Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο που το πηρες?

Δε ξέρεις από που να βρεις pecorino;

 

Λοιπόν, είναι ένα πράγμα που λέγεται "σούπερ μάρκετ", το έχουμε στην Ελλάδα αλλά υπάρχει και σε άλλες πολλές πολλές χώρες. ΟΚ, μπορεί να μη το βρεις στην Κένυα, στην Αιθιοπία ή στη Βόρειο Κορέα, οπότε αν μένεις εκεί, ατύχησες.

 

Καλή επιτυχία στο ψάξιμο σου.

 

 

 

Στην Ελλάδα έχουμε και πεκορίνο Αμφιλοχίας, εμένα δε μου αρέσει καθόλου αλλά δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και να κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρεις από που να βρεις pecorino;

 

Λοιπόν, είναι ένα πράγμα που λέγεται "σούπερ μάρκετ", το έχουμε στην Ελλάδα αλλά υπάρχει και σε άλλες πολλές πολλές χώρες. ΟΚ, μπορεί να μη το βρεις στην Κένυα, στην Αιθιοπία ή στη Βόρειο Κορέα, οπότε αν μένεις εκεί, ατύχησες.

 

Καλή επιτυχία στο ψάξιμο σου.

 

 

 

Στην Ελλάδα έχουμε και πεκορίνο Αμφιλοχίας, εμένα δε μου αρέσει καθόλου αλλά δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και να κρίνεις.

 

εχω ακουσει τα χειροτερα γι αυτο αν και δεν το εχω δοκιμασει. τι διαφορα εχει με το οριτζιναλ.

 

Απο που το πηρες?

 

απο το σουπερμαρκετ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυα,την συνταγη την βρηκα στο ιντερνετ και ηταν χωρις σοκολατα καρυδια και σταφυδες,σκετο κεικ με πορτοκαλι απλα εγω εβαλα τα υπολοιπα.

 

Τα τσοφλια εννοω οτι καθως εσπασα τα αυγα μου επεσαν 2-3 κομματακια τσοφλι μεσα στο μειγμα τα οποια και τα εβγαλα εννοειται.

 

Οσο για το πορτοκαλι και την μυροδια,η συνταγη ελεγε να το κανουμε πολτο ΟΛΟΚΛΗΡΟ το πορτοκαλι με την φλουδα του και τα παντα ολα,και να το βαλουμε,οχι μονο το ξυσμα και τον χυμο του δηλαδη.

Επισης, σταφιδες σοκολατα καρυδια και πορτοκαλι ΟΛΑ μαζι, δεν πανε. Και εμενα μου αρεσει η γιαπωνεζικη μαγιονεζα αλλα δεν την βαζω οταν φτιαχνω σουπες.

 

Που είσαι χαμένος; Πολλές ώρες στη δουλειά; Κανένα sous vide μαγειρεύεις;

 

Ναι αρκετη δουλεια, κατι που επρεπε να κανω και η παρανυφος, δεν εμεινε χρονος. Την κυριακη παντως της εκανα ξυνοχοντρο τραχανα με ντοματα σαντορινης και γραβιερα ναξου και της αρεσε αρκετα. Α και επειδη δεν ξερω αν στο ειχα πει, ο πελτες σαντορινης γαμαει. Και σκετος πανω στο ψωμι ηταν ωραιος.

Sous vide θα εχει το σ/κ. Εχω ενα μεγαλο κομματι usda prime strip steak (600γρ) και θα το κανω sous vide να φαμε με την λεγαμενη την κυριακη, και απο βδομαδα θα κανω sous vide iberico. Σημερα που ημουν σπιτι εκανα ενα κομματι πανσετα που ειχα confit μεσα σε λιπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αρκετη δουλεια, κατι που επρεπε να κανω και η παρανυφος, δεν εμεινε χρονος. Την κυριακη παντως της εκανα ξυνοχοντρο τραχανα με ντοματα σαντορινης και γραβιερα ναξου και της αρεσε αρκετα. Α και επειδη δεν ξερω αν στο ειχα πει, ο πελτες σαντορινης γαμαει. Και σκετος πανω στο ψωμι ηταν ωραιος.

Sous vide θα εχει το σ/κ. Εχω ενα μεγαλο κομματι usda prime strip steak (600γρ) και θα το κανω sous vide να φαμε με την λεγαμενη την κυριακη, και απο βδομαδα θα κανω sous vide iberico. Σημερα που ημουν σπιτι εκανα ενα κομματι πανσετα που ειχα confit μεσα σε λιπος.

Πάμε ρε Τούφα με το sous vide και την παράνυφο γαμω!

 

Όταν κάνεις, βγάλε φωτογραφίες!

 

εχω ακουσει τα χειροτερα γι αυτο αν και δεν το εχω δοκιμασει. τι διαφορα εχει με το οριτζιναλ.

Δεν είναι μόνο πως δεν είναι όσο νόστιμο όσο το άλλο, αλλά η γεύση του, γέρνει προς την αρνητική μεριά.

 

Απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναμαγείρεψα κιμά (εκλεισε κανα 9ωρο)

 

κρατάει κανένα 3ήμερο ψυγείο;

Καλή φάση! Χώρισε το σε μικρές μερίδες και βάλτο κατάψυξη. Όταν το βγάλεις από κατάψυξη, στο τηγάνι, μόλις λίγο πριν αρχίσει να βράζει, χαμήλωσε φωτιά, βάλε λίγο βούτυρο και ρίξε το μακαρόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να μαγειρέψεις τον κιμά τόσες πολλές ώρες? Το έχεις στο 1 το μάτι ή βάζεις μπόλικο νερό και μέχρι να το πιεί περνάει η ώρα?

 

το έχω στο ένα. μετά απο το 6ωρο χώνω και τη ντομάτα και ξαναζωντανεύει. δεν βράζει στην ουσία κάνει simerring.

 

ρίχνω κάτι υπνους μέχρι να έρθει στα ίσα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...