Προς το περιεχόμενο

NOD32 ή Norton?


Dunno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
GRECTORAS: Ελπίζω να μην τρέχεις και τα δύο ως resident. Καλύτερα μισό antivirus παρά 2 resident.

 

γιατί το λες αυτό.μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα.φορτωνουν μπαμ μπαμ πρώτα το antivir k μετά kaspersky κ δεν περνάει μύγα.κάτι που δεν πιάνει το ένα σίγουρα το πιάνει το άλλο.Έχω ξανακούσει αυτό που λες αλλά no explanation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το έχεις ξανακούσει και μάλιστα από πλειάδα εγκυρότατων πηγών (όπως το forum των Wilders στο οποίο συμμετέχουν και πολλοί developers αντιβιoτικών), δεν μπορούμε να μιλάμε απλώς για φήμη και μόνο. Μπορείς να διαβάσεις καλύτερα μια εξήγηση για τους λόγους που δεν ενδείκνυται εδώ.

 

Το έχω ξαναπεί στο παρελθόν και δε θα βαριέμαι να το επαναλαμβάνω...2 προφυλακτικά δεν υπερτερούν του ενός. Το ένα τρίβεται πάνω στο άλλο κι αυξάνονται οι πιθανότητες να σπάσουν. Στη θέση σου θα διατηρούσα το ένα resident και το άλλο θα το άφηνα ως on demand scanner. Με τη λογική "να μην περάσει τίποτα" ας βάλουμε και 5-6 antivirus τότε...γιατί να το περιορίσουμε σε 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση μιάς και ξεκινήσαμε το θέμα....

 

Ποιό ή ποιά απο τα παρακάτω θεωρείται ή θεωρούνται τα καλύτερα????

 

NOD32

Kaspersky

Panda

 

Έχω δοκιμάσει και τα τρία αλλά δεν ξέρω γιατί έχω κολλήσει με το Panda Internet Security ....... το θεωρώ πολύ καλό και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ιούς.....αντιθέτως όταν έβγαλα το NOD και έβαλα το Panda μου βρήκε spyware που το NOD δεν είχε εντοπίσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση μιάς και ξεκινήσαμε το θέμα....

 

Ποιό ή ποιά απο τα παρακάτω θεωρείται ή θεωρούνται τα καλύτερα????

 

NOD32

Kaspersky

Panda

 

Έχω δοκιμάσει και τα τρία αλλά δεν ξέρω γιατί έχω κολλήσει με το Panda Internet Security ....... το θεωρώ πολύ καλό και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ιούς.....αντιθέτως όταν έβγαλα το NOD και έβαλα το Panda μου βρήκε spyware που το NOD δεν είχε εντοπίσει....

Τότε να κρατήσεις το panda(FIAT είναι?8) ).Εγώ ας πούμε χρησιμοποιώ το nod32 εδώ καί πάρα πολύ καιρό.Αφού όμως το θέτεις έτσι καί είσαι ευχαριστημένος με το panda δεν σού λέω να βάλεις το nod32.Δεν είναι λογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ το ξέρω (το γιατί έχεις κολλήσει), αλλά θα απέφευγα το antivirus μιας εταιρίας που αρνείται να συμμετάσχει σε ένα γενικώς αποδεκτό συγκριτικό τεστ, όπως είναι το AV-Comparatives με την παρακάτω δικαιολογία:

 

"Panda decided to not take part in the tests of August and November, because they were not happy about the results their product reached in the previous tests".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το έχεις ξανακούσει και μάλιστα από πλειάδα εγκυρότατων πηγών (όπως το forum των Wilders στο οποίο συμμετέχουν και πολλοί developers αντιβιoτικών), δεν μπορούμε να μιλάμε απλώς για φήμη και μόνο. Μπορείς να διαβάσεις καλύτερα μια εξήγηση για τους λόγους που δεν ενδείκνυται εδώ.

 

Το έχω ξαναπεί στο παρελθόν και δε θα βαριέμαι να το επαναλαμβάνω...2 προφυλακτικά δεν υπερτερούν του ενός. Το ένα τρίβεται πάνω στο άλλο κι αυξάνονται οι πιθανότητες να σπάσουν. Στη θέση σου θα διατηρούσα το ένα resident και το άλλο θα το άφηνα ως on demand scanner. Με τη λογική "να μην περάσει τίποτα" ας βάλουμε και 5-6 antivirus τότε...γιατί να το περιορίσουμε σε 2;

 

ούτε crassarismata παίζουν ούτε κολλήματα,το ένα δεν "ενόχλησε"ποτέ το άλλο(ούτε στα install,ούτε στα scans) και μιλάμε για ένα pc με 17,5gb όλα κ όλα(της δουλειάς)κ πολλά dl από παντού.αν κ σπίτι τρέχει μόνο το kav,ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει.thanks για την απάντηση φίλε.πάντως kav is the best i believe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε crassarismata παίζουν ούτε κολλήματα,το ένα δεν "ενόχλησε"ποτέ το άλλο(ούτε στα install,ούτε στα scans) και μιλάμε για ένα pc με 17,5gb όλα κ όλα(της δουλειάς)κ πολλά dl από παντού.αν κ σπίτι τρέχει μόνο το kav,ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει.thanks για την απάντηση φίλε.πάντως kav is the best i believe

Πρόσεξε όμως μήπως στη προσπάθειά τους από...ευγένεια να πεί το ένα στο άλλο...περάστε(δηλαδή ανάλαβε εσύ) βρεί την ευκαιρία κανένα σκουληκάκι καί περάσει μέσα στο μεταξύ:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε όμως μήπως στη προσπάθειά τους από...ευγένεια να πεί το ένα στο άλλο...περάστε(δηλαδή ανάλαβε εσύ) βρεί την ευκαιρία κανένα σκουληκάκι καί περάσει μέσα στο μεταξύ:)

 

Τι ψάχνεις να βρεις φίλε geovard...όσα επιχειρήματα κι αν αντιτάξεις, πάντα θα κυριαρχεί η νοοτροπία "εγώ ξέρω καλύτερα".

 

Τι κι αν ο Global Moderator των fora του Kaspersky αποφαίνεται σε σχετικό αφελές συμπέρασμα άλλου τύπου ότι "2 resident AV είναι καλύτερα του ενός" πως:

 

Where did you get this idea? I can not emphasize strongly enough how bad an idea this is, running two real-time monitors alongside eachother will not give you better protection against virii, the only way two will work without trouble is if you choose one (of the few) AV vendors who use twinengine product's, but the funny thing is that usually Kav has better test results than the twinengined products that has licensed the Kav engine as one of the the components!!

 

A much better way to layer you defense would be to buy a anti-trojan, like Ewido, a much better option because unlike AV-monitors, the AT-monitor is designed to co-exist with the AV and only steps in when the AV misses (unlike event if you choose Kaspersky).

 

...προφανώς δεν το κατέχει το άθλημα ο τύπος και πρόκειται για αισχρή παραπληροφόρηση.

 

Τι κι αν τα 2 resident ΑV έχουν κατηγορηθεί κατά καιρούς ώς υπεύθυνα για την ύπαρξη false alarms, που εξαναγκάζουν τον χρήστη να τρέχει και αν μη φτάνει, ενώ στην ουσία δεν έχει τίποτα.

 

Ψιλά γράμματα, όσο κάποιοι ξέρουν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχουμε πει πολλες φορες

norton=βαρυ και αχρηστο

ΝοD32=ελαφρυ αλλα τρυπιο

Kaspersky=ελαφρυ και αριστο

 

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο...δε σε επικυρώνει και κανένα σχετικό test.

 

Το Norton είναι βαρύ, αλλά άχρηστο δεν είναι. Διαθέτει μία επαρκέστατη βάση definitions, όπως αποδεικνύει και το τελευταίο τεστ του AV-Comparatives.

 

Από 551.795 δείγματα ιών και malware εντόπισε το 98,88%, την ίδια ώρα που κάποια πολυδιαφημισμένα αντιβιοτικά όπως τα BitDefender, Avast και AVG είχαν 96,53%, 94,58% και 91,55% αντίστοιχα, ενώ βρήκε και τους 10 πολυμορφικούς ιούς, όταν το NOD32 ανακάλυψε 8 και το Kaspersky 6. Δεν είναι τόσο άχρηστο, όσο έχουμε συνηθίσει να το βλέπουμε κι έχει βελτιωθεί και στο ζήτημα απαιτήσεων πόρων. Δυστυχώς όμως κουβαλάει τη δικαιολογημένη προκατάληψη του κόσμου, χάρη σε σωρεία λαθών του παρελθόντος κι έγινε το ανάλογο της Microsoft στα AV. Όλοι, ακόμα κι από κεκτημένη, τα βάζουν μαζί του, όχι πάντα με αιτία.

 

Το ΝOD32 μόνο τρύπιο δεν είναι. Είναι από τα πλέον σταθερά αντιβιοτικά στην παρακολούθηση των ιών και με την καλύτερη heuristics engine αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Μόνο και μόνο επειδή μπορεί προσωπικά να την έπαθες, δε σημαίνει πως είναι σύνηθες και δεν το καθιστά "τρύπιο" κατά οποιονδήποτε τρόπο. Δεν υπάρχει άλλωστε αντιβιοτικό που να σου εξασφαλίζει 100% προστασία...να τα πετάξουμε λοιπόν όλα, επειδή κάπως, κάπου, κάποτε πέρασε κι ένα malware ή να προβούμε σε ισοπεδωτικά συμπεράσματα για τη συνολική απόδοση, όταν δεν προκύπτουν από πουθενά;

 

Το Kaspersky είναι αποτελεσματικότατο αναμφίβολα. Ελαφρύ όμως δεν είναι. Εκεί γίνεται αποδέκτης άλλωστε και της μεγαλύτερης κριτικής συνήθως και διόλου τυχαία. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που σημειώθηκε επιβράδυνση του συστήματος από τη resident παρουσία του και το έχουν καταθέσει αρκετοί κι εδώ μέσα. Προσωπικά αυτό με κράτησε μακρυά του όταν το δοκίμασα κι ο ίδιος, μια και δεν κάλυπτε τη χρυσή τομή που ο ίδιος έθεσα μεταξύ αποτελεσματικότητα και πόρων. Είναι εξαιρετικό όμως AV και κυρίως έχει συνέχεια στην υψηλή απόδοση.

 

Πάντως το Antivir άγγιξε την κορυφή στο τελευταίο test που προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ψάχνεις να βρεις φίλε geovard...όσα επιχειρήματα κι αν αντιτάξεις, πάντα θα κυριαρχεί η νοοτροπία "εγώ ξέρω καλύτερα".

 

Τι κι αν ο Global Moderator των fora του Kaspersky αποφαίνεται σε σχετικό αφελές συμπέρασμα άλλου τύπου ότι "2 resident AV είναι καλύτερα του ενός" πως:

 

Where did you get this idea? I can not emphasize strongly enough how bad an idea this is, running two real-time monitors alongside eachother will not give you better protection against virii, the only way two will work without trouble is if you choose one (of the few) AV vendors who use twinengine product's, but the funny thing is that usually Kav has better test results than the twinengined products that has licensed the Kav engine as one of the the components!!

 

A much better way to layer you defense would be to buy a anti-trojan, like Ewido, a much better option because unlike AV-monitors, the AT-monitor is designed to co-exist with the AV and only steps in when the AV misses (unlike event if you choose Kaspersky).

 

...προφανώς δεν το κατέχει το άθλημα ο τύπος και πρόκειται για αισχρή παραπληροφόρηση.

 

Τι κι αν τα 2 resident ΑV έχουν κατηγορηθεί κατά καιρούς ώς υπεύθυνα για την ύπαρξη false alarms, που εξαναγκάζουν τον χρήστη να τρέχει και αν μη φτάνει, ενώ στην ουσία δεν έχει τίποτα.

 

Ψιλά γράμματα, όσο κάποιοι ξέρουν καλύτερα.

εγώ ερώτηση έκανα κ ανέφερα ότι στο pc της δουλειάς(κάθε pc μοναδικό),δεν τρέχει πρόβλημα.όταν θα υπάρξει θα βγω κ θα το πω.ούτε ξερόλας το παίζω ούτε την λέω σε κάποιον ούτε τπτ.αντε καλά κρασιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...