Προς το περιεχόμενο

Τι γνωμη εχετε για την αποκεντρωση??


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και 5 περιπου χρονια εχω μια σκεψη στο μυαλο μου.Να φυγω απο αυτη τη βρωμοπολη που ζω και να κατεβω μονιμα στον τοπο καταγωγης μου (Χανια).

Αυτη τη στιγμη δουλευω σε μια εταιρεια σαν τεχνικος και περνω αρκετα καλα λεφτα σε σχεση παντα με τον μισθο που δικαιουμαι κανονικα.Μιας και εχω βρει καποιες δουλιτσες κατω και εκτος και πανω στο αντικειμενο μου σκεφτομαι του χρονου τον Ιουνιου να κανω το μεγαλο βημα και να παω στα Χανια.

Το καλο της υποθεσης ειναι οτι εχω σπιτι κατω να μεινω οποτε γλιτωνω ενοικιο.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν αξιζει κατα την γνωμη σας και αν κανενας εχει τολμησει να φυγει απο την πολη και να παει στην επαρχια.

Ανοιγω μεγαλο θεμα απ'οτι καταλαβαινω και καθε απαντηση η διευκρινηση ειναι δεκτη

 

ΥΓ. Θα εφευγα απο τωρα βασικα αλλα εχω 2 σεμιναρια τα οποια πρεπει να τελειωσω ( CCNA + Wireless) οποτε δεν μπορω να τα αφησω.Ενα χαρτι παραπανω δεν βλαπτει οπου και να πας για δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και τα δικα μου γουστα ιδια ειναι.Δεν μπορω αλλο εδω περα.Για την ποιοτητα ζωης το κανω και εγω.Μπορει να εχω μια καλη δουλεια εδω αλλα με τα πτυχια που εχω και που θα παρω παραπανω λεφτα δεν νομιζω να παρω εκει που ειμαι.Οποτε γιατι να μην παω κατω οπου με τα ιδια λεφτα (μπορει και παραπανω σε ορισμενες περιπτωσεις ) θα εχω μια καλυτερη ποιοτητα ζωης.Απο την στιγμη που εχω και δικο μου σπιτι και δεν πληρωνω ενοικιο ( το βασικοτερο ) και αρκετες γνωριμιες που μπορουν να βοηθησουν σε καποιους τομεις εχω αρχισει και την κανω με γοργα πηδηματακια.Απλα εχω τα σεμιναρια στη μεση που δεν μπορω να τα αφησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτείνω σε όσους θεωρούν την Αθήνα "βρωμοπόλη" να φύγουν το συντοιμότερο, η γνώμη τους έχει την τάση να γίνεται στάση ζωής, οπότε αν αισθάνεσαι πως ζείς σε "βρωμόπολη¨" δεν σε νοιαζει και αν τη λερώσεις.

 

Το ποστ μου αυτό γράφεται με αφορμή μια σκέψη που εκανα διαβάζοντας το τόπικ αυτό, φανταστείτε αν κάποιος έλεγε πως θέλει να φύγει απο τα Χανιά για να πάει στην Αθήνα και τα αποκαλούσε "βρωμόπολη" τι θα γινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής, δεν καταλαβαίνω το λόγο του διλήμματος.

 

Όλοι μας κάνουμε τις επιλογές που πιστεύουμε ότι είναι καλύτερες για τη ζωή μας.

Όταν βέβαια είμαστε σε θέση να αποφασίζουμε εμείς γι αυτήν και όχι οι άλλοι (γονείς για παράδειγμα) ή κάποιες συνθήκες (εργασία ας πούμε).

 

Ανάλογα με το τι καλύπτει τις προσωπικές σου επιδιώξεις, ακολουθείς και τον ανάλογο δρόμο, αν οι συνθήκες στο επιτρέπουν.

Είναι μια δύσκολη απόφαση η αλλαγή του τόπου κατοικίας. Είτε για λόγους συνήθειας, είτε για λόγους εργασίας και κοινωνικών σχέσεων.

 

Το αν αξίζει μια τέτοια κίνηση, έχει να κάνει με τις προτεραιότητες που έχει κάποιος στη ζωή του. Αν, ας πούμε, ο τομέας εργασίας κάποιου είναι δύσκολος να αναπτυχθεί ή δεν υπάρχει καθόλου στην επαρχία, αλλά αγαπά πολύ αυτό που κάνει, τότε μάλλον το να πάει στην επαρχία είναι κάτι που δεν θα του έκανε καλό. Αν πάλι το ίδιο άτομο, όσο και αν αγαπούσε τη δουλειά του, αλλά η ζωή της πόλης του ήταν αφόρητη, ίσως να είχε έναν καλό λόγο να μετακομίσει.

 

Για να μη λέω πολλά και πιθανώς άχρηστα, για μένα, μια τέτοια απόφαση σχετίζεται αποκλειστικά με τις προτεραιότητες και τις επιδιώξεις μας.

Το αν η επαρχία έχει καλύτερο βιωτικό επίπεδο από την πόλη είναι για κάποιον ένα υπέρ, για κάποιον άλλον είναι κατά το να μην έχει δυνατότητες επιλογής στην εργασία, στη διασκέδαση, στην αγορά, κλπ. Υποκειμενικό εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα φιλε BoomBoom.Σωστη η αποψη σου και δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες.Ημουνα και εγω υπερβολικος .Πιστευω ομως οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των Αθηναιων θα ηθελε μια καλυτερη ποιοτητα ζωης για να μην πω ολοι και φανω υπερβολικος παλι.Ακομα ομως και αυτοι που γουσταρουν την Αθηνα καποιες στιγμες στην ζωη τους θα εχουν εκφρασει την σιχαμαρα τους για αυτη την πολη η για την οποιαδηποτε πολη η χωριο η οτιδηποτε

.Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορει να σε κανουν καποια στιγμη να σιχαθεις κατι και να εκφραστεις με τον ενα η με τον αλλο τροπο για κατι το οποιο ολο τον αλλο χρονο εκφραζεσαι με τα καλυτερα λογια.Ειτε αυτο ειναι τοποθεσια ειτε ανθρωπος ειτε οτιδηποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δικα μου γουστα ιδια ειναι.Δεν μπορω αλλο εδω περα.Για την ποιοτητα ζωης το κανω και εγω.Μπορει να εχω μια καλη δουλεια εδω αλλα με τα πτυχια που εχω και που θα παρω παραπανω λεφτα δεν νομιζω να παρω εκει που ειμαι.Οποτε γιατι να μην παω κατω οπου με τα ιδια λεφτα (μπορει και παραπανω σε ορισμενες περιπτωσεις ) θα εχω μια καλυτερη ποιοτητα ζωης.Απο την στιγμη που εχω και δικο μου σπιτι και δεν πληρωνω ενοικιο ( το βασικοτερο ) και αρκετες γνωριμιες που μπορουν να βοηθησουν σε καποιους τομεις εχω αρχισει και την κανω με γοργα πηδηματακια.Απλα εχω τα σεμιναρια στη μεση που δεν μπορω να τα αφησω

 

Ακριβώς!

 

Γενικά πιστεύω ότι κάποιος που βγάζει στα Χανιά 20% λιγότερα χρήματα απ' όσα στην Αθήνα περνάει το ίδιο καλά, αν όχι καλύτερα. Πολύ λιγότερα έξοδα για βενζίνη/αυτοκίνητο, σε γενικές γραμμές φτηνότερες έξοδοι, κλπ. Πέραν τούτου οι μικρές αποστάσεις μεταξύ φίλων κάνουν πολύ συχνότερα τα παρεάκια σε σπίτια και τις μαζώξεις.

 

Για να μην αναφερθούμε φυσικά στην πολύ πιο ανθρώπινη ζωή, στην κοινωνικότητα(λες και 10 καλημέρες όταν βγαίνεις για καφέ), αλλά και σε ένα σωρό μικρολεπτομέρειες που γενικά γέρνουν την πλάστιγγα. Μπορείς ακόμα και σε χωριό να μένεις, απέχοντας από το κέντρο της πόλης(και τη δουλειά σου) μόλις 15-20 λεπτά.

 

Προχώρα Μανώλη και σε 3-4 χρόνια ακλουθώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανωλη μαζι σου, η Αθηνα παραειναι κουραστικη σε σχεση με αυτα που προσφερει, πηγαινε Χανια να χαλαρωσεις λιγο...

 

Σου εχω και παραδειγμα.Εδω και κανα μηνα εχω ενα προβλημα με το στομαχι μου ( γαστριτιδα για οσους ξερουν ) και το ειχα ριξει στην διαιτα συν τα χαπια και τα σιροπια που επαιρνα.Πηγα την προηγουμενη βδομαδα Χανια για 7 μερουλες και χορια του οτι τρελαθηκαμε στο φαι και στα ποτα δεν μου εκανε αισθηση να συνεχισω την θεραπεια.Το στομαχι εκτος απο 1-2 περιπτωσεις (μπυρες) δεν με ενοχλησε καθολου και περασα τελεια χωρις να σκεφτομαι τιποτα.Εχω γυρισει αλλος ανθρωπος και βεβαια το αλλο Σαββατο φευγω παλι για 10 μερουλες.

Ειδες τι σου κανει η αλλαγη ποιοτητας ζωης εστω και 7 μερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτείνω σε όσους θεωρούν την Αθήνα "βρωμοπόλη" να φύγουν το συντοιμότερο' date=' η γνώμη τους έχει την τάση να γίνεται στάση ζωής, οπότε αν αισθάνεσαι πως ζείς σε "βρωμόπολη¨" δεν σε νοιαζει και αν τη λερώσεις.

[/quote']

 

... και να μας αφήσουν εμάς να απολαύσουμε την πόλη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την βρωμούπολη την κάνουν οι άνθωποι. Για να πεις οτι κανεις ποιοτική ζωή στην αθήνα πρέπει η δουλειά σου να είναι κοντά στο σπίτι γιατί αλλιώς θα πρέπει να αντιμετωπίσεις απεργίες ΜΜΕ ,ταξί, πορείες ,νεύρα,βρισίδια ,κίνηση που όλα οδηγούν στο άγχος και στο τέλος γίνεσαι και εσύ ένας από τους ίδιους βρώμικους ανθρώπους. Όσοι περισσότεροι φύγουν τόσο καλύτερα για τους υπόλοιπους. Όσο για τα Χανιά είναι πολύ ωραία πολή και έχω πάει αμέτρητες φορές αλλά δεν νομίζω οτί εγώ θα μπορούσα να ζήσω σε νησί. Μια πόλη με την οποία ουδε μία σχέση έχω και ξετρελάθηκα όταν την είδα είναι η Καλαμάτα. Όμορφα δομημένη με μεγάλους δρόμους, θάλασσα. Τώρα από δουλειές δεν ξέρω τι λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μονος λογος που θα σκεφτομουν(αρνητικα) αν ηταν να φυγω απο Αθηνα ειναι (πειτε με υποχονδριο και οτι αλλο θελετε:-P), ειναι θεμα υγειας. δηλαδη αν παθεις κατι, ειναι πιο πιθανο να βρεθει εδω κατι(καποιο καλο νοσοκομειο) παρα επαρχια. φυσικα ο μονος λογος που το λεω ειναι οτι το εχω ζησει. αν δεν το ειχα αυτο απο την αρχη (δηλαδη ζουσα σε αλλη μικροτερη πολη), δεν θα το σκεφτομουν καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη αν βρεις δουλειά στα Χανιά μη το σκέφτεσαι καθόλου, πήγαινε κάτω. Και γω κρητικός είμαι και σκέφτομαι πολύ σοβαρά (βασικά το έχω αποφασίσει απλώς πρέπει να ξεμπερδέψω με κάποια πράγματα) να κατέβω μόνιμα στο νησί. Την Πέμπτη την κάνω για ένα μήνα (πήρα την άδεια απ' τη δουλειά) διακοπούλες στο νησί. Επί την ευκαιρία θα κοιτάξω να δω και τι παίζει από δουλειές αλλά γενικά η Κρήτη είναι ένα μεγάλο (σε έκταση) μέρος και σίγουρα θα βρείς δουλειά και πιστεύω περίπου στα ίδια χρήματα με αυτά που παίρνεις και στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πόλη με την οποία ουδε μία σχέση έχω και ξετρελάθηκα όταν την είδα είναι η Καλαμάτα. Όμορφα δομημένη με μεγάλους δρόμους, θάλασσα. Τώρα από δουλειές δεν ξέρω τι λέει.

 

Πραγματικά φίλε μου η Καλαμάτα είναι μια πόλη για την οποία αξίζει να "απαρνηθείς" την Αθήνα...

Καλύτερη νοοτροπία να είχαν οι κάτοικοί της και θα ήταν σούπερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά φίλε μου η Καλαμάτα είναι μια πόλη για την οποία αξίζει να "απαρνηθείς" την Αθήνα...

Καλύτερη νοοτροπία να είχαν οι κάτοικοί της και θα ήταν σούπερ...

Επειδή ακούω συχνά για τους Καλαματιανούς (όπως και για τους Πατρινούς) και τη νοοτροπία τους' date=' θα μπορούσε κάποιος να μου πει γιατί οι Καλαματιανοί που ξέρω είναι ελάχιστοι και δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα (ευτυχώς, χρυσά παιδιά). [img']http://www.mplampla.gr/files/Trillian/blink.gif[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...