Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεις επισης να χτυπας τα αυγα πανω απο το νερο που βραζει ωστε να ανεβασεις την θερμοκρασια τους και να μην κοψουν

Γνωστό με την ονομασία μπεν μαρί :)

 

Μισο πακέτο αν ειναι να φάω μόνο εγω και τα 3/4 αν φάμε 2. Τα 10 μακαρόνια στην κατσαρόλα βραστε τα οι πιο gourmet, που μετα τις 12 θα αρχισετε να αδειάζετε το ψυγείο για συμπλήρωμα :P . Στα 3/4 του πακέτου συνήθως βαζω άνετα 3 κροκους ή και 4 αν τα αυγα ειναι σαν ...περιστεριου και όπως εχω πει δεν βαζω κρέμα γάλακτος αλλα χτυπάω τους κροκους με ίσες κουταλιες λευκού κρασιού και ζωμου απο την κατσαρόλα που βράζουν τα μακαρόνια.

B)

 

Ρε σεις άνθρωποι, όταν τρώτε πολύ από το ίδιο φαγητό την ίδια ώρα, η γεύση έρχεται σε κορεσμό.

 

Είχα δει ένα από τα blumenthal, δε θυμάμαι πιο, που είχε πάει σε ένα εργαστήριο που ερευνάν γεύσεις και τον έβαλαν να μασήσει μια τσίχλα με άρωμα μέντας νομίζω. Παράλληλα μετρούσαν με αισθητήρες τι έβγαζε από τα ρουθούνια του.

 

Μετά από ελάχιστη ώρα μάσημα, ενώ οι αισθητήρες έδειχναν πως από τη μύτη του εκπνέετε η ίδια ποσότητα μέντας, ο ίδιος πλέον δε το καταλάβαινε τόσο έντονο.

 

Αυτό είναι φυσιολογικό, προφανώς και μετά από λίγη ώρα δε το καταλαβαίνεις, παράδειγμα; Μπείτε σε τουαλέτα μετά που άλλος έχει κάνει την ανάγκη του. Κατά την είσοδό σας θα πιάσετε τη μύτη σας και μετά από 1 λεπτό δε θα το αισθάνεστε.

 

 

Το να φας πολλά μακαρόνια λοιπόν, όσο νόστιμα και να είναι, θα φέρει τη γεύση σου σε κορεσμό, άρα είναι σαν να τρως για να χορτάσεις, το οποίο, αντιστοιχίζεται υπέροχα με το να κάνεις σεξ για να τεκνοποιήσεις.

 

Φάε λίγο μακαρόνι και συνόδευσε το με κάτι άλλο αν θες.

 

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυγοταραχο, o keller παντως το ετριβε πανω απο μακαρονια, οπως και εφαγε στην σαρδηνια ο bourdain: Salty, fishy and hearty, bottarga pasta is one of Tony's favorites. To make the dish, salt-cured roe pouch is sliced and sautéed with garlic in homemade olive oil and tossed with spaghetti. Once plated, the pasta gets an extra sprinkling of grated bottarga.

 

τα μακαρονια με τρουφα καντα με βουτυρο και τυρι απο πανω και δες, δεν θα περιμενα πολλα παντως γιατι η τρουφα δεν ξεραινετε καλα.

Τα μακαρόνια με την τρούφα βγήκαν υπέροχα. Και εγώ αυτό σκεφτόμουν, δηλαδή να τα βάλω με βούτυρο και τυρί και τίποτα άλλο, άντε ίσως κανένα μυρωδικό.

 

Τα κάναμε σε δυο φάσεις. Η μία με αυτό τον τρόπο και η άλλη με την προσθήκη ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ ποσότητας κρέμας γάλακτος (φυσικά 35% λιπαρά, οτιδήποτε λιγότερο είναι για πέταμα).

 

Με τη κρέμα γάλακτος βγήκαν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά φέρε μου μακαρόνια με κιμά της μάνας μου ή πανσέτες στα κάρβουνα, και ας μην καταλαβαίνω την γεύση, θα τρώω μέχρι να κάνω εμετό για να φάω πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά φέρε μου μακαρόνια με κιμά της μάνας μου ή πανσέτες στα κάρβουνα, και ας μην καταλαβαίνω την γεύση, θα τρώω μέχρι να κάνω εμετό για να φάω πάλι.

Βάλε για παράδειγμα λίγα μακαρόνια με κιμά και κάνε μια σαλάτα με στρουμπουλά λαχανικά όπως το φοινόκιο που τα σπάει ή με σπαράγγια που ΓΑΜΑΝΕ!

 

Οι παντσέτες είναι καλές στα κάρβουνα, αλλά καλύτερες στο sous vide muhahahahaha.

 

Όχι όχι, ΟΚ, είναι ανάλογα με τη διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλές συμβουλές για τέλειες μακαρονάδες:

 

http://siracusa.tumblr.com/post/17646045922/better-pasta

Ο τύπος τα λέει όλα καλά εκτός από το ότι χρειάζεται πολύ νερό στο βράσιμο.

 

"At the opposite end of the spectrum is the bowl of pale, virgin pasta with a giant mound of tomato sauce on top of it—a tasteless starch ball with a red hat. This is almost as big a sin as overcooking (and is usually combined with it, naturally)."

 

LOL, νομίζω πως περιγράφει τα μακαρόνια της Εύας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος τα λέει όλα καλά εκτός από το ότι χρειάζεται πολύ νερό στο βράσιμο.

 

"At the opposite end of the spectrum is the bowl of pale, virgin pasta with a giant mound of tomato sauce on top of it—a tasteless starch ball with a red hat. This is almost as big a sin as overcooking (and is usually combined with it, naturally)."

 

LOL, νομίζω πως περιγράφει τα μακαρόνια της Εύας!

 

τι λες ρε ασχετε που θα πεις τα μακαρονια μου παραβρασμενα. της μανας σου τα μακαρονια να τα πεις παραβρασμενα. ασχετε που μονο 2 πραματα τρως.

 

επισης κανενας δεν παθαινει κορεσμο απο το πολυ σεξ, μονο εσυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες ρε ασχετε που θα πεις τα μακαρονια μου παραβρασμενα. της μανας σου τα μακαρονια να τα πεις παραβρασμενα. ασχετε που μονο 2 πραματα τρως.

 

επισης κανενας δεν παθαινει κορεσμο απο το πολυ σεξ, μονο εσυ!

τρελό lol,+1 από μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω λίπος (γλίνα) σαν αυτή που περιβάλλει το Κρητικό σύγλινο; Δεν με ενδιαφέρει να είναι το ίδιο ακριβώς, αλλά θέλω να έχει την ίδια καπνιστή γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα πεκορινο (οριτζιναλ ιταλικο με ονομασια προελευσης) και το δοκιμασα πριν λιγο (πειναγε η κολλητη και ηθελε επειγοντως μακαρονια). Αααααχ ηταν μια αγαπη απο την πρωτη μπουκια :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω λίπος (γλίνα) σαν αυτή που περιβάλλει το Κρητικό σύγλινο; Δεν με ενδιαφέρει να είναι το ίδιο ακριβώς' date=' αλλά θέλω να έχει την ίδια καπνιστή γεύση.[/quote']

 

Στον μιραν δεν νομίζω να έχει αλλα πάρε ένα τηλέφωνο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες ρε ασχετε που θα πεις τα μακαρονια μου παραβρασμενα. της μανας σου τα μακαρονια να τα πεις παραβρασμενα. ασχετε που μονο 2 πραματα τρως.

 

επισης κανενας δεν παθαινει κορεσμο απο το πολυ σεξ, μονο εσυ!

Όπως είπε ο Τούφας, κατάλαβες ότι να 'ναι. Είναι απίθανο το ότι από αυτά που έγραψα, δε κατάλαβες απολύτως τίποτα.

 

Συγχαρητήρια.

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω λίπος (γλίνα) σαν αυτή που περιβάλλει το Κρητικό σύγλινο; Δεν με ενδιαφέρει να είναι το ίδιο ακριβώς, αλλά θέλω να έχει την ίδια καπνιστή γεύση.

Το λίπος του γουρουνιού που είναι γύρω από διάφορους μύες δεν εννοείς; Δε θα βρεις ρε συ, έχω ρωτήσει αρκετά χασάπικα και όλοι λένε πως τα χημεία του κράτους παίρνουν το λίπος μαζί με τα εντόσθια. Βέβαια, εγώ τους ρώτησα "και πως κάνουν λουκάνικα χωρίς λίπος;" και κανείς δεν ήξερε.

 

Μπορείς να πάρεις όμως λίπος πάπιας συσκευασμένο, αλλά δε θα έχει καπνιστή μυρωδιά. Αυτό όμως μπορείς να το κάνεις εσύ, δηλαδή να το βάλεις στο φούρνο σε μια κατσαρόλα και βάλε δίπλα μια άλλη μικρή κατσαρόλα με λίγο υγρό καπνό (liquid smoke) και να το ζεστάνεις για λίγες ώρες σε πολύ πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολη συνταγή (χωρίς τόνους υλικών) για Curry (αγάπη μεγάλη) που μπορούμε να βρούμε;

 

υποθέτω coconut milk και garam masala ή curry powder θα βρω εύκολα Θεσσαλονίκη; (ελπίζω)

 

 

αν και παίζει το εναλλακτικό πλάνο μακαρόνια κιμά στο φούρνο για ώρες αλλά το φουρνάκι μου έχει modes με αντιστάσεις και όχι αέρα υπάρχει πρόβλημα σε αυτό; θα αποφύγω και το σέλερι γιατί τη πρωηγούμενη φορά δεν μου έδωσε ωραία γεύση στον ουρανίσκο μου.

 

 

τι κομμάτια να προτιμήσω και τι κρέας; μιας και όταν ζητάς κιμά βάζουν ότι νάνε οι μάγκες, τη προηγούμεη φορά είχα προσθέσει και αρνί και είχε γίνει ζόρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολη συνταγή (χωρίς τόνους υλικών) για Curry (αγάπη μεγάλη) που μπορούμε να βρούμε;

 

υποθέτω coconut milk και garam masala ή curry powder θα βρω εύκολα Θεσσαλονίκη; (ελπίζω)

 

 

αν και παίζει το εναλλακτικό πλάνο μακαρόνια κιμά στο φούρνο για ώρες αλλά το φουρνάκι μου έχει modes με αντιστάσεις και όχι αέρα υπάρχει πρόβλημα σε αυτό; θα αποφύγω και το σέλερι γιατί τη πρωηγούμενη φορά δεν μου έδωσε ωραία γεύση στον ουρανίσκο μου.

 

 

τι κομμάτια να προτιμήσω και τι κρέας; μιας και όταν ζητάς κιμά βάζουν ότι νάνε οι μάγκες, τη προηγούμεη φορά είχα προσθέσει και αρνί και είχε γίνει ζόρικο

 

"What could be a good idea for you is to take a trip to an asian supermarket and try to get your hands on some curry pastes. You should be able to find a variety of Indonesian, Indian, Thai, and Malaysian pastes.

 

The Indonesian and Malaysian tend to be the easiest to make since they just involve simmering the meat in a gravy of paste and coconut milk. The Thai curries are more suited to chicken since they tend to be cooked hot and quick, whereas the Malaysian and Indonesian are often simmered for quite a long time."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...