Προς το περιεχόμενο

Λεύκη,τρόποι θεραπείας και ψυχολογική κατάσταση


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/13/2017 στις 4:05 ΜΜ, mkafetzis είπε

Μετά από μια συζήτηση που είχα με τον αδερφό μου (είναι γιατρός) μου εξήγησε οτι, όπως σε όλα τα αυτοάνοσα, δυστυχώς η ιατρική δεν γνωρίζει ακόμα τον μηχανισμό τους και συνεπώς δεν μπορούν να προσδιορίσουν κάποια θεραπεία. Όμως κατά γενικό κανόνα, τα αυτοάνοσα παρουσιάζονται ως επι το πλήστον όταν παρουσιαστούν δύο σημαντικοί παράγοντες στην ζωή μας.

1.) Ασθενές ανοσοποιητικό σύστημα

2.) Μεγάλο στρες-άγχος.

Ο πιο σωστός λοιπόν τρόπος για να να μην εξαπλωθεί και σε μερικές περιπτώσεις να εξαφανισθεί είναι, 1) να βελτιώσουμε την διατροφή μας και γενικότερα τον τρόπο ζωής μας ώστε να χτίσουμε γερο ανοσοποιητικό σύστημα και να αρχίσει να δουλεύει πάλι σωστά και

2.) να αποβάλουμε οσο το δυνατόν μπορούμε το άγχος και το στρες από την ζωή μας.

Στην δική μου περίπτωση (όπως ξέρει και ο ιδιος) πάνε 10 χρόνια που έχω κόψει το τσιγάρο μαχαίρι, επίσης 10 χρόνια έχω κόψει την ζάχαρη από τον καφέ και τα ροφήματα, δεν πολύ πίνω αλκοόλ, μπυρες- ποτά, και γενικά δεν κάνω hang over, μεταξύ σοβαρού και αστείου μου λέει , "εσυ πρέπει να αρχίσεις το κάπνισμα, να βάζεις στον φραπέ 3 κουταλιές ζάχαρη και να πηγαίνουμε κάθε παρασκευή να πίνουμε και να γυρνάμε την Κυριακή. Μόνο έτσι θα ξυπνήσει το ανοσοποιητικό σου και θα αρχίσει να γεννά αντισώματα."

.......................................................................................

Λέω να αρχίσω να παίρνω PABA της Solgar. Παίρνω ήδη Antioxidant της Solgar. Μουρουνέλαιο και άλλα. Από κρέμες μόνο μπεμπανθόλ που εχει βιταμίνη Ε και κάνει καλό στο δέρμα. Γενικώς να φουλάρω τον οργανισμό μου από βιταμίνες και αμινοξέα μπάς και συνέλθει.

Υ.Σ. Την προτελευταία παράγραφο την έβαλα απλώς για τροφή στην σκέψη, μιας και με εχει απασχολήσει και εμένα πολλές φορές.

Κόβοντας μαχαίρι πολλά πράγματα στην καθημερινότητα μας με απώτερο σκοπό την μελλοντική μας υγεία, να μην κακόγεράσουμε και γενικότερα να περάσουμε τα γηρατειά μας όσο πιο όρθιοι μπορούμε,..... μήπως σκοτώνουμε τον εαυτό μας μόνοι μας???

Να προσθεσω ως πιθανο αιτιο που κάνει triggering τα αυτοανοσα, σοβαρες λοιμωξεις της παιδικης/εφηβικης ηλικίας (αλλά και γενικότερα).

Με τους τροπους αντιμετωπισης διαφωνώ. Σιγουρα βοηθαει να μειωθει το αγχος και να ακολουθουνται πιστα συγκεκριμενες διατροφικες οδηγιες, αλλα το σημαντικοτερο είναι η θεραπευτική αγωγή. Και σ αυτον τον τομεα γίνονται σημαντικες εξελίξεις  (ανοσοτροποποιητικα/βιολογικοί παραγοντες-αντισώματα)

Υ.Γ. Η λευκη προκαλει κυριως αισθητικα προβληματα. Μην σκατε, το γαμωτο που σας ετυχε οντως υπαρχει, αλλά ολοι κατι εχουμε και υπαρχουν πολυ χειροτερες παθησεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/6/2016 στις 11:01 ΠΜ, sotiriadisc είπε

καλημέρα σε όλους, πηγα στο http://www.vitiligo-center.gr/ ( Δρ. Παναγιώτης Τσόγκας) και ξεκινησα θεραπεια με κρεμα , φαρμακα για το προσωπο ολα ομορφα και ωραια ... εχει καποιος αποψη για τον συγκεκριμενο ? το οτι ο γιατρος θελει 2000 αμοιβη στο δευτερο ραντεβου τι σας λεει ? 150 ευρω η πρωτη επισκεψη και 1850 στο δευτερο ραντεβου ? και ενω ακομα θα ειμαι σε θεραπεια ?

επισης εχει παει κανεςι στο http://tzermias.gr ?? τι γνωμη εχετε για τον συγκεκριμενο ?

τελος εχετε κανει στα χερια θεραπεια με το λαισερ εχει αποτελεσματα ? εαν εχει κανει καποιος/α το εχει κανει στον γιατρο η στο σπιτι με αγορασμενο / νοικιασμενο μηχανημα ?

εαν θελει να μου πεις καποιος και μεσω απο μυνημα ας μου πει

Καλησπέρα αν και είναι παλιά η ανάρτηση σας μπορείτε να μου πείτε μιας που αναφέρετε τα χρήματα που ζήτησε ο γιατρός (τα ίδια ζητά και τώρα) αν τελικά πήγατε για παρακολούθηση στο συγκεκριμένο γιατρό και αν ναι τι αποτελέσματα είδατε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Ferrypin είπε

Γεια σου Σωτηρία. Έφυγε εντελώς απ το πρόσωπο; Ποσο κόστισε η θεραπεία περίπου κ πόσες συνεδρίες χρειάστηκαν; Ευχαριστω

Δηλαδή ο τζερμιας είναι καλύτερος? Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τα χρήματα που ζητάνε για οκτώ μηνες 1850 ευρώ περίπου το επόμενο οκταμηνο θα ζητήσουν και άλλα 1850.Η φωτοθεραπεια δηλαδή έχει αποτέλεσματα και είναι ακίνδυνη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

προσωπικα ειχα κανει φωτοθεραπεια αλλα εγινα μετα απο λιγο καιρο πολυ ευαισθητος.αλλα αξιζει πιστευω να το δικομασεις.

Δηλαδή σβήνει την λευκή προσωρινά και το δέρμα μέτα παρουσιάζει ευαισθησία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ''σβηνει'' ,εξαγκαναζει τα κυτταρα να παραγουν μελαμινη.αλλα με την παροδο του χρονου σε καποια σημεια παρουσιαζει ευαισθησια.σε καθε περιπτωση αξιζει η δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 1/8/2018 στις 12:18 ΜΜ, eirinimal είπε

Γεια σας .Μηπως μπορειτε να μου πειτε (οποιος βεβαιως ειχε αποτελεσματα) που εκανε τη θεραπεία με puva ?

καλησπέρα, έχω ξεκινήσει φωτοθεραπε'ια εδω και ένα μήνα..εχω λεύκη στο πρόσωπο και στο λαιμό. Μεχρι στιγμής έχω δει τη δημιουργία καποιων καφέ κηλίδων μέσα στα σημάδια μου και κυρίως στα τοιχώματα. Πηγα'ινω δύο φορες την εβδομάδα. Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι η έντονη φαγούρα και αίσθηση καψίματος τις πρώτες ώρες μετά τη θεραπεια. Θα ήθελα να μάθω και εγώ εμπειρίες άλλων που έχουν κάνει τη θεραπεία.

Στις 20/11/2016 στις 2:17 ΜΜ, white1 είπε

θα ηθελα να ρωτησω οσοι εκαναν φωτοθεραπεια τους βοηθησε;

με puva η uvb; 

ευχαριστω

εγω ξεκινησα πριν ενα μηνα περιπου...θα σε ενημερωσω για τα αποτελεσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...