Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά πιστεύω ότι το Euro το χρωστάμε στον Δέλλα και τον Καψή (πλην του Ρεχάγκελ). Σκεφτείτε το λίγο. Απο τότε που άλλαξε αυτό το δίδυμο δεν έχουμε δει άσπρη μέρα. Δεν έχουν ξαναπαίξει μαζί ούτε μια φορά από τον τελικό του euro. Ε, εντάξει. Αν μου ξεφεύγει και μια, ας μην το κάνουμε θέμα. Είχανε κάνει τρομερά καλά παιχνίδια. Δεν περνούσε τίποτα! Ε, τώρα ο ένας με τους τραυματισμούς, ο άλλος στον πάγκο του Ολυμπιακού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκύμνος δεν κατάλαβες τί εννοούσα. Σφιχτό και κοντρολαρισμένο ποδόσφαιρο παίξαμε στο Euro. Από τότε και μετά όμως αλλάξανε τα πράγματα και βρεθήκαμε να μην μπορούμε να πετύχουμε ούτε γκολ.

 

Και πριν το euro είχαμε πρόβλημα στο σκοράρισμα...

 

Μου κάνει παντως εντύπωση το ότι θεωρείς πως οι εμφανίσεις που κάναμε μετά το θρίαμβο, αποτελούν επίτευγμα ακόμα και για τα δεδομένα της προ Ρεχάγκελ εποχής.

 

Δεν είπα ότι ήταν επίτευγμα οι εμφανίσεις μετά το euro, ήταν όμως αρκετά καλύτερες από την προ euro εποχή...

 

Όταν έχεις καταφέρει και παίζεις ένα Α ποδόσφαιρο, όχι το καλύτερο, όχι το πιο θεαματικό, αλλά ίσως απ' τα πιό ουσιώδη, γιατί να μη συνεχίσεις σε αυτό το μοτίβο? Δημιούργησες ή δεν δημιούργησες κάποιο προηγούμενο και απαιτήσεις?

 

Δεν μπορείς να συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο:

επειδή πλέον δεν έχεις το στοιχείο του αιφνιδιασμού (που είχαμε στο euro που δεν μας ήξερε κανένας),

επειδή κάποιοι παίκτες μεγάλωσαν και δεν μπορούν να παίξουν τόσο καλά,

επειδή οι παίκτες θεωρούν ότι έφθασαν στο υψηλότερο σημείο που μπορούσαν και δεν υπάρχει παραπέρα,

επειδή μετά το κρίσιμο, άτυχο παιχνίδι εντός με την Ουκρανία δεν έχουν καλή ψυχολογία,

επειδή ο Ότο έχει εμμονές,

επειδή δεν έχουμε ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο,

επειδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πριν το euro είχαμε πρόβλημα στο σκοράρισμα...

 

Όχι σε τέτοιο βαθμό. Και στο Euro σκοράραμε όταν έπρεπε.

 

Δεν είπα ότι ήταν επίτευγμα οι εμφανίσεις μετά το euro, ήταν όμως αρκετά καλύτερες από την προ euro εποχή...

 

Εξακολουθείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

 

Δεν μπορείς να συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο:

επειδή πλέον δεν έχεις το στοιχείο του αιφνιδιασμού (που είχαμε στο euro που δεν μας ήξερε κανένας),

 

Μέχρι και τον τελικό είχες το στοιχείο του αιφνιδιασμού? Και με Γάλλους? Και με Τσέχους? Και με τους Πορτογάλους που τους ειχαμε ξανακερδίσει? Θεωρείς ότι κάποιοι μας πήραν αψήφιστα?

 

επειδή κάποιοι παίκτες μεγάλωσαν και δεν μπορούν να παίξουν τόσο καλά,

 

Πόσο μεγάλωσαν? 2-3 μήνες? Διότι το μπαλάκι απ' την Αλβανία ήταν άμεσο.

 

επειδή οι παίκτες θεωρούν ότι έφθασαν στο υψηλότερο σημείο που μπορούσαν και δεν υπάρχει παραπέρα,

 

Αυτό δεκτό αλλά αν υφίσταται είναι άλλο ένα πρόβλημα που καλείται να λύσει ο προπονητής. Και πώς το λύνει? Με τους ίδιους και τους ίδιους?

 

επειδή μετά το κρίσιμο, άτυχο παιχνίδι εντός με την Ουκρανία δεν έχουν καλή ψυχολογία,

 

Βαρέθηκα ν' ακούω δεκαετίες ολόκληρες για την ψυχολογία των Ελλήνων.Μόνοι τους τα κατάφεραν όπως τα κατάφεραν και το "άτυχο" το έκαναν αυτοί "άτυχο".

 

επειδή ο Ότο έχει εμμονές,

 

Άρα, έρχεσαι στα λόγια μου.

 

επειδή δεν έχουμε ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο,

 

Ούτε η Ελβετία έχει που έπαιξε καλή μπάλα στο Μουντιάλ. Και αρκετοί άλλοι που παίζουν αξιοπρεπώς και παλεύουν στο γήπεδο. Δεν ζήτησε κανείς τίποτα παραπάνω από το πολύ απλό "τα δίνω όλα". Αυτό είναι που δεν βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει που έκανα μέσα σε μια μέρα το Γλασκώβη Μάντσεστερ Γλασκώβη και χάσαμε.

 

Με πειράζει που στο πρώτο ημίχρονο τα "παλικάρια" έκαναν αγκαρία και το έβλεπες. Η διάθεση του ποδοσφαιριστή για να παίξει είναι κάτι που φαίνεται μόνο όταν είσαι μέσα στο γήπεδο. Ειδικά ο Νικοπολίδης μόνο τσίμπλες δεν είχε στα μάτια (και αν είχε απο κει που ήμουν δε φαινόταν). Και ναι είμαι εμπαθής με τον τερματοφύλακα μέλος, αλλά φίλοι μου γαύροι απο δίπλα, παρακάλαγαν να μην έχει την ίδια διάθεση με την ομάδα τους, οπότε μάλλον δεν απείχα και πολύ απο την πραγματικότητα.

 

Με πειράζει επίσης που στο τέλος ο μόνος που πραγματικά ήρθε και μας χειροκρότησε με την ψυχή του ήταν ο Γιώργαρος. Όλοι οι άλλοι απο μακρυά, ενώ η υπερκινητικότητα του τερματοφύλακα συνεχίστηκε και σε αυτό το σημείο αφού ούτε που σκέφτηκε να διασχίσει κοτζαμ γήπεδο. Και ναι θα μου πείτε "βρίσκεις μαλακίες" αλλά ρε μάγκες όταν 99.9% που είναι εκεί μέσα είναι φοιτητές που έχουν σκάσει απο όλη την Μ. Βρετανία, ε δεν αξίζουμε και μεις ένα ευχαριστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ kandinsky

 

Έγραψα τις απόψεις μου και με το παραπάνω...

Είναι κουραστικό, πιστεύω, να διυλίζουμε τον κώνωπα...

Είναι πασιφανές ότι έχουμε διαφορετικές απόψεις επί του θέματος...

Τις διαβάζουν και τις κρίνουν τα άλλα μέλη του φόρουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με πειράζει επίσης που στο τέλος ο μόνος που πραγματικά ήρθε και μας χειροκρότησε με την ψυχή του ήταν ο Γιώργαρος. Όλοι οι άλλοι απο μακρυά' date=' ενώ η υπερκινητικότητα του τερματοφύλακα συνεχίστηκε και σε αυτό το σημείο αφού ούτε που σκέφτηκε να διασχίσει κοτζαμ γήπεδο. Και ναι θα μου πείτε "βρίσκεις μαλακίες" αλλά ρε μάγκες όταν 99.9% που είναι εκεί μέσα είναι φοιτητές που έχουν σκάσει απο όλη την Μ. Βρετανία, ε δεν αξίζουμε και μεις ένα ευχαριστώ;[/quote']

 

Είναι μάλλον η νέα μόδα. Τα ίδια έκαναν και οι δικοί μας στο φιλικό με τη Westham. Κρίμα για όσους δεν έχουν τη δυνατότητα να βλέπουν τους παίκτες από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχει μερίδιο ευθύνης ο Γερμανός στις αποτυχίες...Όμως δεν μπορείς να παραβλέψεις ότι αυτός ήταν ο καταλύτης της επιτυχίας του Euro...

Χωρίς αυτόν το πιθανότερο θα ήταν εμφανίσεις τύπου μουντιάλ Αμερικής...

 

Πουθενά και ποτέ δεν παρέβλεψα τη σημαντικότατη συνεισφορά του Ρεχακλή...έβαλε τη σφραγίδα του από κάθε άποψη κι ουδείς μη εμπαθής μπορεί να υποστηρίξει κάτι διαφορετικό. Προσωπικά μάλιστα μου είναι ιδιαίτερα συμαπθής, γι' αυτό και τραβάω τα μαλλιά μου με όσα βλέπω και τον απαξιώνουν.

 

Όσο λοιπόν αναγνωρίζω το μερίδιό του στην επιτυχία, άλλο τόσο το προβάλλω στην αποτυχία και δεν το θεωρώ δευτερεύοντα παράγοντα, προτείνοντας ως θεμέλιους υπεύθυνους λίθους της κάκιστης εμφάνισης που έχουμε, το κακό μας ποδόσφαιρο, τα χρόνια των διεθνών και την ψυχολογία τους, στο βαθμό μάλιστα που κάποιοι εξ αυτών ίσχυαν κι επί εποχής Euro. Δεν μπορώ να τον βγάλω λάδι, ούτε να σφυράω αδιάφορα, όταν βλέπω μια εθνική να μην εξαντλεί έστω τις περιορισμένες δυνατότητές της, αλλά να μαζεύονται για πικ-νικ και τουρισμό. Καρπώθηκε τα μπράβο και δικαιότατα, θα καρπωθεί και τα γιούχα για την οικτρή εικόνα. Στην τελική δεν είσαι ούτε εσύ, ούτε εγώ υπεύθυνοι για να βάλουμε ή να βγάλουμε τον κάθε Ζαγοράκη...ο αρμόδιος είναι ο ίδιος κι από την επιλογή του κρίνεται κι όλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πειράζει επίσης που στο τέλος ο μόνος που πραγματικά ήρθε και μας χειροκρότησε με την ψυχή του ήταν ο Γιώργαρος. Όλοι οι άλλοι απο μακρυά, ενώ η υπερκινητικότητα του τερματοφύλακα συνεχίστηκε και σε αυτό το σημείο αφού ούτε που σκέφτηκε να διασχίσει κοτζαμ γήπεδο. Και ναι θα μου πείτε "βρίσκεις μαλακίες" αλλά ρε μάγκες όταν 99.9% που είναι εκεί μέσα είναι φοιτητές που έχουν σκάσει απο όλη την Μ. Βρετανία, ε δεν αξίζουμε και μεις ένα ευχαριστώ;

 

Kαθόλου μαλακίες δε βρίσκεις. Και μένα θα με πείραζε αυτό και μάλιστα πάρα πολύ. Γενικά όταν οι παίχτες δεν εκτιμάνε που ήρθες να τους δεις, να τους στηρίζεις, τσατίζομαι. Κάτι τέτοιο είχε συμβεί και με την Δανία πέρυσι (όταν αποκλειστήκαμε από τα τελικά του World Cup) και όλοι πήγαν να φύγουν στο τέλος και τους μάζεψε ο Ρεχάγκελ και τους έστειλε στον κόσμο να χειροκροτήσουν...λες να καβαλήσαν λίγο το καλάμι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως φέτος ήταν γραφτό

να το πάρουν οι ιταλοί ,έτσι και με το euro στη περίπτωσή μας.

τώρα δέν περιμένω τίποτα από κανένα.

θα αργήσει να ξανακάτσει η μπίλια στο ίδιο σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά και ποτέ δεν παρέβλεψα τη σημαντικότατη συνεισφορά του Ρεχακλή...έβαλε τη σφραγίδα του από κάθε άποψη κι ουδείς μη εμπαθής μπορεί να υποστηρίξει κάτι διαφορετικό. Προσωπικά μάλιστα μου είναι ιδιαίτερα συμαπθής' date=' γι' αυτό και τραβάω τα μαλλιά μου με όσα βλέπω και τον απαξιώνουν.

 

Όσο λοιπόν αναγνωρίζω το μερίδιό του στην επιτυχία, άλλο τόσο το προβάλλω στην αποτυχία και δεν το θεωρώ δευτερεύοντα παράγοντα, προτείνοντας ως θεμέλιους υπεύθυνους λίθους της κάκιστης εμφάνισης που έχουμε, το κακό μας ποδόσφαιρο, τα χρόνια των διεθνών και την ψυχολογία τους, στο βαθμό μάλιστα που κάποιοι εξ αυτών ίσχυαν κι επί εποχής Euro. Δεν μπορώ να τον βγάλω λάδι, ούτε να σφυράω αδιάφορα, όταν βλέπω μια εθνική να μην εξαντλεί έστω τις περιορισμένες δυνατότητές της, αλλά να μαζεύονται για πικ-νικ και τουρισμό. Καρπώθηκε τα μπράβο και δικαιότατα, θα καρπωθεί και τα γιούχα για την οικτρή εικόνα. Στην τελική δεν είσαι ούτε εσύ, ούτε εγώ υπεύθυνοι για να βάλουμε ή να βγάλουμε τον κάθε Ζαγοράκη...ο αρμόδιος είναι ο ίδιος κι από την επιλογή του κρίνεται κι όλας.[/quote']

 

Δεν βλέπω να διαφωνούμε ριζικά...Ίσως μόνο στο ότι δεν θεωρώ ότι η συμμετοχή του Ότο στις αποτυχίες είναι πρωτεύουσας σημασίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Απουσιάζει από το διεθνές προσκλητήριο του Ότο Ρεχάγκελ για τον πρώτο αγώνα της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2008 απέναντι στη Μολδαβία στο Κίσιναου στις 2 Σεπτεμβρίου το όνομα του Γιώργου Σαμαρά."

 

No comment εκτός του ότι δεν είναι τραυματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Απουσιάζει από το διεθνές προσκλητήριο του Ότο Ρεχάγκελ για τον πρώτο αγώνα της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2008 απέναντι στη Μολδαβία στο Κίσιναου στις 2 Σεπτεμβρίου το όνομα του Γιώργου Σαμαρά."

 

No comment εκτός του ότι δεν είναι τραυματίας.

 

Η ανανέωση προχωρεί καλά:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια ανεπιβεβαίωτη φήμη ότι υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα κατά την αλλαγή του στο φιλικό με την Αγγλία. Αυτο το είδα στο supersport, κανένα άλλο site δεν αναφέρει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, μπορεί να καλέσει τον Σαραβάκο...:-)

 

χαχαχα σωστός και μιας και τα αμυντικά χαφ μας το ξύνουν ας πάρουμε και τον αποστολάκη, καλύτερα θα παίζει απ'αυτούς, ε 2-3 χρονάκια θα περνάει το ζαγοράκη (λέμε):-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...