Προς το περιεχόμενο

Πόσων χρονών gamer είστε;


dre@mc@tcher

Πόσων χρονών gamer είστε;  

710 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσων χρονών gamer είστε;

    • 5-10
      189
    • 10-15
      296
    • 15-20
      536
    • 20-25
      634
    • 25-30
      495
    • 30-35
      327
    • 35-40
      140
    • 40-45
      56
    • 45-infinity
      34


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν να ρωταει καποιος... παιζω μπαλα με την παρεα 1-2 φορες το χρονο αν κατσει.. ειμαι αθλητης? Οχι δεν εισαι..

Αν παιζεις μπαλα συστηματικα στην ουσια εκγυμναζεσαι/αθλησε αρα εισαι αθλητης..

Το αν εισαι καλος σε κατι ή οχι δεν εχει καμμια απολυτως σημασια.. Αλλα το ποσο συχνα κανεις αυτο το πραγμα..

Αν λοιπον στον ελευθερο σου χρονο παιζεις games ή γενικοτερα ασχολεισαι συχνα με αυτο το πραγμα τοτε ναι εισαι gamer.. οτιδηποτε game ειναι αυτο και σε οποιαδηποτε ηλεκτρονικη μορφη/κονσολα και αν ειναι..

 

Το tetris δεν ειναι game δηλαδη? Οι ασιατες εχουν Competitive πρωταθληματα σε arcade games.. οσοι ασχολουνται επαγγελματικα με αυτο δηλαδη και σπαταλανε ωρες και ωρες προπονησεων δεν ειναι gamers επειδη το παιχνιδι ειναι arcade ή επειδη καποιος αλλος το θεωρει απλα ενα χαζο παιχνιδακι? Σοβαρα τωρα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 855
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Gamer ειναι απλα μια ταμπελα. Και δυστυχως ταμπελα μαρκετινγκ. Οι casuals, οι pro, οι hard core.. Δυστυχώς σε αυτα τα καλουπια μπαινεις με το μεγεθος του πορτοφολιου σου.

 

Για παραδειγμα εισαι casual αν εχεις το απλο ps4 και hard core αν εχεις το pro ακομα και αν παιζεις ακριβως τα ιδια παιχνιδια; Τι ισχυει αν παιζεις σε 1080 ενω καποιος αλλος παιζει σε 4k? Ειναι πιο gamer απο εσενα ο 4k?

 

Γενικοτερα μετα απο 35 χρονια στον χωρο (οπως και σε αλλες ασχολιες/χομπι οπου εχω αφιερωσει χρονο/μερακι) προτιμω να λεω οταν με ρωτανε οτι απλα ειμαι ανθρωπος που του αρεσουν και τα games/rock/μηχανακια/whatever.

 

Οι ταμπελες ειναι για τα καταστηματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια χαρά gamer είσαι. Για εμένα οποίος παίζει, ό,τι παίζει και άσχετα με τον χρόνο που διαθέτει είναι gamer. Ένας είναι ο σκοπός του gamer :να παίξει! Όλα τα άλλα δεν παίζουν ρόλο

Χαχα έτσι που το έγραψα βγαίνει λάθος συμπέρασμα.

 

Πρακτικά πάνω απο 2 ώρες τη βδομάδα κατά μέσο όρο δεν ασχολούμαι. Και φυσικά δεν παίζω ποτέ online ή παιχνίδια όπως Pro, NBA, Manager κλπ.

Οπότε gamer είναι απλά αυτός που... παρακολουθεί τις εξελίξεις στα παιχνίδια που τον ενδιαφέρουν και ξέρει να παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο Αλέξανδρος.

 

Δεν υπάρχει τέτοια έννοια. Μια ηλίθια ταμπέλα είναι κυρίως για να φανατίζονται οι πιτσιρικάδες.

 

Gamer είναι όποιος παίζει παιχνίδια.

 

Παίζεις Game; Είσαι gamer. 

 

και ο Πατέρας σου που έπαιζε Pac man στο Arcade Gamer ήταν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gamer ειναι απλα μια ταμπελα. Και δυστυχως ταμπελα μαρκετινγκ. Οι casuals, οι pro, οι hard core.. Δυστυχώς σε αυτα τα καλουπια μπαινεις με το μεγεθος του πορτοφολιου σου.

 

Για παραδειγμα εισαι casual αν εχεις το απλο ps4 και hard core αν εχεις το pro ακομα και αν παιζεις ακριβως τα ιδια παιχνιδια; Τι ισχυει αν παιζεις σε 1080 ενω καποιος αλλος παιζει σε 4k? Ειναι πιο gamer απο εσενα ο 4k?

Από που προκύπτει ότι είναι ταμπέλα που σχετίζεται με την τσέπη; Από εκεί και πέρα πολλά πράγματα στην ζωή είναι μια ταμπέλα (πχ μυαλό είναι το όνομα που έδωσε το μυαλό στον εαυτό του).

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι gamer είναι αυτός που ένα απ τα hobby του είναι τα videogames. Παράλληλα ο όρος gamer έχει ασαφή όρια. Παράδειγμα για μένα κάποιος που παίζει σκάκι σε οποιαδήποτε ηλεκτρονική πλατφόρμα δεν συνεπάγεται ότι είναι και gamer επειδή παίζει ηλεκτρονικό σκάκι, η κάποιος που παίζει candy crush ή king of thieves(το δεύτερο ίσως το έχω κάψει λίγο) στο κινητό δεν θεωρείται gamer ενώ κάποιος που παίζει emulated nintendo games στο κινητό θεωρείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που προκύπτει ότι είναι ταμπέλα που σχετίζεται με την τσέπη; Από εκεί και πέρα πολλά πράγματα στην ζωή είναι μια ταμπέλα (πχ μυαλό είναι το όνομα που έδωσε το μυαλό στον εαυτό του).

Προσωπική μου άποψη είναι ότι gamer είναι αυτός που ένα απ τα hobby του είναι τα videogames. Παράλληλα ο όρος gamer έχει ασαφή όρια. Παράδειγμα για μένα κάποιος που παίζει σκάκι σε οποιαδήποτε ηλεκτρονική πλατφόρμα δεν συνεπάγεται ότι είναι και gamer επειδή παίζει ηλεκτρονικό σκάκι, η κάποιος που παίζει candy crush ή king of thieves(το δεύτερο ίσως το έχω κάψει λίγο) στο κινητό δεν θεωρείται gamer ενώ κάποιος που παίζει emulated nintendo games στο κινητό θεωρείται.

Απο την μια εχεις δικιο στο οτι οι ανθρωποι εχουν την αναγκη να ανηκουν σε ομαδες συμφωνα με τα ενδιαφεροντα τους. Οποτε και βαζουν οι ιδιοι ονομασιες, η ακολουθούν ενα lifestyle που υποδηλωνει τα ενδιαφεροντα αυτα.

 

Απο την αλλη ομως γιατι πρεπει καποιος να θεωρειται η οχι gamer?

 

Γιατι πρεπει να υπαρχουν προυποθεσεις;

 

Αλλα ακομα και αν το δεχτω γιατι θα πρέπει καποιος που εχει πχ pc να βγαινει και να κρινει σαν casuals αυτους που εχουν κονσολες ενω σαν hard core αυτους που εχουν pc. Υπαρχουν τετοια ποστ εδω μεσα, βαριεμαι να το ψαξω αλλα αν επιμενεις μπορω να το κανω.

 

Σαν αλλο παραδειγμα θα μπορουσα να ελεγα οτι επειδη εχω τελειωσει το Last Ninja σε C64 και το Blood Money σε Amiga χωρις cheats οτι εσεις που απλα παιζετε Dark Souls δεν ειστε αληθινοι gamers και ειμαι εγω.

 

Οπως βλεπεις οταν καποιος κολλάει την ετικέτα gamer, pcας, θρησκος, μηχανοβιος, οτιδήποτε στον εαυτό του η σε αλλους ουσιαστικά βαζει κριτήρια και στεγανα. Που καποιοι πληρουν και καποιοι αλλοι οχι.

 

Το εχει παρει πρεφα και το μαρκετινγκ και βλεπεις απο ποντικια "4 the gamerz" μεχρι σερβιετες μωβ με λογοτυπο H. I. M. για τις γκοθουδες.

 

Οπως εγραψα και πιο επανω για εμενα καλο ειναι να βγαζει κάποιος τα γουστα του σε οτιδήποτε γουσταρει χωρις να σκοτιζεται ιδιαίτερα αν αυτο τον χαρακτηριζει.

 

Παιζω videogames αλλα δεν με ενδιαφερει αν κρινομαι (απο τον εαυτό μου η απο αλλους) σαν gamer casual η hard core η retro η οτιδηποτε.

 

Μπορει και να ειναι απλα γεροντιστικη παραξενια βεβαια. :) Παλαιοτερα βροντοφωναζα πολλά χομπυ μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μια εχεις δικιο στο οτι οι ανθρωποι εχουν την αναγκη να ανηκουν σε ομαδες συμφωνα με τα ενδιαφεροντα τους. Οποτε και βαζουν οι ιδιοι ονομασιες, η ακολουθούν ενα lifestyle που υποδηλωνει τα ενδιαφεροντα αυτα.

 

Απο την αλλη ομως γιατι πρεπει καποιος να θεωρειται η οχι gamer?

 

Γιατι πρεπει να υπαρχουν προυποθεσεις;

 

Αλλα ακομα και αν το δεχτω γιατι θα πρέπει καποιος που εχει πχ pc να βγαινει και να κρινει σαν casuals αυτους που εχουν κονσολες ενω σαν hard core αυτους που εχουν pc. Υπαρχουν τετοια ποστ εδω μεσα, βαριεμαι να το ψαξω αλλα αν επιμενεις μπορω να το κανω.

 

Σαν αλλο παραδειγμα θα μπορουσα να ελεγα οτι επειδη εχω τελειωσει το Last Ninja σε C64 και το Blood Money σε Amiga χωρις cheats οτι εσεις που απλα παιζετε Dark Souls δεν ειστε αληθινοι gamers και ειμαι εγω.

 

Οπως βλεπεις οταν καποιος κολλάει την ετικέτα gamer, pcας, θρησκος, μηχανοβιος, οτιδήποτε στον εαυτό του η σε αλλους ουσιαστικά βαζει κριτήρια και στεγανα. Που καποιοι πληρουν και καποιοι αλλοι οχι.

 

Το εχει παρει πρεφα και το μαρκετινγκ και βλεπεις απο ποντικια "4 the gamerz" μεχρι σερβιετες μωβ με λογοτυπο H. I. M. για τις γκοθουδες.

 

Οπως εγραψα και πιο επανω για εμενα καλο ειναι να βγαζει κάποιος τα γουστα του σε οτιδήποτε γουσταρει χωρις να σκοτιζεται ιδιαίτερα αν αυτο τον χαρακτηριζει.

 

Παιζω videogames αλλα δεν με ενδιαφερει αν κρινομαι (απο τον εαυτό μου η απο αλλους) σαν gamer casual η hard core η retro η οτιδηποτε.

 

Μπορει και να ειναι απλα γεροντιστικη παραξενια βεβαια. :) Παλαιοτερα βροντοφωναζα πολλά χομπυ μου.

Μα δεν πρέπει να θεωρείται gamer κάποιος, δεν είναι αναγκαιότητα. Την ευχαρίστηση στην δίνει οτι παίζεις το παιχνίδι όχι οτι θα σε πω gamer επειδή παίζεις το παιχνίδι.

 

Το σχόλιο μου περί ταμπέλας που έχει σχέση με την τσέπη δεν πήγαινε τόσο στην κόντρα μερικών (και απ τις 2 πλευρές) pc vs κονσόλα, η οποία υπάρχει μεν (την θεωρώ ψιλοχαζή δε), αλλά στο α αυτός έχει την προ έκδοση της κονσόλας άρα είναι ποιο gamer απ το δίπλα του ή α αυτός έχει gtx1080 ενώ εγώ έχω 525m αρα είναι ποιο gamer από μένα. Θέλω να πιστεύω ότι δεν έχουμε φτάσει εκεί ακόμα.

 

Το πρόβλημα όπως λες και εσύ είναι να μάθουμε να μην βάζουμε στεγανά γενικά.

 

Και εκεί που γίνεται όντος μόνο ταμπέλα και είναι το διαφημιστικό κομμάτι το εταιριών, +Χ ποσό γιατί δεν είναι σκέτο προϊόν αλλά προϊόν "for τάδε" 

 

Για το αν είναι γεροντίστικη παραξενιά δώσε μου μερικά χρόνια ακόμα για να σου απαντήσω :P , αν και δεν νομίζω οτι είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν θεωρείται gamer αυτός που λιώνει το candycrash δλδ? Λόγω γραφικών? Μπορεί να μεγάλωσε με tablet και όχι με nes η arcades για να παίζει emulator. Και εγώ παίζω witcher 3 εδώ και 1.5 χρόνο λόγω οικογένειας και είμαι lvl 20 και το βράδυ αν είμαι Πτώμα βλέπω twitch. Δεν ξέρω τι λέτε εσείς εγώ gamer είμαι. Για εμένα gamer είναι αυτός που έχει απλά την όρεξη να ασχοληθείς με τα games άσχετα με τον χρόνο ή την πλατφόρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι στο ίδιο τσουβάλι αυτός που έχει ένα android των 50euro και "παίζει" ένα τσάμπα πρόγραμμα στην τουαλέτα του με αυτόν που έχει τούμπανο pc, τρελό gear και επενδύει σε ΑΑΑ τίτλους;

Συγγνώμη αλλά εγώ δεν το δέχομαι, βέβαια ο καθένας έχει το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού, ποιος είμαι εγώ για να πω ότι ο γάιδαρος δεν πετάει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά, αλλα την ανάγκη να αποδείξει κάποιος ότι είναι gamer δεν καταλαβαίνω. Από ποτε είναι "cool" στο Ελλαδιστάν να είσαι gamer?! The whole thread makes no sense :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά, αλλα την ανάγκη να αποδείξει κάποιος ότι είναι gamer δεν καταλαβαίνω. Από ποτε είναι "cool" στο Ελλαδιστάν να είσαι gamer?! The whole thread makes no sense :D

Καλά ναι άλλο αυτό σε μια χώρα που το 99% ενδιαφέρετε που/ποτε/πως αερίστηκε η καλομοίρα ή ο σάκης ο όρος gamer είναι άγνωστος και άνευ σημασίας. 

Αλλά το όλο topic εδώ είναι ακούω το βράδυ στο κινητό μουσική και βάζω και 2-3 ποτά άρα είμαι clubber 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...