Προς το περιεχόμενο

Λεύκη,τρόποι θεραπείας και ψυχολογική κατάσταση


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πρώτα πολύ καλά αποτελέσματα από το νέο φάρμακο που συνδυάζεται με χρήση υπεριώδους ακτινοβολίας, ανακοινώθηκαν είναι μάλλον η πρώτη και η ποιο σοβαρή επίσημη ιατρική επιστημονική(όχι οι διάφοροι φαρμακοτρίφτες πρακτικοί Ινδοί κουβανοι κτλ.με τα λαδιά τα υγρά τις αλοιφές κτλ. μπαγαμπόντηδες κτλ.) έρευνα που φέρνει αποτελέσματά γνωρίζει κανείς τίποτε περισσότερο από την έρευνα αυτήν η από άλλες που τρέχουν αυτήν την στιγμή. δείτε τα αποτελέσματα. ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΕΔΩ http://www.clinuvel.com/resources/cmsfiles/pdf/20111021EADVVitiligo.pdf

 

Αναφέρεται σας παρακαλώ εάν γνωρίζεται και εσείς κάποια άλλη επίσημη έρευνα με κλινικές δοκιμές όπως αυτήν (παραπάνω), και επίσης εάν γνωρίζεται, πόσο χρόνο μπορεί να πάρει μια τετεια έρευνα γενικά, και ποτέ μπορεί το φάρμακο να είναι στην αγορά, για να το πάρουμε όλοι μας. Βοηθήστε είτε έχετε το πρόβλημα είτε όχι .Εάν έχετε της γνώσις μοιραστείτε τες μαζί μας πολύς κόσμος αγωνιά σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το φάρμακο κυκλοφορεί ήδη στην Ιταλία απο πέρσι, για άλλη πάθηση. Δεν θα μουνα ιδιαίτερα αισιόδοξος μέχρι να αποδειχθεί αν μπορεί να συνδυαστεί με ανοσοκατασταλτικά.Νομίζω ότι θα βοηθήσει κυρίως άτομα με μεγάλο πρόβλημα. Υπάρχουνε πάρα πολλά φάρμακα που δοκιμάζονται. Ένα απο αυτά είναι το bimatoprost και δίνεται κιόλας απο γιατρούς στο εξωτερικό πλέον. Γενικά αυτό που έχω καταλάβει εγώ από προσωπικό ψάξιμο είναι ότι εφόσον δεν είναι σε δύσκολο σημείο(κόκκαλο), αντιμετωπίζεται πλήρως. Σε δύσκολο σημείο μόνο με μεταμόσχευση. Μέχρι στιγμής(10 χρόνια τώρα,3 θεραπεία) δλδ κάπως έτσι είναι και η δική μου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σε παρακαλώ εφόσον γνωρίζεις μπορείς να μας πεις ποιες θεραπείες έκανες ? πως το γνωρίζεις γιαυτό το φάρμακο η επίσημη σελίδα τούς λέει ότι ακόμη βρίσκεται στο στάδιο τον δοκιμών τους ακολουθώ και στο facebook και εκεί τα ιδία λένε ότι είναι στο στάδιο τον δοκίμων μπορείς να μας πεις σε ποιες θεραπείες με επίσημα φάρμακα είχες ανταπόκριση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε παρακαλώ εφόσον γνωρίζεις μπορείς να μας πεις ποιες θεραπείες έκανες ? πως το γνωρίζεις γιαυτό το φάρμακο η επίσημη σελίδα τούς λέει ότι ακόμη βρίσκεται στο στάδιο τον δοκιμών τους ακολουθώ και στο facebook και εκεί τα ιδία λένε ότι είναι στο στάδιο τον δοκίμων μπορείς να μας πεις σε ποιες θεραπείες με επίσημα φάρμακα είχες ανταπόκριση ?

 

Ναι φίλε μου αν και θα σου πρότεινα να πας σε εναν καλό δερματολόγο. Έχω δοκιμάσει λίγο uvb αλλά είναι κλέφτες δε στο προτείνω και αυτό που κάνω χρόνια είναι tacrolimus, κορτιζόνη και ένα τέταρτο ήλιο την ημέρα οταν έχει. Όσο για το φάρμακο υπάρχει χρόνια με άλλη ονομασια, αυτό που κάνει είναι να μαυρίζει όπου έχεις μελανκύταρα, αν δεν σταματήσεις το ανοσοποιητικό πριν κάνει μεγάλη ζημια δεν θα έχει αποτέλεσμα σύντομα αλλά μακροπρόθεσμα και αν. Πάντως δοκιμάζονται πάρα πολλά φάρμακα, ένα απο αυτό είναι αυτό που κάνει τα φρύδια και βλέφαρα του Κουλούρη μαύρα :). Καθώς και δυνητικά μπορούν να χρησιμοποιηθούνε και όλα τα ανοσοκατασταλτικά που δίνονται για όλα τα αυτοάνοσα και έχουν και μεγάλη επιτυχιά αλλά και παρενέργειες βέβαια. Κι εγώ το ίδιο άγχος έχω σε καταλαβαίνω, πιστεύω όμως ότι αντιμετωπίζεται σχετικά τη σήμερον ημέρα, με αρκετά λεφτά βέβαια και πολύ υπομονή. Και μη ξεχνάς ότι το δέρμα έχει και την ιδιότητα να αυτοθεραπεύεται, πράγμα που δεν το έχουν αυτοί που έχουν διαβήτη ή σκλήρηνση για αυτό και ακούς και πολλά για ματζούνια και ανθρώπους που λένε ότι κάνανε τάμα και τους πέρασε, αν τα αντισώματα σταματήσουν να δημιουργούνται για λόγους άγνωστους, το πρόβλημα αυτοθεραπεύεται σε μεγάλο βαθμό. ότι θές ρώτα με αλλά ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ

 

Ναι φίλε μου αν και θα σου πρότεινα να πας σε εναν καλό δερματολόγο. Έχω δοκιμάσει λίγο uvb αλλά είναι κλέφτες δε στο προτείνω και αυτό που κάνω χρόνια είναι tacrolimus, κορτιζόνη και ένα τέταρτο ήλιο την ημέρα οταν έχει. Όσο για το φάρμακο υπάρχει χρόνια με άλλη ονομασια, αυτό που κάνει είναι να μαυρίζει όπου έχεις μελανκύταρα, αν δεν σταματήσεις το ανοσοποιητικό πριν κάνει μεγάλη ζημια δεν θα έχει αποτέλεσμα σύντομα αλλά μακροπρόθεσμα και αν. Πάντως δοκιμάζονται πάρα πολλά φάρμακα, ένα απο αυτό είναι αυτό που κάνει τα φρύδια και βλέφαρα του Κουλούρη μαύρα :). Καθώς και δυνητικά μπορούν να χρησιμοποιηθούνε και όλα τα ανοσοκατασταλτικά που δίνονται για όλα τα αυτοάνοσα και έχουν και μεγάλη επιτυχιά αλλά και παρενέργειες βέβαια. Κι εγώ το ίδιο άγχος έχω σε καταλαβαίνω, πιστεύω όμως ότι αντιμετωπίζεται σχετικά τη σήμερον ημέρα, με αρκετά λεφτά βέβαια και πολύ υπομονή. Και μη ξεχνάς ότι το δέρμα έχει και την ιδιότητα να αυτοθεραπεύεται, πράγμα που δεν το έχουν αυτοί που έχουν διαβήτη ή σκλήρηνση για αυτό και ακούς και πολλά για ματζούνια και ανθρώπους που λένε ότι κάνανε τάμα και τους πέρασε, αν τα αντισώματα σταματήσουν να δημιουργούνται για λόγους άγνωστους, το πρόβλημα αυτοθεραπεύεται σε μεγάλο βαθμό. ότι θές ρώτα με αλλά ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ

 

Να συμπληρώσω και κάτι για τον Κουλούρη γιατί θα γελάς φαντάζομαι, δεν έκανα πλάκα, το φάρμακο χρησιμοποιείται για γλαύκωμα και έχει την παρενέργεια να μαυρίζει. Ο κουλούρης βέβαια το βάζει για το γλαύκωμα :). Λέγεται bimatoprost, ψαχτο και στο google γράψε bimatoprost for vitiligo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ μου τώρα μόλις είδα το μήνυμά σου, να είσαι καλά για της πληροφορίες σου πιστεύω ότι βοηθάς και άλλων κόσμο εδώ μέσα. Έχω πάει σε δερματολόγο και όχι σε έναν αλλά σε αρκετούς αυτό φυσικά πάντα συνιστώ και σε κάθε άνθρωπο που πάσχει από κάτι,η επιστήμη πιστεύω και εγώ μπορεί να βοηθήσει, και προς θεού παιδιά μακριά από τούς διαφόρους φαρμακοτρίφτες με τα διαφορά μαντζούνια προσοχή μπορεί να σας κάνουν και κακό . Εσύ φιλέ μου με της διάφορες θεραπείες κατά ποσό μπόρεσες να περιορίσεις το πρόβλημα ? Επίσης κάτι άλλο δεν μου είπες τι ξερής για το νέο φάρμακο αυτό που σε ρώτησα και εάν γνωρίζεις κάτι για το ποσό διαρκούν αυτές η κλινικές δοκιμές πάνω κάτω γιατί από όσο γνωρίζω τα πρώτα αποτελέσματα από τις δοκιμές ήταν τελικά πολύ θετικά. Όταν λες θεραπεύεται τη σήμερον ημέρα τη εννοείς διότι εγώ με τούς δερματολόγους σε άλλο τριπακι με έχουν βάλει ότι μπορεί να θεραπευτή αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο . το συγκεκριμενο φαρμακο ειναι καινούργιο από ότι λένε και δεν μαυρίζει αλλά ενισχύει κατά κάποιων τρόπο τα μελανοκυτταρα για να μαυρίσουν με της ακτινοβολίες σίγουρα λες για το ίδιο φάρμακο διότι αυτό από ότι βλέπεις είναι φάρμακο εμφύτευμα (http://www.clinuvel.com/en/nonsegmental-vitiligo-nsv/scenesser-as-a-repigmentation-therapy) λέει ξεκάθαρα νομίζω ότι στο εμφυτεύουν στο δέρμα είναι πολύ μικρο σαν σπόρος και βοηθά μετά μαζί με την ακτινοβολία . Σου στέλνω και προσωπικό μήνυμα για κάποιες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρώτα πολύ καλά αποτελέσματα από το νέο φάρμακο που συνδυάζεται με χρήση υπεριώδους ακτινοβολίας, ανακοινώθηκαν είναι μάλλον η πρώτη και η ποιο σοβαρή επίσημη ιατρική επιστημονική(όχι οι διάφοροι φαρμακοτρίφτες πρακτικοί Ινδοί κουβανοι κτλ.με τα λαδιά τα υγρά τις αλοιφές κτλ. μπαγαμπόντηδες κτλ.) έρευνα που φέρνει αποτελέσματά γνωρίζει κανείς τίποτε περισσότερο από την έρευνα αυτήν η από άλλες που τρέχουν αυτήν την στιγμή. δείτε τα αποτελέσματα. ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΕΔΩ http://www.clinuvel.com/en/vitiligo/item/4636 ΔΙΟΡΘΩΣΑ ΤΟ LINK

 

Αναφέρεται σας παρακαλώ εάν γνωρίζεται και εσείς κάποια άλλη επίσημη έρευνα με κλινικές δοκιμές όπως αυτήν (παραπάνω), και επίσης εάν γνωρίζεται, πόσο χρόνο μπορεί να πάρει μια τετεια έρευνα γενικά, και ποτέ μπορεί το φάρμακο να είναι στην αγορά, για να το πάρουμε όλοι μας. Βοηθήστε είτε έχετε το πρόβλημα είτε όχι .Εάν έχετε της γνώσις μοιραστείτε τες μαζί μας πολύς κόσμος αγωνιά σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχωγραψει και πιο πάνω για την κρεμα που βαζω και εχω αντιμετωπισει την λεύκη.

Παρόλα αυτά δεν επαναπαύομαι και το ψαχνω.

Για διαβαστε εδώ

http://www.dromostherapeia.gr/astheneies-kai-enallaktikes-therapeies/levki-nea-stoiheia-ipostirizoun-oti-ta-antioxeidotika-mporei-na-apoteloun-to-kleidi-stin-evresi-therapeias-gia-aiti-ti-hronia-dermatiki-diatarahi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ μου τώρα μόλις είδα το μήνυμά σου, να είσαι καλά για της πληροφορίες σου πιστεύω ότι βοηθάς και άλλων κόσμο εδώ μέσα. Έχω πάει σε δερματολόγο και όχι σε έναν αλλά σε αρκετούς αυτό φυσικά πάντα συνιστώ και σε κάθε άνθρωπο που πάσχει από κάτι,η επιστήμη πιστεύω και εγώ μπορεί να βοηθήσει, και προς θεού παιδιά μακριά από τούς διαφόρους φαρμακοτρίφτες με τα διαφορά μαντζούνια προσοχή μπορεί να σας κάνουν και κακό . Εσύ φιλέ μου με της διάφορες θεραπείες κατά ποσό μπόρεσες να περιορίσεις το πρόβλημα ? Επίσης κάτι άλλο δεν μου είπες τι ξερής για το νέο φάρμακο αυτό που σε ρώτησα και εάν γνωρίζεις κάτι για το ποσό διαρκούν αυτές η κλινικές δοκιμές πάνω κάτω γιατί από όσο γνωρίζω τα πρώτα αποτελέσματα από τις δοκιμές ήταν τελικά πολύ θετικά. Όταν λες θεραπεύεται τη σήμερον ημέρα τη εννοείς διότι εγώ με τούς δερματολόγους σε άλλο τριπακι με έχουν βάλει ότι μπορεί να θεραπευτή αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο . το συγκεκριμενο φαρμακο ειναι καινούργιο από ότι λένε και δεν μαυρίζει αλλά ενισχύει κατά κάποιων τρόπο τα μελανοκυτταρα για να μαυρίσουν με της ακτινοβολίες σίγουρα λες για το ίδιο φάρμακο διότι αυτό από ότι βλέπεις είναι φάρμακο εμφύτευμα (http://www.clinuvel.com/en/nonsegmental-vitiligo-nsv/scenesser-as-a-repigmentation-therapy) λέει ξεκάθαρα νομίζω ότι στο εμφυτεύουν στο δέρμα είναι πολύ μικρο σαν σπόρος και βοηθά μετά μαζί με την ακτινοβολία . Σου στέλνω και προσωπικό μήνυμα για κάποιες πληροφορίες.

 

Όταν έλεγα ότι αντιμετωπίζεται εννοούσα ότι με τις αλοιφές, δεν έχω δει να προχωράει όπου βάζω, αλλά και στο ότι τα σημεία που είναι έντριχα αλλά και στο πρόσωπο και στο λαιμό συνήθως σε μεγάλο βαθμό και σε βάθος χρόνου επανέρχονται. Αν κάποιος περιμένει να μην έχει ούτε ένα σημάδι το βλέπω δύσκολο. Σπυράκι βγάζεις και το σημάδι μπορεί να μείνει 2 χρόνια. Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι δύσκολη η θεραπεία του. Και βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που έχουνε μεγάλο πρόβλημα όπως σε όλες τις ασθένειες νομίζω. Ξέρω άνθρωπο με ψωρίαση που έχει 3-4 σημάδια και αν πατήσεις psoriasis στο google θα δεις απίστευτα πράγματα.Τα υπόλοιπα στα έχω απαντήσει στο μνμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ακουσα οτι υπαρχει και μια κρεμα που την πουλανε σε φαρμακια,aleucol-plus αλλα δεν γνωριζω αν ειναι χρησιμη και βοηθαει....παντως αν ξερει κανεις αλλος τιποτα ας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δουρας τιν εχω παρει εγω την κρεμα aleucol - plus

Πιστεβω πως αξιζη να το παρεις βοηθαει αλλα δεν τα καληπτη 100% αλλα 80 % περιπου τα καλυπτι δεν ειναι και πολυ ακριβο γυρο στα 30 ευρο ειναι απο το κανονικο πιο καλο ειναι :)

 

1

 

Γειά σας φίλοι μου,

 

Είμαι 59 ετών από Θεσσαλονίκη και εδώ και τρεις μήνες έχω εμφγανίσει λέυκη στα χέρια. Πήγα σε δερματολόγο και μου πρότεινε 2 αλοιφές για καθημερινή χρήση. Μετά από 2 εβδομάδες παρατήρησα επιδείνωση της λεύκης. Παράλληλα κατανάλωνα 3 αποξηραμένους καρπούς.

Σταμάτησα τη χρήση των αλοιφών και συνεχίζοντας να καταναλώνω τους καρπούς σε καθημερινή βάση παρατήρησα μετά από 2 μήνες υποχώρηση της λεύκης μέχρι 40 %. Επίσης τα εντελώς άσπρα μαλλιά μου άρχισαν να μαυρίζουν.

 

Θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος με πρόβλημα λεύκης κατα προτίμηση από Θεσσαλονική και ηλικίας εώς 50 ετών που θέλει να δοκιμάσει τα αποτελεέσματα από την κατανάλωση των καρπών να επικοινωνήσει μαζί μου.

 

τηλ 6944181758

Καλάϊ

 

Γεια σου φιλε μου καλαι μπορεις να μου πεις σε παρακαλο με τι καρπους εκανες τι θεραπεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Διαβάζω ότι η cluvinel έχει κάνει σημαντική πρόοδο και περιμένει αποτελέσματα απο τη δεύτερη φάση ελέγχου του φαρμάκου προς το τέλος του 2012. Διαβάστε το τελευταίο newsletter.

Επίσης ξεκίνησε και χειρουργική αντιμετώπιση και επίσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω λευκη εδώ και 15 χρονια περίπου.είμαι 22 τώρα.διαφορες θεραπείες όπως χάπια κρέμες κτλ στην περίοδο αυτή.χωρίς να υπάρχει κάποια επιμονη..λόγο ότι δεν είχα και beltiosh.exw στους αγkώνες,γόνατα,χερια τα κλασικά σημεία που βγαίνουν σε άτομα με λευκη.Θα πω μονο αυτά που με βοήθησαν ελπίζοντας να βοηθήσω και άλλους.άρχισα με φωτοθεραπεία στο suggros.sto ίδιο τμήμα που κάνουν για την ψωρίαση.μετά από 1 μηνα μιας και είναι 2 φορες την εβδομάδα άρχισε μια μικρή βελτίωση να γεννιούνται εστίες μαυρισμένες μέσα σε σημεία με λευκη στα πλαγια της λεκάνης σαν τελίτσες.

8α πω αυτό που πιστεύω αγνοώντας τραμπούκους που προσπαθούν να επιβάλουν την γνώμη τους με υποβόσκουσα επίθεση.Πολλοί δερματολόγοι για τον λόγο ότι δεν είναι σημαντική πάθηση η λευκη δεν την γνωρίζουν,δεν της δίνουν σημασία οποτε και δεν γνωρίζουν για αυτή.ενημερώνονται για αυτό ισα ισα για να έχουν μια ''λύση'

 

τέλος πάντων σταμάτησα αυτή την θεραπεία για ψυχολογικούς λόγους,που αν δεν έχεις την δύναμη δεν το ξεπερνάς εύκολα.συνέχισα να βγάζω λευκη αργά βεβαια αλλα σταθερά.se αυτό πιστεύω βοηθησε η έκθεση στον ήλιο τους καλοκαιρινούς μήνες.άρχισα πέρυσι το καλοκαίρι μια κρέμα που έχει μέσα "melaoline"..αν ψάξετε μπορείτε να δείτε το πως και γιατί χρησιμοποιείτε auto.to κύριο συστατικό της είναι η Methoxsalen η οποια βγαίνει από ένα φυτό το ammi majus..όλα αυτά είναι εγκυκλοπαίδειαka.και τα έμαθα ψάχνοντας μονος μου.αυτή η κρέμα ειπώθηκε σε προηγούμενο post.και την έμαθα από μια δερματολόγο που επίσης αναφέρθηκε..

η σωστή χρήση της είναι επάλειψη της κρέμας στα σημεία και περιμένοντας 30 λεπτά ακολουθεί έκθεση στον ήλιο ξεκινώντας με 30 secs και αυξάνοντας κάθε φορα 30 secs.3 φορες την εβδομάδα με κενό 1 μέρα ανάμεσα στην efarmogh.

etc και ξεκίνησα και είχα δει βελτίωση στα 4-5 λεπτά που έφτασα χωρίς να κάνω συχνή χρήση και προσπερνώντας μέρες.μπορείτε την κρέμα να την φτιάχεται σε οποιδήποτε φαρμακείο..δεν είναι μονοπώλιο όπως την προβάλουν πολλοί.και δεν είναι ακριβή.μπορείτε να την ζητήσετε με τα χαρακτηριστικά που σας είπα η να ζητήσετε την '615 cream "μελαολινε" compose' μιας και είναι καταχωρημένη στο εθνικό συνταγολόγιο έχουν πρόσβαση όλοι οι φαρμακοποιοί.φέτος το καλοκαίρι επειδή ήθελα γρήγορα αποτελέσματα προσπάθησα να επισπεύσω την διαδικασία.ξεκίνησα ηλιοθεραπεία μιας βδομάδας έντονης έκθεσης στον ήλιο..πάντα με αντηλιακό.. ώστε να πάρω χρώμα.μετά ξεκίνησα την κρέμα αλλα αυξάνοντας επί 1 λεπτό μέχρι που έφτασα τα 10 λεπτά και παρέμεινα στα 10 λεπτά για ξέεις μέρες,λόγο ότι χρησιμοποιώντας με αυτόν τον τρόπο την κρέμα είχα κάψιμο στα σημεία αυτά αρκετά έντονο..μετά άρχισα να την χρησιμοποιώ κάθε μέρα,αυξάνοντας 1 λεπτό κάθε φορα πάντα,και σταματώντας όταν ήταν πολύ ερεθισμένη η περιοχή από τον ήλιο.σταμάτησα στα 20 25 30 για συνεχόμενες μέρες ώστε να μην το παρακάνω.τελικός σε διάρκεια 2 μηνών και φτάνοντας το maximum 35 λεπτά είχα μεγάλα αποτελέσματα ειδικά τον τελευταίο μηνα που κάθε μέρα έβλεπα να γεννιούνται καινούργιες μαυρισμένες εστίες σε οποιο σημείο την χρησιμοποιούσα και να ενώνονται μεταξύ τους..

Η κρέμα σε συνδυασμό με την κατανάλωση τομάτας,καρότου,πιπεριών(ποικιλία χρωμάτων) και χυμό πορτοκαλιών,σε καθημερινή βάση,πιστεύω είναι μια πολύ καλή θεραπεία για την λευκη.

πολύ σημαντικό ήταν η ενυδάτωση της επιδερμίδας(προσωπικά χρησιμοποιούσα bepanthol)μετά την έκθεση..ακόμα και αν δεν φαίνεστε ερεθισμένοι κάντε το..μέγιστα αποτελέσματα της έκθεσης φαίνονται μετά από 2 μέρες.ακόμα sumanntiko είναι όταν φτάσετε τα 10 λεπτά να σκουπίζεστε από την κρέμα που παραμένει πριν την έκθεση στον ήλιο και να βάλετε αντηλιακό στα σημεία.

όλα αυτά τα έκανα με δικη μου πρωτοβουλία..δεν ρώτησα κάποιον ειδικό.Αν επιχειρήσετε κάτι τέτοιο θα σας παρακαλούσα να πάρετε uposph σας ότι δεν έχουμε όλοι τον ίδιο οργανισμό..έχω πιο σκουρόχρωμη επιδερμίδα..ειδικά όταν μαυρίζω γίνομαι κατράμι και μάλιστα πολύ γρήγορα.οποτε έχω μια προστασία από τον ήλιο.και επίσης δεν γνωρίζω παρενέργειες που έχει εκτος τον ερεθισμό που το βλέπω logiko.

ton χειμώνα θα συνεχίσω με το ανδρέας συγγρός μιας και είχα αποτελέσματα μεγάλα και από εκεί αλλα σε μεγάλο χρονικό διάστημα..είναι και λίγο το σύστημα γεια σου και θες υπομονή με την κατάσταση που επικρατεί εκεί.μπορεί κάποιος βεβαια να αναζητήσει και ιδιωτική κλινική αν έχει την οικονομική άνεση..στο συγγρός 30 therapies στοιχίζουν 50 ευρώ.

ξέρω ότι είναι μεγάλο post και ζητάω συγγνώμη για αυτό προσπάθησα να αναφερθώ σε αυτά που ενδιαφέρουν τον άλλο...θα ήθελα να γράψω άλλο τόσο.

συνοπτικά.ακολουθώντας την θεραπεία με την κρέμα...διώχνοντας το άγχος όσο μπορείτε..να τρέφεστε με βάση την πυραμίδα και την ποικιλία χρωμάτων,έχοντας βάση τροφές όπως το καρότο τομάτα πιπεριά κτλ..και κάνοντας φωτοθεραπείες τον χειμώνα.είναι αρκετό για να καταπολεμήσετε την λευκη..πάντα με την δικια μου "αποπση".κάποιοι μπορεί να έχουν βρει αλλου αποτελέσματα..το σίγουρο είναι ότι και εγώ ακόμα ψάχνομαι και θα δοκιμάσω ότι βρίσκω από άλλες εμπειρίες..σε λογικά πλαίσια πάντα..

παράβλεψη,η κρέμα,ειδικά για αυτούς που την χρησιμοποιήσουν πρώτη φορα,καλο είναι να μην ξεφεύγει από τα άσπρα σημεία gt μαυρίζει πολύ το περίβλημα και φαίνεται πιο έντονα μετά...τίποτα κακό βεβαια..

 

Διάβασα για την κρέμα αυτή, την έψαξα σε πολλά φαρμακεία της επαρχίας όπου μένω και τελικά την βρήκα. Πρέπει να την παραγγείλουν απο το εξωτερικό και δεν μπορούν να μου πουν πόσο κοστίζει περίπου. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να κάνει και 200 ευρώ. Επίσης για να την παραγγείλουν, θέλουν συνταγή γιατρού. Αξίζει τον κόπο να την παραγγείλω; Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου στο [email protected] για να σε ρωτήσω κάποια πράγματα που θέλω.

Ευχαριστώ.

 

Διάβασα για την κρέμα αυτή, την έψαξα σε πολλά φαρμακεία της επαρχίας όπου μένω και τελικά την βρήκα. Πρέπει να την παραγγείλουν απο το εξωτερικό και δεν μπορούν να μου πουν πόσο κοστίζει περίπου. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να κάνει και 200 ευρώ. Επίσης για να την παραγγείλουν, θέλουν συνταγή γιατρού. Αξίζει τον κόπο να την παραγγείλω; Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου στο [email protected] για να σε ρωτήσω κάποια πράγματα που θέλω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην τα γραφω και τα ξαναγραφω.....ριξτε μια ματια στο blog μου που πιστευω θα βοηθησει πολλους. http://lefkitherapia.blogspot.com/ Link η φωτο ειναι τραβηγμενες ολες απο το ιδιο κινητο και δεν ειπαρχει ιχνος επεξεργασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην τα γραφω και τα ξαναγραφω.....ριξτε μια ματια στο blog μου που πιστευω θα βοηθησει πολλους. http://lefkitherapia.blogspot.com/ Link η φωτο ειναι τραβηγμενες ολες απο το ιδιο κινητο και δεν ειπαρχει ιχνος επεξεργασιας

 

Δυστυχώς το δοκίμασα. Μου το έστειλε κάποιος απο την Κούβα. Δεν έκανε τίποτα. Δεν το χρησιμοποίησα ίσως σωστά γιατί δεν μου είπε κανείς ότι πρέπει να καθίσω στον ήλιο. Το κάθε μπουκάλι για πόσο καιρό είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...