Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την σαλτσα ντοματας λες? Γιατι δεν εκανες του εσκοφιερ? Με χοιρινο λιπος μεσα. http://culinaryarts.about.com/od/sauces/r/classictomato.htm

Τι λες άνθρωπε; Αυτή την έχω κάνει 1000 φορές, απλά είπα πως δε γουστάρω της Μαρσέλλας.

 

http://melissajsantos.com/wp-content/uploads/2011/11/DSC01318.jpg

 

Δεν είναι δικιά μου φώτο, αλλά έτσι την φτιάχνω και εγώ την καρμπονάρα.

Η μόνη διαφορά πως εγώ δε βάζω πλέον πιπέρι αλλά σκοπεύω να την ψάξω λίγο με τα πιπέρια για να δω αν μπορώ να την βελτιώσω.

 

Δεν είναι σκέτη καύλα ο τρόπος που το κίτρινο αυγό έχει τυλίξει όλα τα μακαρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να φτιάξω αύριο φύλλα περέκ*, γιατί εδώ στην Αθήνα εκτός του οτι δεν τα βρίσκεις, στα βιολογικά είναι και πανάκριβα, και είναι μονο αλεύρι με νερό..

 

Μια συνταγή που βρήκα στο ιντερνετς λέει:

1 κιλό αλεύρι

600ml νερό

1 κγ αλάτι

 

Είναι καλές οι αναλογίες ή θα βγει μάπα;

 

Πόντιες και πόντιοι βοήθεια..

 

(βίτσια που αποκτά ο άνθρωπος άμα μπλέξει με πόντια και δη θεσσαλονικια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φτιάξω αύριο φύλλα περέκ*, γιατί εδώ στην Αθήνα εκτός του οτι δεν τα βρίσκεις, στα βιολογικά είναι και πανάκριβα, και είναι μονο αλεύρι με νερό..

 

Μια συνταγή που βρήκα στο ιντερνετς λέει:

1 κιλό αλεύρι

600ml νερό

1 κγ αλάτι

 

Είναι καλές οι αναλογίες ή θα βγει μάπα;

 

Πόντιες και πόντιοι βοήθεια..

 

(βίτσια που αποκτά ο άνθρωπος άμα μπλέξει με πόντια και δη θεσσαλονικια)

 

 

 

για δες εδω http://www.kalofagas.ca/2010/06/11/perek-or-fillota-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AD%CE%BA-%CE%AE-%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BB%CF%89%CF%84%CE%AC/

πρωτη φορα παντως ακουω για αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουφ τα πουλάνε έτοιμα σε τσουβάλια. Είναι πίτες ψημένες να καταλάβεις, με μέγεθος και σχήμα σαν XL πίτσα.

Όταν είναι να τα φτιάχουν, τα σπάνε σε κομμάτια και τα βρέχουν με νερό για να μαλακώσουν λίγο και να πάρουν σχήμα, και φτιάχνουν είτε πίτες είτε σαν κρέπες φάση, βάζοντας τα βρεγμένα κομμάτια για βάση και από πάνω υλικά, ό,τι θες, και απο πάνω και άλλα κομμάτια.

Θα κάνω δοκιμή το μεσημέρι και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τούφα, θα πάρω σήμερα τριμμένο αυγοτάραχο, έχω βρει κάποιες συνταγές στο net αλλά αν έχεις κάτι special να προτείνεις να μου πεις.

 

Σκέφτομαι αρχικά ριζότο με αυγοτάραχο, μετά μακαρόνια με αυγοτάραχο και μετά διάφορα ορεκτικά.

 

Καμία ιδέα για το ριζότο; Με τι να το συνοδεύσω π.χ.;

 

Επίσης, ένας φίλος πήρε κάτι μακαρόνια με τρούφα, αυτά σκέτα με λίγο τυρί; Ή καμιά άλλη περίεργη σαλτσούλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυγοταραχο, o keller παντως το ετριβε πανω απο μακαρονια, οπως και εφαγε στην σαρδηνια ο bourdain: Salty, fishy and hearty, bottarga pasta is one of Tony's favorites. To make the dish, salt-cured roe pouch is sliced and sautéed with garlic in homemade olive oil and tossed with spaghetti. Once plated, the pasta gets an extra sprinkling of grated bottarga.

 

τα μακαρονια με τρουφα καντα με βουτυρο και τυρι απο πανω και δες, δεν θα περιμενα πολλα παντως γιατι η τρουφα δεν ξεραινετε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες άνθρωπε; Αυτή την έχω κάνει 1000 φορές, απλά είπα πως δε γουστάρω της Μαρσέλλας.

 

http://melissajsantos.com/wp-content/uploads/2011/11/DSC01318.jpg

 

Δεν είναι δικιά μου φώτο, αλλά έτσι την φτιάχνω και εγώ την καρμπονάρα.

Η μόνη διαφορά πως εγώ δε βάζω πλέον πιπέρι αλλά σκοπεύω να την ψάξω λίγο με τα πιπέρια για να δω αν μπορώ να την βελτιώσω.

 

Δεν είναι σκέτη καύλα ο τρόπος που το κίτρινο αυγό έχει τυλίξει όλα τα μακαρόνια;

 

Ρε αυτά είναι μια πιρουνιά μακαρόνια τι να πρωτο φας απο αυτά? Εγώ βάζω μισό πακέτο μακαρόνια γιαυτό βγαίνει σκατά η καρμπονάρα κάθε φορά. Θα πρέπει να βάζω 3-4 αυγά να ούμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ρε αυτά είναι μια πιρουνιά μακαρόνια τι να πρωτο φας απο αυτά? Εγώ βάζω μισό πακέτο μακαρόνια γιαυτό βγαίνει σκατά η καρμπονάρα κάθε φορά. Θα πρέπει να βάζω 3-4 αυγά να ούμε.....

 

Μισο πακέτο αν ειναι να φάω μόνο εγω και τα 3/4 αν φάμε 2. Τα 10 μακαρόνια στην κατσαρόλα βραστε τα οι πιο gourmet, που μετα τις 12 θα αρχισετε να αδειάζετε το ψυγείο για συμπλήρωμα :P . Στα 3/4 του πακέτου συνήθως βαζω άνετα 3 κροκους ή και 4 αν τα αυγα ειναι σαν ...περιστεριου και όπως εχω πει δεν βαζω κρέμα γάλακτος αλλα χτυπάω τους κροκους με ίσες κουταλιες λευκού κρασιού και ζωμου απο την κατσαρόλα που βράζουν τα μακαρόνια.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για να φάω μισό πακέτο βάζω και οταν έχω κιμά βράζω 3/4 και τα τρώω σε σαλατιέρα ή και στην κατσαρόλα.

 

βάζεις και νερό απο το βράσιμο όταν χτυπάς το αυγό???

 

όταν έχω το μπέικο στο τηγάνι και έχει γίνει πετάω 1-2 κουταλιές απο το νερό και ρίχνω τα μακαρόνια. Τα ανακατεύω λίγο και μετά πετάω το αυγό και τα ανακατεύω απαλά με την πηρούνα προσθέτοντας λίγο νερό ακόμα, μετά πετάω και μια χούφτα τυρί. Το κάνω και έχω χαμηλή φωτιά, αυτό χρειάζεται να πάρει βράση ή απλά να ζεσταθεί λίγο το αυγό? Την τελευταία φορά η σάλτσα μου βγήκε προς το λευκό και σε μερικά σημεία ήταν λες και είχε γίνει ομελέτα και την πέταξα τελικά. Τι μλκία είχα κάνει? το είχα βάλει σε δυνατή λεπτά για μερικά δευτερόλεπτα.

 

Την επόμενη φορά αν έχω ακόμα υπομονή θα την κάνω όπως σε ένα βίντεο που είχε βάλει η ευα. Τα αυγά με το τυρί κοπάνιμα σε ένα μπολ μετά το μπέικο μέσα, και μετά τα μακαρόνια, ανακάτεμα και έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε, ποτε το αυγο πανω στην φωτια, λογικο ειναι να σου γινει ομελετα

Το νερο απο το μακαρονι ειναι για να δεσει η σαλτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...