Προς το περιεχόμενο

Τί είναι τα torrents; Εισαγωγή στο πρωτόκολλο BitTorrent


Eusebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Paratiriseis apo tin asholia mou me ta torrs kairo tora.

 

1.Argo browsing akoma kai an ta ul kai dl einai mikra. Kirios euthinontai ta connections/torrent pou exoume sto programma. Gia fisiologiki adsl 384 ews 1024 an valoume orio twn connection sta 20 i kai ligotera tote amesos kanoume brownsing mia hara.

 

2.Polla connections.To na anevazoume ta connections mas mboroun na odigisoun poles fores ston "autopnigmo mas" Diladi oso anevazoume ta connections na peuti i statherotita i kai i taxitita.Auto prepei na einai logo tou periorismou paketwn tou pote/isp

 

3.Seeders/Leechers:To oti i analogia seeders/leechers einai poli mikri den simenei panta oti tha exoume halia tahitita, giati apla travame kai apo autous pou den exoun 100% to arxio

 

4.Otan theloume na kanoume upload kati se private tracker gia na ftiaksoume to ration mas:Ta arxia tou tracker poles fores vriskonte kai se public i akoma kai se ftp meroi.Kateuazoume ena tetoio prosexontas na einai to idio arxio akrivos kai afou to kanoume torrent me ena "make torrent" i akoma kai vazontas to dl location sto μTorrent ekei pou einai to arxio(arkei na exei akrivos to idio onoma),meta to check kanei upload kateuthian horis alli epivarinsi.Se auto to simio einai kalo na apenegropoioume to ul limit kathos auto unlimited ftanei kai sta 18Kb/s peek gia 128upload.

 

5.File Preallocation:Exontas ena torrent sto 1% mborei na dixnei to file size san na to exoume olokliro.Auto ginete kirios gia na min ginei to file teliws fraged enw kateuenei.Fantastite 2 arxia na kateuenoun kai na grafete ston disko mia to ena mia to allo.Einai san na anakateuoume mia trapoula.Se merika clients to prealocation apenergopoiite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τα συγχαρητήρια μου στο μέλος Eusebius για τη συμβολή του στο insomnia με αυτόν εδώ τον οδηγό. Ευχαριστούμε για τη διάθεση κ το χρόνο σου. ;)

 

 

Με τη σειρά μου να συμπληρώσω ότι θεωρώ απαραίτητη την παράλληλη χρήση του προγράμματος peerguardian (κάντε το full update) με όποιον torrent client κ αν επιλέξετε. ;)

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά, madsc. :)

 

Συμφωνώ για το PeerGuardian. Το μόνο παράπονό μου είναι ότι φράζει ελληνικά πανεπιστήμια, πολυτεχνεία κλπ. (δεν θυμάμαι ποιες απ' όλες τις λίστες αλλά νομίζω και η p2p) και πρέπει να έχεις το νου σου να τα βάζεις στο permallow.

 

takis456, έβαλα λινκ στην εξήγησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγκατέστησα το μtorrent αλλά κατεβάζει τα αρχεία με δραματικά αργούς ρυθμούς. Καμιά ιδέα για το πως να κατεβεί ένα αρχείο σε ώρες αντί σε εβδομάδες...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει άλλαξα τον φάκελο που θα καταβαίνουν τα αρχεία του utorrent .Όμως τώρα δείχνει ότι δεν είναι κατεβασμένα και πρέπει να τα ξανακαταβάσω. Τι πρέπει να κάνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chrismasgr, πρέπει να κάνεις και τα δύο:

 

* Να ορίσεις τον νέο κατάλογο από τις προτιμήσεις και

* Να μεταφέρεις εκεί τα αρχεία

 

Δες εδω, το εξηγεί ο παρεδώσε: http://insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1212517

 

asterias,

 

* Δήλωσες σωστές τιμές στο Wizard?

* Έφτιαξες σωστά τις πόρτες;

* Του έδωσες άδεια από το firewall?

* Δοκίμασες με καλά αρχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Portforward λεει οτι πρεπει να φτιαξω Static ip, αυτο ειναι απαραιτητο για να ανοιξω τις ports η οχι? Μπορει καποιος να μου πει τι να κανω? Αναμεσα στο Αzureus kai στο BitComet πιο ειναι καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, migel :)

 

kazzer21, όταν προωθείς τις πόρτες τις προωθείς προς τη διεύθυνση [iP Address] που έχει ο υπολογιστής μέσα στο τοπικό δίκτυο.

 

Άμα αυτή η διεύθυνση μένει σταθερή από μόνη της, τότε όλα εντάξει.

 

Άμα αλλάζει, πρέπει να τη σταθεροποιήσεις, αλλιώς το port forwarding δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Portforward λεει οτι πρεπει να φτιαξω Static ip, αυτο ειναι απαραιτητο για να ανοιξω τις ports η οχι? Μπορει καποιος να μου πει τι να κανω? Αναμεσα στο Αzureus kai στο BitComet πιο ειναι καλυτερο?

me ta 1000 bitcomment an kai tha protina to mtorrent pou einai polu elafry programma k polu kalo epishs..to azureus in java k oti einai java "simply sucks"..opote sygoura ksexna to azureus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Portforward λεει οτι πρεπει να φτιαξω Static ip, αυτο ειναι απαραιτητο για να ανοιξω τις ports η οχι? Μπορει καποιος να μου πει τι να κανω? Αναμεσα στο Αzureus kai στο BitComet πιο ειναι καλυτερο?

 

Egw pou exw dinamic Ip sto net kai automati sto lan me router pote den eixa provlima me to port forwarding. Mia fora ekana mia port forward sto router kai tin idia sto firewall ton windows kai isixasa. den katalavenw ti sxesi mborei na exei an exeis static ip i oxi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Portforward λεει οτι πρεπει να φτιαξω Static ip, αυτο ειναι απαραιτητο για να ανοιξω τις ports η οχι? Μπορει καποιος να μου πει τι να κανω? Αναμεσα στο Αzureus kai στο BitComet πιο ειναι καλυτερο?

 

To Azureus ta exei sxedon ola alla thelei Java k einai pio vari, to bitcomet einai aplo.

Gia neous xristes kalo einai k to utorrent.

Oso gia tis ports fisika k den xriazete na exeis static ip, anoigeis sto router tis ports pou theleis k tis dilwneis sto client k eisai ok!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπράβο, για την εξαίρετη προσπάθεια...

Εγώ προσωπικά όμως, έχω πρόβλημα.

Ενώ τα έχω κάνει όλα όπως πρέπει, κανένα πρόγραμμα δεν ξεκινάει downloading (ισως δεν συνδέομαι καθόλου)...

Το firewall των Win XP, είναι ενεργοποιημένο και δυστυχώς ενός προβλήματος (από ότι μου λέει το μύνημα που βγάζει) δεν μπορεί να ανοίξει τις ρυθμίσεισ, έτσι ώστε να το απενεργοποιήσω...

Λέτε το firewall να είναι το πρόβλημά μου τελικά??

Και αν είναι πως θα το απενεργοποιήσω???

thanks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...