ή το κοινο γαλα που πινουμε (νουνου κτλπ)/

4)Εκτος απο τον nescafe υπαρχει αλλος καφες που τον προτεινετε για φραπε?

5)Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεχω ωστε να γινει ωραιος(σειρα που βαζω το γαλα,παγακια,νερο κτλπ??)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 2 καφε και 1 ζάχαρη ο μέτριος, 2 κ 2 ο γλυκος.

2) Βαζεις καφε και ζάχαρη σε ποτήρι, βάζεις νερό οσο να τα καλυψει σε ύψος και χτυπάς με μιξεράκι χειρός. Κανεις αφρο και μετα συμπληρώνεις παγάκια και νερο και γάλα αν θελεις.

3) οτι σ'αρεσει

4) Σιγουρα οχι Jacobs.

 

Δεν ειναι και τοπ ζαχαροπλαστική παντως, φτιαξε 3-4 καφέδες και μετα δεν παιζει να μην τον κανεις καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον δικό μου τον κάνω γαμάτο.

 

Για πολύ γλυκό με γάλα κάνω τα εξής:

 

2,5 καφέ σχεδόν 4 ζάχαρη

Βάζω αρκετό νερό στο χτύπημα, 2 δάχτυλα και χτύπημα σε μεγάλο μίξερ. Αλλα κυρίως χτύπημα στον πάτο, όχι πάνω πάνω στον αφρό.

Μετά βάζω το γαλατάκι και ΠΟΛΛΑ παγάκια. Να τιγκάρει το ποτήρι απο παγάκια. Και όσο νερό πάρει μετά. Αν βάλεις πολύ νερό γίνεται ελαφρύς και είναι αηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...