Προς το περιεχόμενο

Τα + και τα - του Ubuntu 6.06


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο andreason

exthes to vradi katevasa to ubuntu 6.0.6 kai simera to proi to egatestisa. Boro na po oti se sigrisi me tis alles dianomes Linux poy exo xrisimopoieisi auti einai i kaliteri. Tin sistino anepifilakta

______________________________________________________

I was certainly a happy and enthusiastic Ubuntu supporter ... until Dapper Drake was released.

 

http://www.tectonic.co.za/view.php?src=rss&id=1026

 

μάλλον με επιφύλαξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βασικά αυτός έκανε το λάθος να αναβαθμίσει από 5.10 σε 6.06.

 

Αν και σαφώς δε θα έπρεπε να υπάρχουν τέτοια προβλήματα είναι γνωστό πρόβλημα της συγκεκριμένης έκδοσης.

 

Όλα αυτά που ανέφερε εμένα μου παίξανε out-of-the-box. Με καθαρή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο andreason

exthes to vradi katevasa to ubuntu 6.0.6 kai simera to proi to egatestisa. Boro na po oti se sigrisi me tis alles dianomes Linux poy exo xrisimopoieisi auti einai i kaliteri. Tin sistino anepifilakta

______________________________________________________

I was certainly a happy and enthusiastic Ubuntu supporter ... until Dapper Drake was released.

 

http://www.tectonic.co.za/view.php?src=rss&id=1026

 

μάλλον με επιφύλαξη!

Ta paraleei, gia na mhn pw tipota parapanw... Ekana anava8mish apo breezy se dapper mesw diktyou kai epai3e me th mia, opws kai ola ta paketa software. To monadiko pou eskase htan to mplayer, pou me mia epanegkatastash doulevei mia xara! Gia development/desktop/office xrhsh pou tou kanw den exw kanena provlhma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να είμαστε αντικειμενικοί έχουν παρουσιαστεί τρελά σκαλώματα με αναβάθμιση από breezy σε dapper.

 

Και όντως υπάρχουν κάποια πράματα που κρίνονται σημαντικά.

 

Απλά ο τύπος έπεσε σε όλα τα bugs μαζεμένα και βγάζει την πίκρα του.

 

Προσωπικά έπαιξα εχθές μέσω WiFi με την ενσωματωμένη του Centrino και έκανα mount SMB shares πάνω στο filesystem και πετούσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 64bit έχει προβλήματα με το flash του firfox, τον mplayer όταν παίζει τα περίεργα codec της Μ$ και το acrobat7. Πρέπει να κάνεις ενα chroot περιβάλλον. Οι οδηγίες για να το στήσεις είναι εδώ.

Μου κάνει περίεργες επανεκινήσεις το xgl, αλλά ακόμα δε βρήκα γιατί... Όλα αυτά από καθαρή εγκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα live upgrade προχθές και ήτανε (σχεδόν) τέλεια, εκτός από ένα μικροπροβληματάκι που λύθηκε όταν συνέχισα το upgrade. Ένα έχω να πω μόνο, το LTS είναι απίστευτο, η εγκατάσταησ ήτανε πανεύκολη, τα settings δε χάθηκαν (σχεδόν, τώρα το vlc έχει γίνει default player αντί του gxine), τα προγράμματα που είχα δε χάθηκαν...

 

Έτσι πρέπει να είναι η κάθε διανομή Linux, απλή και προσιτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε. Ότι κι αν σου πούνε, με σιγουριά σου λέω να ΜΗΝ κατεβάσεις την 64μπιτη έκδοση. Έχει φοβερά προβλήματα ακόμα, και επίσης η 32μπιτη δεν υπολείπεται σχεδόν σε τίποτα. Σου το λέω όχι μόνο από προσωπική πείρα αλλά από εμπειρίες 3 φίλων και από 800 ανθρπώπων που θα βρεις σε διάφορα φόρα.

 

Η 64μπιτη θα σε ταλαιπωρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και εμένα η 64bit δεν έπαιξε.

 

Το σύστημα μου είναι AMD 4200+ σε ASUS SLI-DELUXE mobo και το πρόβλημα ήταν ότι κόλλαγε στην εγκατάσταση

 

Μου έβγαζε αυτό το μήνυμα “decompressing linux and booting kernel" και κόλλαγε εκεί.

 

Έχω βάλει την 32bit και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν έπρεπε να είχατε προβλήματα! Δεν έχουν μεγάλες διαφορές οι 32-bit με τις 64-bit. Μόνο στο compile διαφέρουν και στο ότι δεν υπάρχει flashplayer για 64bit.

 

plusangel, δοκίμασες να δεις αν είναι γραμμένο σωστά το CD με το MD5sum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...