Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση γραμμών aDSL - Θέματα ΟΤΕ [όχι συνδρομών]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα χρήματα που πληρώνεις στον ISP. Δηλαδή πόσες φορές πρέπει να γραφτεί για να γίνει κατανοητό, ότι άλλο είναι να πληρώνεις 10, άλλο 20 και άλλο 40 ή 80? το μήνα!! Δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις με τον τελευταίο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι δεν κατάλαβα μου λες ρε συ;

Πληρώνεις 10 ευρώ για μια 512 και έχεις αγανακτήσει γιατι ο isp σου δεν θα αναβαθμίσει τις γραμές της κατηγοριας σου ενώ θα αναβαθμίσει άλλες' date=' και θεωρείς εαυτόν αδικημένο.

Οι άλλοι που θα αναβαθμιστούν από τη forthnet και θα πάνε στα 768 η στα 1024, 10 ευρώ το μήνα πληρώνουν???? Όχι βέβαια, πλρώνουν από 20 και πάνω! Επομένως το δικό τους τιμολόγιο δικαιολογεί μια αναβάθμιση ταχύτητας!

Εγώ που πληρώνω 26 το μήνα δικαιούμαι 2048??????

Σύνελθε![/quote']

 

Η προσφορά ΔΕΝ ήταν χάρη που μας έκανε η FORTHnet! Την επιλέξαμε και την αγοράσαμε σαν κανονικοί πελάτες όπως ο καθένας αξιολογεί όλα όσα είναι διαθέσιμα την περίοδο που αγοράζει κάτι. Το ότι είναι φθήνή δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Κι αυτές οι προσφορές που θα ακολουθήσουν θα είναι καλύτερες αλλά τελικά όλοι θα επωφεληθούν και θα αντιμετωπιστούν δίκαια εκτός από εμάς. Οτι και να λέμε είναι άνιση μεταχείριση...

 

Με τη λογική "οι άλλοι πληρώνουν περισσότερα" κάτσε να επωφεληθούν εκείνοι για να μην νιώθουν μειονεκτικά δεν πάμε πουθενά...

 

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν υποχρεώθηκε να αγοράσει κάτι. Ουτε εμείς ούτε όλοι οι άλλοι. Ολοι (φθηνά/ ακριβά πακέτα - φθηνές/ακριβές συνδρομές) πρέπει να έχουμε την ίδια μεταχείριση από τους ISPs απέναντι σε μια προσφορά τρίτου - του ΟΤΕ. Είδες κανένας ISP να συμπεριφέρεται έτσι σε πελάτες κάποιας - οποιασδήποτε - προσφοράς του; Εγώ είδα μόνο τη FORTHnet.

 

Αν θέλουν να τους έχουμε υπόψιν οταν θα ξαναγοράσουμε ας προσέχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα χρήματα που πληρώνεις στον ISP. Δηλαδή πόσες φορές πρέπει να γραφτεί για να γίνει κατανοητό, ότι άλλο είναι να πληρώνεις 10, άλλο 20 και άλλο 40 ή 80? το μήνα!! Δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις με τον τελευταίο...

 

Δηλαδή τι πρέπει να γίνει; Να κάνουν οι ISPs πάρτυ με την αναβάθμιση του ΟΤΕ και ανάλογα με το πόσα τους ακουμπάμε να μας δίνουν ή όχι αναβάθμιση; Με ποσόστωση πρέπει να λειτουργήσει το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή της προσφοράς ήταν δική σου υπόθεση όμως, και σίγουρα δεν την επέλεξες επειδή δεν σε σύμφερε εκείνη την εποχή, το αντίθετο μάλλον, έτσι δεν είναι (και απολύτως έχει σχέση με το ότι ήταν φτηνή, ποιος άλλος μπορεί να ήταν ο λόγος); Η προσφορά είχε συγκεκριμένο περιεχόμενο, εσύ γιατί θέλεις κάτι διαφορετικό τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω που είναι το πάρτυ, για εξήγησε μου το...

 

Το πάρτυ είναι οι επιλεκτικές αναβαθμίσεις. Βέβαια σε αυτό συμμετέχει για την ώρα μόνη της η FORTHnet κι απ' ότι φαίνεται μόνη της θα μείνει...

 

PS: και με το πάρτυ αναφέρομαι σε οικονομικά οφέλη της FORTHnet από το μικρότερο bandwidth που θα δαπανά, αφαιρώντας το από την αναβάθμιση που προοριζόταν και για τους κατόχους του περιβόητου πακέτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή της προσφοράς ήταν δική σου υπόθεση όμως, και σίγουρα δεν την επέλεξες επειδή δεν σε σύμφερε εκείνη την εποχή, το αντίθετο μάλλον, έτσι δεν είναι (και απολύτως έχει σχέση με το ότι ήταν φτηνή, ποιος άλλος μπορεί να ήταν ο λόγος); Η προσφορά είχε συγκεκριμένο περιεχόμενο, εσύ γιατί θέλεις κάτι διαφορετικό τώρα;

 

Γιατί όλοι θα πάρουν κάτι διαφορετικό χωρίς καμία επιβάρυνση. Δε ζητάμε τίποτε παραπάνω από το να υλοποιηθεί πλήρως η αναβάθμιση του ΟΤΕ και από πλευράς ISPs. Διότι αλλιώς είναι κενό γράμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αναβαθμίσεις γίνονται λέτε δηλαδή σύμφωνα με τα πόσα ακουμπησε ο καθένας για τη σύνδεση του?

Η μάλλον θέλετε να είναι έτσι γιατί οι αναβαθμίσεις είναι ρητά για όλους από την Ευρωπαική Ένωση και τον ΟΤΕ...

Καταλαβαίνω ότι είναι αδικία κάποιος να δίνει 40 ευρώ και άλλος 10 αλλά δε θα καλυτερευτεί αυτό με τις αναβαθμίσεις...Δε γίνετε με το σκοπό αυτό...

Γίνονται για να καλυφθεί το χάσμα με την Ευρωπαική Ένωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά, χωρίς να έχω κανένα πακέτο ISP over ΟΤΕ (HOL με HOL LLU έχω), εγώ θα έλεγα οτι μου ακούγεται πολυ δίκαιη και σωστή η επιλεκτική αναβάθμιση στους ISP.

 

Εφόσον είναι δικαίωμα του ISP αν και σε ποιούς θα την δώσει και δεν απορέει

από καμμιά υποχρέωση βάσει σύμβασης, πρέπει να προστατευθεί και αυτός

που πληρώνει παραπάνω χρήματα κάπως. Και εξηγούμαι:

Αν ήμουν σε ένα dslam που σέρνεται λόγω σύνδεσης με ISP και έδινα €40 δεν θα ήθελα κατ' ελάχιστο να με "σέρνουν" και χρήστες που δίνουν €10. Να με σέρνουν οι €40άρηδες πάει και έρχεται, αλλά οι άλλοι δεν παλεύεται.

 

Νταξ, έτσι κι αλλιώς όλοι θα πάνε 15% ταχύτερα (ATM overhead) από την αναβάθμιση του ΟΤΕ, ανεξάρτητα αν θα πάρουν αναβάθμιση απ τον ISP ή όχι.

 

Όλα αυτά θα ήταν η αποψη μου αν ήμουν σε DSLAM OTE (αλλά δεν είμαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά' date=' χωρίς να έχω κανένα πακέτο ISP over ΟΤΕ (HOL με HOL LLU έχω), εγώ θα έλεγα οτι μου ακούγεται πολυ δίκαιη και σωστή η επιλεκτική αναβάθμιση στους ISP.

 

Εφόσον είναι δικαίωμα του ISP αν και σε ποιούς θα την δώσει και δεν απορέει

από καμμιά υποχρέωση βάσει σύμβασης, πρέπει να προστατευθεί και αυτός

που πληρώνει παραπάνω χρήματα κάπως. Και εξηγούμαι:

Αν ήμουν σε ένα dslam που σέρνεται λόγω σύνδεσης με ISP και έδινα ?40 δεν θα ήθελα κατ' ελάχιστο να με "σέρνουν" και χρήστες που δίνουν ?10. Να με σέρνουν οι ?40άρηδες πάει και έρχεται, αλλά οι άλλοι δεν παλεύεται.

 

Νταξ, έτσι κι αλλιώς όλοι θα πάνε 15% ταχύτερα (ATM overhead) από την αναβάθμιση του ΟΤΕ, ανεξάρτητα αν θα πάρουν αναβάθμιση απ τον ISP ή όχι.

 

Όλα αυτά θα ήταν η αποψη μου αν ήμουν σε DSLAM OTE (αλλά δεν είμαι).[/quote']

 

Αν πάμε με τη λογική "όχι με σέρνει ο 40αρης, όχι με σέρνει ο 10αρης" πιστεύεις ότι προοδεύουμε; Σε υποχρέωσε κανένας να πάρεις συνδρομή αορίστου και να πληρώνεις παραπάνω; Η πιστεύεις ότι με την αορίστου είσαι πελάτης ανώτερης κατηγορίας από τους αγοραστές των πακέτων;

 

Με φθόνο και με τη λογική του "όχι αυτός να μην αναβαθμιστεί, γιατί πληρώνει λίγα" θα πάμε μπροστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλε μου εισαι σωστος...αλλωστε ηταν φανερο οτι αυτη η προσφορα των μολις 25€ για 1024 ηταν προαγγελος των διπλασιασμων των ταχυτητων απο τον ΟΤΕ.

Στη ουσια η Forthnet διπλασιασε τις 512 και τις προσεφερε στην ιδια τιμη και μαλιστα πολυ νωριτερα απο τον ΟΤΕ.

Αρα ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαμαρτυρεστε καποιοι...

 

 

etsi poy ta les ego pira mia diplasiasmeni 256 !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναρωτηθεί γιατί στην χώρα μας υπάρχουν προβλήματα στην αγορά? Όχι μόνο στο Intrnet αλλά και στα καταστήματα.

 

Δεν υπάρχουν συνηδειτοποιημένοι καταναλωτές.

 

Και όσο υπάρχουν άτομα που λένε τις ατάκες:

 

"Ότι πληρώνεις παίρνεις"

"Μα είναι δυνατόν να έχεις απαιτήσεις όταν πληρώνεις 10??"

 

Δεν νομίζω να πάμε μπροστά.

Εγώ πιστεύω ότι οι εταιρίες καλά κάνουν και κάνουν τα διάφορα κόλπα, όποιος από εμας είχε την forthnet θα έκανε ακριβώς τα ίδια και αυτό γιατί το δέχονται οι καταναλωτές. Αν έχεις μια εταιρία πουλάς τόσο ακριβότερα όσο δέχεται ο καταναλωτής, επίσης αν υπήρχαν συνηδητοποιήμενοι καταναλωτές θα υπήρχαν και οι ανάλογες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta nomismata sou prepi na ginoun sigouria kai na thewrountai pleon dedomena kai tekmiriomena ''apodeiktika stoixeia'' gia tin katastasi genikotera toy emporioy...

 

gi na milisoume kai ligo sovara...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά αρχίζει να ωριμάζει και ο διάλογος και τα πρόσωπα που μετέχουν στην κουβέντα και αυτό με ευχαριστεί.

Απλά πράγματα:

 

Αρχές καλοκαιριού:

μέσο κόστος 384-20 ευρώ--------->αναβάθμιση 768 κόστος πάλι 20 ευρώ

προσφορά 512-10 ευρώ-------->αναβάθμιση 1024 κόστος πάλι 10 ευρώ

 

μέσο κόστος 1024-40 ευρω--------->αναβάθμιση 2048 κόστος πάλι 40 ευρω

προσφορά 1024-25 ευρω--------->αναβάθμιση 2048 κόστος πάλι 25 ευρω

 

αν όλα τα παραπάνω στο διάγραμμα σας φαίνονται λογικό να γίνουν έτσι τότε η συζήτηση δεν έχει νόημα. ΟΛΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΟΝΤΑΙ

 

Εαν δεν συμφωνείτε με το παραπάνω τότε καταλαβαίνετε το παιχνιδάκι που παίζεται....αφού υπάρχει ζήτηση οι εταιρίες θα παίξουν....εσεις τι προτιμάτε? καλή τιμούλα ή αναβαθμισμένη ταχύτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναρωτηθεί γιατί στην χώρα μας υπάρχουν προβλήματα στην αγορά? Όχι μόνο στο Intrnet αλλά και στα καταστήματα.

 

Δεν υπάρχουν συνηδειτοποιημένοι καταναλωτές.

 

Και όσο υπάρχουν άτομα που λένε τις ατάκες:

 

"Ότι πληρώνεις παίρνεις"

"Μα είναι δυνατόν να έχεις απαιτήσεις όταν πληρώνεις 10€?"

 

Δεν νομίζω να πάμε μπροστά.

Εγώ πιστεύω ότι οι εταιρίες καλά κάνουν και κάνουν τα διάφορα κόλπα' date=' όποιος από εμας είχε την forthnet θα έκανε ακριβώς τα ίδια και αυτό γιατί το δέχονται οι καταναλωτές. Αν έχεις μια εταιρία πουλάς τόσο ακριβότερα όσο δέχεται ο καταναλωτής, επίσης αν υπήρχαν συνηδητοποιήμενοι καταναλωτές θα υπήρχαν και οι ανάλογες εταιρίες.[/quote']

 

Δυστυχώς για μας είναι έτσι ακριβώς. Και πολλοί μέσα στο forum το επιβεβαιώνουν αυτό με τη στάση τους - πλήρης αποδοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...