Προς το περιεχόμενο

Πόσων χρονών gamer είστε;


dre@mc@tcher

Πόσων χρονών gamer είστε;  

710 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσων χρονών gamer είστε;

    • 5-10
      189
    • 10-15
      296
    • 15-20
      536
    • 20-25
      634
    • 25-30
      495
    • 30-35
      327
    • 35-40
      140
    • 40-45
      56
    • 45-infinity
      34


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτη επαφη πριν 21 χρονια με το αξεχαστο(καλα να ειναι το YouTube) Friday the 13th σε εναν Amstrad. Τρομακτικη εμπειρια για ενα 6χρονο :(

 

http://www.youtube.com/watch?v=XqWapCbY4xA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 855
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο παιχνίδι. Δεν το είχα παίξει όταν πρωτοκυκλοφόρησε αλλά όταν ακούω τον τίτλο πάντα μου έρχεται στο μυαλό το παρακάτω review του AVGN:

 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι 15 και αρχισα να παιζω απο 5 χρονων...το πρωτο μου παιχνιδι ηταν το Crash Bandicoot 1...το ειχα λιωσει...βεβαια εχανα συνεχως αλλα τεσπα...ακομη τωρα οτι παιχνιδι παισει στα χερια μου μπορω να το τερματισω μεσα σε δυο μερες(αν προκειται για PS2 παιχνιδι)...οσο για τα παιχνιδια του υπολογιστη...για την ακριβεια εχω λαπτοπ εδω και 2 χρονια και με βολευει να παιζω σαυτο(δε κολανε τα παιχνιδια)...τωρα τερματισα το San Andreas στα 100 της εκατο...ακομη παιζω και το GTA:EFLC...αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο αλλά φαντάζομαι περισσότερο το δεύτερο, γιατί χλωμό να βγει κάποιος 25άρης-30άρης και να πει πχ. ότι παίζει εδώ και 3 χρόνια. Αν δεν το ξεκινήσεις από μικρός το... άθλημα, δύσκολα κολλάς μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο αλλά φαντάζομαι περισσότερο το δεύτερο, γιατί χλωμό να βγει κάποιος 25άρης-30άρης και να πει πχ. ότι παίζει εδώ και 3 χρόνια. Αν δεν το ξεκινήσεις από μικρός το... άθλημα, δύσκολα κολλάς μετά.

 

οπως χλωμο ειναι να παιζει καποιος απο 45 - ινφινιτι χρονια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, ναι το "infinity" τα σπάει αλλά γενικά ξέρω μερικούς που το... πλησιάζουν (συνταξιούχοι 60-65άρηδες που ξεκίνησαν να παίζουν στα γεράματα). Κυρίως puzzle και mind games βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, ναι το "infinity" τα σπάει αλλά γενικά ξέρω μερικούς που το... πλησιάζουν (συνταξιούχοι 60-65άρηδες που ξεκίνησαν να παίζουν στα γεράματα). Κυρίως puzzle και mind games βέβαια.

 

Βασικά δεν είναι κακό, γιατί όχι, δηλαδή αν κάποιος πατήσει τα 40 τι γίνετε, πλέον δεν μπορεί να παίξει; Απαγορεύεται να κάνει αυτά τα πράγματα επειδή είναι μεγάλος και δουλεύει... Και επειδή και εγώ όπως και ο άνθρωπος που έκανε το θέμα έχω ακούσει και εγώ πράγματα του τύπου όποιος παίζει παιχνιδάκια είναι ανώριμος η απάντηση μου είναι πως ανώριμο και ώριμο σε κάνουν άλλα πράγματα και επίσης όλοι όσοι δεν παίζουν τα παιχνίδια τα ομαδοποιούν, αμα ο 40αρης παίζει παιχνίδι τύπου κάνε το σκύλο να τρέξει πιο γρήγορα από την λόλα οκ υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά άμα παίζει κάτι ποιο ποιοτικό κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα να παίζω με atari 2600 (πριν προφανώς πολλά χρόνια)

 

Atari2600jr.jpg

 

τα τελευταία 5 χρόνια το έκοψα εντελώς μιας και μου την σπάνε οι κονσόλες (γουστάρω pc κατάσταση)και βέβαια γιατί δεν υπάρχει πλέον χρόνος.

 

Κάποια στιγμή όμως θα τα λήξω όλα και θα κλειστώ ενα μήνα σπίτι και θα λιώσω!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά δεν είναι κακό, γιατί όχι, δηλαδή αν κάποιος πατήσει τα 40 τι γίνετε, πλέον δεν μπορεί να παίξει; Απαγορεύεται να κάνει αυτά τα πράγματα επειδή είναι μεγάλος και δουλεύει... Και επειδή και εγώ όπως και ο άνθρωπος που έκανε το θέμα έχω ακούσει και εγώ πράγματα του τύπου όποιος παίζει παιχνιδάκια είναι ανώριμος η απάντηση μου είναι πως ανώριμο και ώριμο σε κάνουν άλλα πράγματα και επίσης όλοι όσοι δεν παίζουν τα παιχνίδια τα ομαδοποιούν, αμα ο 40αρης παίζει παιχνίδι τύπου κάνε το σκύλο να τρέξει πιο γρήγορα από την λόλα οκ υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά άμα παίζει κάτι ποιο ποιοτικό κλπ...

 

Όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο mainstream θα θεωρείται το gaming, ακόμα κι από 40άρηδες και ίσως 50άρηδες. Είμαστε ακόμα σε μεταβατική περίοδο, που πολλοί άνθρωποι σε αυτή την ηλικία (ιδίως γονείς) δεν ασχολήθηκαν με το αντικείμενο στα νιάτα τους οπότε δεν μπορούν να καταλάβουν τι γίνεται.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ένα 17χρονο φιλαράκι μου (με τα μισά μου χρόνια...), που πρόσφατα ήθελε να βάλει 48μήνες δόσεις για να πάρει ένα Xbox 360. Προς το παρόν παίζει στο PC του και σε ένα παλιό Xbox One που του έχω δανείσει. Όταν το είπε στους δικούς του, η απάντηση που έλαβε ήταν "γιατί να πάρεις τέτοιο πράγμα και να το πληρώνεις 4 χρόνια, αφού μέχρι τότε θα έχεις σταματήσει να παίζεις"... Τι να τους πεις...

 

Όπως έχουμε πει πολλές φορές, όσοι μεγάλωσαν με αυτό τον τρόπο διασκέδασης και παίζουν από τα... 5 τους πολύ δύσκολα ξεκόβουν όταν μεγαλώσουν. Το πολύ πολύ να περιορίσουν τις ώρες που ασχολούνται, λόγω έλλειψης χρόνου (όπως είπε ο φίλος sphinxgr).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμια 10-αρια χρονια το gaming θα θεωρειται καθημερινη διασκεδαση απο ενα μεγαλο ευρος ηλικιων.Μονο προσοχη θα χρειαζεται στο τομεα της κοινωνικης ενταξης του ατομου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και με πολλά άλλα παρόμοια πράγματα, οι περισσότεροι θα βρουν το δρόμο τους, μόνοι τους ή με λίγη βοήθεια. Θα υπάρξουν βέβαια και ακραίες περιπτώσεις...

 

(σκεφτείτε για παράδειγμα να μας έλεγαν πριν 20 χρόνια ότι θα υπάρχει κόσμος στη Γη που θα βγάζει λεφτά παίζοντας MMORPGs μέρα νύχτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν (αν) εγώ και οι συνομήλικοί μου φτάσουμε να γίνουμε γέροι, θα διοργανώνουμε LAN party στα ΚΑΠΗ.

...και παίζουμε Diablo II το 2070 :wub:

 

Σήμερα στα σπίτια των ηλικιωμένων βλέπεις παλιά ραδιόφωνα, στα δικά μας θα βλέπεις C2D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και παίζουμε Diablo II το 2070 :wub:

 

Καλά το είπες, αφού το Diablo 3 ακόμα δεν θα έχει κυκλοφορήσει!

 

Μην το γελάς καθόλου πάντως, αλλάζουν οι συνήθειες από γενιά σε γενιά. Οι ηλικιωμένοι παίζουν χαρτιά τώρα, αφού αυτό έμαθαν στα νιάτα τους. Εμείς που μάθαμε αλλιώς, ποιός ξέρει πώς θα καταλήξουμε... Ίσως όντως να κάνουμε LAN party, ίσως πάλι να παίζουμε virtual χαρτιά στο... "τραπέζι" της Microsoft :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το είπες, αφού το Diablo 3 ακόμα δεν θα έχει κυκλοφορήσει!

 

Μην το γελάς καθόλου πάντως, αλλάζουν οι συνήθειες από γενιά σε γενιά. Οι ηλικιωμένοι παίζουν χαρτιά τώρα, αφού αυτό έμαθαν στα νιάτα τους. Εμείς που μάθαμε αλλιώς, ποιός ξέρει πώς θα καταλήξουμε... Ίσως όντως να κάνουμε LAN party, ίσως πάλι να παίζουμε virtual χαρτιά στο... "τραπέζι" της Microsoft :P

 

Αφού το 2012 τελειώνει ο κόσμος! :confused:

 

.

..

...

 

Πάντως πέρα από την πλακα ελπίζω αν φτάσω 80 χρονων να μην είμαστε ακόμα στα lan games... :shifty: :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...