Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι έχουμε τις μονάδες για να παίξουμε 4-3-3 ; Είναι από τα πιο δύσκολα συστήματα που υπάρχουν ! Από τότε που το εφάρμοσε ο ρεχάγκελ επικρατεί το χάος ! 4-3-3 με γιόμες από τους αμυντικούς δεν μπορεί να γίνει.

 

Ελπίζω να το γυρίσει σε κάτι άλλο σύντομα. Όσο για τον γκέκα θα ήθελα να τον δώ δίδυμο με έναν ψηλό φορ δίπλα του, όπως ήταν κάποτε κωσταντίνου παπαδόπουλος στον παναθηναικό ένα πράγμα, νομίζω θα τα πάει πολύ καλά. π.χ σαμαράς - γκέκας σε ένα σύστημα με 2 επιθετικούς μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρειάστηκε να διαβάσω άλλες τρεις φορές το ποστ σου για να καταλάβω πού ειρωνεύεσαι και που μιλάς σοβαρά (βλέπεις οι παρωδίες των απόψεων σου έχουν την ίδια βαρύτητα με τις σοβαρές, οπότε είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς τη διαφορά).

 

Απατάσαι. Πρόβλημα αντίληψης είναι, ξεκάθαρα. Μην το γενικοποιείς. Δε σου φταίνε οι άλλοι σε τίποτα.

 

Σ' αυτό θα έλεγα πως ναι, διαφωνώ με τον Ρεχάγκελ, ΑΝ υπήρχαν εναλλακτικές λύσεις. Το έχω πει ήδη 5 φορές. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΠΑΚ. Εσύ ποιόν θα έβαζες να παίξει, ν' ακούσω; Όταν διαφωνείς με την επιλογή κάποιου, να ακούσουμε την εναλλακτική πρόταση. Αν δεν υπάρχει, προφανώς η επιλογή ήταν η καλύτερη δυνατή. Νέος ναι, σε λάθος θέση, φυσικά, αλλά ποια ήταν η άλλη πρόταση; Λες ο Ρεχάγκελ να μην τα είχε υπόψη του αυτά;

 

Είσαι με τα καλά σου άνθρωπέ μου; Επιλέγεις να χρησιμοποιήσεις τον Τοροσίδη ως παράδειγμα των όσων λές για τους χεσμένους παίχτες του ελληνικού πρωταθλήματος, ενώ αποδεικνύεται πως έπαιζε σε λάθος θέση ο άνθρωπος, και τώρα το γυρνάς πως δεν είχαμε άλλον, άρα καλώς έπαιξε εκεί; Δηλαδή ήταν καταδικασμένος να παίξει σκατά σε μια θέση που αγνοεί, αλλά παρ' όλα αυτά αποδεικνύεται πως είναι γενικώς ανεπαρκής καθότι δεν παίζει στα ξένα; Να χέσω τη λογική συνάφεια!

 

Αφού δεν είχε άλλο αριστερό μπακ, ας έβαζε και το Χαλκιά μωρέ. Ψηλό παιδί, κυπαρίσσι, όλο και κάποια κεφαλιά θα έριχνε. Και μετά θα βγάζαμε άχρηστο τον Χαλκιά, όχι τον προπονητή του. Τι να κάνει ο άνθρωπος...του 'βαλαν μαχαίρι στο λαιμό, να βγάλει το Φύσσα, ενώ δεν είχε άλλο παίχτη να τον αντικαταστήσει.

 

Μα την Παναγία, μου είχε λείψει η παρανοϊκή σου συλλογιστική. Βγαλμένη από ένα λογικό σύμπαν που μόνο ο Manuel συμμετέχει.

 

Και για να αρχίσω πάλι να σε αντιγράφω κ να απαντάω με το στυλ σου, το ότι δεν είναι η σημαντικότερη δουλειά του το γκολ σ' αυτή την εθνική και μ' αυτό το σύστημα, το κάναμε γαργάρα έτσι; Ή το ότι τα γκολ ο Γκέκας τα πέτυχε σε εντελώς διαφορετική τακτική;

 

Κατ' αρχάς την Μπόχουμ την έχεις δει πως παίζει; Με Γκέκα μπροστά και 10 πίσω. Με το σύστημα που μισείτε. Αν θέλετε τον Γκέκα στην αρχική 11άδα, θα πρέπει η Ελλάδα να παίξει ΑΚΟΜΑ πιο αμυντικά (που ήδη εσείς διαμαρτύρεστε).

 

Ε, καλά. Δε νομίζω πως με τους Τούρκους παίξαμε και τόσο αμυντικά. 4-3-3 κατέβασε (στα χαρτιά πάντα, γιατί ουσιαστικά ήταν 0-1-1...κι αυτό χαριστικά). Σου έχω πει όμως ποτέ, πως δεν κατανοώ πλήρως μια ομάδα που παίζει αμυντικά, όταν δεν μπορεί να παίξει διαφορετικά; Αυτονόητο.

 

Ποια είναι η δουλειά του Γκέκα σε αυτήν την Εθνική δηλαδή; Γιατί αν γενικά σε αυτήν την Εθνική δεν έχει θέση, να πάρουμε κανέναν αντι-Χαριστέα (το Βρύζα ίσως;) να μπορεί να ξεκουράζει και λίγο το παληκάρι, όταν χάνει το έδαφος κάτω από τα πόδια του. Το σύστημα άλλωστε καθορίζεται από τους παίχτες, όταν δεν είσαι σε θέση να βρεις εκείνους που θα απαρτίσουν αυτό των ονείρων σου. Κάπου εκεί μπαίνει κι ο παράγοντας προπονητής. Δεν είναι τυφλοσούρτι...αυτό έχουμε, αυτό επιλέγουμε.

 

Αν ήταν να γλυτώσουμε άλλον έναν διασυρμό τεσσάρων γκολ, ευχαρίστως να βάλουμε το Γκέκα με 10 πίσω. Μας ρώτησε κανείς άλλωστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Επιλέγεις να χρησιμοποιήσεις τον Τοροσίδη ως παράδειγμα των όσων λές για τους χεσμένους παίχτες του ελληνικού πρωταθλήματος, ενώ αποδεικνύεται πως έπαιζε σε λάθος θέση ο άνθρωπος, και τώρα το γυρνάς πως δεν είχαμε άλλον, άρα καλώς έπαιξε εκεί;

 

Το πρόβλημα δεν ήταν ότι έπαιξε άσχημα. Ήταν ότι ήταν φοβισμένος.

 

Μόνο ο Manuel και το σύμπαν του μπορούν να καταλάβουν κάτι που ήταν τόσο αυτονόητο.

 

Τα υπόλοιπα που έγραψες ήταν απλά σάλτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα...σκατά. Αμετανόητος παραλογισμός is back. Δε με βάζεις σε αποκλεισμό και πάλι, να μη χρειάζεται να απαντάω τουλάχιστον.

 

Αλίμονο...το πρόβλημα δεν ήταν πως έπαιξε άσχημα; Λες και θέλαμε να παίξει όμορφα. Ο φόβος του ήταν το πρόβλημα, προϊόν μιας θέσης άγνωστης προς τον ίδιο, που θα τον εξέθετε (όπως κι έγινε) ανά πάσα στιγμή. Και φυσικά φταίει ο παίχτης γι' αυτό. Λες κι εμείς υποστηρίξαμε πως έπρεπε κάθε νέο παίχτη, να τον βάλει σε διαφορετική θέση από αυτήν που κατέχει. Η πιθανότητα να χρησιμοποιηθούν εκεί που παίζουν συνήθως, για να τους κρίνουμε κι όλας, μάλλον δεν υπάρχει στο σύμπαν που λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Μανω, τι δεν υπαρχουν αλλοι?

 

Γιατι υπαρχει ποδοσφαιριστης Γιαννακοπουλος?Υπαρχει ποδοσφαιριστης Χαριστεας? Υπαρχει ποδοσφαιριστης Δελλας?

 

Δεξια παιζει ακομα ο πεφτοΣτελλακης. Και γιατι να μην παιξει ο Νινης? Τι, επειδη ειναι 17? Επειδη δεν απεδωσε τα μεγιστα στο 1ο του με την Ελπιδων?Ναι, να τον βαλεις τωρα και θα τον εχεις στο επομενο ετοιμο. Αμα συνεχεια το "τωρα" αναβαλεται, τοτε θα παιζει στα 45 ο Στελιος

 

Δεν μπορει να παιξει ο ΑΝτζας αντι του Δελλα? Ειναι καλυτερος ο Δελλας του Φυτανιδη?Τι παει να πει "εχει εμπειρια"???Αφου ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΦΑΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ με 4 μπαλακια τωρα.

 

Μα ο Χαριστεας βασικος σε ομαδα πανω απο Μουντιαλιτο?Απο ποτε εγινε παικτης ο Χαριστεας?Στο Γιουρο ηταν Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ, και ο Βρυζας καλυτερα επαιζε, απλα του βγαιναν οι κεφαλιες. Ε το πηρε πρεφα ο Τεριμ, του εβαλε 2 διμετρους, τον πουλο ο αΧριστεας. Και ρισκαρε ο Τεριμ να περασει την καθετη ο Γκουνης αλλα σου λεει "Και να την περασει, τι θα την κανει ο Χαριστας?Το πολυ πολυ να την πατησει και να πεσει"

 

Τα 4 γκολ με την Βοσνια ειδαμε το ιδιο ματς? Αθλιοι ειμασταν μεχρι το 85.

 

 

Αριστερα ο Τακαρος???Μα ο Τακαρος?Που οσο επαιξε επαιξε με φιλοτιμο κτλ αλλα πλεον δεν μπορει το σωμα να ακολουθησει την καρδια.Ναι τον Σπυροπουλο, και ας χασουμε.Στο επομενο θα παει καλυτερα.

 

Δηλαδη τωρα τι εγινε που παιξανε οι επιλογες Ρεχαγκελ?Κερδισαμε και γιαυτο σε φοβιζει η ανανεωση?Καλως ή κακως, περνουμε ή δεν περνουμε μια θεση ο ακθενας σε καθε θεμα? Πέρνουμε. Κρίνεται η θεση απο το αποτέλεσμα?Και το αποτελεσμα είναι οτι πλην Νορβηγιας, στα υπολοιπα σερνομασταν.Με την Βοσνια το 4-0 ειναι μαγικη εικόνα, με Τουρκία αρπάξαμε 4. Εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος απο αυτο που βλεπω. Εσυ είσαι.'Η μαλλον λες "Με αυτο που εχουμε, ειμαι οκ". Εγω θελω να δω και αυτους που δεν παιζουν, και αμα ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ κανουν τα ιδια, τοτε να σου πω "Ναι ρε μαγκα, δοκιμασαμε και την αλλη λυση και δεν πετυχε, οποτε ας κανει οτι νομιζει".Ομως δεν εχει δοκιμαστει τιποτα αλλο, οτι και να γινει. Να βαλει Νινη, Τοροσιδη, Σπυροπουλο, Ηλιαδη.Μπορει να μην παιξουν.Ε και?Τωρα δηλαδη τι κανουμε?Και αν παιξουν ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είπαμε βρε παιδιά, μην κρίνετε μόνο από έναν αγώνα. Κερδίσαμε τους 3 προηγούμενους, δεν είναι μικρό πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα εγώ βάζω μεσα και τους υπολοιπους...

 

Στο Γιουρο ειπαμε "Παιζουμε με τα θηρια, δεν γαμιεται,το αποτελεσμα μετραει"(και ας ξερουμε ολοι πως τωρα ο Ρεχαγκελ θα ειχε φυγει αν ειχε μπει το γκολ του Ροζίτσκι)...αλλα πλεον παιζουμε απαραδεκτα με ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για να είμαι ειλικρινής (το έχω γράψει και σε προηγούμενα μηνύματα) εγώ για Χ με σκορ το βλέπω, πιθανολογώ 1-1 και μπορεί και 2-2.

 

Φυσικά (για να είμαστε ξεκάθαροι) η Ελλάδα θέλω να νικήσει και ας ακούσω τόνους καζούρα μετά για τις προβλέψεις μου.

 

Με Χ, το πράγμα χαλάει άσχημα, παίζει φυσικά η πρόκριση αλλά θέλουμε και άλλα "δώρα"...

 

Βασικά, πλέον ευχόμαστε να συνεχίσουν τρένο οι Τούρκοι και από πίσω εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...