Προς το περιεχόμενο

Λεύκη,τρόποι θεραπείας και ψυχολογική κατάσταση


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν βοηθήσουν αυτά αλλά κοίταξε στο www.iherb.com για προιόντα.Επίσης κάποια που ξέρω είναι το λάδι καρύδας,αβοκάντο,ωμέγα 3 από ιχθυέλαιο,acai berry,green tea...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα!

Και εγω ειμαι ενας απο εσας ειμαι 21 ετων και μου εχει παρουσιαστη η λευκη απο τα 15-16 μου.

Εχω παει σε παρα πολους γιατρους μου εχουν δοσει την περιβοητη protopic την aregen και καπιες ακομα τις οποιες δεν θημαμαι τωρα.

Εγω δεν μπορω να εχω λιπαρα χερια και μετα απο 2 μενες που εβαζα τα σταματησα. Ενας αλλος γιατρος με ειχε δωσει και κατι χαπια αλλα με φοβεισε πολυ για τα ματια μου και τα σταματησα. Το ειχα παρατησει για κανα 2 χρονια αλλα τωρα με ξανα επιασε να το διορθωσω.

Σημερα πηγα σε εναν γιατρο στην θεσσαλονικη και με ειπε να παρω κατι χαπια κορτιζονης για να σταματηση η εξαπλωση της( αυτο λιγο με φοβησε λογο της κορτηζονης)μετα με εδωσε protopic.Αλλα δεν τον ειδα και πολυ να το πιστευει οτι κατι θα δουμε απο αποτελεσμα.

Μετα βρηκα απο το site http://www.vitiligo-center.gr/index.php ο οποιος ειναι στην κοζανη και εχει και μεσα στο site foto απο πελατες του που ειδαν αποτελεσμα. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρει καποιος που εχει παει και το τη αποτελεσμα ειδε.

Εγω εχω τωρα βασικα στις παλαμες και στους αγκωνες λιγο στο προσωπο και μια κυληδα στο πεος.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.....

 

ναι εγω εχω παει.μου εδωσε τρεισ κρεμες κατι ενεσεισ και μια σκονη να την διαλυσω σε ενα νερο απο το φαρμακειο και να το πινω καθε πρωι.δεν ειδα αποταλεσμα κανενα μετα απο 4-5 μηνεσ θεραπεια.τωρα εχει γινει εντονοτερο το πριβλημα.τζαμπα τα 280 ευρω .εαν εχεισ κατι νεο απαντισε μου σε παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Ελπίζω να μη προσβάλλω κανένα ειλικρινά αυτά που γράφω είναι καλοπροαίρετα. Η λεύκη το γνωρίζουν εδώ και χρόνια οι δερματολόγοι είναι αυτοάνοσο νόσημα, αποδείχθηκε ωστόσο πέρσι. Όπως είναι η ψωρίαση ο διαβήτης τύπου 1 και άλλα 80φεύγα νοσήματα. Όποιος δερματολόγος σας είπε ότι δε γίνεται τίποτα... είναι τουλάχιστον κακός. Όποιος σας είπε ότι παίρνεις κάτι και περνάει ή ότι όσο δεν έχεις άγχος δε θα χεις και λεύκη σας κοροιδεύει. Υπάρχουνε πλέον δεκάδες θεραπείες για τη λεύκη... καμία απο αυτές όμως δεν περνάει το πρόβλημα τελείως (όπως με όλα τα αυτοάνοσα) αλλά αντιμετωπίζει τα συμπτώματα. Ο λόγος που περνάει πιο εύκολα στο πρόσωπο και στο κορμό του σώματος και στα οπίσθια είναι ότι εκεί έχει αποδειχθεί ότι τα μελανοκύταρα για λόγους που δε γνωρίζουμε είναι πιο δυνατά απο ότι στα άκρα. Υπάρχουνε θεραπείες που αντιμετωπίζουνε το σύμπτωμα(μεταμόσχευση και λάμπες) και θεραπείες που προσπαθούνε να ηρεμήσουνε τη δυσλειτουργία(ανοσοκατασταλτικά, κορτιζόνη). Πλέον οι γιατροί στις περισσότερες περιπτώσεις χρησιμοποιούνε τη δεύτερη γιατί έχει και χαρακτήρα πρόληψης και πιο σίγουρα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα. Δεν έχει αποδειχθεί ότι καμια βιταμίνη και κανένας τρόπος ζωής βοηθάνε το ανοσοποιητικό σας από το να μην επιτίθεται. Είναι αλήθεια ωστόσο ότι όταν αγχωνόμαστε όλος ο οργανισμός δουλεύει πιο έντονα και για αυτό καμια φορά βλέπουμε εξάρσεις. Για τη κοπέλα που ο γιατρός της είπε ότι μπορεί να ξυπνήσει γεμάτη... είναι πολύ σπάνιο. Επίσης οι ανοσοκατασταλτικές κρέμες εφόσον δε περνάνε στο αίμα δεν έχει αποδειχθεί ΠΟΤΕ ότι προκαλούνε καρκίνο. Μη παραμυθιάζεστε ρωτήστε το δερματολόγο σας. Η λεύκη είναι μια ασθένεια που αντιμετωπίζεται δύσκολα ωστόσο τις περισσότερες φορές αντιμετωπίζεται ικανοποιητικά αλλά θέλει πολυ υπομονή και θέληση. Μην αποφεύγεται τον ήλιο, βοηθάει πολύ και οι πάσχοντες με λεύκη αποδείχθηκε ότι έχουνε φυσική προστασία απο το καρκίνο του δέρματος(μελάνωμα). Απλώς μην καίγεσται γιατί τότε χειροτερεύει.Αν νιώθετε άσχημα υπάρχουνε σελφ ταν και μεικαπ στα φαρμακία. Για όσους αναρωτιούνται για φάρμακο τα τελευταία νέα λένε ότι αν σε 5-6 χρόνια περάσει το τεστ η πιπερίνη θα βοηθήσει, πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα έχουνε οι μεταμοσχεύσεις με πολλαπλασιασμό μελανοκυτάρων στο εργαστήριο καθώς και ότι σε 10 χρόνια κάποιοι υποστηρίζουνε ότι θα έχουνε βγάλει εμβόλιο για τα αυτοάνοσα αποτρέποντας τα Τ λεμφοκύταρα απο το να επιτίθονται στον οργανισμό. Αν γίνει αυτο σε ένα βάθος χρόνου θα πάρετε το χρώμα σας πίσω.

Αυτά ξέρω εγώ, το ξέρω ότι κάποιοι θα πείτε δε μας χέζεις ρε πολύξερε... τα γράφω μόνο και μόνο γιατί διαβασα ότι είμαστε στο 2011 και υπάρχουνε ακόμα δερματολόγοι που λένε πάρτο απόφαση και μη κάνεις τίποτα. Το βρήκα τραγικό.

 

Καλή τύχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, γεια σας κι από μένα. Έχω λεύκη απ' τα 18 μου, μετά από ένα τραγικό συμβάν για μένα (θάνατος της μητέρας μου). Απλά μια ερώτηση θα 'θελα να κάνω σ' όποιον ξέρει: Το κάπνισμα κι ο καφές μπορεί να επιβαρύνουν την νόσο, ή όχι? Διότι έχω ακούσει διάφορα για αντιοξειδωτικές διατροφές και... το κάπνισμα (όπως κι η καφεΐνη), δεν μου φαίνονται και τόσο... αντιοξειδωτικές ουσίες!!! Παρακαλώ, όποιος έχει κάποια τέτοιου είδους διατροφή, ας την μοιραστεί μαζί μας...

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενω ολο το χειμωνα ημουν με τα κοντομανικα και δεν ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα... να σου τωρα ενα μεγαλο στην πλάτη και ενα στον αγκωνα με πολλα μικρά κυκλάκια γύρω τους..στους φιλους μου που τα βλεπουν παίζω την ανετη σε στυλ " σιγα ρε παιδια... ενα εγκαυμα απο ηλιο ειναι θα περασει.... "αλλα βαθια μεσα μου φοβαμαι πραγματικα πολυ...ΣΟΟΟΟΟΟΣ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ !! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ δεν μπορω να με φανταστω γεματη με τετοιους λεκέδες ειδικά στο πρόσωπο.... τι μου προτείνετε να κάνω???? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενω ολο το χειμωνα ημουν με τα κοντομανικα και δεν ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα... να σου τωρα ενα μεγαλο στην πλάτη και ενα στον αγκωνα με πολλα μικρά κυκλάκια γύρω τους..στους φιλους μου που τα βλεπουν παίζω την ανετη σε στυλ " σιγα ρε παιδια... ενα εγκαυμα απο ηλιο ειναι θα περασει.... "αλλα βαθια μεσα μου φοβαμαι πραγματικα πολυ...ΣΟΟΟΟΟΟΣ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ !! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ δεν μπορω να με φανταστω γεματη με τετοιους λεκέδες ειδικά στο πρόσωπο.... τι μου προτείνετε να κάνω???? ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Επειδή απ' ό,τι κατάλαβα, η λεύκη σου είναι πολλή πρόσφατη, για μένα 2 κρεμούλeς (Rettavate & Elidel) στα κατάλληλα σημεία, θα ήταν αρκετές! Βέβαια... ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠ' ΟΛΑ είναι να σ' εξετάσει ένας δερματολόγος!! Πάντως, τσάμπα αγχώνεσαι, γιατί το πρόλαβες νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, εμεις που εχουμε στο προσωπο δηλαδη θα πρεπει ν αυτοκτονησουμε ετσι οπως τα λες!!!πηγαινε σφαιρα σε δερματολογο...

Έχεις δοκιμάσει τίποτα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα υγρο απο τη κουβα.τιποτα φυσικα.κατι κρεμες,κατι βιταμινες για τη μελανινη κ ολα καταληγουν στο απολυτο τιποτα.κανω αερογραφο ολο το καλοκαιρι κ μαυρισμα με κρεμες self-taning κ τη βγαζω.το χειμωνα δε φαινεται τιποτα.μη τρελενεσαι παντως γιατι χειροτερευεις τη κατασταση.ισως κ να μην ειναι λευκη το δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κρεμεσ κανουν κατι?εκανα αερογραφο αλλα δεν τα καλιψε. το υγρο απο κουβα το εχεισ δοκιμασει? εγω τωρα παω σε εναν αλλο δερματολογο για να δω για φωτοθεραπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε σου τα καλυψε ο αερογραφος το ιδιοο αποταλασμα εχεις κ με τις κρεμες.μου κανει εντυπωση για τον αερογραφο ομως γιατι πιανει παρα πολυ.επεμεινε τον ψεκασμο στα ασπρα σημεια?τη φωτοθεραπεια τη φοβαμαι λογω ακτινοβολιας κ δε ξερω κ το κοστος γιατι θελει πολυ χρονο να φανει το αποτελεσμα.αν πας ενημερωσε με σε παρακαλω!εχεις facebook?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας κ απο μενα,πριν απο δυο μερεσ ανακαλυπσα αθτο το foroum κ χαρηκα πολυ.διαβασα τα περισσοτερα απο αυτα που εχουν γραφτει γιατι η καθε ιστορια ειναι διαφορετικη με την δικη τησ προσπατηεια ειτε βλεποντασ αποτελεσμα ειτε οχι.λοιπον εγω ειμαι 28 χρονων κ πριν απο 6 μηνεσ εμφανιστηκαν τα πρωτα συμαδια στα χερια μου σαν πιτσιλιεσ οι οποιεσ σιγα σιγα αρχισαν να γυνονται με μεγαλητερη διαμετρο :( Πηγα στο δερματολογο εγινε διαγνοση του προβληματοσ περιτο να πο οτι με μια λαμπα που με κοιταχε ειμαι γεματη στα χερια στο προσοπο δεν εχω ευτηχοσ στο σομα δεν ξερω.μου εχουν δοσει 4 διαφορετικεσ αλοιφεσ κ εμενα αλλα τηποτα για την ωρα καμια βελτιωση δυστηχως.οταν το εμαθα τρελαθηκα ενιωθα οτι αλλαζε η ζωη μου οτι θα εχανα την δουλεια μου(δουλευω σε ρεσεψιον ξενοδοχειου).αυριο θα παω σε μια καθηγιτρια δερματολογο στο πεπαγνη να παρω μια γνωμη αν μπορο να κανω κατι.ξεχασα να αναφερο οτι ενα συμαδι κατο απο την μασχαλη εμφανιστικε πριν 3 χρονια κ δυστηχοσ δεν ειχα δοσει καμια συμασια νομιζα οτι ηταν απο το αποσμητικο μου δυστηχοσ εχασα χρονο ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...