Προς το περιεχόμενο

Πόσων χρονών gamer είστε;


dre@mc@tcher

Πόσων χρονών gamer είστε;  

710 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσων χρονών gamer είστε;

    • 5-10
      189
    • 10-15
      296
    • 15-20
      536
    • 20-25
      634
    • 25-30
      495
    • 30-35
      327
    • 35-40
      140
    • 40-45
      56
    • 45-infinity
      34


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 855
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25. Θα ηθελα να ευχαριστισω τον παππου μου παντως που οταν ειμουν 4, μου πηρε αυτο το μαγικο κουτι. 15%20Atari%20VCS%202600.jpg

 

Θυμαμε που επαιζα ενα παιχνιδι με τανκς και ελικοπτερα εκει πανω και ενα πολυ παλιο παιχνιδι boxing.

 

 

 

Ετσι! Επισης η πρωτη μου κονσολα αρχες 90's, πρεπει να ημουν γυρω στα 7, 27 χρονων gamer τωρα B)

Μετα με την σειρα ηρθαν: NES-SNES-Gameboy-Xbox-PC-GBa-DS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρονων ξεκινησα με ΝES, μολις ηρθε το Genesis εγινα SEGA Fanboy και τωρα ειμε 25 και ακομα πορωνωμαι (στα emulator γιατι το δικο μου Genesis δεν αντεξε οσο θα ηθελα... ομως εχω κανονισει και θα παρω καινουργιο) με το Golden Axe και τα Sonic...

 

Αααχ... Νοσταλγια...

 

Τελος παντων, εγω οπιον λεει οτι τα games εινε για μικρα παιδια, πρωσωπικα, θα του πετουσα ενα genesis στην κεφαλα και θα τον εβαζα να πεξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι 25 χρονων gamer ξεκινωντας απο το ΑΤΑΡΙ-περασα στην εποχη ΑΜΙGA και συνεχισα σε παιχνιδομηχανες και στον Η/Υ...

εχω πολλα Finish σε παιχνιδια και συνεχιζω το αγαπημενο μου χομπυ μεχρι και τωρα.... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος παντων, εγω οπιον λεει οτι τα games εινε για μικρα παιδια, πρωσωπικα, θα του πετουσα ενα genesis στην κεφαλα και θα τον εβαζα να πεξει...

 

Έννοια σου και σε μερικά χρόνια θα έχει εξαφανιστεί αυτή η λογική (ήδη έχει περιοριστεί αρκετά). Η ηλικία του μέσου gamer έχει ξεπεράσει προ πολλού τα 30 έτη και συνεχίζει να αυξάνεται. Λογικό, αφού οι περισσότεροι gamers δεν σταματάνε να παίζουν, το πολύ πολύ να περιορίσουν τις ώρες που ασχολούνται.

 

Όταν με το καλό λοιπόν οι 30άρηδες γίνουν 40άρηδες-50άρηδες (και βάλε...) το gaming θα θεωρείται μια απολύτως mainstream μορφή ψυχαγωγίας, όπως πχ. είναι σήμερα ο κινηματογράφος. Σκεφτείτε ότι πριν 12-15 χρόνια αυτοί που έκαναν online chat ήταν περίπου δακτυλοδεικτούμενοι, πόσο μάλλον αν έλεγαν ότι έβγαλαν και γκόμενα από εκεί. Σήμερα κάτι τέτοιο δεν κάνει εντύπωση σε κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 27 και παίζω ηλεκτρονικά :lol: από τα 7 δηλαδή έκλεισα αίσιος τα 20 χρόνια gaming :D :D :D .

Όλα ξεκίνησαν από τα Arcades , έχω ρίξει άπειρα 20ρικα ( στην αρχή ) και 50ρικα σε Cabal , Shinobi και φυσικά Street Fighter :lol: .

 

Έχουν περάσει από τα χέρια μου όλες σχεδόν η κονσόλες ( εκτός DS και Wii ) και έχω λιώσει απίστευτα στο σπίτι για ώρες με διάφορα παιχνίδια .

Για μένα παιχνίδια σταθμός είναι τα Μortal Κombat , Sensible World Of Soccer , Final Fantasy , Castlevania , Resident Evil , Metal Gear Solid , International Super Star Soccer Pro ( PES για τους νέους :P ) , Halo , Ninja Gaiden , Onimusha και φυσικά God Of War !!! .

 

Για μένα τα games εκτός από διασκέδαση είναι και πολλά άλλα όπως πχ ψυχανάλυση γιατί αντί να σπάσω στο ξύλο το κάθε καραγκιόζη που μου τα πρήζει ξεσπάω σε άτυχα Zombie , Ninja , Τερατα κλπ :P

 

Πάρα τα όσα ακούω τόσα χρόνια εγώ θα συνεχίσω να παίζω για όσο ακόμα γουστάρω και ελπίζω κάποτε να παίζω διπλό PES 2026 με τον γιο μου :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έννοια σου και σε μερικά χρόνια θα έχει εξαφανιστεί αυτή η λογική (ήδη έχει περιοριστεί αρκετά). Η ηλικία του μέσου gamer έχει ξεπεράσει προ πολλού τα 30 έτη και συνεχίζει να αυξάνεται. Λογικό, αφού οι περισσότεροι gamers δεν σταματάνε να παίζουν, το πολύ πολύ να περιορίσουν τις ώρες που ασχολούνται.

 

Όταν με το καλό λοιπόν οι 30άρηδες γίνουν 40άρηδες-50άρηδες (και βάλε...) το gaming θα θεωρείται μια απολύτως mainstream μορφή ψυχαγωγίας, όπως πχ. είναι σήμερα ο κινηματογράφος. Σκεφτείτε ότι πριν 12-15 χρόνια αυτοί που έκαναν online chat ήταν περίπου δακτυλοδεικτούμενοι, πόσο μάλλον αν έλεγαν ότι έβγαλαν και γκόμενα από εκεί. Σήμερα κάτι τέτοιο δεν κάνει εντύπωση σε κανένα.

 

Στο κάτω κάτω αυτό σημάνει να είσαι gamer...να μην σταματας πριν "μπικικιασουν" τα ματια σου...

 

και άμα λάχει παίρνουμε και κάνα arcade pong για να γεμίσουμε τον χορό στο υπόγειο

 

Όχι σαν κάτι άσχετους που λένε είμαι gamer και το μονο που ξέρουν είναι οι καινούργιες κονσόλες με τα HD γραφικά και τον τέλειο ήχο και να παίζει μονο 10 λεπτά...

 

Δεν λέω, καλά κιαυτα αλλα όχι να μου λέει ο άλλος ότι το Genesis είναι αηδία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρε το μάτι μου ένα ωραίο νήμα στο insomnia, "γιατί τα σύγχρονα παιχνίδια έχουν συνήθως μάπα σενάρια" ή κάπως έτσι. Αυτό το τελευταίο που λες για το Genesis εξηγεί πολλά. Πολλοί... νεόκοποι gamers έχουν συνδυάσει το καλό παιχνίδι με τα απίθανα γραφικά, με αποτέλεσμα οτιδήποτε δεν τους προκαλεί οφθαλμόλουτρο να θεωρείται ανάξιο λόγου.

 

Με αυτή τη λογική αν δει κάποιος ένα παιχνίδι του Genesis/SNES (ή γενικά οποιασδήποτε 8/16 bit κονσόλας προ PS1) απορεί με όσους έπαιζαν αυτά τα πράγματα σε εκείνες τις... παλαιολιθικές εποχές. Και ξεχνάει ότι gameplay >>>> all για κάθε σωστό gamer (κατ' επέκταση το ίδιο ισχύει και για το σενάριο ενός παιχνιδιού).

 

Πού να τους βάλεις να παίξουν και κανα text adventure...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρε το μάτι μου ένα ωραίο νήμα στο insomnia, "γιατί τα σύγχρονα παιχνίδια έχουν συνήθως μάπα σενάρια" ή κάπως έτσι. Αυτό το τελευταίο που λες για το Genesis εξηγεί πολλά. Πολλοί... νεόκοποι gamers έχουν συνδυάσει το καλό παιχνίδι με τα απίθανα γραφικά, με αποτέλεσμα οτιδήποτε δεν τους προκαλεί οφθαλμόλουτρο να θεωρείται ανάξιο λόγου.

 

Με αυτή τη λογική αν δει κάποιος ένα παιχνίδι του Genesis/SNES (ή γενικά οποιασδήποτε 8/16 bit κονσόλας προ PS1) απορεί με όσους έπαιζαν αυτά τα πράγματα σε εκείνες τις... παλαιολιθικές εποχές. Και ξεχνάει ότι gameplay >>>> all για κάθε σωστό gamer (κατ' επέκταση το ίδιο ισχύει και για το σενάριο ενός παιχνιδιού).

 

Πού να τους βάλεις να παίξουν και κανα text adventure...

 

Σοφτπορν αντβεντσουρ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί... νεόκοποι gamers έχουν συνδυάσει το καλό παιχνίδι με τα απίθανα γραφικά, με αποτέλεσμα οτιδήποτε δεν τους προκαλεί οφθαλμόλουτρο να θεωρείται ανάξιο λόγου.

 

 

Εγώ ακόμα παίζω SWOS :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

24, ξεκινώντας με 486 (ή 386, δεν είμαι σίγουρος), Golden Axe, Dark Forces κτλ. (τις κονσόλες Gameboy, Sega κτλ δεν τις μετράω).

 

Επίσης, για τους μαθηματικό-φιλους, το poll ακολουθεί Κανονική (Gaussian) Κατανομή. Τυχαίο; :P

 

 

PS: Καλή χρονιά δεν είπα! :D

Επεξ/σία από Athanasios2104
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16,11 χρονια περιπου gamer αρχη με νιντεντο 64μπιτο με μαριο και αλλα,μετα νομιζω σε pentium 2-3 εαν θυμαμε καλα με το αξεχαστο mame 32 και γενικα 16μπιτα και 32μπιτα παιχνιδια εκαμα μια παυση περιπου 4 χρονων απο το πισι και καηκα στο πλει στεσιον 2(οτι παιχνιδι κυκλοφορουσε ειχε περασει απο την κονσολα μου-δανεικο οκ-)μετα παλι με το παλιο μου πεντιουμακι 4 και την πρωτη μου adsl συνδεση και κατι καρτες γραφικων(δανεικες και αγυριστες,χαρες κτλπ) που παιζανε αχμμ τιποτα μετα αναβαθμισα το συστημα με μια 512 vga και τωρα εχω ενα καινουργιο συστημα (ευχαριστω το ινσομνια που με βοηθησε) που παιζει τα παντα.και συνεχιζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...