Προς το περιεχόμενο

Ο πηδηχτής του scsi...


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία φορά το επαναλαμβάνω γιατί βαρέθηκα και καταντάει αηδία:

 

Ρε συ πέππα να σε ρωτήσω, εσύ μπορεί και να ξέρεις

Μήπως έχεις δει κανα δίσκο στον οποίο να γίνεται full format σε 4 sec?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά...

Ξεκίνησα ένα τόπικ για βοήθεια σε ένα πρόβλημα που έχω και αψηφείτε κάτι που είδα να γίνεται μπροστά στα μάτια μου!

Μου φαίνεται ότι μαζί με τα ξερά,καίγονται και τα χλωρά εδώ!!!

 

Αυτά που αναφέρω τα έκανα το Σαββάτο που μας πέρασε!!!!!

Full G@#@$%O format σε 4 δεύτερα. τέλος,καπούτ,the end,finitto,end of story,EOF!

 

gregdais εαν είχες στήσει ("αρκετούς") HP Servers όπως λές,τότε δεν θα είχες κανένα πρόβλημα να με καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο...

Λέτε ότι δεν γίνεται...

 

Ποιος δοκίμασε να φορμάρει 10000 scsi σε μηχάνημα με 2χ2.8 xeon και 2 giga ram και να έκανε παραπάνω από 4 δευτερόλεπτα?

 

Και στην τελική που ξέρεται τι controller φοράει επάνω η μητρική του server.

Μπορεί να ήτανε και 320 πρωτόκολλο (controller) 10000 ο σκληρός και 8mb cache.

Με τόσο τρέξιμο το Σαββάτο δεν είχαμε χρόνο να ασχοληθούμε με τα χαρακτηριστικά του server, παρά μόνο με to active directory.

 

Ελεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε raid 0 ναί, ήτανε clopier στον server.

 

Δεν έβαλα τον ίδιο δίσκο....ξέχασα να πώ ότι ήτανε και hot swap του server.

Oi δίσκοι στον server ήτανε ΗP 40gb.

Sτο σπίτι μου είναι Compaq 20gb.

 

 

Tespa an o disko sou ine 320 kai esi ton valis se 160 argi arketa

Κάτσε...δεν υπάρχει scsi 320 ή 160. O scsi ο σκληρός παίρνει οδηγίες από τον controller για αυτό και τον κάνεις low level format την πρώτη φορά που τον τοποθετείς.. για να τον φέρει ο controller στα μέτρα του...

 

 

Λες για αυτό να μην πηγαίνε με την ίδια ταχύτητα?

Να φταίει ο controller?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει καμία σχέση η ταχύτητα του CPU και το μέγεθος της Μνήμης για αυτή τη δουλειά... πάιζει ρόλο μόνο ο δίσκος και η ταχύτητα του. Δεν σου είπα οτι επειδή έχω στήσει αρκετούς HP Servers οτι ξέρω ή θυμάμαι να σου απαντήσω στο πρόβλημα σου, εγώ απλά αναφέρθηκα στο τεχνολογικά "αδύνατο" full format σε 4 δεύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει καμία σχέση η ταχύτητα του CPU και το μέγεθος της Μνήμης για αυτή τη δουλειά... πάιζει ρόλο μόνο ο δίσκος και η ταχύτητα του. Δεν σου είπα οτι επειδή έχω στήσει αρκετούς HP Servers οτι ξέρω ή θυμάμαι να σου απαντήσω στο πρόβλημα σου, εγώ απλά αναφέρθηκα στο τεχνολογικά "αδύνατο" full format σε 4 δεύτερα.

 

θα το ξαναπώ μια τελευταία φορά,το έκανα ρε παιδιά αυτό που γράφω!

 

Παίζει ρόλο μόνο ο δίσκος και η ταχύτητα του? :mrgreen::mrgreen:

Ε εκχμ... αφού έχεις στήσει αρκετούς servers θα ήξερες φίλε μου

Οτι ο scsi εξαρτιέται απκλειστικά από τον controller μιας και μιλάμε για σύγκριση δίσκων με τις ίδιες στροφές!! 10000!

 

Ο σκληρός επικοινωνεί κατευθείαν με την μνήμη του controller και όχι με to chipset της motherboard. Αυτό είναι που κάνει την διαφορά με τους υπόλοιπους γρήγορους δίσκους (raptor,barracudα κ.τ.λ.)

 

Αnyway όπως και νά'χει ευχαριστώ τον clopier που με έκανε και πονηρεύτηκα την λύση όσον αναφορά τον controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε...δεν υπάρχει scsi 320 ή 160. O scsi ο σκληρός παίρνει οδηγίες από τον controller για αυτό και τον κάνεις low level format την πρώτη φορά που τον τοποθετείς.. για να τον φέρει ο controller στα μέτρα του...

K 320 yparxei, k 160 yparxei, k auto pou leei o clopier isxuei gia th diafora taxythtas. Mono 'aplo aspro kalwdio' gia scsi den yparxei...

No offense...

K low-level format de xreiazetai panta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επαναλάβω και εγώ αυτό που είπαν τα παιδιά. Full format σε 40αρη σκληρό σε

4sec δε γίνεται με καμιά παναγία. Full format ξαναγράφει ολόκληρο το δίσκο. Μιλάμε δηλαδή για ταχύτητες της ταξης των μερικών GB/s.......

 

Υπάρχει περίπτωση να καθορίστηκε αυτόματα αν θα γίνει quick ή full format ανάλογα με το αν ήταν απο πρίν φορμαρισμένος ο δίσκος ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Full Format σημαίνει να μηδενιστεί κάθε μαγνητικό bit της επιφάνειας του δίσκου. Αυτό σημαίνει πως ο χρόνος που θα χρειαστεί για το Full Format είναι ο χρόνος που θα κάνει η κεφαλή του δίσκου να περάσει από όοοοολη του την επιφάνεια.

 

Χονδρικο-θεωρητικά λέμε 320ΜΒ/s ρυθμό μετάδοσης, δηλαδή και μέγιστη "ταχήτητα κεφαλής". Για να διαβάσουμε κάθε σπιθαμή ενός δίσκου 40GB, θέλουμε (χονδρικά είπαμε) 40.000 / 320 = 125 δευτερόλεπτα = 2:05. Αυτό δεν γίνεται ούτε κατά διάνοια όμως επειδή οι ταχύτητα δεν μπορεί να είναι σταθερή. Διπλασιάζοντας αυτό τον χρόνο, φτάνουμε στα 4 λεπτά που λέει ο παλίκαρος trospe.

 

Δεν το έχω δεί στην πράξη αλλά τώρα έκανα τις πράξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε,

 

Σίγουρα το ότι αυτό είναι το πρώτο μου Post λογικά θα σας ξενίσει. Το insomnia το παρακολουθώ γενικώς (όχι τρελά), μάλιστα είχα φτιάξει και account παλιά αλλά τον τελευταίο καιρό λόγω Post από συγκεκριμένο μέλος το ενδιαφέρον μου έχει αυξηθεί κατακόρυφα :-D

 

Λοιπόν αν μου επιτρέπετε να προσφέρω και εγώ μερικά bytes στην όλη υπόθεση. Σίγουρα οι hardware γνώσεις μου είναι ελαφρώς "μπαγιάτικες" από τότε που ασχολιόμουνα με servers προ HP-Compaq merger (δεν το παίζω παλιός απλώς τοποθετούμαι χρονολογικά). Σίγουρα ίσως κάτι να πω λάθος, γενικώς όμως δε νομίζω να απέχω πολύ.

 

Καταρχήν trospe λες ότι πας σπίτι και απευθείας κάνεις format από τoν controller.

Γιατί αλήθεια;

Δεν είναι το format από τον controller low level format; Διαφορετικό δλδ σε σκοπό/τρόπο λειτουργίας και (φυσικά) ταχύτητα από το format που γίνεται π.χ. κατά το setup των Windows;

Δεν θα κάτσω να σας μιλήσω για το κατά πόσο μιλάει απευθείας ποια κεφαλή του δίσκου με πια αντίσταση στον controller γιατι απλούστατα σε ένα forum το οποίο διαβάζει τόσος κόσμος καλό είναι, όσοι γράφουν, να γράφουν υπεύθυνα προκειμένου να μην (στην καλύτερη) παραπληροφορήσουν άλλους. Και υπεύθυνα σημαίνει με όσο το δυνατόν βαθύτερη γνώση αυτού που λένε. Η δικιά μου η γνώση λοιπόν μου λέει ότι το low level format δεν χρειάζεται εκτός από περιπτώσεις που ο δίσκος είναι χάλια, θέλουμε να αποτρέψουμε οποιαδήποτε περίπτωση data recovery κλπ. Γενικά δλδ σε ακραίες περιπτώσεις.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν (και εάν έχω λάθος διορθώστε με) συγκρίνεις δύο διαφορετικά πράγματα (controller low level format με format από CD κατά την εγκατάσταση). Ποιος σου λέει ότι κάνουν το ίδιο;

 

Εντωμεταξύ στην όλη ιστορία πετάγεται και το SATA2 και το RAID. Ιδιαίτερα με το RAID μιλάμε για φάση abstraction layer, δλδ ένα στρώμα μεταξύ του λειτουργικού και του συστήματος δίσκου/ων. Εκεί το λειτουργικό ξέρει για τον/τους δίσκους μόνο ότι του λέει ο RAID controller. Εάν δλδ κάποιος φτιάξει ένα Array με 3 δίσκους σε RAID5 και 2 partitions το λειτουργικό θα νομίζει ότι έχει ένα δίσκο χωρισμένο στα δύο. Σε αυτή την περίπτωση πάλι εάν συγκρίνεις το format που λέει το λειτουργικό στον controller να κάνει και αυτός του επιστρέφει ότι το έκανα, προχώρα (ενώ μόνο ο controller ξέρει τι έκανε ακριβώς π.χ. το έχει αφήσει στο background or whatever) με το format σε ένα μηχανάκι με SATA Raptor π.χ πάλι συγκρίνεις πατάτες με ντομάτες.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι ένας όμορφος RAID controller κάνει μαγικά (π.χ. γρήγορο format) χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι ο τάδε δίσκος ή ο τάδε server κάνει format πιο γρήγορα από τον τάδε δίσκο ή τον τάδε server.

Ο κρυφός ήρωας είναι ο controller.

 

Γράφεις (με περίσσια σιγουριά) ότι πάντα κάνουμε low level format ένα καινούργιο SCSI δίσκο προκειμένου να τον φέρει ο controller στα μέτρα του. Αυτό πάλι που το άκουσες; Μήπως από κάποιον αιωνόβιο αλχημιστή; Τουλάχιστον απ'όσο θυμάμαι (εκτός από μία περίπτωση) ποτέ δεν έκανα εγώ ή κάποιος συνάδελφός μου low level format. Και περνάγανε πολλοί servers εκείνο το καιρό από τα χέρια μας. Μάλιστα στην καλύτερη χάνεις τον χρόνο σου με το low level format παρά κάνεις κάτι. Οι δίσκοι γίνονται μία φορά low level format κατά τη "γέννησή" τους και δεν χρειάζεται ποτέ ξανά κατά την ζωή τους.

 

Επίσης τη μία λες ότι είδες format 4 sec σε 40άρι δίσκο και την άλλη ότι είδες το ίδιο σε ένα proliant me 6hot swap. Μήπως (δεδομένου ότι δεν έχω ξανακούσει για χωρητικότητα SCSI δίσκου 40gb (ή 20)) είδες format σε 40GB partition πάνω σε RAID? Γιατί μάλλον αυτό έγινε.

 

Τέλος εάν μου επιτρέπεις, μην λες σε όσους σπατάλησαν χρόνο από τη ζωή τους να σου απαντήσουνε "No offense". Ακόμα περισσότερο μην λες σε κάποιον ότι "μάλλον δεν ξέρεις από scsi" τη στιγμή που έχεις ανοίξει ένα topic ζητώντας βοήθεια (άρα δεν ξέρεις) για/από SCSI.

 

Αυτά, χτυπήστε με όσο το δυνατόν λιγότερο :-D

 

Υ.Σ. Τα σχόλια ακολουθούν την δομή του thread εξού και η φαινομενικά άναρχη δομή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επαναλάβω και εγώ αυτό που είπαν τα παιδιά. Full format σε 40αρη σκληρό σε

4sec δε γίνεται με καμιά παναγία. Full format ξαναγράφει ολόκληρο το δίσκο. Μιλάμε δηλαδή για ταχύτητες της ταξης των μερικών GB/s.......

 

Υπάρχει περίπτωση να καθορίστηκε αυτόματα αν θα γίνει quick ή full format ανάλογα με το αν ήταν απο πρίν φορμαρισμένος ο δίσκος ή όχι

 

Ma kala mporei na to "apofasisei" afto o controller?

Elpizw...gia na katalavw ki egw epitelous ti sk@t@ egine!!

 

@or1onas

 

Aplo aspro kalwdio tou scsi...me termatiko...

 

@LowRider

 

Den diavases prosektika mou fainetai ta osa egrapsa.

 

Δεν είναι το format από τον controller low level format; Διαφορετικό δλδ σε σκοπό/τρόπο λειτουργίας και (φυσικά) ταχύτητα από το format που γίνεται π.χ. κατά το setup των Windows;

Δεν θα κάτσω να σας μιλήσω για το κατά πόσο μιλάει απευθείας ποια κεφαλή του δίσκου με πια αντίσταση στον controller γιατι απλούστατα σε ένα forum το οποίο διαβάζει τόσος κόσμος καλό είναι' date=' όσοι γράφουν, να γράφουν υπεύθυνα προκειμένου να μην (στην καλύτερη) παραπληροφορήσουν άλλους. Και υπεύθυνα σημαίνει με όσο το δυνατόν βαθύτερη γνώση αυτού που λένε. Η δικιά μου η γνώση λοιπόν μου λέει ότι το low level format δεν χρειάζεται εκτός από περιπτώσεις που ο δίσκος είναι χάλια, θέλουμε να αποτρέψουμε οποιαδήποτε περίπτωση data recovery κλπ. Γενικά δλδ σε ακραίες περιπτώσεις. [/quote']

 

Xaxaxa... pouthena den "eipa" oti sygkrina to low level tou controller,me to full format twn win2k!

Kapou xathikes...

 

Kanoume low level format otan theloume na apotrepsoume data recovery?

Akyro teleiws!

 

Egv proswpika agorasa ena disko apo mia apothiki pou kapote itane se trapeza. O diskos den eixe oute boot sector.

 

Vrika 5.000 arxeia. .mdb .xls .doc k.a. ;-)

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν (και εάν έχω λάθος διορθώστε με) συγκρίνεις δύο διαφορετικά πράγματα (controller low level format με format από CD κατά την εγκατάσταση). Ποιος σου λέει ότι κάνουν το ίδιο;

 

Kaneis lathos,gia afto kai se diorthwnw.. 8-)

H sygkrisi aforouse to full format se 4 gamim3n@ defterolepta pou eidane ta matia mou ekeino to mavro Sabbato stin Kalithea,kai to format pou ekana sto spiti mou. (Exw kai piesi!!)

 

Εντωμεταξύ στην όλη ιστορία πετάγεται και το SATA2 και το RAID.

Oi ntomates itane kai aftes se raid 0, o sata2 diskos diladi

 

Το συμπέρασμα είναι ότι ένας όμορφος RAID controller κάνει μαγικά (π.χ. γρήγορο format) χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι ο τάδε δίσκος ή ο τάδε server κάνει format πιο γρήγορα από τον τάδε δίσκο ή τον τάδε server.

Ο κρυφός ήρωας είναι ο controller.

 

Symfwnw apolyta,ki as einai kala o clopier pou me ekane kai to katalava.

 

Επίσης τη μία λες ότι είδες format 4 sec σε 40άρι δίσκο και την άλλη ότι είδες το ίδιο σε ένα proliant me 6hot swap. Μήπως (δεδομένου ότι δεν έχω ξανακούσει για χωρητικότητα SCSI δίσκου 40gb (ή 20)) είδες format σε 40GB partition πάνω σε RAID? Γιατί μάλλον αυτό έγινε.

 

:twisted: Den exeis dei pote 40ari scsi? Oute 20ari? Diladi an sou pw oti exw 2 scsi 9.1gb dipla mou afti tin stigmi, ti tha skefteis?

 

O 40aris itane o hot swap. Den eida,ekana format se 40ari scsi se 4 defterolepta.

 

Γράφεις (με περίσσια σιγουριά) ότι πάντα κάνουμε low level format ένα καινούργιο SCSI δίσκο προκειμένου να τον φέρει ο controller στα μέτρα του. Αυτό πάλι που το άκουσες; Μήπως από κάποιον αιωνόβιο αλχημιστή; Τουλάχιστον απ'όσο θυμάμαι (εκτός από μία περίπτωση) ποτέ δεν έκανα εγώ ή κάποιος συνάδελφός μου low level format.

 

57 xronwn palia karavana ilektronikos sou kanei?

 

Τέλος εάν μου επιτρέπεις, μην λες σε όσους σπατάλησαν χρόνο από τη ζωή τους να σου απαντήσουνε "No offense". Ακόμα περισσότερο μην λες σε κάποιον ότι "μάλλον δεν ξέρεις από scsi" τη στιγμή που έχεις ανοίξει ένα topic ζητώντας βοήθεια (άρα δεν ξέρεις) για/από SCSI.

 

Sygnwmi paixti...alla apo tin stigmi pou den exeis ksanakousei gia diskous scsi 40gb kai 20gb...den eisai se thesi na mou peis ti na lew kai ti oxi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol..mi tsakoneste oloi exoun kapies gnosis kai prepei na to sevomaste.

(gia koita mipos exoun provlima oi drivers ton controler tou scsi )

isos theloun ape- epanaegkatastasi, isos eine lathos drivers, i den synergazonte kala me ta windows pou exeis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...