Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Όχι, πολύ απλά αυτό που έγραψα ήταν ελλιπές, γιατί δεν είχα τη γνώση ότι ο Ρεχάγκελ είχε εφαρμόσει στις προπονήσεις αυτό το νέο σύστημα που εφάρμοσε με τη Μάλτα.

 

Να στα πω και football managerικά με το ύφος του Αλέφαντου.

 

Μέχρι τώρα παίζαμε 4 πίσω, ένας ανασταλτικός μέσος, δύο ημι-δημιουργικοί μέσοι, και τρεις στην επίθεση με δύο στα πλάγια και έναν στην κορυφή.

 

Η λογική μου έλεγε ότι για να παίξει ο Γκέκας, θα έπρεπε να γυρίσουν πίσω οι πλάγιοι και να γίνουν χαφ, οπότε να έχουμε μόνο έναν μπροστά και πίσω ένα 4-2-3-Γκέκας (δύο ανασταλτικούς) ή στην καλύτερη 4-1-4-Γκέκας με τα άκρα να προωθούνται (όπως η Μπόχουμ).

 

Έλα όμως που ο Ρεχάγκελ είχε ετοιμάσει στις προπονήσεις (ή αν δεν είχε ετοιμάσει ήταν μεγάλο ρίσκο που το εφάρμοσε, άσχετα αν του βγήκε καλό) ένα τελείως άλλο σύστημα με 3 κεντρικούς αμυντικούς; Προφανώς οι 3 κεντρικοί αμυντικοί τα αλλάζουν όλα γιατί προωθούνται οι δύο μπακ πολύ ψηλότερα και έχεις έτσι το δυνατότητα να βάλεις δεύτερο επιθετικό (αφού τα χαφ γεμίζουν με αυτούς τους δύο παίχτες), αλλά είχα πολύ καιρό να δω τέτοιο σύστημα και το είχα βγάλει από το μυαλό μου τελείως.

 

Αυτά λοιπόν. Συνεχίζω να σου λύνω όποιες απορίες. Το ύφος σου πρόσεχε.

 

ΥΓ. Για να αλλοιώσεις το σκεπτικό κάποιου, πρέπει να έχεις και κάτι να πεις (μια γνώμη δική σου, μια ανάλυση, να έχεις μια προσωπικότητα βρε αδερφέ). Με το να παραθέτεις πράγματα που εγώ έχω γράψει, προφανώς απλά ζητάς επεξηγήσεις γιατί κάτι δεν έχεις καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, πολύ απλά αυτό που έγραψα ήταν ελλιπές, γιατί δεν είχα τη γνώση ότι ο Ρεχάγκελ είχε εφαρμόσει στις προπονήσεις αυτό το νέο σύστημα που εφάρμοσε με τη Μάλτα.

 

ΥΓ. Για να αλλοιώσεις το σκεπτικό κάποιου, πρέπει να έχεις και κάτι να πεις (μια γνώμη δική σου, μια ανάλυση, να έχεις μια προσωπικότητα βρε αδερφέ). Με το να παραθέτεις πράγματα που εγώ έχω γράψει, προφανώς απλά ζητάς επεξηγήσεις γιατί κάτι δεν έχεις καταλάβει.

 

Πράγματι...είχα μεγάλο πρόβλημα κατανόησης, λόγω ελλιπούς ανάλυσης των όσων μου ανέφεραν. Βλέπεις πρέπει να μυρίζω τα νύχια μου πως εσύ εννοούσες ένα σενάριο που δεν είχε περάσει καν από το μυαλό σου ή το είχες βγάλει στο μεταξύ κι όχι να ερμηνεύσω τα όσα φρόντισες ο ίδιος να καταθέσεις ευθέως. Κι ύστερα λένε πως φταίει ο φονιάς! :)

 

Το ύφος σου πρόσεχε.

 

Ναι μπαμπά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θαυμάστε συζήτηση:

 

-Καλύτερα να παίζει ο Γκέκας παρά ο Χαριστέας (#444)

-Ταιριάζει καλύτερα στο σύστημα (#445)

-Ο ένας βάζει γκολ, ο άλλος δε βάζει (#447)

-Ναι, αλλά τα έβαζε με διαφορετική τακτική (#449)

-Ε, άμα είναι έτσι, ας πάρει και το Βρύζα (#452)

 

Μετά τον αγώνα με τη Μάλτα:

 

-Τελικά άλλαξε το σύστημα και έτσι παίζει και ο Γκέκας (#533)

-Ναι, αλλά δεν παίξαμε το σύστημα της Μπόχουμ (#537)

-Ναι, παίξαμε ένα άλλο που τον αξιοποιεί (#538)

-Εσύ είχες πει ότι ΜΟΝΟ με το σύστημα της Μπόχουμ μπορεί να παίξει ο Γκέκας (#540)

-Προφανώς δεν είχα φανταστεί την εναλλακτική λύση (#541)

-Ε, και που να το φανταστώ εγώ ότι εσύ δεν τα είχες σκεφτεί όλα; Λες να έχω και εγώ μυαλό να σκεφτώ; Εγώ μόνο ότι ακριβώς λες εσύ καταλαβαίνω. Δεν τα είπες τέλεια; Είσαι αναξιόπιστος σε ότι και να πεις από εδώ και πέρα (#542)

 

Συγχαρητήρια. Όλη αυτή η κουβέντα, έγινε για ποιο λόγο άραγε; Για να πιαστούμε τελικά από μια λεπτομέρεια (που είναι στην κρίση του καθενός να κρίνει πόσο σημαντικό ήταν ότι ξέχασα να αναφέρω ένα σύστημα που να χωράει τον Γκέκα) και να βγάλουμε αναξιόπιστο τον Manuel που έκατσα και έγραψα του κόσμου τις αναλύσεις. ΕΛΕΟΣ!

 

Ιδού το επίπεδο της συζήτησης και τι επιδιώκει ο καθένας μέσα από αυτήν.

 

Κατά τα άλλα, άμα κοπείς στις πανελλήνιες επειδή δε σου τα έμαθα καλά, να με συμπαθάς, αλλά δε μας πλήρωσες κιόλας για το (ελλιπές δυστυχώς) σεμινάριο.

 

ΥΓ. Θα μπορούσα να κάνω και εγώ την ίδια λεπτοδουλειά και να κάθομαι να ψάχνω τις λεπτομέρειες-βλακείες που μπορεί να έχεις πει αλλά 1) έχω και δουλειές και 2) δε γράφεις ποτέ με σαφήνεια τις απόψεις σου. Μόνο ειρωνεύεσαι τις απόψεις των άλλων.

 

ΥΓ2. Στο καφενείο των φιλάθλων δεν είδα απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Θα μπορούσα να κάνω και εγώ την ίδια λεπτοδουλειά και να κάθομαι να ψάχνω τις λεπτομέρειες-βλακείες που μπορεί να έχεις πει αλλά 1) έχω και δουλειές και 2) δε γράφεις ποτέ με σαφήνεια τις απόψεις σου. Μόνο ειρωνεύεσαι τις απόψεις των άλλων.

 

Καταρχάς μη με εγκαλείς για λεπτομέρειες. Σκοπός δεν είναι αν μιλάμε για τέρατα ή για ψιλοπράγματα, αλλά το αν ό,τι λέμε στέκει ή όχι. Σου επεσήμανα συγκεκριμένα που έπασχε το σκεπτικό σου και χρειάστηκαν ουκ ολίγα post για να καταφέρεις να το αναπτύξεις με μια λογική συνάφεια. Στο μεταξύ έφταιγα εγώ που εξέθετα όσα είχες αναφέρει και δεν είμαι ο Κάλχας για να μπορώ να υποπτευθώ τα άπειρα ποδοσφαιρικά σενάρια που υπάρχουν στο μυαλό σου, αλλά έχουν διαγραφεί με τα χρόνια.

 

Όσο για το αν γράφω τις απόψεις μου με σαφήνεια "ποτέ", εδώ και 9 μήνες δεν μπορείς να έχεις άποψη, εν αντιθέσει με μένα που είχα εποπτεία τον όσων έγραφες.

 

ΥΓ2. Στο καφενείο των φιλάθλων δεν είδα απάντηση.

 

Τρώγεσαι να δεις; Είπα να σεβαστώ τη στιγμή της κατάθεσης των οργισμένων post για το θάνατο του νεαρού, αλλά αν σφίγγεσαι τόσο να γνωμοδοτήσω. Για άτομο πάντως που -κατά τα άλλα- δεν είχε διάθεση να εκπέσει σε αντιπαραθέσεις, μια χαρά το πας. Ανώτερο άτομο ο Μανώλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Καταρχάς μη με εγκαλείς για λεπτομέρειες. Σκοπός δεν είναι αν μιλάμε για τέρατα ή για ψιλοπράγματα, αλλά το αν ό,τι λέμε στέκει ή όχι.

 

Σου επεσήμανα συγκεκριμένα που έπασχε το σκεπτικό σου

 

Μα ακόμα δεν έχεις καταλάβει; Το σκεπτικό ΔΕΝ ΕΠΑΣΧΕ ΠΟΥΘΕΝΑ! Απλά υπήρχε μια έλλειψη σε ένα και μοναδικό ποστ. Αυτό δεν αναιρεί τη λογική συνάφεια των υπολοίπων, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που όλα είναι λογικά ακόμα και αν αφαιρεθεί τελείως αυτό το ποστ, δεν έβγαλα κάτι από εκεί. Δεν μπορεί να συζητάμε ρε άνθρωπε όλο το απόγευμα και ακόμα να μην έχεις καταλάβει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο συλλογισμό. Τόσο πια χαζός δεν είσαι.

 

και χρειάστηκαν ουκ ολίγα post για να καταφέρεις να το αναπτύξεις με μια λογική συνάφεια. Στο μεταξύ έφταιγα εγώ που εξέθετα όσα είχες αναφέρει και δεν είμαι ο Κάλχας για να μπορώ να υποπτευθώ τα άπειρα ποδοσφαιρικά σενάρια που υπάρχουν στο μυαλό σου, αλλά έχουν διαγραφεί με τα χρόνια.

 

Το ότι ήσουν ο μόνος που δεν κατάλαβε θα έπρεπε να σε προβληματίζει. Και τα ουκ ολίγα ποστ, έγιναν μόνο για σένα (που ήσουν ο μόνος που είχε απορίες, οι άλλοι λέγανε "πολύ καλό σκεπτικό"), μπας και στο τέλος ρίξεις λίγο την μυτόγκα σου και πεις και ένα "είχες δίκιο, δεν έχει πρόβλημα ο συλλογισμός σου, ήταν σωστός", αλλά εσύ εκεί "α, αφού ξέχασες να πεις για εκείνο το ένα σύστημα, είναι όλα λάθος. Χ σε όλα. Μηδέν". Αλλά όπως εξήγησα παραπάνω (βλέπες απάντησε στο προηγούμενο quote σου)

 

Όσο για το αν γράφω τις απόψεις μου με σαφήνεια "ποτέ", εδώ και 9 μήνες δεν μπορείς να έχεις άποψη, εν αντιθέσει με μένα που είχα εποπτεία τον όσων έγραφες.

 

Συζητάγαμε 6 μήνες πριν μπεις σε λίστα αποκλεισμού και δεν έχεις αλλάξει δυστυχώς καθόλου. Μια ζωή το ίδιο ξεροκέφαλος.

 

ΕΔΙΤ: Επί τη ευκαιρία, αφού με εξέθεσες όπως λες, τότε γιατί δε βλέπω κανέναν άλλο να πείθεται από τα όσα λες; Προσοχή στις λέξεις. Προσπάθησες να με εκθέσεις, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερες παρά τη σκληρή δουλειά που έκανες να βρεις "λάθη".

 

Πάντως το ότι δεν παίζω το παιχνίδι σου βλέπω δεν το εκτιμάς καθόλου. Μακάρι να ήμουν σαν εσένα και να άρχιζα τα "ΕΠ! Εσύ δεν είπες να βγάλει το Χαριστέα και να βάλει το Γκέκα στο ποστ #444; Και μετά το γύρισες να αλλάξει το σύστημα και όλη την ομάδα στο ποστ #452! Αλλά στο πρώτο σου ποστ δεν το είχες πει αυτό! Άρα δεν υπάρχει λογική συνάφεια σ' αυτά που λες και σε εξέθεσα μπροστά σε όλους. Ορίστε, ρεζίλι έγινες!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου κάνει καμία εντύπωση το σιγοντάρισμα Fidelio. Άλλωστε είσαι από τους θασιώτες της λογικής που θέλει το Ρεχάγκελ αυθεντία κι αλάνθαστο, οπότε όμοιος ομοίω αεί πελάζει. Το γεγονός πως σε κάλυψε ποδοσφαιρικά ο Μανώλης, γιατί ακριβώς θα πρέπει να μου λέει κάτι; Οι ανάγκες μας προφανώς και είναι διαφορετικές, για να μη χρειάζεται να συμφωνήσουμε πάνω στην επάρκεια του Μανώλη στα ποδοσφαιρικά ζητήματα και σε απόψεις που φάσκουν κι αντιφάσκουν.

 

Δεν είμαι παιδάκι για να σιγοντάρω , όταν βλέπω ότι ο manuel (πράγμα που μου κάνει εντύπωση ) έχει αναλυτικότερο σκεπτικό ποδοσφαιρικά απλά το επισημάνω αν και διαφωνώ με την εμμονή του να τσιμπάει σε προσωπικές προκλήσεις, μάλλον από όσο κατάλαβα έχετε προηγούμενα, αλλά αυτό δεν με αφορά. Ένα άλλο που έχω καταλάβει από το ύφος των λεγόμενων σου είναι ότι δεν έχεις ρεαλιστική αντίληψη του ποδοσφαίρου σαν άθλημα , όχι ότι οι απόψεις σου δεν στέκουν αλλά μάλλον βλέπεις το ποδόσφαιρο κάτι σαν εξίσωση.

Συνήθως στον αθλητισμό καλούμε αυθεντία όχι εκείνον που δεν κάνει λάθη αλλά αυτόν που κατέχει από προπονητική και ξέρει της πτυχές του αθλήματός του στο έπακρο συν την προσωπικότητα ως άνθρωπο, εκείνο που πρέπει να καταλάβετε σεις οι κήνσορες του Ρεχάγκελ είναι ότι οι λανθασμένες αποφάσεις του δεν συνάγονται από τις αξιώσεις του ως προπονητής της εθνικής, σαν αυτές από τις οποίες διακατέχεται ο λαουτζίκος των καφενείων που όλοι αυτοί το παίζουν καθηγητές ποδοσφαίρου ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΟΒΑΡΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ! :P

Ένας καλός επικριτής του Ρεχαγκελ ή ανάλογου τύπου προπονητή , θα τον ήθελε σίγουρα στην ομάδα του , γιατί αντιλαμβάνεται ή ξέρει από πρώτο χέρι πόσο αβυσσαλέο είναι το ποδόσφαιρο και ξέρει επίσης ότι ο κύκλος κλείνει . . ως άνοιξε . Και κάτι άσχετο θυμήθηκα και εκείνον τον μαλακα τον Μένιο προχθές τι ερωτήσεις έκανε στο Τσιάρτα για την εθνική , Α ΡΕ , Α ΡΕΕΕΕ!! Τόσα χρόνια δημοσιογράφος να παρακολουθεί το ποδόσφαιρο και να μην έχει πάρει χαμπάρι το νούμερο για τι άθλημα μιλάει . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
διαφωνώ με την εμμονή του να τσιμπάει σε προσωπικές προκλήσεις, μάλλον από όσο κατάλαβα έχετε προηγούμενα, αλλά αυτό δεν με αφορά.

 

Και εγώ διαφωνώ μαζί μου σ' αυτό. Είναι αδυναμία του χαρακτήρα μου. Ο μόνος τρόπος με τον οποίο κατάφερα να το ξεπεράσω ήταν να βάλω τον blueviper στη λίστα αποκλεισμένων.

 

Ας το ξανακάνω λοιπόν, για να τελειώνω, γιατί και εγώ με αντιπαθώ όταν είμαι έτσι (πόσο μάλλον που στην ζωή μου εκτός φόρουμ δεν τσακώνομαι σχεδόν ποτέ, είμαι εκνευριστικά ήρεμος άνθρωπος όπως μου λένε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος με τον οποίο κατάφερα να το ξεπεράσω ήταν να βάλω τον blueviper στη λίστα αποκλεισμένων.

 

Δεν ξέρω τι καινούριο φρουτο είναι αυτό , λίστα αποκλεισμένων , δηλαδή τι κάνει αυτό; όλο μαλακίες είναι τα βελτιωμένα forums :P

 

Δεν ξέρω για σένα και τον bluviper τι τρέχει αλλά σε συζητήσεις θα ήθελα να βλέπω πιο πολλούς σαν αυτόν . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πολύ απλά πας στον πίνακα ελέγχου, προσθέτεις τον χρήστη στη λίστα και δεν ξαναβλέπεις τα μηνύματα του (οπότε δεν σου σπάνε και τα νεύρα και δεν εκτίθεσαι απαντώντας σε ασυναρτησίες)

 

Θέλεις να δεις κι άλλους που να μην έχουν άποψη και απλά να ειρωνεύονται ότι γράφεις και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο; Μήπως έχεις τάσεις μαζοχισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic /

mandate επειδή είμαι λίγο Old school δεν το κάνεις λίγο λιανά;

Manuel θεωρώ ολίγον τι κουτό το κόλπο με τον αποκλεισμό . . μπορείς να αδιαφορήσεις πολύ εύκολα σε καταχωρήσεις που ξεπερνάνε την ανοχή σου σε μια συζήτηση.

Επίσης η ειρωνεία δεν με ενοχλεί , όταν γίνεται υποχείριο χαύνωσης φτάνουμε σε εκείνα τα όρια που είπα παραπάνω, . . αδιαφορία! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που πήγαινα να ποστάρω για την εθνική, διάβασα το παρακάτω άρθρο του Χρήστου Σωτηρακόπουλου στο sport-fm και με έβγαλε από τον κόπο.

 

"Θέλετε τα κακά νέα πρώτα; Η Εθνική ομάδα έχασε την ευκαιρία το Σάββατο να έχει ήδη προκριθεί στα τελικά του Euro 2008. Αν είχαμε νικήσει τους Τούρκους, τώρα με 15 πόντους θα βλέπαμε τον όμιλο αφʼ υψηλού. Οι Τούρκοι θα είχαν 10 και οι Νορβηγοί 7 και θα χρειαζόμασταν ουσιαστικά μόνο τις νίκες των εντός έδρας αγώνων από εδώ και μπρος, με Ουγγαρία, Μολδαβία, Μάλτα και Βοσνία, για να παίρναμε το εισιτήριο.

 

Φυσικά δεν παίζουμε μόνοι μας σε έναν όμιλο, οπότε τα καλά νέα τώρα. Την ήττα μας το Σάββατο ουσιαστικά την εκμηδένισε πρώτα η αποτυχία της Νορβηγίας στην έδρα της με τη Βοσνία και στη συνέχεια η ανικανότητά της να κρατήσει τη νίκη με την Τουρκία στη Φρανκφούρτη. Πριν ακούσω πάλι τα φαιδρά περί άστρου, να ξεκαθαρίσω πως η τύχη ή η ατυχία έχει ενεργό ρόλο σε ένα παιχνίδι όπως το ποδόσφαιρο. Από λεπτομέρειες κρίθηκαν πολλά ματς στο παρελθόν.

Δεν είδα κανέναν να τον χαλάει η τύχη μας στο Αλγκάρβε, το 2004, όταν οι Ρώσοι έχασαν ένα γκολ στο τέλος προ κενής εστίας και προκριθήκαμε. Όπως μία απόκρουση του τεράστιου Σμάιχελ στο πλασέ του Αλεξανδρή μάς στέρησε την πρόκριση στο Μουντιάλ του 1998. Ή ακόμα παλαιότερα μία μεγάλη ευκαιρία του Σιδέρη στο τελευταίο λεπτό στο 1-1 με τη Ρουμανία στο Βουκουρέστι δεν άφησε την πληρέστερη Εθνική ομάδα που είχαμε ποτέ να πάει στο Μουντιάλ του 1970 στο Μεξικό. Η τύχη παίζει καθοριστικό ρόλο και μερικές φορές σου γυρίζει την πλάτη, κάποιες άλλες σου κλείνει το μάτι. Φυσικά πρέπει και εσύ να την κυνηγάς. Αν η Βούλα Πατουλίδου δεν ξεπερνούσε τον εαυτό της το 1992 στη Βαρκελώνη, δεν θα εκμεταλλευόταν ποτέ το πέσιμο της Ντίβερς. Αν ήταν έβδομη θα έβγαινε έκτη, αλλά επειδή ήταν δεύτερη, κάνοντας την κούρσα της ζωής της, τερμάτισε πρώτη!

 

Η νίκη στη Μάλτα ήρθε έπειτα από καλή εμφάνιση, αλλά δύσκολα. Θα μπορούσε να είχε έρθει εύκολα όπως το 0-4 στη Ζένιτσα με τη Βοσνία, αλλά πάλι δεν θα άφηνε ικανοποιημένο τον κόσμο! Θυμίζω πως τότε έβγαιναν κάποιοι στα ραδιόφωνα και έλεγαν ότι κερδίσαμε ένα καφενείο που θα έχανε από όλους. Αυτό το... καφενείο νίκησε τη Νορβηγία στο Όσλο, αλλάζοντας τις ισορροπίες στον όμιλό μας. Το 2003, όταν φύγαμε νικητές από το Μπέλφαστ, όλοι έλεγαν ότι η Βόρεια Ιρλανδία δεν ήταν αντίπαλος για να πανηγυρίζουμε που τη νικήσαμε. Όλοι ξεχνούν στο ενδιάμεσο πως Ισπανοί και Ουκρανοί έμειναν εκεί στο 0-0, οπότε η δική μας νίκη έκανε τη διαφορά.

 

Οσο για το ότι η Εθνική ομάδα λειτουργεί ως κλειστό κλαμπ, η αλήθεια είναι ότι δύσκολα κάποιος κερδίζει την εμπιστοσύνη του Ρεχάγκελ. Και αυτό είναι λάθος. Από αυτό το σημείο όμως μέχρι να ακούμε κορόνες για πέντε ή δέκα νέους παίκτες, είναι εξωφρενικό.

 

Μόλις πριν από λίγες μέρες οι Ιταλοί καυτηρίαζαν την τακτική του Ντοναντόνι, ο οποίος από τον Αύγουστο που ανέλαβε έκανε τη «σκουάντρα ατζούρα» κέντρο... διερχομένων με 53 διαφορετικούς ποδοσφαιριστές! «Εθνική ομάδα που κάνει επιτυχία είναι μόνο αυτή που γίνεται κλειστό κλαμπ», ανέφεραν τα σχόλια των Ιταλών και οι αριθμοί και τα στοιχεία επιβεβαιώνουν διαχρονικά το φαινόμενο. Ποτέ και πουθενά δεν έκανε την παραμικρή επιτυχία εθνική ομάδα που βασίστηκε στους φορμαρισμένους παίκτες, αλλάζοντας τον κορμό και το σχήμα της.

 

Όποιος ρίξει μια ματιά στους άλλους ομίλους που οδηγούν στο Euro, θα διαπιστώσει ότι κινδυνεύουν εθνικές ομάδες με πολύ μεγαλύτερη κληρονομιά από εμάς να μη δώσουν το «παρών». Η Αγγλία, πρώτη και καλύτερη, με τέσσερα μόνο ετήσια συμβόλαια (Τέρι, Τζέραρντ, Λάμπαρντ, Ρούνεϊ) να αντιστοιχούν στο σύνολο των αποδοχών ολόκληρης της ελληνικής αποστολής στη Μάλτα, συμπεριλαμβανομένου του Ρεχάγκελ! Αλλωστε ποτέ στο ποδόσφαιρο την επιτυχία δεν την καθόρισαν οι τραπεζικοί λογαριασμοί! Η Ισπανία, που προχθές έφτυσε αίμα με την Ισλανδία, βλέπει (όπως και η Σουηδία) την πλάτη της Βόρειας Ιρλανδίας. Ξέρετε, της ίδιας ομάδας που εμείς νικήσαμε μέσα-έξω το 2003.

 

Η Ιταλία ηρέμησε κάπως με τη νίκη επί της Σκωτίας, αλλά ακόμα κινδυνεύει. Η Τσεχία ήταν κάκιστη στο 1-0 με την Κύπρο και κινδυνεύει πια να αποκλειστεί από το ΕΪΡΕ, το οποίο μόλις ένα μήνα πριν είχε νικήσει στο τελευταίο λεπτό το Σαν Μαρίνο! Η Βουλγαρία έπεσε πάνω στον Μπεκιάι και την Αλβανία που την κράτησαν στο 0-0.

 

Η Ολλανδία μετά τη «στείρα» ισοπαλία με τη Ρουμανία έφυγε από τη Σλοβενία με νίκη στο τέλος 1-0, αφού αποδοκιμάστηκε από τον κόσμο της. Ξαφνικά εμείς έχουμε δει την Εθνική μας ομάδα σαν τη Βραζιλία του 1970, που πρέπει να κερδίζει όλα τα ματς και να διασκεδάζει τους πάντες με την εκτυφλωτική απόδοσή της!

 

Και μια και φτάσαμε σε αυτούς που γκρινιάζουν για το θέαμα που (δεν) δίνει απλόχερα η Εθνική ομάδα, για να έχουμε το καλό ρώτημα, ας μας πουν γιατί αγαπάνε τους συλλόγους τους; Για το φοβερό θέαμα που τους προσφέρουν ο Ολυμπιακός, η ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός, ο ΠΑΟΚ; Αν η απάντηση είναι «ναι», ας προσέξουν γιατί η μύτη τους μεγαλώνει επικίνδυνα!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τα λεει ο Σωτηρακόπουλος. στο σχολειο θα επαιρνε φανταζομαι πολυ καλους βαθμους στην εκθεση. Παρελειψε ομως να πει οτι η διαμαρτηρια του Ελληνα φιλαθλου ηταν οχι γιατι χασαμε αλλα γιατι η εθνικη δεν ειχε παθος και ορεξη να παιξει. Ειχαν μαθει στα τελευταια ματς να την νοοτροπια του να παρω ενα θετικο αποτελεσμα χωρις να κουραστώ. Ε οχι ρε Σωτηρακοπουλε δεν ειναι θεμα ατυχίας, δεν φωναζουμε για την ήττα αλλα για την τεμπελιά. Οπως σε πολλά επαγγελματα ο σκοπος του υπαλληλου ειναι να βγει η δουλειά του με οσο το δυνατον λιγότερη κουραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...