Προς το περιεχόμενο

Η "Κυρίαρχη" γλώσσα


alex2005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε....από περιέργεια και μόνο μου γεννήθηκε η απορία για το ποια είναι η κυρίαρχη γλώσσα προγραμματισμού (κυρίως στον χώρο των web εφαρμογών) και κατά συνέπεια με ποιά αξίζει να ασχοληθείς περισσότερο.

Έτσι απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο site ή κάποια υπηρεσία με όσο το δυνατόν πιο επίσημα στατιστικά στοιχεία γύρω από αυτό το θέμα.

Ελπίζω αυτό το post να μην γίνει αιτία για να μακρυγορήσουμε με προσωπικές απόψεις γύρω από το ζήτημα,υποστηρίζοντας φανατικά ο καθένας την τεχνολογία που του αρέσει.:?

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

για τον χωρο των web δεν γνωρίζω αλλα μια μοναδικη κυριαρχη γλώσσα προγραμματισμου δεν υπαρχει γιατι η καθεμια εχει και μια μοναδικη ικανοτητα που οι άλλες γλώσσες δεν τις έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους παραπάνω ότι δεν υπάρχει καμία "Κυρίαρχη" γλώσσα προγραμματισμού.

 

Κάτσε μάθε καλά καμιά C, C++ και μετά όλες οι άλλες θα σου φαίνονται παρόμοιες (περίπου) και εύκολες στην κατανόηση. Φτάνει να αποκτήσεις μια σωστή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον user-64

Ολα σε c++ σχεδόν είναι. Ακόμα και ο δικτυακός προγραμματισμός, οι αλγόριθμοι δρομολόγησης. Τα πάντα... Άμα μάθεις καλά c++ μετά μαθαίνεις τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μάλλον παρεξηγήθηκε η ερώτησή μου.Δεν ξεκινάω τώρα τον προγραμματισμό και ο πραγματικός λόγος της ερώτησης μου δεν είναι για να επιλέξω με ποια γλώσσα θέλω να ασχοληθώ (αφού νομίζω πως έχω καταλήξει εδω και κάποιο καιρό,συμφωνώ με τον GrMikeD)!!Ουσιαστικά ήθελα να ξέρω περίπου τι γίνεται και ποιες τεχνολογίες προτιμώνται από τους developers...έτσι για να ξέρουμε τι μας γίνεται και που βαδίζουμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπορικά παίζουν: JSP, ASP, Java Servlets (λίγο), Perl/CGI (λίγο πλέον, αν και πολλά υπάρχουν εδώ και χρόνια). Επίσης να θυμηθούμε ότι εσωτερικά η Google παίζει με Python (όπως και η NASA).

 

"Ερασιτεχνικά" (forums, blogs κλπ) υπάρχει πολύ php.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...