Προς το περιεχόμενο

Τί είναι τα torrents; Εισαγωγή στο πρωτόκολλο BitTorrent


Eusebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eusebius , το εισαγωγικο σου σημειωμα στα τορρεντς ειναι κατατοπιστικοτατο κ πολυ διαφωτιστικο.

παροτι εχω κλεισει 2 χρονια με dsl δε χρησιμοποιουσα τορρεντς καθότι ειχα βολευτει με dc.

αφοτ διαβασα το ποστ σου, εγκατεστησα μTorrent κ τολμω να πω οτι ανοιξαν νεες επιλογες στη συνδεση μου. :D

κ νομιζω πλεον οτι τα 2 πρωτοκολλα ( dc + tor ) λειτουργουν μαλλον συμπληρωματικα, παρα ανταγωνιστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
[...]

αφοτ διαβασα το ποστ σου, εγκατεστησα μTorrent κ τολμω να πω οτι ανοιξαν νεες επιλογες στη συνδεση μου. :D

κ νομιζω πλεον οτι τα 2 πρωτοκολλα ( dc + tor ) λειτουργουν μαλλον συμπληρωματικα, παρα ανταγωνιστικα.

Κι εγώ έτσι νομίζω -- όχι μόνο τα 2, αλλά και τα 3 και τα 4 και τα 5... :-)

 

btw, πρόσθεσα στις απορίες κάτι για τη μεταφορά των αρχείων σε άλλη θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορια που δε ταιριαζει απολυτα εδω,

αλλά προεκυψε απο κατι που εκανα για το μTorrent.

 

ετρεξα το πατς για τις ταυτοχρονες συνδεσεις

κ ολα οκ.

δεν ειδα καποια διαφορα βεβαια, αλλά ουτε κ προβλημα.

 

απο κεινη τη στιγμη ομως, δε μπορω να συνδεθω να παιξω counter strike.

συγκεκριμενα, δε μπορει να κανει ρηφρες για τους σερβερ

-τους εχει ολους not responding-

κ αν παω να συνδεθω σε καποιον μου βγαζει connection time out.

αυτο ολη μερα σημερα κ ενω κατα τ'αλλα η γραμμη δουλευει μια χαρα, με αψογο download κ surfing.

 

ξερει σιγουρα καποιος αν συνδεονται τα 2 θεματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bee, τα ίδια τα προγράμματα είναι ακίνδυνα. Το μόνο που βλέπουν απ' όλο το πισί είναι το μέρος που τους είπες να αποθηκεύουν. (Άλλωστε, τα περισσότερα από τα καλά είναι ανοιχτού κώδικα, π.χ., ο Azureus και το BitTorrent, οπότε δεν μπορούν να κρύψουν κάτι...)

 

Οι κίνδυνοι είναι άλλοι:

  • Να έχει κανέναν ιό κλπ. αυτό που κατέβασες
  • Να κατεβάζεις πράγματα που δεν πρέπει και να μπλέξεις

 

Για το πρώτο, στους καλούς τράκερ ελέγχουν τί βάζουν. Επίσης είναι καλό να κοιτάζεις τα σχόλια αυτών που κατέβασαν πριν από σένα, αν υπάρχουν.

 

Για το δεύτερο, θέλει κι αυτό προσοχή...

 

ekkli, μια γρήγορη αναζήτηση στο Google δεν μου δίνει τίποτα σχετικό. Άμα επαναφέρεις το κανονικό tcpip.sys, εξακολουθεί να το κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ με την σειρά μου ένα μεγάλο thanks + bravo στον Eusebius για τον οδηγό!

Αλλά έχω μια ερώτηση: Τι ακριβώς είναι τα hashfails???

 

Χρησιμοποιώ το μTorrent και κατέβασα ένα αρχείο 114ΜΒ (100.0%), και στο general tab που αναφέρει πληροφορίες γράφει

 

Downloaded: 114MB

Wasted: 1.96MB (13 hashfails)

 

Τι σημαίνει αυτό? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά, hugelacky :-)

 

Για τα hash fails, από το FAQ του μΤ:

 

What does Wasted and hashfails mean?

 

Wasted shows a combination of discarded data and bad data. Discarded data is data that's sent to you by a peer that your client didn't want. Hashfails happen when bad data is received and the piece fails the integrity check.

 

Do not worry if this happens, since the data that fails the integrity check is discarded and re-downloaded. If you get an abnormal (hundreds of MB) amount of hash fails, it may be a poisoned torrent. If the torrent never finishes (gets stuck at 99.9% and has tons of hash fails), your router may be mangling the packets. Read this for further info.

 

Δηλ., κάποια κομμάτια βγαίνουν σκάρτα στον έλεγχο, και τα ξανακατεβάζει από την αρχή.

 

Αλλά το ποσοστό που λες δεν είναι σοβαρή απώλεια. Αν θες να βεβαιωθείς ότι δεν τρέχει κάτι με το hardware, κατέβασε κάτι με 100% καθαρές πηγές, π.χ., OpenOffice ή Ubuntu.

 

Με το PeerGuardian 2 (και με το αδελφάκι του για Λίνουξ, το MoBlock) μπορείς να μειώσεις κάμποσο τα σκάρτα κομμάτια. (Τα προγράμματα αυτά είναι ούτως ή άλλως ωφέλιμα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά, hugelacky :-)

 

Για τα hash fails, από το FAQ του μΤ:

 

 

 

Δηλ., κάποια κομμάτια βγαίνουν σκάρτα στον έλεγχο, και τα ξανακατεβάζει από την αρχή.

 

Αλλά το ποσοστό που λες δεν είναι σοβαρή απώλεια. Αν θες να βεβαιωθείς ότι δεν τρέχει κάτι με το hardware, κατέβασε κάτι με 100% καθαρές πηγές, π.χ., OpenOffice ή Ubuntu.

 

Με το PeerGuardian 2 (και με το αδελφάκι του για Λίνουξ, το MoBlock) μπορείς να μειώσεις κάμποσο τα σκάρτα κομμάτια. (Τα προγράμματα αυτά είναι ούτως ή άλλως ωφέλιμα...)

Ok thanks, αρχικά νόμιζα ότι το αρχείο θα είναι λειψό, αλλά αφού τα ξανακατεβάζει τότε όλα ok! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα προσθήκες και διορθώσεις και μοίρασα την Εισαγωγή σε δύο ποστ: Ένα το FAQ και άλλο ένα τα υπόλοιπα.

 

Βασικά, προσπάθησα να εξηγήσω πιο απλά και πιο καθαρά το θέμα του κόφτη, που επανέρχεται διαρκώς στο φόρουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eusebius προτεινω να προσθεσεις τα παρακατω links για το ανοιγμα των ports σε διαφορα δημοφιλη firewall. Ειναι απλες και παραστατικες οδηγιες με πολλες εικονες και πιστευω θα βοηθησουν πολλους:

Επισης για το Kasperksy Internet Security:

Kaspersky Internet Security & ανοιγμα ports

 

(τα links aυτα τα ειχα προτεινει και στον φιλο ShAd0w_z0nE στο δικο του topic...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...