Προς το περιεχόμενο

m/b Intel d865perl: ερωτήσεις


nemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και 2,5 χρόνια έχω την m/b που βλέπετε εδώ...

http://www.intel.com/products/motherboard/d865perl/index.htm

...και -μέχρι στιγμής- δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Αποφάσισα να προσθέσω 1 δίσκο sata 160gb για αποθηκευτικό χώρο και, καθότι ψάχτηκα λιγάκι, μου προέκυψαν κάποιες ερωτήσεις - κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη :)

 

1. Τροφοδοτικό

Στην m/b (lan100, audio5.1: onboard) είναι τοποθετημένα τα εξής:

cpu p4 2.40c (northwood)

ram 2x512mb (ddr400)

vga gigabyte ati 9600pro (128mb)

1 ide δίσκος seagate 40gb (7200rpm)

3 οπτικά (dvd-rom, cd-rw, dvd-rw)

1 floppy

Το τροφοδοτικό του case -στο οποίο υπάρχει 1 ανεμιστήρας πίσω- είναι 350άρι και δεν το βλέπω να ζορίζεται ιδιαίτερα. Δεδομένου ότι δεν παίζω παιχνίδια, δεν κάνω on-the-fly εγγραφές και δεν θα καταργήσω κάποιο οπτικό, πιστεύετε ότι είναι απαραίτητη η αναβάθμισή του προς 420-480W? Στο http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp παρατήρησα ότι οι sata δίσκοι επιβαρύνουν με 15W το τροφοδοτικό...

 

2. Συνδεσμολογία

Το τροφοδοτικό δεν βγάζει ρεύμα για sata, οπότε σκέφτομαι να βάλω 1 splitter 4-pin καλώδιο στην τροφοδοσία του ide δίσκου και να βάλω ένα καλωδιάκι μετατροπής στον ένα κλάδο. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα επειδή θα παίρνουν ρεύμα από το ίδιο καλώδιο 2 δίσκοι και το dvd-rom? Αν ναι, τί συνδεσμολογία προτείνετε?

 

3. Πυκνωτές

...Και η πιο σοβαρή ερώτηση...

Μόλις σήμερα παρατήρησα ότι 1 από τους πυκνωτές κοντά στην cpu έχει βγάλει υγρά από πάνω, ενώ άλλοι 2 έχουν βγάλει μία πολύ μικρότερη ποσότητα. Δεν μπορώ να ξέρω πριν πόσο καιρό έχει γίνει αυτό και δεν ξέρω πώς να κάνω διάγνωση για πιθανό πρόβλημα - το pc όπως έγραψα παραπάνω δουλεύει πολύ καλά... Να ψαχτώ για service ή/και αντικατάσταση ή να αγνοήσω το θέμα?

 

---EDIT---25.6.2006---

Στο post #17 του thread υπάρχει μία εικόνα των πυκνωτών, η οποία είναι αυτή...

capacitors1vg.th.jpg

Συγχωρέστε μου το διπλό της καταχώρησης αλλά χρειάζομαι τις επαγγελματικές σας γνώμες... :oops:

---END of EDIT---25.6.2006---

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@billpeppas > tnx για την άμεση απάντηση!

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω άν παίζει εγγύηση για την m/b, αλλά και τί θα μου έρθει από αντικατάσταση... Δεν υπάρχει περιθώριο αλλαγής pc αυτόν τον καιρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά το αφήνεις έτσι και ίσως κάποια στιγμή να σε αφήσει και αυτό...

Σχετικά είναι όλα, μπορεί να είναι αύριο ή σε κανέναν χρόνο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tnx και στους δυο σας - είμαι ήδη στο ψάξιμο μήπως προκύψει αντικατάσταση

 

μήπως υπάρχει κάποια άποψη σχετικά με τα 1+2 του αρχικού ποστ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2) δεν θα έχεις πρόβλημα όπως και να τα συνδέσεις...

 

 

Για το 1) τώρα έχω επιφυλάξεις σχετικά με τον αριθμό των συσκευών.

Γιατί δεν καταργείς το cd-rw???? Τί σου χρειάζεται τώρα πιά;;;

Επίσης αν το psu είναι επώνυμο και ποιοτικό δεν θα έχεις πρόβλημα αν και θα ψιλοζορίζεται.

Αν δεν είναι καλό τότε κοίτα στο κοντινό μέλλον για κάτι ισχυρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τον συνέδεσα τον 160άρη, αφού πρώτα τον φορμάρισα σε NTFS με το qtparted (περιέχεται στο Knoppel 0.6 Linux live CD) επειδή μου έδινε περίπου 20 gb ελεύθερου χώρου περισσότερα από το φορμάρισμα στα Windows 2000 (...τώρα αυτό δεν ξέρω αν είναι για καλό... και -ναι- σκοπεύω να περάσω πολύ σύντομα σε ΧΡ...). Το τροφοδοτικό δεν είναι κάτι επώνυμο αλλά πάλι δεν το βλέπω να ζορίζεται - ούτως ή άλλως ό,τι άκρη βρω με την m/b θα συνοδευτεί με αναβάθμιση κουτιού+τροφοδοτικού γιατί οι 5 -τελικά- πυκνωτές που φαίνονται προβληματικοί είναι γύρω από την cpu...

 

...Τώρα βέβαια προκύπτει τρεχάλα με την Intel: η m/b είναι σε εγγύηση αλλά το 865 είναι καταργημένο πλέον... οπότε τί θα μου στείλουν για αντικατάσταση -οεο-??? Και την είχα βολευτεί τρελά την 865 με τα 2 ide κανάλια...

 

Οσο για το cdrw... ακούγεται ίσως περίεργο αλλά τα CD δείχνουν να γράφονται πιο ξεκούραστα απ' ό,τι με το dvdrw - γι' αυτό και το κρατάω άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν ειναι απο quest την εκατσες

Καμια jetwy θα σου δωσουν

Τα 865 τερμα να πας στο stockhouse του πλαισιου κατι θα εχει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exw k egw intel m/b (ligopoio palia) apo "etoimo" pc ths infoquest k epeidh to epsaksa na antikastata8ei pleon isws k na mhn aksizei akrivws giati k egw exw ta idia optical panw(k xreiazomai k liga akoma:P).

Twra ta ygra twn pyknwtwn promynhoun asxhmh katalhksh k 8a elega syntoma kiolas.An petyxeis thn idia se kana "stockadiko" eisai tyxeros alliws ta "mpalwmata" den kratane k na eisai etoimos gia to xeirotero.

 

Prosfata me afhse to trofodotiko mou(350ari htan) k logo periorismenwn dynatothtwn phra pali 350ari.Den fenetai na zorizetai k poly alla panta einai kalo na exeis ligo parapanw dynamh ap'osh xreiazesai.Mou fenetai ligo "risky"afto pou 8es na kaneis alla malon 8a piasei(ektos an to trofodotiko sou exei parei hdh thn katw volta). Mporeis panta na aposyndeeis/syndeeis kapoia apo tis optical syskeues otan xreiazetai.

 

P.s : Shmantikos paragontas einai k ta idia ta klwdia checkareta kalou-kakou prin dokimaseis otidhpote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τnx προς όλους για την ανταπόκριση!

 

Ξέρει κανείς ποιά είναι η επίσημη αντιπροσωπεία της Intel (δ/νση, τηλέφωνο, φαξ, email,...)? Αν μη τι άλλο, πάω που πάω για pc, ας έχω την ικανοποίηση ότι ψάχτηκα για να βρω κάποια άκρη με μία εγγύηση 3 χρόνων η οποία εκ των πραγμάτων είναι δύσκολο να τηρηθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βtw, ξέρετε άν υπάρχουν sata dvdroms? Οπως και νάχει ψαχνόμουν να αντικαταστήσω το Τoshiba μου με κάποιο που να ριπάρει πιο γρήγορα και, άν προκύψει 1 μόνο ide κανάλι προτιμώ να κρατήσω εκεί τα γραφτήρια τα οποία έχουν βγει πολύ καλά. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη...

 

Εχω ακόμα να ψαχτώ για επεξεργαστή, vga (σίγουρα ati), m/b που να μην μου βγάλει στον πάγκο το 1gb ram που έχω... μια χαρά κατάσταση την στιγμή που προσέχω το pc και κάνω την δουλειά μου χωρίς να ασχολούμαι με το hw........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τnx προς όλους για την ανταπόκριση!

 

Ξέρει κανείς ποιά είναι η επίσημη αντιπροσωπεία της Intel (δ/νση' date=' τηλέφωνο, φαξ, email,...)? Αν μη τι άλλο, πάω που πάω για pc, ας έχω την ικανοποίηση ότι ψάχτηκα για να βρω κάποια άκρη με μία εγγύηση 3 χρόνων η οποία εκ των πραγμάτων είναι δύσκολο να τηρηθεί...[/quote']

 

Koita gia thn intel den kserw alla to pc to eixes parei apo infoquest(xrhsimpoiei M/B intel) tote ekei na apeu8yneis.Alliws den pisteuw na einai dyskolo na vreis dieu8unsh klp me ena mikro search.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...