Προς το περιεχόμενο

1mbit; χοχοχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου (1mbit) από την tellas έπειτα από 2 μήνες αναμονής, καθημερινά τηλεφωνήματα και 1300 πόρτες ελεύθερες (κατά τον ΟΤΕ) στην περιοχή μου, σύνορα Αμαρουσίου-Πεύκης. Σημειώστε ότι με τα πόδια είμαι 5 λεπτά από τα κεντρικά του OTE. Anyway.

Δημιουργήθηκε το account μου και ο μέσος όρος download είναι 30KB/s για εξωτερικό (download.com, tucows (uk), mozilla.org) και 85KB/s για εσωτερικό (ftp.ntua.gr). Αίσχος. Επίσης σημειώστε ότι πολλές φορές έχω αναλογικό θόρυβο στο τηλέφωνο που ακούγεται στις 2 μεριές, ο οποίος φυσικά δεν άλλαξε με φίλτρο.

Χρησιμοποιώ το zyxel 660H και στο σπίτι της μάνας μου (Εκάλη στην ερημιά) ήμουνα απόλυτα ευχαριστημένος για καιρό με otenet 1mbit.

Τι θα μπορούσα να κάνω; :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε μια demo και δες. Αν τα πράγματα μείνουν σκούρα πάρε στον OTE και ζήτα το τμήμα για το adsl. Πες αναλυτικά το πρόβλημα σου και κράτα το όνομα του υπαλλήλου που μίλησες.

 

Είναι πιθανό να έχεις θόρυβο στην γραμμή, συνήθως από isdn σε διπλανό ζευγάρι, κάτι που φτιάχνει εύκολα.

 

Αν το πρόβλημα επιμείνει ξαναενόχλησε τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο το πρωί πάρε τηλέφωνο. Προσπάθησε να μην το δώσεις μόνο στο 121 αλλά να μιλήσεις και με τεχνικό στο adsl. Να έχεις σημειώσει dowload rate και αν γίνεται υστέρηση μεταξύ hop. Κυνήγατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε είναι πιταρισμένο το DSLAM και απ' όσο ξέρω το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις να κάνει ο ΟΤΕ αναβάθμιση στα DSLAM το οποίο μάλλον θέλει πάρα πολλή υπομονή! :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωστε οτι αλλαζω συχνα IP χωρις λογο (αποσυνδεομαι) και οτι οταν σηκωσω το ακουστικο για να μιλησω αποσυνδεεται. ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις βάλει φίλτρο όπως είπες, το να αποσυνδέεται όταν σηκώνεις το τηλέφωνο δεν είναι φυσιολογικό. Δες μήπως φταίει η τηλεφωνική συσκευή, δοκίμασε και κάποια άλλη και αν δεν φτιάξει δες μήπως παίζει τίποτα με την καλωδίωση στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα απο αυτα και το DSLAM εχει 1300 πορτες ελευθερες. Και τα τηλεφωνα και οι καλωδιωσεις ειναι μια χαρα. Υποψιαζομαι κακης ποιοτητας καλωδια απο τον οτε. Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση;`

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγώ με 1mBit είμαι πολύ ευχαριστημένος, κατεβάζω σταθερά με 110-115Kb/s απο παντού και πολλές φορές και με 120 kb/s δηλαδή κοντά στα θεωρητικά.

 

Έχω το ConnX, όλα απο ΟΤΕ.

 

Dr_Slump, δήλωσε το σαν βλάβη στο 121, ή πάρε στο 1242 να σε καθοδηγήσουν μήπως έχεις κάνει κανα λάθος στις συνδέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω 1mBit και συμφωνώ με τον fotisman. Τα ίδια με το παιδί κατεβάζω...

 

Έχω αορίστου Vivodi με μεριζόμενη σύνδεση.

 

Πάντος εγώ θα σου έλεγα εκτός από το 121 να πάρεις και το τμήμα εξυπηρέτησης της εταιρίας σου,ώστε να κινήσει τη διαδικασία και αυτή.

 

Πάντος... καλό κουράγιο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αμά τα έχεις συνδέσει όλα καλά τότε πάρε τους τηλ και κράξ' τους.Σχεδόν σίγουρα έχεις βλάβη.

 

Τιποτα απο αυτα και το DSLAM εχει 1300 πορτες ελευθερες.

 

Αν με αυτό που λες για τις πόρτες εννοείς ότι το DSLAM σου δεν είναι πίτα δεν είναι έτσι.Το DSLAM είναι γεμάτο και επειδή ο ΟΤΕ βαριέται να βάλει καινούργια DSLAM ανοίγει κι άλλες πόρτες για να χώσει κι άλλους στο ίδιο.Κι εμένα στην περιοχή μου τώρα δεν έχει πόρτες αλλά δεν σημαίνει ότι το DSLAM είναι γεμάτο,αφού από ταχύτητες πάω μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...