Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+4 από τους ακατονόμαστους....οι όρκοι νίκης και οι αφιερώσεις τους μάραναν....

+5 από Νορβηγούς.

 

Επειδή το καλοκαίρι είναι πολύ πιθανόν να κάνω το ταξίδι για το euro, παίχτες κάντε μου μια χάρη ΠΕΤΑΧΤΕ ΤΟΥΣ ΕΞΩ!!!! Προτιμώ να βλέπω δίμετρες ξανθές γαλανομάτες Νορβηγίδες παρά άσχημες, θεούσες γυναίκες του Ισλάμ με μπούργκα στην κεφαλή (το πλάνο από το Μουντιάλ του 2002 αξέχαστο!!!). Ματώστε και τελειώστε τους!!!! Όχι τίποτα άλλο αλλά θα υποφέρουμε και οι insomniacs από το monlog invasion στο site. Θυμόσαστε τι είχε γίνει στις 23 Μάρτη xD....

 

Στα μείον ότι δεν παίζει Κατσούρ και Πάτσα αλλά η ομάδα κάτι μας χρωστάει από το πρώτο μάτς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απολαυστικό άρθρο του Καρπετόπουλου.

 

Μιλάω για το εξής κομμάτι:

 

Ευεργετική ήττα

 

κι όμως' date=' η ήττα με 1-4 της Εθνικής μας στο Καραϊσκάκη από την Τουρκία του Φατίχ Τερίμ στις 24 Μαρτίου αποδείχτηκε «κλειδί» για την πρόκριση της δικής μας ομάδας και αιτία καθίζησης των γειτόνων στη συνέχεια. Αν περνάμε πρώτοι κι άνετοι και αν το βράδυ αντιμετωπίζουμε χωρίς άγχος τους μισοπνιγμένους από το άγχος Τούρκους, είναι γιατί υπήρξε εκείνο το αποτέλεσμα.

 

Τέσσερις μέρες μετά τον θρίαμβό τους οι Τούρκοι παίζουν με τους Νορβηγούς σίγουροι για την πρωτιά τους: σώζονται χάρη σε δύο χοντρά λάθη του Νορβηγού τερματοφύλακα. Αντί να ακούσουν το καμπανάκι, αποδίδουν την ανέλπιστη ισοπαλία στο «μαγικό» ραβδί του Τερίμ, του θριαμβευτή της Αθήνας. Ο αποκαλούμενος και «αυτοκράτορας» Τούρκος κόουτς εφησυχάζει και δεν ξυπνάει ούτε κι έπειτα από την ήττα από τους Βόσνιους. για την ακρίβεια όταν οι τουρκικές εφημερίδες τού υπενθυμίζουν ότι πέταξε ήδη τους βαθμούς της Αθήνας, γίνεται έξαλλος και μιλάει για αχαριστία! Ο,τι ακολουθεί είναι μια τρομερή προσπάθεια του Τερίμ να αποδείξει ότι κατέχει τα μυστικά της εθνικής καλύτερα από τον καθέναν: οι ισοπαλίες με τη Μάλτα και τη Μολδαβία είναι η τιμωρία μιας ομάδας, που επειδή νίκησε στην Αθήνα, νόμιζε ότι έγινε μεγάλη. Η Τουρκία του έχει ποιότητα και το απέδειξε αποσπώντας σε ένα φιλικό ματς τον Ιούνιο, μια καθόλα κολακευτική «λευκή» ισοπαλία από τους Βραζιλιάνους -όμως για να πάρει αποτελέσματα αυτή η ομάδα πρέπει να είναι συγκεντρωμένη και να μην έχει έπαρση.

 

Από την έπαρση (που είναι χειρότερη αρρώστια από τη χαλαρότητα π.χ.) θεραπεύτηκε η Ελλάδα μετά τον εντός έδρας διασυρμό από τους Τούρκους. Την ώρα που ο Τερίμ απέκτησε βεβαιότητες, ο Ρεχάγκελ ξαναβρήκε τη δημιουργική ανασφάλειά του. Σοκαρισμένος από τον ξεσηκωμό των θεατών στο Καραϊσκάκη και αγανακτισμένος από τη σκληρή κριτική που του ασκήθηκε, ο Οθωνας είχε μια αντίδραση ελάχιστα γερμανική: έβαλε νερό στο κρασί του! Στο ματς με τη Μάλτα κάνει έξι μαζεμένες αλλαγές και από εκεί κι έπειτα στην ομάδα του δεν υπάρχουν παλιοί και νέοι, «ήρωες» και «ψάρια», βασικοί και παγκίτες: υπάρχουν μόνο ποδοσφαιριστές. Ο Ρεχάγκελ ξαναβρήκε τους χαμένους κανόνες, την ώρα που ο Τερίμ πίστεψε ότι η μοναδική σταθερή αξία της Τουρκίας είναι ο ίδιος. Εχω την εντύπωση ότι αν δεν είχε έρθει ο διασυρμός από τους Τούρκους, το «εγώ του Ρεχάγκελ» θα είχε διαλύσει την ομάδα, περίπου όπως «το εγώ του Τερίμ» κατέστρεψε τους Τούρκους.

 

Δόξα τω Θεώ, εκείνο το βράδυ χάσαμε![/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω θα χάσουμε εύκολα. Παίζουμε χάλια και δεν βλεπόμαστε. Η διαιτησία μας δίνει όλη την ώρα πέναλτι και κόκκινες στους αντιπάλους με το που τολμάνε να μας ισοφαρίσουν. Τώρα όμως που έχουμε σχεδόν περάσει πιστεύω οι διαιτητές ολοκλήρωσαν το έργο τους και οι τούρκοι θα μας διαλύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό είναι ότι το ματς είναι αδιάφορο βαθμολογικά (μια νίκη με τη Μάλτα αρκεί για να προκριθούμε), άρα θα είμαστε πιο άνετοι. Το κακό είναι ότι οι Τούρκοι αν δε νικήσουν κινδυνεύουν πολύ σοβαρά να μείνουν εκτός, και κανείς δεν ξέρει τι είναι ικανοί να κάνουν για να νικήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω θα χάσουμε εύκολα. Παίζουμε χάλια και δεν βλεπόμαστε. Η διαιτησία μας δίνει όλη την ώρα πέναλτι και κόκκινες στους αντιπάλους με το που τολμάνε να μας ισοφαρίσουν. Τώρα όμως που έχουμε σχεδόν περάσει πιστεύω οι διαιτητές ολοκλήρωσαν το έργο τους και οι τούρκοι θα μας διαλύσουν.

 

διαφωνώ κάθετα ως προς το σπρώξιμο αλλά για το συγκεκριμένο ματς δεν ξέρω τι να σκεφτώ...

 

.... σίγουρα θέλω νίκη για να μην περάσουν οι γείτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είναι κακό που θέλω να φάμε πάλι 4 γκόλ??

Εχουμε περάσει χαλαρά στο Ευρωπαικό...

αλλά μου έχουν λήψει αυτοί οι ξερόλες που είχαν βγεί τότε μετά την πρώτη 4αρα...να γελάσουμε λίγο ρε παιδιά...να έχουν και κάτι άλλο τα δελτία για κεντρικό θέμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είναι κακό που θέλω να φάμε πάλι 4 γκόλ??

Εχουμε περάσει χαλαρά στο Ευρωπαικό...

αλλά μου έχουν λήψει αυτοί οι ξερόλες που είχαν βγεί τότε μετά την πρώτη 4αρα...να γελάσουμε λίγο ρε παιδιά...να έχουν και κάτι άλλο τα δελτία για κεντρικό θέμα....

 

Γούστα είναι αυτά ... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα είναι αυτά ... !

 

και βίτσια να το έλεγες...δεν θα είχα πρόβλημα... :-)

 

σοβαρά τώρα...πιστεύω πως είναι δύσκολο παιχνίδι...και πολύ φοβάμαι πως θα είναι (απο την πλευρά των ανιτπάλων μας ) το πιο σκληρό (αντι-αθλητικό) ματς που έχουμε ως σήμερα παίξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαυστικό άρθρο του Καρπετόπουλου.

 

Μιλάω για το εξής κομμάτι:

 

Ο Καρπετόπουλος το μόνο που ξέρει είναι να κάνει αναλύσεις μετά από τους αγώνες. Δεν τον έχω δει ποτέ να παίρνει το ρίσκο να προβλέψει την εξέλιξη ενός αγώνα. Αν ειχαμε αποκλειστεί από το Ευρο θα έγραφε ένα αντίστοιχο κομμάτι για το πόσο κακό έκανε το παιχνίδι με την Τουρκία.

 

Εν τω μεταξύ, οι ενδεκάδα στο 1-4 με τη Τουρκία:

Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Κυργιάκος, Δέλλας, Φύσσας (56' Τοροσίδης), Κατσουράνης, Μπασινάς, Καραγκούνης, Γιαννακόπουλος (72' Αμανατίδης), Χαριστέας (63' Γκέκας), Σαμαράς.

 

και με τους Βόσνιους:

Νικοπολίδης, Κυργιάκος, Πατσατζόγλου, Δέλλας, Τοροσίδης, Μπασινάς, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Αμανατίδης (70` Γιαννακόπουλος), Γκέκας (79` Αντζας), Χαριστέας (69` Λυμπερόπουλος).

 

δηλαδή η ομάδα διέφερε ουσιαστικά σε 2 θέσεις, στου Φύσσα και του Γιαννακόπουλου (ο Σεϊταρίδης δεν έπαιξε επειδή ήταν τιμωρημένος). Αλλά το πρόβλημα τους είναι ότι ο Γερμανός τους έχει εκθέσει επανηλειμένως με τα αποτελέσματα της εθνικής και προσπαθούν να βρούν κάτι να γράψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καρπετόπουλος το μόνο που ξέρει είναι να κάνει αναλύσεις μετά από τους αγώνες. Δεν τον έχω δει ποτέ να παίρνει το ρίσκο να προβλέψει την εξέλιξη ενός αγώνα.
Συνήθως οι δημοσιογράφοι κάνουν αναλύσεις. Προβλέψεις κάνουν οι αστρολόγοι και τα μέντιουμ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καρπετόπουλος το μόνο που ξέρει είναι να κάνει αναλύσεις μετά από τους αγώνες. Δεν τον έχω δει ποτέ να παίρνει το ρίσκο να προβλέψει την εξέλιξη ενός αγώνα. Αν ειχαμε αποκλειστεί από το Ευρο θα έγραφε ένα αντίστοιχο κομμάτι για το πόσο κακό έκανε το παιχνίδι με την Τουρκία.

 

Εν τω μεταξύ, οι ενδεκάδα στο 1-4 με τη Τουρκία:

Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Κυργιάκος, Δέλλας, Φύσσας (56' Τοροσίδης), Κατσουράνης, Μπασινάς, Καραγκούνης, Γιαννακόπουλος (72' Αμανατίδης), Χαριστέας (63' Γκέκας), Σαμαράς.

 

και με τους Βόσνιους:

Νικοπολίδης, Κυργιάκος, Πατσατζόγλου, Δέλλας, Τοροσίδης, Μπασινάς, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Αμανατίδης (70` Γιαννακόπουλος), Γκέκας (79` Αντζας), Χαριστέας (69` Λυμπερόπουλος).

 

δηλαδή η ομάδα διέφερε ουσιαστικά σε 2 θέσεις, στου Φύσσα και του Γιαννακόπουλου (ο Σεϊταρίδης δεν έπαιξε επειδή ήταν τιμωρημένος). Αλλά το πρόβλημα τους είναι ότι ο Γερμανός τους έχει εκθέσει επανηλειμένως με τα αποτελέσματα της εθνικής και προσπαθούν να βρούν κάτι να γράψουν.

 

ο ανθρωπος ειναι δημοσιογραφος δεν ειναι ο πιτ παπαδακος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καρπετόπουλος το μόνο που ξέρει είναι να κάνει αναλύσεις μετά από τους αγώνες. Δεν τον έχω δει ποτέ να παίρνει το ρίσκο να προβλέψει την εξέλιξη ενός αγώνα. Αν ειχαμε αποκλειστεί από το Ευρο θα έγραφε ένα αντίστοιχο κομμάτι για το πόσο κακό έκανε το παιχνίδι με την Τουρκία.

 

Έκανε την αψεγάδιαστη πρόβλεψη ότι η ΑΕΛ θα περάσει χειρουργείο από τον Ζολώτα στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο, μια που είχε προηγούμενα μαζί της από άλλα παιχνίδια. Σου κάνει; ;) Επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά mate.

 

Εν τω μεταξύ, οι ενδεκάδα στο 1-4 με τη Τουρκία:

Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Κυργιάκος, Δέλλας, Φύσσας (56' Τοροσίδης), Κατσουράνης, Μπασινάς, Καραγκούνης, Γιαννακόπουλος (72' Αμανατίδης), Χαριστέας (63' Γκέκας), Σαμαράς.

 

και με τους Βόσνιους:

Νικοπολίδης, Κυργιάκος, Πατσατζόγλου, Δέλλας, Τοροσίδης, Μπασινάς, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Αμανατίδης (70` Γιαννακόπουλος), Γκέκας (79` Αντζας), Χαριστέας (69` Λυμπερόπουλος).

 

δηλαδή η ομάδα διέφερε ουσιαστικά σε 2 θέσεις, στου Φύσσα και του Γιαννακόπουλου (ο Σεϊταρίδης δεν έπαιξε επειδή ήταν τιμωρημένος). Αλλά το πρόβλημα τους είναι ότι ο Γερμανός τους έχει εκθέσει επανηλειμένως με τα αποτελέσματα της εθνικής και προσπαθούν να βρούν κάτι να γράψουν.

 

Τι σχέση έχει η 11άδα με τους Βόσνιους; Με τη Μάλτα ήταν ο επόμενος αγώνας.

 

Αν και στο συγκεκριμένο κομμάτι, διαφωνώ με τον Καρπετόπουλο. Έχω πλήρη εμπιστοσύνη στον Ρεχάγκελ ότι θ' άλλαζε την ομάδα έτσι κι αλλιώς, με τον τρόπο του.

 

Άλλωστε ο βασικός λόγος που έγιναν αλλαγές σ' εκείνον τον αγώνα, ήταν ώστε να παίξει η ομάδα με διαφορετικό σύστημα (λόγω της ιδιαιτερότητας του αγώνα δηλαδή αδύναμου αντιπάλου), δηλαδή με 3-5-2 και όχι με 4-3-3. Το πρώτο σύστημα είναι υπό συνθήκες επιθετικότερο, γιατί έχεις πολύ δυνατό κέντρο και κρατάς τον αντίπαλο συνέχεια στα καρέ του, χωρίς να κινδυνεύεις ιδιαίτερα πίσω αφού έχεις 3 στην άμυνα, γιατί αν δοκιμάσεις να βγεις στην επίθεση όταν παίζεις με 4 στην άμυνα, θα μείνουν μόνο οι 2 αφού τα πλάγια μπακ θα ανέβουν. Με 2 γρήγορους επιθετικούς (Γκέκας - Σάλπι) λοιπόν, από τη στιγμή που έχεις συνεχώς τη μπάλα στο κέντρο, τρυπάς πιο εύκολα μια κλειστή άμυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...