Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση γραμμών aDSL - Θέματα ΟΤΕ [όχι συνδρομών]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που πιστεύω θα μας σώσει είναι η ιδιωτικοποίηση του πΟΤΕ.Μέχρι τότε θα τον προσκυνάμε ακόμα και δίκιο να έχουμε.......Γι'αυτό και εγώ και ο poulinos λέμε ότι με τις διαμαρτυρίες δε γίνεται τίποτα.....Μέχρι να λήξει η περίοδος των αναβαθμίσεων ό,τι και να κάνουμε πέφτει στο κενό.....Αλλά και μετά και πάλι δύσκολα θα είναι τα πράγματα.........

Καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να ιδιωτικοποιηθει ο ΟΤΕ πρεπει να δωσει το 51% τουλαχιστον. Προσφατα πουλησε το 26% νομιζω. Αλλα σκεψου οτι αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι... Διοτι αυτοι που θα ριξουν τα λεφτα , που θα ειναι κατι εκαντονταδες μυρια ευρα , στην ξεφτιλα, σκεψου οτι θα θελουν να κανουν την αποσβεση της προσφατης επενδυσης τους... Οποτε, μαντεψε! Την τηλεφωνικη γραμμη θα την βαλουνε στα ειδη πόλυτελειας, και θα κολλαμε σηματακι καθε χρονο οπως στα αμαξια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψες βράδυ "κρέμασε" η adsl μου.Σήμερα το πρωί (τώρα δηλ) κατεβάζω με 250.Αν δεν κάτσει στραβή μάλλον αναβαθμίστηκα,διπλασιάστηκα και το χαμόγελό μου έφτασε μέχρι τα αυτιά μου.Κατεβάζω από 6 μεριές ταυτόχρονα,πάντα μου ήμουν πληθωρικός...

 

Ζήτω το έθνος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι σιγά σιγά όλα θα στρώσουν...Πάντως θα ήθελα όσο καλοί είμαστε στη γκρίνια,άλλο τόσο καλοί να είμαστε και στην αναγνώριση των σωστών κινήσεων.

Πχ θυμάμαι όταν είχε πρωτοαναφερθεί το ΔΙΟΔΟΣ,οι περισσότεροι λέγανε ότι είναι αερολογίες και δεν πρόκειται να γίνει κλπ κλπ.Εγώ απλά περίμενα....Τώρα πια που είναι γεγονός όλοι αυτοί κρύφτηκαν.....'Ελεος.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι σιγά σιγά όλα θα στρώσουν...Πάντως θα ήθελα όσο καλοί είμαστε στη γκρίνια,άλλο τόσο καλοί να είμαστε και στην αναγνώριση των σωστών κινήσεων.

Πχ θυμάμαι όταν είχε πρωτοαναφερθεί το ΔΙΟΔΟΣ,οι περισσότεροι λέγανε ότι είναι αερολογίες και δεν πρόκειται να γίνει κλπ κλπ.Εγώ απλά περίμενα....Τώρα πια που είναι γεγονός όλοι αυτοί κρύφτηκαν.....'Ελεος.......

 

oti tha strosei tha strosei alla den simenei oti o 2 mbit tha pexei sta 2.tha pexi antistixo pou epeze otan itan 1024

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλία η ΒΤ έχει ανακοινώσει στους εκεί providers (στους οποίους πουλάει χονδρική όπως εδώ ο ΟΤΕ) ότι υπάρχουν τα παρακάτω αποδεκτά όρια στις ταχύτητες:

>
Connection  	Home(50:1)	Office(20:1)
 2 Mbps	400 kbps	800 kbps
 1 Mbps	200 kbps	400 kbps
 512 kbps	100 kbps	200 kbps

Με μια επισήμανση: αν η ταχύτητα του συνδρομητή είναι αποδεδειγμένα (μέσω διαφόρων speedtests που και η ίδια η BT παρέχει έτσι ώστε να διαπιστώνεται άμεσα ποιος έχει το πρόβλημα: ο ISP ή η BT) κάτω από τα προαναφερθέντα όρια σε μόνιμη βάση, τότε ο provider του συνδρομητή μπορεί να "απαιτήσει" από την BT να κοιτάξει το πρόβλημα της χαμηλής ταχύτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλία η ΒΤ έχει ανακοινώσει στους εκεί providers (στους οποίους πουλάει χονδρική όπως εδώ ο ΟΤΕ) ότι υπάρχουν τα παρακάτω αποδεκτά όρια στις ταχύτητες:

>
Connection  	Home(50:1)	Office(20:1)
 2 Mbps	400 kbps	800 kbps
 1 Mbps	200 kbps	400 kbps
 512 kbps	100 kbps	200 kbps

Με μια επισήμανση όμως: αν η ταχύτητα του συνδρομητή είναι αποδεδειγμένα (μέσω διαφόρων speedtests που και η ίδια η BT παρέχει) κάτω από τα προαναφερθέντα όρια σε μόνιμη βάση, τότε ο provider του συνδρομητή μπορεί να "απαιτήσει" από την BT να κοιτάξει το πρόβλημα της χαμηλής ταχύτητας.

 

den exeis katalavei kati.oi pantes sto exoteriko ektos apo ton ote dinoun dimosia auto to ratio diladi 50:1 i 20:1 kai sou poulane toanalogo.o ote ite einai 200:1 ite 1000:1 den xero oute sto leei kai esi plironeis 384.kalo e?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως το ratio του ΟΤΕ είναι καλύτερο από αυτό της BT.

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο ΟΤΕ παρόλο που το εφαρμόζει, δεν το παρακολουθεί/ενημερώνει σε τακτική βάση, οπότε σε κάποια περιοχή μπορεί το 50:1 να είναι υπεραρκετό, ενώ σε κάποια άλλη να μην φτάνει ούτε το 10:1.

 

Η BT σου λέει 50:1 στο home πακέτο, δηλαδή στα 2048 kbps το κατώτερο που δικαιούσαι να πάρεις είναι 41 kbps. Και όμως σου λέει ότι οτιδήποτε κάτω από 400 kbps θεωρείται πρόβλημα. Δηλαδή το ratio είναι εκεί απλά για να υπάρχει και όχι για να εφαρμόζεται αυστηρά, αφού αν κάποιο κύκλωμα είναι μόνιμα σε peak, τότε αυτό αναβαθμίζεται ασχέτως του ratio που ισχύει.

 

Ο ΟΤΕ δεν σου λέει το ratio (αρκετά μικρότερο του 50:1), αλλά το ratio που εφαρμόζει, το εφαρμόζει παντού χωρίς να τον ενδιαφέρει αν πιτάρουν μόνιμα κάποια κυκλώματα. Και στην Ελλάδα, που έχει πέσει τρελλή "ευρυζωνοπείνα", αυτό είναι συνήθες φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα χαρές.Έπεσα,τώρα,(γύρω στα) 100.Τουλάχιστον σταθεροποιείται στα διπλά περίπου των προηγούμενων ημερών,λιγώτερα πάντως πριν την "αναβάθμιση".Ευελπιστώντας να δω πάλι "το 1/4 του mb"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα χαρές.Έπεσα,τώρα,(γύρω στα) 100.Τουλάχιστον σταθεροποιείται στα διπλά περίπου των προηγούμενων ημερών,λιγώτερα πάντως πριν την "αναβάθμιση".Ευελπιστώντας να δω πάλι "το 1/4 του mb"...

 

to oniro krataei panta ligo meta xipnas :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νωρίς το πρωί ( πριν τις 8 ) και αργά το βράδυ (μετά τις 1-2) η αναβαθμισμένη γραμμή στα 768 μου δίνει γύρω στα 660 kbps.. Κατά την διάρκεια όμως της ημέρας (που είναι και οι ώρες αιχμής) παίζω από 300-450.. Άρα προφανώς το dslam δεν μπορεί να σηκώσει την αναβάθμιση.. ε? :(

 

Παιδιά σήμερα έκανα έλεγχο για διαθεσιμότητα adsl στην περιοχή μου (έβαλα το νούμερο ενός γείτονα που θέλει να βάλει adsl) και μου έβγαλε το εξής:

 

"Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL)."

 

Μετά από περιέργεια έβαλα το δικό μου νούμερο και μια από τα ίδια.. Άρα μήπως οι χαμηλές ταχύτητες στις ώρες αιχμής οφείλονται όντως σε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σήμερα έκανα έλεγχο για διαθεσιμότητα adsl στην περιοχή μου (έβαλα το νούμερο ενός γείτονα που θέλει να βάλει adsl) και μου έβγαλε το εξής:

 

"Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL)."

 

Μετά από περιέργεια έβαλα το δικό μου νούμερο και μια από τα ίδια.. Άρα μήπως οι χαμηλές ταχύτητες στις ώρες αιχμής οφείλονται όντως σε αυτό?

 

 

 

i elipsi apo portes den simenei ipoxreotika kai elipsi apo bandwidth.oso gia ton filo pio pano nai ine pita to dslam kai den exei ginei anabathmisi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...