Προς το περιεχόμενο

Java Convert


mummy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία

 

Έχω ένα πρόβλημα στην Java το οποίο έχει ως εξής.

Έχω μια κλάσση την Token και άλλη μια την TokenFile.Μέσα στην TokenFile

υπάρχει μία μέθοδο με το όνομα fileTokenizer().Αύτη θέλω να επιστρέφει έναν πίνακα τύπου Token.Το πρόβλημα μου είναι το έξης : Δεν μπορώ να περάσω τίμες String στον πίνακα τύπου Token και δεν ξέρω τι να κάνω.Να ένα παράδειγμα :

>
static Token tokens[ ] = new Token();  
/* Δεν έχω κάποιο κονστρακτορα στην Token.Είναι απαραίτητο; */

public Token[ ] fileTokenizer()
{  
       
      String temp[ ] = {1,2,3} 
      tokens=temp;//Πώς μπορώ να εκχωρήσω τιμες String στον πίνακα Token
      return tokens;
}

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ' οτι καταλαβαινω η Token & TokenFile ειναι δικες του.

1ον) αν δεν ορισεις constructor σε οποιαδηποτε κλαση, τοτε δημιουργειται ενας default constructor που δε κανει τιποτε (εκτος και αν η κλαση σου κληρονομει απο καποια αλλη) οποτε μη σε ανησυχει αυτο. Οριζεις κονστρακτορ μονο οταν θες να γινεται κατι συγκεκριμενο οταν δημιουργειται ενα instance της κλασης σου (px να αρχικοποιουνται καποιες μεταβλητες αυτης της κλασης)

 

2ον) δωσε ενα απραδειγμα για το πως καλεις την fileTokenizer()? Τσεκαρε τον πινακα tokens[ ] τι τιμες εχει πριν και μετα την κληση της fileTokenizer() και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά Token-s θέλεις να επιστρέψεις ή Strings; Αν η κλάση Token είναι απλώς ένας wrapper για String, γράψε ένα constructor για την Token που να αρχικοποιεί το String που είναι μέλος της Token.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι Token και TokenFile ειναι δικές μου.Την fileTokenizer() την καλώ ως εξής :

Σε μία αλλή κλάσση οπού υπάρχει και η main : t=fileTokenizer(); , όπου t ένας πίνακας τύπου Token.

 

Token θέλω να επιστρέφω απλά στον πίνακα tokens , τύπου Token να μπορέσω με κάποιο τρόπο να εκχωρήσω τιμές String.Ο πίνακς token[] δεν έχει

αρχικές τιμές.Θα αρχικοποιηθεί στην fileTokenizer().Μετα απο την κληση της fileTokenizer() δεν ξέρω τι τιμές έχει γιατί δεν κάνει compilation.

 

Με αύτο τι εννοείς :

"Αν η κλάση Token είναι απλώς ένας wrapper για String, γράψε ένα constructor για την Token που να αρχικοποιεί το String που είναι μέλος της Token."

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι Token και TokenFile ειναι δικές μου.Την fileTokenizer() την καλώ ως εξής :

Σε μία αλλή κλάσση οπού υπάρχει και η main : t=fileTokenizer(); ' date=' όπου t ένας πίνακας τύπου Token.

 

Token θέλω να επιστρέφω απλά στον πίνακα tokens , τύπου Token να μπορέσω με κάποιο τρόπο να εκχωρήσω τιμές String.Ο πίνακς token['] δεν έχει

αρχικές τιμές.Θα αρχικοποιηθεί στην fileTokenizer().Μετα απο την κληση της fileTokenizer() δεν ξέρω τι τιμές έχει γιατί δεν κάνει compilation.

Τόση ώρα δεν μας είπες τίποτα χρήσιμο. H κλάση Token έχει κάποια μέλη. Ενά από αυτά θα πρέπει να είναι τύπου String για να αποθηκεύσει το string που θέλεις να σώσεις. Ε λοιπόν ποια είναι τα μέλη αυτά; Δεν μπορείς να δοκιμάσεις typecast τύπου (Token)token[2]="abc';

 

Με αύτο τι εννοείς :

"Αν η κλάση Token είναι απλώς ένας wrapper για String' date=' γράψε ένα constructor για την Token που να αρχικοποιεί το String που είναι μέλος της Token."[/quote']

Σου λέει να φτιάξεις έναν constructor για την κλάση σου ο οποίος να δίνει αρχικές τιμές τουλάχιστον στο μέλος τύπου String που περιέχει. Έτσι μπορείς ας πούμε να κάνεις token[2]=new Token("abc");

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο εννοούμε:

 

>
class Token
{
  private String token;

  public Token(String token)
  {
     this.token = token;
  }

  public void printToken()
  {
     System.out.println(token);
  }
}

public class Parser
{
  public static void main(String args[])
  {
     Token tok = new Token("stathis");
     tok.printToken();
  }   
}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>
static Token tokens[ ] = new Token();  
/* Δεν έχω κάποιο κονστρακτορα στην Token.Είναι απαραίτητο; */

public Token[ ] fileTokenizer()
{  
       
      String temp[ ] = {1,2,3} 
      tokens=temp;//Πώς μπορώ να εκχωρήσω τιμες String στον πίνακα Token
      return tokens;
}

 

Ευχαριστώ

 

Κάνε κάτι σαν

 

>
static Token tokens[ ] = new Token[1]; 
Token token = new Token();
token.setAToken("hey");
token.setSomeOtherToken("you");
tokens[0] = token;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...