Προς το περιεχόμενο

Μπαίνουν στο δίκτυο μου...


dterzakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. έχω στήσει ένα τοπικό δύκτιο σπίτι μου για να μυράζω το internet. Δεν έχω βάλει κωδικό για το ασύρματο δύκτιο και τις τελευταίες μέρες κάποιος μπένει (νομίζω) στο δυκτιό μου. Χάνω ταχύτητα από το internet και πολλές φορές είναι κατειλημένη μία εκ των δυο IP που έχω ορίσει στους PC μου. Βασικά σκέφτομαι πως μπορώ να "εκδικηθώ" τον παρίσακτο.... Επίσης θα ήθενα λίγη βοήθεια για τως λειτουργούν τα WEP ?!?! και όλα αυτα... για να ασφαλίσω το δυκτιο.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ θα το φτιάξω αλλά υπάρχει τρόπος να παραβιάσω το συστημά του... Ναι το παραδέχομαι ότι γίνομαι κακός αλλά αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι μου έχει προξενίσει ΠΟΛΛΑ προβλήματα και με αναγκάζει βάλω κωδικό (βαριέμαι:)), είναι και το μαμούνι του "hacker"!! Ξέρει κανείς κανά τρικ να προσεγκίσω τον επισκέπτη του δικτύου μού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yparxei enas tropos na deis diafora pragmata sto pc tou .. alla den kserw an prepei na ton anaferw !! symfwna me ithikous kanonismous panta !!!

 

twra ean epitrepete .. kai an sumfwnisoun kai ta ypoloipa meloi tou ΔΣ (insomnia) :mrgreen: :oops: , isws na sto pw se pm !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πολύ απλό θα ήταν: όταν δεις από το router ότι συνδέθηκε, προσπάθησε να δεις αν έχει τίποτα shares, βέβαια αυτό δεν θα είναι χρήσιμο αν έχει firewall και κόβει τα network browsing πακέτα (να το πω έτσι) ή αν δεν έχει και καθόλου shares.Τώρα αν έχει shares και είναι writeable σβήστου τα και άσε στη θέση τους κανένα txt με μπινελίκια :-)

Επίσης θα μπορούσες σε κάποιο share σου να χώσεις κανένα exe με πιασάρικο όνομα π.χ. super_solitaire.exe (lol?!) μολυσμένο με trojan αν και πάλι αν έχει antivirus δύσκολα θα περάσει.

Η φαντασία είναι το όριο (ίσως και κανένα firewall και antivirus ;p)

Have fun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις εχω κι εγω τοπικο δυκτιο σπιτι μου και μοιραζω ασυρματα σε ενα λαπτοπ σε ενα αλλο pc και στο pocketpc μου.Στην αρχη το ειχα χυμα,λογω βαρεμαρας.Μετα πηγα σε wep key 64bit αλλα αν ο τυπος ειναι τοσο καλος και τρυπωνει στο <<hot spot>> σου τοτε δοκιμασε στα 128bit η αν εχεις καποιο καινουριο που χρησιμοποιει 256bit.Απο εκει και περα υπαρχουν και αλλοι τροποι με κλειδια εκτος απο το wep οπως wap pre-sharedkey κτλ κτλ.Για μενα παντως ενα 128 wep θα ηταν οτι καλυτερο,μιας και θα το βαλεις μια φορα στα pc που θες να εχεις ιντερνετ και θα το κρατησουν.Πες μας ομως και τι μοντεμ-ρουτερ εχεις μηπως μπορω να σου πω περισσοτερα... :))))

ΥΓ...οσο για το οτι θες να του παιξεις που.....στια κι εσυ,τοτε φιλαρακι βαλε φαντασια,εκτος αν ειναι μαντρωμενος καλα,οποτε λιγο δυσκολο....αλλα οχι ακατορθωτο... good luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

keftedako το σκέφτηκα και εγώ.. αλλά εφόσον δεν είμαστε στο ίδιο workgroup δεν γίνετε... (έτσι νομίζω τουλάχιστον?!?!). Βέβαια ίσως και αυτός είναι ο λόγος που δεν έχει πειράξει τα δικά μου share (:)ελπίζω:)). Θεέ μου να ξαναρυθμίζω και το firewall...... ΒΑΡΙΕΜΑΙ! Βλέπετε σε τι μπελά με εχει βάλει; Χώρια τα πόσα games CS που μου έχει καταστρέψει λόγο high ping

 

--->Δικό μου λάθος εξ αρχής βέβαια:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dterzakis έκανες κι εσύ βλακεία το ότι βαριέσαι δεν είναι δικαιολογία. Δεν έχει νόημα να αφήνεις ανοικτό το σπίτι σου για να εκδικείσαι όποιον κλέφτη περνάει.

Πάντως δέστο με καμιά mac address για αρχή αν είναι λίγο άσχετος ο άλλος δε θα μπορέσει να σου κλέβει δίκτυο και δε χρειάζεται και ρυθμίσεις στο firewall σου. Αν ξέρει ούτε mac ούτε wep δεν σε σώζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WEP δεν υποστηρίζει το laptop μου, οπότε πάω σε WAP. Το router είανι D-link 604T.

 

 

->802.1x Server IP Address:

Port:

Secret:

 

->PSK Hex Hex:

 

->PSK String String:

 

Τα βελάκια είναι τρεις κουκίδες, διαλέγεις την μία. Τι διαλέγω και τι βάζω μετά;

 

 

edit: Επαναλβάνω εγώ φταίω. Όπως δεν φταίει αυτός που μπήκε (αν και έβαλα όνομα δυκτίου να μην μπένει), έτσι δεν θα φταίω και εγώ που έθεσε τον pc τουεκτεθημένο μέσα στο δυκτιό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hahaha kalo...

file dokimases mhpws mesa sto router sou grafei attached devices??

sta netgear kai linksys to leei 100% tin ip aftou pou nai connected .fisika to kalo me afto einai oti tha deis an ontws kapoios benei kai apo kei k pera u know,.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έμπενε κάποιος γιατί μερικές φορές οι ΙΡ (.2 ή .3) ήταν κατειλημένες, και αν δεν ήταν και δοκίμαζα την επόμενη (.4 ) ήταν αυτή κατηλημένη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...