Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα σχετικά με γατάκι.


Wolfidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

blueviper

Δηλαδή, για να καταλάβω κι όλας, το πήγες σε κλινική ώστε να μη γνωρίζεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις; Δε φρόντισαν οι γιατροί να σου δώσουν τις κατάλληλες οδηγίες;

MariaTs.

Βρε Γουλφίδη, δεν του δίνεις λίγο γαλατάκι να πιει το καημένο; Άστο να πιει όσο θέλει και από τροφές απέφυγε λίγο τις κονσέρβες και τα κροκετάκια' κάτι τέτοια στουμπώνουν τις γάτες!

 

Πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη; Είχα γάτο που τον πάτησε αυτοκίνητο στο σημείο αυτό... Ήταν αραχτός κάνα μήνα (δεν τον είχα πάει σε κτηνίατρο τότε... ήταν δύσκολο να βρω γατογιατρό) όμως έτρωγε όσο ήθελε, χωρίς να τον ζωρίζω και σιγά-σιγά συνήλθε!

 

Η σπονδυλική στήλη της είναι στραβιά σε δυο σημεία. Αρκετά έντονο προβλημα. Βασικά όταν τρέχει τα πίσω πόδια πάνε χοροπηδιχτά! Και γενιλά έχει πολύ μικρή ανάπτυξη σαν γατί.

 

Ο γιατρός μου είπε να αγοράσω ειδικές κονσέρβες μια συγκεκριμένη μάρκα (παρεπιτπόντος την μάρκα αυτή δλδ το λογότυπο της το είχε και πάνω στην κάρτα του) ώστε να του δημιουργίσω την επιθυμία για φαγητό, επειδή ως γνωστών οι γάτες αν μείνουν μια δυο μέρες χωρίς φαγητό λόγο κάποιας ασθένιας ο εγκέφαλος κάποιες φορές δεν δίνει εντολή για να φάνε!!! (αυτό μου είχε συμβει με το δεύτερο γατακι που εχω. Όταν το πήρα (δεν είχε κάποια αρρώστια) δεν έτρωγε. Καθόταν πάνω από το φαγητό αλλά δεν έτρωγε. Το μύριζε αλλά δεν έτρωγε. Του άνοιξα λοιπόν το στόμα και του έβαλα λίγο να δοκιμάσει και ως εκ θαύματος άρχισε να τρώει με τα χίλια)

 

Σήμερα το πρωί είναι καλύτερα αλλά ακόμα δεν τρώει! (Δεν αγόρασα τισ κονσέρβες) Πίνει όμως συνέχεια νερό! Δοκίμασα μια κονσέρβα που είχα αλλά δεν τρώει. Τελικά του έδωσα γάλα με σύριγγα και το δέχτηκε κανονικά! Νομίζω ότι πάει καλά, αρκεί να μην το βγάλει! Το γάλα είναι καλό για την περίπτωση του γιατι δεν το αφήνει να πετρώσει...

 

Απο εδώ και στο εξής μάλλον θα πρέπει να του δίνω εφ όρου ζωής ανα τακτά χρονικα διαστήματα αυτό το ειδικό λάδι για να μην στουμπώνει....

 

Τώρα αν εχει κάτι αλλο πρέπει να γίνουν εξετάσεις μου είπε (ούτε θερμόμετρο δεν του έβαλε, ούτε απόδειξη έκοψε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είδες το γαλατάκι! Τουλάχιστον το καημένο μέχρι να αρχίσει να τρώει, το γάλα θα το βοηθά να στέκεται στα πόδια του! Πήγαινε αγόρασε έστω μια απ΄τις συνιστόμενες κονσέρβες και δίνε του αναγκαστικά εσύ στο στόμα. Μικρές μπουκίτσες, ώστε να κατεβαίνει κατιτίς στο στομαχάκι του... Περαστικά να είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τελικά ότι το βράδυ είχε χρησιμοπιήσει την τουαλέτα του και είχε κάνει κακα του. 5,6 εκατοστά και σκληρή! Άρα είχε κόπρανα στο έντερο του, όμως δεν φάνηκαν στην ακρτινογραφία. Πως γίνεται αυτό; Τέλος πάντων...

 

Επίσης το γάλα που του έδωσα το πρωί του έφερε κόψιμο! Καλύτερα έτσι παρα να μην μπορεί...

 

Γιατί όμως να μην έχει όρεξη για φαγητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πας κάποια στιγμή από το Πικέρμι στο Νοσοκομείο Ζώων; Δεν αποκλείεται να έχεις πέσει σε κανέναν καιροσκόπο κτηνίατρο που δεν ξέρει που του παν' τα 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν το πας κάποια στιγμή από το Πικέρμι στο Νοσοκομείο Ζώων; Δεν αποκλείεται να έχεις πέσει σε κανέναν καιροσκόπο κτηνίατρο που δεν ξέρει που του παν' τα 4.

 

Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τι "παίζει" με το Νοσοκομείο Ζώων στο Πικέρμι; Απέχει μόλις 10 λεπτά από το σπίτι μου και θα'θελα να ξέρω αν είναι σοβαρό - τρία σκυλιά έχω, δεν παίζουν μ'αυτά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν αντέχω αλλό. Eχω πάλι πρόβλημα με το γατάκι. :sad:

Πάλι είναι μερικές μέρες που βασανίζεται με την αφόδευση.. Ζοριζεται πάρα πολύ και δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Το φαγητό του το κάνουμε πιο λιπαρο και με περισσότερα υγρά αλλά δεν του τις πήρα κονσέρβες που μου είπε ο γιατρός, του μαγερεύουμε εμείς. Αν συνέλθει θα δοκιμάσω ριζική αλλάγη στην διατροφή του.

 

Αν δεν τα καταφέρει θα το πάω στο νοσοκομείο στο Πικέρμι. Ελπίζω να το προσέξουν και να μην με μαδήσουν. Και ελπίζω να μην χρειαστεί νυστέρι.

:sad:

 

blueviper Ευχαριστώ για την συμβουλή για το νοσοκομείο στο Πικέρμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντέχω αλλό. Eχω πάλι πρόβλημα με το γατάκι. :sad:

Πάλι είναι μερικές μέρες που βασανίζεται με την αφόδευση.. ...

 

Τι να σου πω ρε μεγάλε ... δώστο πίσω με RMA όσο είναι μέσα στην εγγύηση !!!

 

ε, μα πια με τα γατόσκατα .... υπάρχουν και άνθρωποι που τρώνε στο PC :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τι "παίζει" με το Νοσοκομείο Ζώων στο Πικέρμι; Απέχει μόλις 10 λεπτά από το σπίτι μου και θα'θελα να ξέρω αν είναι σοβαρό - τρία σκυλιά έχω, δεν παίζουν μ'αυτά τα πράγματα.

 

Πως δεν το είχα δει αυτό?! :confused:

 

Με ιδιαίτερη καθυστέρηση λοιπόν:

 

Το σκυλί μου έπασχε από καρκίνο στον προστάτη (ήταν 14 περίπου χρόνων)...δεν είχαμε πολλές ελπίδες, αλλά με επιθυμία να το παλέψουμε, προσπαθώντας ταυτόχρονα να μην ταλαιπωρήσουμε πολύ το σκυλί, αποφασίσαμε να το υποβάλλουμε σε χημειοθεραπείες. 6 το σύνολο...κάθε μία εξ αυτών κόστιζε 150-280€ ανάλογα με το αν θα διανυκτέρευε εκεί, τα φάρμακα κοκ. Άλλες φορές μας έκοβαν απόδειξη, άλλες τα έβαζε ο γιατρός (ένας εκ των πολλών) στην τσέπη...συνηθισμένα φαινόμενα. Όσο ήμασταν εκεί ήταν ευγενέστατοι και συμπεριφέρονταν στο ζωντανό με συμπόνοια και προσοχή (φυσικά αγνοώ τι γινόταν φεύγοντας, αλλά δε μου έδωσαν και δικαιώματα να σκέφτομαι αρνητικά). Το δε περιβάλλον εξαιρετικό...δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από ένα κανονικότατο νοσοκομείο ανθρώπων.

 

Δυστυχώς μετά την 5η χημειοθεραπεία κι ενώ λόγω κάποιων συγκυριών το σκυλί είχε αναγκαστεί να παραμείνει μερικές ώρες μόνο του στα σκαλιά του σπιτιού με λίγο νεράκι δίπλα του, παρουσιάσε επιπλοκές και το βρήκε η μητέρα μου να ψυχορραγεί...σα να την περίμενε πριν αφήσει στα χέρια της την τελευταία του πνοή. Ξεψύχησε (αρνούμαι να χρησιμοποιήσω τον όρο ψόφησε! :evil: ) στο δρόμο για το νοσοκομείο, αφήνοντας ένα δυσαναπλήρωτο κενό και πολλές γλυκές αναμνήσεις. :cry:

 

@Wolfidis

 

Πήγαινέ το το γατάκι, έστω και για μια επίσκεψη...μια δεύτερη γνώμη και μάλιστα από καταξιωμένη περίπτωση, είναι πάντα σημαντική. Ελπίζω να μην είναι τίποτα πραγματικά σοβαρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να πω ένα μπράβο στον φίλο blueviper που εκδήλωσε έμπρακτα πραγματική αγάπη για ένα ζώο που ίσως για τους περισσότερους να ήταν χάσιμο χρόνου και χρημάτων (λόγω της προχωρημένης ηλικίας του) Πραγματικά εγώ δεν ξέρω αν θα το έκανα αυτό. Δεν ξέρω πραγματικά. Δεν ξέρω επίσης αν οι γιατροί πίστευαν ειλικρινά το ότι το ζώο είχε κάποιες ελπίδες ή έδωσαν ψεύτικες ελπίδες για να πάρουν λεφτά (κάτι που πολλοί γιατροί το κάνουν - και δεν αναφέρομαι σε κτηνίατρους) Ίσως κάποιοι διαβάζοντας την εμπειρία του blueviper να καταλάβουν τι σημαίνει να είναι κάποιος πραγματικός φιλόζωος,

 

Τελικά το γατάκι μετά από 3 κλύσματα (από το πρωί) και μια σύριγγα ειδικό λάδι από το στόμα, μπόρεσε να τα κάνει! Όμως αυτή τη φορά βασανίστηκε πολύ! Από την άλλη η ακτινογραφία δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα στα έντερα πχ όγκους (τουλάχιστον δεν μου είπε κάτι ο ντόκτορ) Οπότε το πιο πιθανό να είναι πρόβλημα διατροφής. (Φοβάμαι όμως μην τυχών δημιουργηθεί καμιά κολίτιδα)

 

Θα του αλλάξω τελείως της διατροφή του και θα περιμένω να δω πως θα πάει.

Του έδωσα επίσης πάστα για τις τριχόμπαλες και θα του δώσω αύριο και μεθαύριο ώστε αν έχει να του φύγει.

 

Γνωρίζει κανείς ποια είναι η καταλληλότερη τροφή (μάρκα κονσέρβας ή ξηρά τροφή ή άλλη τροφή) για γάτες με πρόβλημα δυσκοιλιότητας?????????

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Royal Canin

είναι από τις καλύτερες τροφές -αν όχι η καλύτερη- για γάτες αλλά κ εξίσου ακριβή στην Ελλάδα (~7Ε / kg σε ξηρά).

Εξαιρετικός στις γατο-δίαιτες είναι ένα νέο παλικάρι σε pet shop επί της Μεταξά, Γλυφάδα (δυστυχώς δεν θυμάμαι αριθμό).

Ότι μας έχει πει έχει βγει.

 

Για γιατρό εμπιστεύομαι την Προστασία Ζώων, Ιερά Οδό 77, Αθήνα, 210-3460360, 10:00 - 13:00.

Συμβολική τιμή επίσκεψης έχει 10Ε.

Ο συγκεκριμένος έχει γλιτώσει αρκετές γάτες μας από δύσκολες καταστάσεις.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω κατι .

 

Πριν καιρο ειχα διαβασει οτι οι γατες ( κ γενικοτερα τα ζωα ) δεν κανει να τρωνε ωμο κρεας .

Δεν θυμαμαι .. ή μαλλον θυμαμαι οτι η βρωση ωμου κρεατος τα κανει να τρελλαινονται (?) .

Θυμαμαι σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αρχαιολογικές ανασκαφές έχουν φέρει στο φως άσυλα για γάτες και σκύλους πριν απο 7,000 χρόνια κοντά στα Τζουμέρκα. Βλέπεις τότε οι άνθρωποι δεν γούσταραν να μαγειρεύουν στις γάτες τους και τους έδιναν ωμό κρέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι .

 

Πριν καιρο ειχα διαβασει οτι οι γατες ( κ γενικοτερα τα ζωα ) δεν κανει να τρωνε ωμο κρεας .

Δεν θυμαμαι .. ή μαλλον θυμαμαι οτι η βρωση ωμου κρεατος τα κανει να τρελλαινονται (?) .

Θυμαμαι σωστα ?

 

Αυτό είναι αλήθεια. Αρκει να βγεις στην εξοχή και θα δεις χιλιάδες ζώα να ανάβουν φωτιές για μπάρμπεκιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...