Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση γραμμών aDSL - Θέματα ΟΤΕ [όχι συνδρομών]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξάνθη:

 

DSL Status:Connected

DSL Modulation Mode:MultiMode

DSL Path Mode:Interleaved

Downstream Rate:19576 kbps

Upstream Rate:863 kbps

Downstream Margin:9 db

Upstream Margin:10 db

Downstream Line Attenuation:21 db

Upstream Line Attenuation:4 db

Downstream Transmit Power:11 db

Upstream Transmit Power:22 db

 

Το ίδιο και εδώ, πριν Forthnet 2mbps με Zyxel 650 βάση το attenuation (6) θα έπρεπε να είχα 24 καθαρά ! Είμαι σχεδόν 400-500 μέτρα από τον ΟΤΕ.

Τώρα με το Linksys W200G και κωδικούς conx-x 24 και εγώ πιάνω τα παραπάνω νούμερα...

Κάτι θα πρέπει να γίνει με το upload καθώς το θεωρώ χαζομάρα να μην μπορεί να κλειδώσει στα 1024kbps.

Εδώ έχουν 1024kbps upload τόσα άτομα με μεγαλύτερο θόρυβο στην γραμμή τους από Forthnet με down γύρο στα 10-16mbps!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια εγω εχω conn-x 1 mbit,με το speedtouch 536v5..το προβλημα μου ειναι οτι παααααρα πολυ συχνα,κολλαει ο browser (οποιος κι αν ειναι),χωρις ομως να αποσυνδεεται 'η να κολλαει ολο το internet..δηλαδη πχ το msn 'η το torrent λειτουργουν κανονικα,αλλα ο browser δεν νιωθει τιποτα..επισης,αν κανω απο το web interface του router ενα testακι που εχει για το αν ειναι συνδεδεμενο με το internet,συνηθως μου βγαζει οτι δεν ειναι..αυτα αφου μου εγινε αναβαθμιση απο 768 σε 1 mbit!καμια ιδεα για την περιεργη κατασταση μου;ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε κάτι για το χρονοδιάγραμμα των αναβαθμίσεων των γραμμών; Έχει γίνει επίσημη ανακοίνωση με ημερομηνίες - έστω - έναρξης αναβάθμισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια εχει γινει επισημη ανακοινωση εδω και καιρο και υπηρχε και στην κεντρικη σελιδα του ινσομνια σεπτεμβριο λενε εγω ακομα να αναβαθμιστω{φτανουμε γεναρη}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια εχει γινει επισημη ανακοινωση εδω και καιρο και υπηρχε και στην κεντρικη σελιδα του ινσομνια σεπτεμβριο λενε εγω ακομα να αναβαθμιστω{φτανουμε γεναρη}

 

φιλε εννοεις Σεπτεμβρη του 2007 ειχανε πει? και γω 768 εχω και περιμενω πως και πως για 1024...Θεσ/νικη ειμαι οπως και εσυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άχ!!!!

Μ' αυτήν την απορία θα.. περιμένω πολύ καιρό μου φαίνεται.

Έλα ρε ΟΤΕ, καλή και η μείωση τιμής αλλα περιμένουμε και την αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx! Αυτό ισχύει για όσους έχουν connex ή ισχύει και για οποιαδήποτε άλλη εταιρία δίνει ιντερνετ μέσω των γραμμών του ΟΤΕ; (π.χ. Οτενετ, Αλτεκ, Φορθνετ...)

 

Καμία πληροφορία για το πότε θα ξεκινήσει η αναβαθμιση;

 

Για τις άλλες εταιρίες δεν ξέρω. Για την OTENET ξέρω πάντως ότι, θες δε θες γίνεσαι conn-x 1024 (από 768), λόγω της συγχώνευσης των θυγατρικών του ΟΤΕ.

Επίσης αν και το ρούτερ μου αναφέρει ότι η γραμμή μου είναι 1024-256, κατεβάζω ακόμα με χάλια ρυθμό, ο οποίος είναι καμιά φορά πολύ χαμηλότερα από αυτόν που αντιστοιχεί σε 768.

 

Ίσως φταίει πάλι η μαζική μετατροπή των 768 σε 1024. Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λές danaos.

Αυτό το "σταδιακά" του οτε σκοτώνει πραγματικά!

 

Στα φοιτητικά πακέτα θα γίνουν οι μεγάλες αναβαθμίσεις πάντως. Τσεκάρετε κ το λινκ της υπογραφης για λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα φοιτητικά πακέτα θα γίνουν οι μεγάλες αναβαθμίσεις πάντως. Τσεκάρετε κ το λινκ της υπογραφης για λεπτομέρειες.

 

Μόλις αναβαθμίστηκα (ονομαστικά... και με υπο-διπλασιασμό της ταχύτητας προς το παρόν φαντάζομαι) σε 2 Mbps απο 768Kbps... (φοιτητικό - ΟΤΕΝΕΤ) Δεν είχα παρακολουθήσει καθόλου τις ανακοινώσεις, δεν το περίμενα, και μόλις πριν 5 ημέρες έκανα αίτηση για διακοπή ΟΤΕ και DoublePlay - Forthnet...

 

Αν είχαν στείλει απο ΟΤΕΝΕΤ έστω ένα e-mail θα το σκεφτόμουν... Τα 2Mbps με 12? τον μήνα (αν βέβαια τα πιάσω ποτέ...) θα με κάλυπταν και ίσως δεν θα προχωρούσα σε DoublePlay. Ας πρόσεχαν.

 

 

Καλές αναβαθμίσεις και στους υπόλοιπους...:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ούτε εγώ ήξερα για την αναβάθμιση του φοιτητικού πακέτου, ευχαριστώ για την ενημέρωση, παίδες. Την κυριακή απόγευμα είχα αφήσει το σπίτι με 768 και όλα τέλεια(=είμαι από την αρχή ικανοποιημένος από τη σύνδεσή μου)..και γυρνάω τετάρτη μεσημέρι πολίτης στο σπίτι και διαπιστώνω έκπληκτος ότι συνδέομαι στο Internet με 2.0 Μbit. Στην αρχή ενθουσιάστηκα, αλλά σύντομα διαπίστωσα ότι γύρισα στους μαύρους Σεπτέμβριους και τις περίφημες αναβαθμίσεις-υποβαθμίσεις. Εν ολίγοις επέστρεψα στην 384. Ξέρει κανείς πως μπορώ να λύσω το πρόβλημά μου πριν απευθυνθώ στον OTE;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς να λύσεις το πρόβλημα...

1.Να περιμένεις :-D

2.Να συνδέεσαι πολύ πρωί ή πολύ βράδυ :mrgreen: (χτές μετά της 00:30 το βράδυ άνοιξα το pc για να δώ το 200+ kb/sec, τα είδα, χάρηκα. ΟΚ!)

 

Μάλλον θα φτιάξει μόνο του, θα στρώσει... Και να πάρεις τηλ τον οτε δεν θα σου πούνε και τίποτα σπουδαίο, δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ουτε εγω ειχα ακουσει τιποτα και ειμουν χωρις νετ για 2 μερες ωσπου τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι αναβαθμιζουν τις γραμμες....καλα λεω. την τριτη με χαρα βλεπω πως ειμαι μεσα με 2Mbps απο το πουθενα.Δεν ειναι καθολου κακο μεχρι στιγμης εχω πιασει μεχρι και 190 αλλα πολλα dc ρε γαμωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...