Προς το περιεχόμενο

Starcraft 2


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχουν scripts για καθε στρατηγικη...απλα θελεις το βασικο BO οπως λες και μετα συνεχες scouting για να μπορεις να ετοιμαζεις σωστα counter...ενα καλο ουσιαστικο apm και ενα καλο scouting σου εγγυωνται καλο αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι δυνατόν παιχνίδι με fog of war να λες ότι δεν έχει τύχη ;

 

Το fog of war είναι ο ορισμός της τύχης.

 

Γιατί όλοι λένε κάνε "scout"? Γιατί έτσι μετριάζεις την τύχη στο παιχνίδι.

 

Σε δυο παίκτες με ίδιο skill level, οι οποίοι δυσκολεύουν ο ένας το scout στον άλλο, το παιχνίδι αποκτά όλο και μεγαλύτερη τύχη.

 

Απλά εσύ τώρα γελάς όταν σου λέω να προσθέσεις σε ένα παιχνίδι με 30% τύχη άλλο 10%, επειδή έχεις συνηθίσει να θεωρείς αυτό το ποσοστό ως την βάση σου. Άλλο τόσο όμως γελάω εγώ όταν πας να μου συγκρίνεις ένα παιχνίδι με 100% skill όπως το σκάκι, με το starcraft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για rng μίλησα όχι τύχη. Όπως και να 'χει νομίζω πως απλά δεν καταλαβαίνεις το starcraft.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του να αφήνεις πράγματα στην τύχη, του να είσαι τυχερός και του να υπάρχει μια γεννήτρια τυχαίων αριθμών. Τέλως πάντων, το starcraft από κάποια στιγμή και μετά θα επικεντρώνεται όλο και περισσότερο στο micro το οποίο άσχετα αν είναι καλό η κακό δεν θα λύθει με τύχη.

 

Δεν είσαι ο μόνος "νοήμων" στον πλανήτη. Μην επιμένεις στο δίκαιο σου όπως έκανα και εγώ όταν ήμουν 8.

 

p.s Επιτρεψέ με να αποσύρω την συσχέτιση με το σκάκι και να φέρω τα joseki στο go ως καταλληλότερο παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε υπάρχει rng που διαλέγει την θέση σου στην πίστα, είτε που φτιάχνει τυχαία maps, είτε κάποιος κρύβει τα φύλλα του στο πόκερ, είτε το fog of war κρύβει τα units σου, όλα αυτά τύχη είναι.

 

Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα δεν έχω ούτε με το starcraft ούτε με το πόκερ ούτε με κανένα άλλο παιχνίδι. Ούτε θα μου άρεσε το starcraft χωρίς fog of war, ούτε το πόκερ αν έβλεπες τα φύλλα του αντιπάλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/user/CowboyStarcraft

 

Και ελληνικό commentary . Άντε Lunatic ψήσε να σε δούμε και σένα σε ένα από αυτά

χωρίς παρεξήγηση, άλλα δεν νομίζω ότι ταιριάζει ελληνική περιγραφή στο sc :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...