Προς το περιεχόμενο

Εργασιακός Καννιβαλισμός!!!


passenger57

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας αδερφικός φίλος, έπιασε δουλειά εδώ και 20 μέρες σε ένα ναυτιλιακό πρακτορείο και έχει περίπου 15 ατομα προσωπικό.Η φίλος μου ο οποίος είναι γύρω στα 30 είναι ανώτερης εκπαίδευσης και έχει κ ένα πτυχίο Η/Υ ΙΕΚ, ξέρει 2 γλώσσες, είναι σοβαρός άνθρωπος και εργατικός.Τον προσέλαβε ο τύπος με 4μηνη σύμβαση μέσω ΟΑΕΔ.

 

Ο ιδιοκτήτης της εταιρείας,(άσχετος με Η/Υ, ξένες γλώσσες κτλ) του ζητούσε αλλοπρόσαλλα πράγματα.Δεν τον εκπαίδευε στο πρόγραμμα ERP της εταιρείας ,του ζητούσε να επικοινωνήσει με κάποιες εταιρείες στο εξωτερικό, οι οποίες δε υπήρχαν και του έλεγε να ζητήσει πληροφορίες οσον αφορά την πρόοδο της συνεργασίας τους χωρίς να τον ενημερώνει για το είδος της συνεργασίας, όταν μιλούσε με εξωτερικό αυτός κ η γυναίκα του με ατιμωτικό τρόπο τον ήλεγχαν για το αν είχε μιλήσει πολύ η λίγο (ενώ αυτός έκανε απλά την δουλειά του και μάζευε τα στοιχεία που του ζητήθηκαν),του επαναλάμβανε ότι δεν θα τα πάνε καλά γιατι για παράδειγμα ενώ του είχε πεί..."κάνε αυτό, δεν ειναι βεβαια επείγον" μετά απο 2 ώρες τον καλούσε και τον έκανε σκ@τ@ πως δεν κάνει εγκαίρως την δουλειά του και δεν είναι εργατικός,τον έβαζε να φτιάχνει κείμενα και γραφικά για χρήση εκτός της επιχείρησής του, ενώ ο φίλος μου του ζητούσε επιτακτικά να του δώσει συγκεκριμένο αντικείμενο δουλειάς του έλεγε "μα δεν ξέρεις την δουλειά σου?",όταν βοηθούσε τους υπόλοιπους εργαζομένους στις συναλλαγές με το κοινό, και τον χρειαζόταν..του έλεγε..."μα δεν είναι αυτή η δουλειά σου"...τον παρακολουθούσε (μαζί κ τους υπόλοιπους εργαζόμενους) μέσα απο κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης και τον καλούσε όποτε του κάπνιζε να του πει ότι κουλό του μπεί στο κεφάλι του,μπήκε στον υπολογιστή του κ διάβασε (όταν έφυγε) τα sms που είχε στείλει στην οικογένειά του μέσα απο το ιντερνετ, τόν έβριζε μπροστά στον κόσμο με άσχημο τρόπο και γενικώς του έσπασε του ανθρώπου το στομάχι...και τελικά παραιτήθηκε σήμερα.

 

Θέλω να ρωτήσω...

1) Πρέπει να πληρωθεί για τις 15-20 μέρες που δούλεψε?

2) Μπορεί να παραπονεθεί κάπου για την συμπεριφορά του εργοδότη του?

3) Θα έχει κάποιο πρόβλημα με τον ΟΑΕΔ δεδομένου ότι αυτός παραιτήθηκε απο την δουλειά?

 

 

ΕΛΕΟΣ ΟΧΙ ΑΛΛΟΣ ΕΡΓΑΤΙΚΟΣ ΚΑΝΝΙΒΑΛΙΣΜΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που ξερω να πω στον φιλο σου και θα το κανα καιεγω στην θεση του

ειναι οτι θα την ''εστηνα'' του αφεντικου και θα του γ%^&*()α ολοκληρο το σοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως θα πρέπει να αποζημιωθεί για τις μέρες που δούλεψε αλλά από τη στιγμή που παραιτήθηκε δε δικαιούται έξτρα χρήματα τα οποία θα έπαιρνε σε περίπτωση απολύσεως.

Πες του οπωσδήποτε να απευθυνθεί στον Επόπτη εργασίας. Είναι οργανισμός υπέρ των εργαζομένων και αν αποδειχτούν αυτά που γράφεις, εκτός από αποζημίωση θα του κλείσουν το σπίτι του εργοδότη με πρόστιμα, δικαστήρια κτλ. Από τη στιγμή που είχε υπογράψει σύμβαση σημαίνει ότι είχε δηλωθεί και στον Επόπτη άρα το γρηγορότερο δυνατό να πάει να καταγγείλει τη σύμβαση. Θα μπορούσε να το κάνει και πριν παραιτηθεί πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω να ρωτήσω...

1) Πρέπει να πληρωθεί για τις 15-20 μέρες που δούλεψε?

 

Εννοιείται. Σε κάθε περίπτωση όποιος εργάζεται πληρώνεται. Τώρα επειδή είναι επιδοτούμενο ίσως έχει πρόβλημα με το ποσοστό της επιδότησης' date=' το ποσοστό όμως που καλύπτεται από τον εργοδότη φαντάζομαι ότι πρέπει να καταβληθεί.

 

Εκτός αυτού, θεωρητικά, ακόμα κι αν κάποιος παραιτείται, εφόσον αποδείξει ότι εξαναγκάστηκε σε παράιτηση δικαιούται και αποζημείωσης.

 

 

2) Μπορεί να παραπονεθεί κάπου για την συμπεριφορά του εργοδότη του?

 

Χμ, τώρα που πλέον δεν είναι εργαζόμενος εκεί δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει μέσω κάποιας οδού τύπου Επιθεώρησης Εργασίας ή κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι ότι για πολύ χοντρά παραπτώματα (πχ αν τον προσέβαλε/έβρισε μπροστά σε τρίτους) υπάρχει πάντα ο διαδικασία μύνσησης / αγωγής για προσβολή της προσωπικότητας του, ανεξάρτητα οποιασδήποτε επαγγελματικής σχέσης. Βέβαια αυτά είναι νομικά που δε κατέχω.

 

3) Θα έχει κάποιο πρόβλημα με τον ΟΑΕΔ δεδομένου ότι αυτός παραιτήθηκε απο την δουλειά?

Αυτό είναι πιο πιθανό. Αν πχ επιδοτείται τόσο ο εργοδότης όσο και ο εργαζομενος είναι πιθανόν να υπάρχουν περιορισμοί ώστε να μη "πληρώνει" κάποιον που πηγαίνει σε μια δουλειά και παραιτέιται αναιτιολογητά.

 

 

ΥΓ. Ο άσχετος με Η/Υ ιδιοκτήτης πως "βρήκε" τα sms του φίλου σου στον H/Y σου. Με βοήθεια τίτου ? Παραβίσασε πχ κάποιο password σε κάποιας υπηρεσίας που χρησιμοποιούσε ο φίλος σου για να στένει SMS. Αν αυτά δεν στέλνοταν από υπηρεσία της εταιρείας τότε ίσως είναι ένα σημείο όπου μπορεί να στραφεί εναντίον του ιδιοκτήτη για παραβίαση απορρήτου κλπ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τον προσέλαβε ο τύπος με 4μηνη σύμβαση μέσω ΟΑΕΔ.

 

Θέλω να ρωτήσω...

1) Πρέπει να πληρωθεί για τις 15-20 μέρες που δούλεψε?

2) Μπορεί να παραπονεθεί κάπου για την συμπεριφορά του εργοδότη του?

3) Θα έχει κάποιο πρόβλημα με τον ΟΑΕΔ δεδομένου ότι αυτός παραιτήθηκε απο την δουλειά?

 

 

ΕΛΕΟΣ ΟΧΙ ΑΛΛΟΣ ΕΡΓΑΤΙΚΟΣ ΚΑΝΝΙΒΑΛΙΣΜΟΣ

 

ναι πρέπει να πληρωθεί γι' αυτές τις 15 ημέρες εκτός κ αν έχει συμφωνήσει να υπάρξει δοκιμαστική περίοδος που συνήθως δεν πληρώνεται!

 

μπορεί να αναφερθεί στον ίδιο τον ΟΑΕΔ καθώς κ σε επόπτη εργασίας

 

τι πρόβλημα να έχει, του έκανε την ζωή κόλαση ο τύπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μια συνήθης τακτική από εργοδότες που δεν είναι ικανοποιημένοι με την εργασία που προσφέρει ο νεοπροσληφθείς (έστω κι αν είναι ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές στην δουλειά του). Προκειμένου να γλυτώσουν τα ψίχουλα της αποζημείωσης που δικαιούτε ο εργαζόμενος, του κάνουν σπάσιμο νεύρων μέχρι παραιτήσεως για να μην διεκδικήσει αυτά που ορίζει ο νόμος!

 

2 φορές μου έτυχε και τις 2 κόντεψα να δηλώσω παραίτηση, αλλά υπέμεινα την συμπεριφορά των εργοδοτών μου μέχρι που αναγκάστηκαν να με απολύσουν!

 

Κακώς που ο φίλος σου παραιτήθηκε! Θα έπρεπε να δείξει υπομονή και να κάνει καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας. Θα την έχανε την δουλειά του, αλλά δεν θα έχανε τα "προνόμοια" του απολυμένου. Νομίζω ότι τώρα δεν δικαιούται καν επίδομα ανεργείας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιθεωρηση εργασιας παιδια.

Πρπει να παει σε αυτην την υπηρεσια και να το ψαξει, αρκει ο εγοδοτης να μην εχει καλο γνωστο εκει μεσα (μουχει τυχει εμενα).

Παντως ειναι μαλ***ια να φυγεις. Στις περιπτωσεις αυτες πρεπει να καθεσαι και να τον γραφεις τον εργοδοτη και να μην κανεις τιποτα, ωστε να σε διωξει αυτος.

Ουτως η αλλως γιαυτο τα κανουν αυτοι οι αλητες αυτα.Ξερουν τα καθικια απο τετοια. Σε αναγκαζουν να φυγεις με τον τροπο τους για να γλυτωσουν την αποζημιωση.

Να παει στην επιθεωρηση και να κανει επωνυμη καταγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μια συνήθης τακτική από εργοδότες που δεν είναι ικανοποιημένοι με την εργασία που προσφέρει ο νεοπροσληφθείς (έστω κι αν είναι ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές στην δουλειά του). Προκειμένου να γλυτώσουν τα ψίχουλα της αποζημείωσης που δικαιούτε ο εργαζόμενος, του κάνουν σπάσιμο νεύρων μέχρι παραιτήσεως για να μην διεκδικήσει αυτά που ορίζει ο νόμος!

 

Ξεχνάς ότι (από όσα θυμάμαι) αν κάποιος απολυθεί μέσα στους πρώτους 2 μήνες δε δικαιούται νομίζω αποζημείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταγγελεια στην επιθεωρηση εργασιας και στον ΟΑΕΔ για να σταματηση το προγραμμα STAGE για την εταιρεια του με την κατηγορια οτι τον προσελαβε για μια συγκεκριμενη δουλεια (φανταζομαι η επιλογη εγινε βαση των προσοντων του φιλου σου) και τελικα τον εβαζε να κανει εργασιες ασχετα με την θεση εργασιας του.Δεν πρεπει να το αφησει ετσι ομως γιατι μπορει να εχει προβληματα ο ιδιος ο φιλος σου με τον ΟΑΕΔ αργοτερα.

 

Ασχημες εμπειριες ειχα και εγω στον πρωτο χρονο εργασιας μου απο τοτε που πηρα το πτυχιο.Τωρα ειμαι στην 3η δουλεια που ειναι σχετικη με το επαγγελμα μου μεσα σε ενα χρονο.Στις πρωτες 2 μου υποσχονταν μεχρι και επιχορηγηση διδακτορικων.Στην πρωτη δουλεια μου δινανε 150 ευρω το μηνα και μου ζηταγανε να κλεψω λογισμικο απο το πολυτεχνειο κατι που αρνηθηκα και τα παρατησα.Στην δευτερη μου δινανε καπου 350 ευρω το μηνα και 10ωρη εργασια σε εργοταξιο εκτος εδρας και καλυτερα να μην συνεχισω να γραφω γιατι θα με παρει μεχρι αυριο να γραψω ολες τις εμπειριες μου στους 4 μηνες που δουλεψα για αυτους.Τελικα τους παρατησα και αυτους με τον μοναδικο ισχυρισμο οτι ηταν λιγα τα λεφτα.(Την δουλεια ομως την τελιωσα)

 

Τελος παντων πιστευω οτι θα βρει ακρη ο φιλος σου εαν παει στον ΟΑΕΔ και πολυ πιθανο εαν θεωρησουν το προγραμμα SΤAGE ακυρο για την επιχειριση του θα του ζητησουν να επιστρεψει καποια χρηματα πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακρη δυσκολα να βρεις με το @#@!!κρατος που εχουμε

εμενα μου χρωστανε λεφτα και ενσημα απο το 2000 !!!!

και η επιθεωρηση εργασιας κοιμαται κι ονειρευεται παρολες τις καταγγελιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ψαχνετε δουλεια,απο χρηση ευκαιρια,αυτα θα παθαινετε!

 

 

Κούνα λίγο το κεφάλι σου...

Τον προσέλαβε ο τύπος με 4μηνη σύμβαση μέσω ΟΑΕΔ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου και το είπα για χαβαλέ.

 

Δεύτερον δε σου απαγόρεψε κανένας να παίζεις κρεμάλα.

 

Τρίτον στα 4 χρόνια που είμαι στο φόρουμ τα ποστ μου είναι φυσιολογικά ενώ τα δικά σου στους 8 μήνες όχι και εξάλλου δεν είναι ο στόχος μου να ανεβάζω τα ποστ μου

 

Τέταρτον πετάγεσαι σε κάθε θέμα που ανοίγεται ασχέτως αν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις και ειρωνεύεσαι πολλές φορές άτομα (όχι εμένα) κάτι που δε θα έπρεπε να κάνεις κατά την άποψη μου

 

Πέμπτον μιας που είσαι γαύρος δεν έχω πρόβλημα μαζί σου απλά στα λέω για να τα χεις υπ'οψιν σου ;)

Αν θέλεις κάτι στείλε μου pm για να μη γεμίσουμε άδικα το thread. Φιλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...