Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας.


SeXBOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται να κάνω το ΑΦΜ μου επαγγελματικό και μετά από πού να προμηθευτώ μπλοκ αποδείξεων και πώς να το χρησιμοποιήσω;

Θέλω να γίνω ελεύθερος επαγγελματίας και να παρέχω υπηρεσίες ιντερνετ web design / hosting κλπ κλπ μιας και τα ʽχουμε τα πτυχία να τα βγάλουμε από την σκόνη.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εξ όσων γνωρίζω, το ΑΦΜ σου δεν αλλάζει - απλώς γίνεται 'επαγγελματικό'. Αυτό πραγματοποιείται με απλή δήλωση έναρξης επαγγέλματος στην εφορία.

 

Μπλοκ παροχής υπηρεσιών θα προμηθευτείς από οποιοδήποτε χαρτοπωλείο (και το Πλαίσιο έχει). Θα πρέπει να σφραγίσεις κάθε φύλλο με την επαγγελματική σου σφραγίδα και να στο θεωρήσει η εφορία.

 

Για περισσότερες και εγκυρότερες πληροφορίες, ρώτα στην τοπική σου ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να θεωρήσει το μπλοκ ή κάθε απόδειξη που θα κόβω; Σφραγίδα να υποθέσω οτι θα πρεπει να βρώ κάποιο καταστημα...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σφραγίδα φτιάχνεις με τα στοιχεία σου: επωνυμία (όνομα), ΑΦΜ, προσφερόμενη υπηρεσία.

 

Η θεώρηση του μπλοκ γίνεται στην αρμόδια ΔΟΥ (σφραγίζουν την τελευταία σελίδα) με τη δήλωση έναρξης επαγγέλματος.

 

Και φυσικά, αρχίζουν και οι εισφορές στο ΤΕΒΕ.

 

edit: ο αδερφός μου είναι λογιστής, θα τον ρωτήσω αλλά πλήρη απάντηση θα έχω αύριο το πρωί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω εγώ που είμαι λογιστής! Έστω βοηθός!

 

Θα κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην αρμόδια ΔΟΥ σου, μόλις είναι όλα έτοιμα θα πας σε ένα βιβλιοπωλείο με τα πλήρη στοιχεία σου (ΑΦΜ, διευθυνση εργασίας,επάγγελμα, τηλ, κτλ) για να βγάλεις σφραγίδα. Μετά θα αγοράσεις ένα μπλοκ αποδείξεων που θέλεις, θα το αριθμήσεις από 1-50 και θα σφραγίσεις το κάθε φύλλο πάνω αριστερά, θα ξαναπας στη ΔΟΥ για θεώρηση στοιχείων και μετά είσαι οκ! Αν έχεις κάποια απορία στείλε κανένα pm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...