Προς το περιεχόμενο

Ποιο ειναι το καλυτερο ERP


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσεξε στις τιμές που σου προτείνουν τι περιλαμβάνεται.

 

Πρόσεξε λοιπό τι πληρώνεις τώρα και τι θα σου κοστίσει μετά.

 

 

Συμφωνώ απολύτως. Επ' ευκαιρία αν πάτε στην CGSoft και έχετε Atlantis ή SEN ρωτήστε για το πρόγραμμα απόσυρσης.

 

Ουσιαστικά παίρνετε τζάμπα το Thesis.net ERP (2η χρονία υποδειγματικό πλήρες ελληνικό ERP από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βάλαμε το ThesisNet στην επιχείρησή μας, και τρέχουμε και δεν φτάνουμε. Μην ακούτε τα περί Μετσοβίου, ανάθεμα κι αν υπάρχει άνθρωπος εκεί μέσα που να ξέρει από real life και επιχειρήσεις. Εκτός κι αν θέλετε μόνο εμφάνιση και υψηλή τεχνολογία. Η ουσία βρίσκεται αλλού και δυστυχώς σε όλα αυτά που πολύ γρήγορα ανακαλύπτεις ότι ένα πρόγραμμα όπως το αναφερόμενο δεν κάνει και ούτε μπορεί να κάνει. Εδώ αρχίζει το άλλο έργο: Τί είπατε? πολλαπλοί τιμοκατάλογοι? πρώτη φορά μας ζητάνε κάτι τέτοιο, τί είπατε: αλλαγή κωδικού? πρέπει να είστε τρελλοί κ.ο.κ. Από την πρόσφατη εμπειρία μου επίσης θέλω να επιστήσω την προσοχή αυτών που πραγματικά ενδιαφέρονται και δεν είναι "παπαγαλάκια" της κάθε εταιρίας: τα παλιά εμπορικά και λογιστικά προγράμματα που ξέραμε τώρα ολοι τα ονομάζουν ERP που δεν είναι. Ψάξτε να βρείτε προγράμματα που έχουν ενσωματώσει εμπειρία και έχουν έτοιμες απαντήσεις στα προβλήματά σας. Αυτό από μόνο του ίσως σημαίνει κάτι και για τους ανθρώπους που κρύβονται από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλαμε το ThesisNet ... Τί είπατε? πολλαπλοί τιμοκατάλογοι? πρώτη φορά μας ζητάνε κάτι τέτοιο, τί είπατε: αλλαγή κωδικού? πρέπει να είστε τρελλοί κ.ο.κ. .

 

Που να τους έλεγες και reupdate ειδών με Χ-Μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να φτιάξω ένα ERP. Αν είναι κάποιος από εσάς δραστηριοποιείται στην Πάτρα, να συναντηθούμε να φτιάξω ένα ERP στα μέτρα του. Θα έχει δωρεάν ή σε χαμηλή τιμή την εφαρμογή, και εγώ θα έχω τις συμβουλές του. Θα έχουμε και οι δύο όφελος. Στείλτε μου pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να φτιάξω ένα ERP. Αν είναι κάποιος από εσάς δραστηριοποιείται στην Πάτρα, να συναντηθούμε να φτιάξω ένα ERP στα μέτρα του. Θα έχει δωρεάν ή σε χαμηλή τιμή την εφαρμογή, και εγώ θα έχω τις συμβουλές του. Θα έχουμε και οι δύο όφελος. Στείλτε μου pm.

 

Φίλε Σταύρο, τι το πέρασες το ERP? Μιλάμε για ανθρωποαιώνες ανάπτυξης που χρειαζονται! Δεν είναι μία εφαρμογούλα "κοινοχρήστων" το ERP!

 

Γενικά σε όλους: Πέραν της μεγάλης σημασίας που έχει η επιλογή του ERP συστήματος, εξίσου μεγάλη σημασία έχει και η εμπειρία της ομάδας υλοποίησης.

 

Είναι πολλά τα "θολά" σημεία και οι παγίδες στηνυλοποίηση ενός ERP συστήματος.

 

Δείτε εδώ, (αλλά δεν ανανεώνεται):

 

http://epilegoerp.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοασχολήθηκα με τον προγραμματισμό πριν από 17 χρόνια, έχω φτιάξει εφαρμογές για ευρωπαϊκά προγράμματα. Επειδή ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα στην Ελλάδα, ξέρω ότι σε 1 χρόνο μπορώ να κάνω την δουλειά που κάνει μια ομάδα των 5-6 ατόμων.

 

Όπως είπα, όποιος ενδιαφέρεται επικοινωνεί. Όποιος καλύπτεται από το ERP που έχει δεν θα μπει στον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοασχολήθηκα με τον προγραμματισμό πριν από 17 χρόνια, έχω φτιάξει εφαρμογές για ευρωπαϊκά προγράμματα. Επειδή ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα στην Ελλάδα, ξέρω ότι σε 1 χρόνο μπορώ να κάνω την δουλειά που κάνει μια ομάδα των 5-6 ατόμων.

 

Όπως είπα, όποιος ενδιαφέρεται επικοινωνεί. Όποιος καλύπτεται από το ERP που έχει δεν θα μπει στον κόπο.

 

Αφού θες να ασχοληθείς, προτείνω να ψαχτείς με το open ERP, να δεις τον κώδικα, κι αν θες συνεχίζεις. Μπές στην κοινότητα με λίγα λόγια, open source είναι.

 

ΥΓ. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν έχεις κατανοήσει το όλον "scope" στο θέμα των ERP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κατανοήσει το θέμα του ERP, όπως επίσης κατανοώ τις απαιτήσεις του 95% των Ελληνικών επιχειρήσεων. Δεν υπάρχει επιχείρηση που να την καλύπτουν σωστά τα υπάρχοντα ERP. Ένας φίλος έβαλε στο εργοστάσιο ERP (το SAP αν δεν κάνω λάθος) και δεν είναι ικανοποιημένος.

 

Ο Έλληνας θέλει ένα ERP στα μέτρα του, δεν θέλει να προσαρμοστεί στο ERP. Επιπλέον χρειάζεται ελάχιστες από τις δυνατότητες των σύγχρονων ERP, περίπου το 10% των διαθέσιμων . Δεν υπάρχουν πολλοί που να έχουν ολοκληρωμένη αλυσίδα προμήθειας πρώτων υλών, κατασκευής, διανομής, λιανικής, διαχείριση προσωπικού, κτλ.

 

Δεν περιμένω να το φτιάξω σε μερικούς μήνες, ξέρω ότι χρειάζεται πάνω από ένα χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να φτιάξω ένα ERP. Αν είναι κάποιος από εσάς δραστηριοποιείται στην Πάτρα, να συναντηθούμε να φτιάξω ένα ERP στα μέτρα του. Θα έχει δωρεάν ή σε χαμηλή τιμή την εφαρμογή, και εγώ θα έχω τις συμβουλές του. Θα έχουμε και οι δύο όφελος. Στείλτε μου pm.

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Δηλαδή θα φτιάξεις μόνος σου , και μάλιστα σε ένα χρόνο τα παρακάτω :

 

διαχείριση παραγγελιοληψίας πωλήσεων , παραγγελιοδοσίας αγορών,

αγορών ,πωλήσεων ,αποθήκης ,πελατών ,προμηθευτών , χρεωστών ,πιστωτών ,πωλητών , αντιπροσώπων, μισθοδοσία,

τιμολογιακές πολιτικές - εμπορικές πολιτικές αγορών και πωλήσεων,

συμφωνίες αγορών - πωλήσεων - τραπεζών - πωλητών,

χρώμα - μέγεθος , LOT- Serial Number, παλετοθέσεις αποθήκης, barcodes ,

DRP, MRP I, budget, παραγωγή , κοστολόγηση αποθήκης, κοστολόγηση παραγωγής,

εισπράξεις ,πληρωμές ,διαχείριση τραπεζών ,αξιογράφων, δόσεων, δόσεων και συμφωνιών πιστωτικών καρτών, λιανικής, workflow,

εξωλογιστική κοστολόγηση, κοστολόγηση εισαγωγών, λογιστική, κέντρα κόστους , διαχείριση παγίων (αποσβέσεις - αγορές - πωλήσεις - καταστροφές - ΔΛΠ),

καμιά εκατοστή βασικά reports,

 

και ενσωματωμένη πλατφόρμα customization εφαρμογής - Modules - οθονών - report designers - MIS tools - custom development tools,

 

σε πολυγλωσσικό περιβάλλον προσαρμόσιμο σε απαιτήσεις άλλων χωρών.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

==========================================================================

Αυτά και ακόμα περισσότερα πρέπει να έχει ένα σοβαρό ERP

 

Τα βασικά όμως που το διαχωρίζουν από μια απλή εφαρμογή είναι τα διαθέσιμα εργαλεία development και customization που ΠΡΕΠΕΙ να διαθέτει πάνω σε ένα βασικό κορμό business objects που περιλαμβάνει τα 2/3 περίπου από τα παραπάνω που ανέφερα.

Με τα εργαλεία αυτά , κάθε επιχείρηση ή κάθε σοβαρός dealer - Σύμβουλος προσαρμόζει τις λειτουργίες του ERP στις ανάγκες της κάθε επιχείρησης ή δημιουργεί νέες.

Αν δεν είναι δυνατή αυτή η προσαρμογή τότε η επιχείρηση έχει πετάξει τα λεφτά της σε κάτι που δεν το χρειαζόταν.

 

Ο όρος ERP καταχρηστικά χρησιμοποιείται από ένα κάρο άσχετους και απατεώνες στην πιάτσα, ενώ στην ουσία μιλάνε για εμπορολογιστικές εφαρμογές που είναι sealed boxes και δεν επιδέχονται μετατροπών (ή γίνονται μετατροπές στο core με υπέρογκα κόστη και οι εφαρμογές αυτές στο τέλος καταντάνε ένα μπουρδέλο χωρίς κεντρική λογική λειτουργίας).

 

Μόνο και μόνο για να κάνει κάποιος business ανάλυση για ERP (όχι τεχνική ανάλυση) πρέπει να δώσεις 300 χιλιάρικα σε senior αναλυτή (αν τον βρεις και αν έχει όρεξη να κάτσει να ασχοληθεί με αυτό) και θα είναι ΠΑΑΑΑΑΡΑ πολύ καλή τιμή.

 

==========================================================================

Για την υλοποίηση ενός τέτοιου robust Project από το μηδέν απαιτείται περίπου 1 εκατομύριο ευρώ και team με τουλάχιστον 3 senior developers,

και αν το development team τα σπάει (πιθανότητα γύρω στο 20% να βρει κάποιος developers που να καταλαβαίνουν και από business και να φυσάνε σε τεχνολογίες) χρειάζονται γύρω στα 2 χρόνια ανάπτυξης και debugging πριν να είναι το προΪόν σε φάση να βγει στην αγορά.

 

Στα 10 χρόνια που κάνω αυτή τη δουλειά , έχω συμμετάσχει σε ανάλυση υπομερών τέτοιων Projects , και το τι παπάτζα τέτοιου είδους έχω ακούσει δεν περιγράφεται.

 

Βάσει εμπειρίας, θα διάλεγα ένα dealer με άριστες συστάσεις από το πελατολόγιο του, τον οποίο θα εμπιστευόμουν , και αυτός θα μου πρότεινε τα εργαλεία για να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να πρέπει να γίνω και σύμβουλος μηχανοργάνωσης - και προγραμματιστής και λογιστής.

Το software από μόνο του πρέπει να έχει κάποιες προδιαγραφές , κυρίως σε σχεδιασμό - φιλοσοφία και data integrity μηχανισμούς. Αν το software είναι κατάλληλο τότε έχουμε σίγουρα πιάσει επιτυχία 30% σε ένα τέτοιου είδους project.

 

Από εκεί και πέρα αυτός που θα το στήσει και θα το προσαρμόσει στις ανάγκες μου είναι άλλο ένα 40% της επιτυχίας ενός τέτοιου project .

 

Το υπόλοιπο 30% είναι η νοοτροπία των υπαλλήλων και των στελεχών της ίδιας της επιχείρησης. Αν αυτοί είναι μαλάκες - δημόσιοι υπάλληλοι, και αν τα στελέχη δεν στηρίξουν όσο πρέπει την επένδυση τους και δεν επιβάλλουν διαδικασίες στους υπαλλήλους τους, τότε το project θα αποτύχει,

ακόμα και αν το ERP λέει και τον καφέ.

 

Ο σημαντικότερος παράγοντας σε μια τέτοια δουλειά είναι το data integrity , το οποίο εξαρτάται τόσο από τις δικλείδες ασφαλείας του software όσο και από την ορθότητα του data entry από τους χρήστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν σκοπεύω να το κάνω παραμετροποιήσιμο από τις εταιρείες. Θα το παραμετροποιώ ο ίδιος ανάλογα με τις απαιτήσεις.

2. Δεν είπα σε ένα χρόνο, είπα σε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από ένα χρόνο

3. Έχω ήδη έτοιμα (με τα χεράκια μου γραμμένα) module για POS, αποθήκη, eshop, κτλ.

4. Δεν σκοπεύω να κάνω εξ'αρχής κάτι για όσους τους περισεύουν 300.000€ σε senior αναλυτή. Έχω στο μυαλό μου να κάνω κάτι ικανοποιητικό γι' αυτούς που θα δώσουν 5.000 - 10.000€.

5. Στις πολυεθνικές, για R&D προορίζεται ένα μικρό ποσοστό του τζίρου, κάτω από το 10% (για την ακρίβεια 5.4% το 2006 http://www.allbusiness.com/company-activities-management/research-development/5304837-1.html).

6. Για το data integrity ξέρω αρκετά και από προσωπική πείρα. Σε βάσεις δεδομένων, σύστημα αρχείων, cpu fail tolerant συστήματα, κτλ. Ακόμα και στον προσωπικό μου υπολογιστή χρησιμοποιώ SAS Raid Controller με ECC RAM και BBU.

7. Σχετικά με τα επιχειρησιακά, διδακτορικό σε διοικητικό τομέα κάνω, γνωρίζω αρκετές από τις απαιτήσεις του θέματος.

8. Έχω δει πριν από 5-6 χρόνια κάποια project εκατομμυρίων ευρώ, που οι senior manager ήταν άνθρωποι των meeting. Κάνουν meeting για να φανεί ότι κάτι κάνουν. Μαζεύαν κάθε λίγες ώρες όλη την ομάδα (10 άτομα περίπου) για τις παρατηρήσεις. (Άντε μετά από meeting να θυμηθείς που είχες μείνει στο debugging). Δηλαδή καθημερινά χανόντουσαν 30 με 50 ανθρωποώρες->1000+ ώρες τον μήνα, οι οποίες θα μπορούσαν να είναι παραγωγικές. Όσο αυξάνει το μέγεθος μιας επιχείρησης τόσο μειώνεται η παραγωγικότητά της λόγω manager, προϊσταμένου, διευθυντή, υποδιευθυντή, κτλ. Κλασικό παράδειγμα το ελληνικό δημόσιο, όπου το 50% περίπου έχουν κάποια διοικητική θέση.

9. Πρότεινα κάτι για όποιον ενδιαφέρεται. Ένας επιχειρηματίας της πιάτσας μπορεί να μου δείξει τα κενά που δεν καταννοεί κανένας "θεωρητικός" που σχεδιάζει εφαρμογές. Πάντα έχω στενή επικοινωνία με τους πελάτες και δέχομαι υποδείξεις.

 

 

ERP = Enterprise Resource Planning. Περιλαμβάνει τα πάντα: R&D, γραμμή παραγωγής, διαχείριση προσωπικού, φορολογικά, κτλ.

Στην Ελλάδα είναι όλα στον αέρα. Δεν μπορείς να προγραμματίστεις την γραμμή παραγωγής λόγω των απεργιών. Δεν έχεις πάντα την πολυτέλεια να προσλάβεις προσωπικό για κάποια έκτακτη δουλειά επειδή η νομοθεσία σε δεσμεύει με επιπλέον κόστος. Δεν ξέρεις πως θα φορολογηθείς του χρόνου, να μην πω ότι δεν ξέρεις ούτε για φέτος.

Συνεπώς τίποτα το βασικό δεν μένει από το ERP για τις περισσότερες εταιρείες ώστε να είναι χρήσιμο στην Ελλάδα. Γι'αυτό οι εταιρείες το βλέπουν σαν εφαρμογή για τα λογιστικά (να κρατάνε τα βιβλία και να κόβουν αποδείξεις/τιμολόγια), την μισθοδοσία και την αποθήκη.

 

Ας επιστρέψουμε στο θέμα και να δούμε αν υπάρχει κάποιος ικανοποιημένος από τα ERP των πολυεθνικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για το data integrity ξέρω αρκετά και από προσωπική πείρα. Σε βάσεις δεδομένων, σύστημα αρχείων, cpu fail tolerant συστήματα, κτλ. Ακόμα και στον προσωπικό μου υπολογιστή χρησιμοποιώ SAS Raid Controller με ECC RAM και BBU.

όσο πιό περιφραστικά και σύνθετα τα γράφεις, τόσο περισσότερο εκτίθεσαι. Keep it simple.

 

 

 

και μια παράπλευρη απορία:

οσο θα σχεδιάζεις, θα γράφεις, θα δοκιμάζεις, θα διορθώνεις, και τελικά θα προσπαθήσεις -ισως- να το προωθήσεις... (δηλ. 1 χρόνο κατ εσε, κατι παραπάνω για άλλους), το ψωμάκι πώς θα βγαίνει;

εισοδηματίας εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο πιό περιφραστικά και σύνθετα τα γράφεις, τόσο περισσότερο εκτίθεσαι. Keep it simple.

Δεν νομίζω ότι εκτίθομαι. Τα business rules και το validation είναι ένα μέρος από το data integrity. Το storage, process & transfer είναι εξίσου κρίσιμα. Στις τράπεζες να δεις τι γίνεται για να μην χάσουν ούτε 1 bit στο τρισεκατομμύριο. Φαντάζεσαι το most significal bit μιας κατάθεσης από 0 να γίνει 1;

 

 

και μια παράπλευρη απορία:

οσο θα σχεδιάζεις, θα γράφεις, θα δοκιμάζεις, θα διορθώνεις, και τελικά θα προσπαθήσεις -ισως- να το προωθήσεις... (δηλ. 1 χρόνο κατ εσε, κατι παραπάνω για άλλους), το ψωμάκι πώς θα βγαίνει;

εισοδηματίας εισαι;

 

Όπως και τώρα. Με πολύ τρέξιμο.

 

Επαναλαμβάνω ότι καλύτερα να επιστρέψουμε στην συζήτηση. Το πως θα εκμεταλλευτώ τον χρόνο μου και αν θα ρισκάρω για να καταφέρω κάτι, είναι δικιά μου επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...