Προς το περιεχόμενο

Starcraft 2


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα επαιξα δυο game σε Unraked κερδισα το ενα ειμαι τοσο περιφανος και τοσο noobas συγρχόνως!!!!

Αν και στα menu βλεπω πολλα πραγματα που δεν καταλαβαινω καν τι ειναι αλλα θα τα μαθω που θα παει!

Κανεις για καμια βοηθεια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nova Covert Ops https://us.battle.net/shop/en/product/starcraft-ii-nova-covert-ops


Βασικα επαιξα δυο game σε Unraked κερδισα το ενα ειμαι τοσο περιφανος και τοσο noobas συγρχόνως!!!!

Αν και στα menu βλεπω πολλα πραγματα που δεν καταλαβαινω καν τι ειναι αλλα θα τα μαθω που θα παει!

Κανεις για καμια βοηθεια?

 

https://www.reddit.com/r/starcraft/comments/3s424k/starcraft_2_a_beginners_guide/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα επαιξα δυο game σε Unraked κερδισα το ενα ειμαι τοσο περιφανος και τοσο noobas συγρχόνως!!!!

Αν και στα menu βλεπω πολλα πραγματα που δεν καταλαβαινω καν τι ειναι αλλα θα τα μαθω που θα παει!

Κανεις για καμια βοηθεια?

Σαν κι εμένα κι εσύ :) welcome to the game!

Έχεις φίλους που παίζουν sc; Ζήτα τους να παίξετε μαζί κανα 2v2 και να μιλάτε από Skype ταυτόχρονα και να σου εξηγούν κάποια πραγματάκια. Εμένα ένας φίλος μου μού έδειχνε διάφορα builds και τα δοκιμάζαμε αργά αργά μια μέρα σε unranked games και μου ανέλυε πώς λειτουργούν τα hotkeys και πώς να ομαδοποιώ τα διάφορα κτήρια και units.

Επίσης, μπαίνε και διάβαζε στο http://wiki.teamliquid.net/starcraft2/Main_Page

ψάχνε τί κάνουν όλα τα units, τα upgrades τους, τα mutations τους, τα πάντα. Δες και κανα βιντεάκι tutorial για το race που θες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δυστυχως δεν εχω καποιον για να μου δειξει οποτε μονος λιιιιιιιιιιιιγο λιιιιιιιιιιγο!

Θα προσπαθησω τι να κανω!Αλλωστε εχω το Heart of Swarm και παλι μου φτανει να πω την αληθεια.

Ισως καποια builds που βρισκω να ειναι outdates για μενα λογο του Void  αλλα δε πειραζει ^_^

FOR AIUR !!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δυστυχως δεν εχω καποιον για να μου δειξει οποτε μονος λιιιιιιιιιιιιγο λιιιιιιιιιιγο!

Θα προσπαθησω τι να κανω!Αλλωστε εχω το Heart of Swarm και παλι μου φτανει να πω την αληθεια.

Ισως καποια builds που βρισκω να ειναι outdates για μενα λογο του Void  αλλα δε πειραζει ^_^

FOR AIUR !!!!! :D

 

Κι εγώ τελειώνω το Heart of the Swarm brutal campaign και αγοράζω γύρω στα Χριστούγεννα το Legacy of the Void.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηρατη δευτερη μ νικη.

Να ναι καλα οι Dark Templars μου.

Αν θελει καποιος να παιξουμε μαζι η κα να μου δειξει μερικα

πραγματα ας με κανει add.Βσκ κοιταζω και τα arcade να δω τι παιζει.

Θα χαρω πολυ να σας ακουσω το nickname ειναι SolidusGr :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και θέλει συγκέντρωση το άτιμο. Όχι να έχεις δίπλα σου άτομο να σου μιλάει ενώ παίζεις -_- πόσο εκνευριστικό.

 

Νομίζω ήρθε η ώρα να ψάξω πιο σοβαρά τα διάφορα builds για zerg HotS μπας και πάρω καμιά νίκη παραπάνω.

Από αυτά εδώ να διαλέξω; --> http://wiki.teamliquid.net/starcraft2/Category:Zerg_Build_Orders

Χρειάζομαι κάποιο build με πιο επιθετικό ξεκίνημα. Γιατί με πιάνει πανικός όταν μου κάνουν ντου από νωρίς. Πρέπει να προλάβω τον αντίπαλο και να έχω απ'τα πρώτα λεπτά κάποιον στρατό. Προσπάθησα χωρίς build, από μόνη μου, και δεν μου έφταναν τα resources για να βγάλω ποσότητες στρατού. Μάλλον θα θέλει κάποιο timing που δεν έχω καταλάβει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θέλει συγκέντρωση το άτιμο. Όχι να έχεις δίπλα σου άτομο να σου μιλάει ενώ παίζεις -_- πόσο εκνευριστικό.

 

Νομίζω ήρθε η ώρα να ψάξω πιο σοβαρά τα διάφορα builds για zerg HotS μπας και πάρω καμιά νίκη παραπάνω.

Από αυτά εδώ να διαλέξω; --> http://wiki.teamliquid.net/starcraft2/Category:Zerg_Build_Orders

Χρειάζομαι κάποιο build με πιο επιθετικό ξεκίνημα. Γιατί με πιάνει πανικός όταν μου κάνουν ντου από νωρίς. Πρέπει να προλάβω τον αντίπαλο και να έχω απ'τα πρώτα λεπτά κάποιον στρατό. Προσπάθησα χωρίς build, από μόνη μου, και δεν μου έφταναν τα resources για να βγάλω ποσότητες στρατού. Μάλλον θα θέλει κάποιο timing που δεν έχω καταλάβει ακόμα.

 

Αν και έχω καιρό να παίξω multi, θα πρέπει να είσαι πιο παραγωγική και αποτελεσματική.

.π.χ. Τα resources δεν πρέπει να κάθονται, πρέπει να ξοδεύονται άμεσα και επιπλέον δεν πρέπει να κάνεις περιττά έξοδα όπως για παράδειγμα να ανοίγεις και τα 2 vespene gas ενώ για το build σου χρειάζεσαι μόνο το 1 ή και κανένα (για αρχή) ή ας πούμε δεν είναι ανάγκη να βάζεις με τη μία 3+3 drones στο vespene gas, μπορείς να βάλεις 2-2

Με zerg πάντα θα είσαι πιο γρήγορη στην παραγωγή μονάδων λόγω zerglings απλά δε θα είναι τόσο αποτελεσματικά στην αρχή οπότε θέλει προσοχή στη διαχείρισή τους. Δηλαδή μην σπαταλάς μονάδες στην αρχή: Ακόμα και 1 zergling κάνει διαφορά.

Τέλος, πολύ σημαντικό λάθος που κάνουμε όλοι στην αρχή (και πιο μετά μη σου πω) είναι ότι όταν γίνεται μάχη επικεντρωνόμαστε απόλυτα στο micro των μονάδων και στη βάση μας. Πρέπει δηλαδή να κάνεις τις ενέργειές σου παράλληλα, να μην αφήνεις τη γραμμή παραγωγής χωρίς μονάδες ακόμα και όταν πολεμάς. Εκεί θα βοηθήσουν πολύ τα shortcuts / ομαδοποιήσεις μονάδων - κτιρίων κλπ.

Αυτό είναι το πλεονέκτημα που εκμεταλλεύεσαι όταν σου την πέφτουν στη βάση: ότι ο άλλος πρέπει να διασχίσει όλο το χάρτη για να ανεφοδιαστεί με μονάδες ενώ εσύ είσαι σπίτι σου και εφοδιάζεσαι πιο γρήγορα. Αν όμως σταματήσεις την παραγωγή την ώρα που κάνει επίθεση ο άλλος χάνεις το πλεονέκτημα.

Υπάρχουν πάντα και οι περιπτώσεις με proxy κτίρια / warp in's κλπ. Εκεί, αν δεν είσαι προετοιμασμένη λόγω scouting, τα πράγματα είναι δύσκολα. Η θεωρία λέει ότι πρέπει να του την πέσεις στο αδύναμο σημείο του, δηλαδή στους εργάτες για να σταματήσεις την παραγωγή του ή στο proxy κτίριο πάλι για τον ίδιο λόγο. Δεν είναι εύκολο αλλά με εξάσκηση και υπομονή, γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπράβο! Το έκανα αυτό το λάθος με τα extractors, άνοιγα από νωρίς και τα 2 και έχωνα 3+3. Πλέον το προσέχω αυτό.

Και το scouting είναι το πρώτο πράγμα που κάνω [αν και συνήθως μου σκοτώνουν τον πρώτο μου overlord με το που τον δουν :'( ].

Πάντα βάζω επίσης τα hatcheries στο shortcut και ενώ κάνω μάχη παράλληλα βγάζω drones και army units να μην ξεχνιόμαστε. Και οι queens να βρίσκονται επίσης σε δουλειά συνεχώς. Δύσκολα όλα αυτά να τα κοιτάω παράλληλα αλλά τουλάχιστον προσπαθώ, για νούμπι δεν τα πάω και τόσο σκατά νομίζω :P

Απλά τα zerglings στο πρώιμο στάδιο μου φαίνονται τόσο αδύναμα, τα χάνω αμέσως και λέω ρε πούστη μου, πότε να προλάβω να κάνω lair και hive και ν'αρχίσουν να βγαίνουν units της προκοπής. Μέχρι να φτάσω σε lair και hive δλδ, παίζει ο αντίπαλος να έχει προλάβει να μου κάνει αυτός ντου με καλύτερες μονάδες :/

 

Κατάλαβα ένα λάθος που έχω κάνει κάμποσες φορές ως τώρα: αντί να επιτεθώ στην γραμμή παραγωγής που λες του αντιπάλου, εγώ του την έπεφτα στα army units του ή σε διάφορα κτήρια. Πρέπει να το προσέχω αυτό από δω και μπρος.

 

Practice, practice και πάλι practice λοιπόν. Να ανέβουν κι άλλο και τα apm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπράβο! Το έκανα αυτό το λάθος με τα extractors, άνοιγα από νωρίς και τα 2 και έχωνα 3+3. Πλέον το προσέχω αυτό.

Και το scouting είναι το πρώτο πράγμα που κάνω [αν και συνήθως μου σκοτώνουν τον πρώτο μου overlord με το που τον δουν :'( ].

Πάντα βάζω επίσης τα hatcheries στο shortcut και ενώ κάνω μάχη παράλληλα βγάζω drones και army units να μην ξεχνιόμαστε. Και οι queens να βρίσκονται επίσης σε δουλειά συνεχώς. Δύσκολα όλα αυτά να τα κοιτάω παράλληλα αλλά τουλάχιστον προσπαθώ, για νούμπι δεν τα πάω και τόσο σκατά νομίζω :P

Απλά τα zerglings στο πρώιμο στάδιο μου φαίνονται τόσο αδύναμα, τα χάνω αμέσως και λέω ρε πούστη μου, πότε να προλάβω να κάνω lair και hive και ν'αρχίσουν να βγαίνουν units της προκοπής. Μέχρι να φτάσω σε lair και hive δλδ, παίζει ο αντίπαλος να έχει προλάβει να μου κάνει αυτός ντου με καλύτερες μονάδες :/

 

Κατάλαβα ένα λάθος που έχω κάνει κάμποσες φορές ως τώρα: αντί να επιτεθώ στην γραμμή παραγωγής που λες του αντιπάλου, εγώ του την έπεφτα στα army units του ή σε διάφορα κτήρια. Πρέπει να το προσέχω αυτό από δω και μπρος.

 

Practice, practice και πάλι practice λοιπόν. Να ανέβουν κι άλλο και τα apm.

 

1. Τον Overlord θα τον πας κάπως πιο μακριά από τα μονοπάτια που πάνε οι εχθροί όταν ψάχνουν. Θα τον βάζεις σε άκρη ώστε να βλέπει αλλά μην τον χτυπούν ή αν τον χτυπούν, να μπορεί να φύγει πριν πεθάνει.

2. Δεν ξέρω πώς τα πάς με macro (δηλαδή την οικονομία και την παραγωγή στη βάση σου), ίσως πάιξουμε κάποια στιγμή μαζί να ξεσκουριάσω και εγώ. Πάντως θα δεις ότι όσο περισσότερο παίζεις, οι κινήσεις αυτές που τώρα τις σκέφτεσαι, θα γίνονται αυτόματα από κάποιο σημείο και μετά.

3. Το scouting είναι το πιο σημαντικό: Ειδικά για zerg με 2-3 zerglings να διαβάζουν όλο το χάρτι, βλέπεις τα πάντα και μπορείς, αν βρεις άνοιγμα να χωθείς και να κάνεις ζημιά σοβαρή (πχ σε mineral line που δεν προστατεύεται)

4. Μην πας κατευθείαν για μεγάλα και δυνατά units αν βλέπεις και ο άλλος ετοιμάζεται να σου κάνει marine/zealot/zergling rush

5. Η επίθεση σε mineral lines γίνεται για να αποσυντονίσεις τον αντίπαλο και να του ανοίξεις την άμυνα. Δε θα στέλνεις όλο το στρατό εκεί. Κάνεις επιθέσεις λίγο εδώ, λίγω εκεί, ανοίγει η άμυνα, περνάς zerglings / banelings και μετά πανικός.

 

Πάντως για zerg δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος γιατί είναι μάλλον η χειρότερη μου race.

 

Σε συμβουλέυω να βλέπεις twitch όταν streamάρουν διάφοροι καλοί + βέβαια WCS όπου θα δεις ανεβασμένο επίπεδο αλλά θα μάθεις πολλά. Αρκεί να μην απογοητευτείς με τους Νοτιοκορεάτες και τα 500-600 apm που έχουν όταν παίζουν zerg. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις ωραίες συμβουλές!!

Βέβαια μες στον πανικό δεν ξέρω πώς θα καταφέρω να τα σκέφτομαι και να τα κάνω καλά όλα αυτά.

Πάντως εδώ και καιρό παρακολουθώ αγώνες και στο twitch και κάποια βιντεάκια στο yt από WCS. Σε κορυφαίο επίπεδο βέβαια δεν τα καταλαβαίνω όλα αυτά που κάνουν οι παίχτες, πιο πολύ εντυπωσιάζομαι με την ταχύτητά τους και την ψυχραιμία τους. Οι Κορεάτες είναι ρομπότ, τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...